Постанова
від 17.02.2025 по справі 536/2903/24
ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 536/2903/24 Номер провадження 22-ц/814/1044/25Головуючий у 1-й інстанції Баранська Ж.О. Доповідач ап. інст. Лобов О. А.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Полтавського апеляційного суду в складі:

головуючий суддя Лобов О.А.,

судді: Дорош А.І., Триголов В.М.,

розглянула у письмовому провадженні без виклику учасників цивільну справу за апеляційною скаргою адвокатки Нестеренко Вікторії Володимирівни, представниці ОСОБА_1 , на ухвалу судді Кременчуцького районного суду Полтавської області від 14 листопада 2024 року (час ухвалення судового рішення та дата виготовлення повного тексту ухвали не зазначені) у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Інкас Безпека Україна» про визнання договору купівлі-продажу недійсним.

Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача,

у с т а н о в и в :

Ухвалою судді Кременчуцького районного суду Полтавської області від 14 листопада 2024 року матеріали справи №536/2903/24 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , ТОВ «Інкас Безпека Україна» про визнання договору купівлі-продажу недійсним, передано за територіальною підсудністю до Автозаводського районного суду м. Кременчука.

В апеляційній скарзі адвокатка Нестеренко В.В., представниця ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу судді суду першої інстанції, а справу направити за територіальною підсудністю до Приморського районного суду м.Одеси.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги стверджується, що рішення суду є необґрунтованим, оскільки будинок, придбаний за оскаржуваним правочином, знаходиться в м.Одесі, тому слід застосовувати правила виключної підсудності спору, тобто спір має бути розглянутий судом за місцем знаходження нерухомого майна.

Відзив на апеляційну скаргу у встановлений судом строк не надходив.

Апеляційний суд, перевіривши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, з таких підстав:

Відповідно п.6 ч.1 ст.374, п.4 ч.1 ст.379 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції у разі порушення судом першої інстанції норм процесуального права або неправильного застосування норм матеріального права.

Як убачається з матеріалів справи, у листопаді 2024 року адвокат Ставніченко М.В., представник ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 і ТОВ «Інкас Безпека Україна» про визнання договору купівлі-продажу недійсним, просив визнати недійсним договір купівлі-продажу № 704, укладений між ТОВ «Інкас Безпека Україна» та ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 випадково дізналася, що належну їй квартиру продано ОСОБА_1 , що свідчить про порушення її прав на вільне володіння майном. Сама квартира знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Постановляючи ухвалу про направлення справи №536/2903/24 до Автозаводського районного суду м.Кременчука, суддя суду першої інстанції виходив з того, що відповідач у справі зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що відноситься до Автозаводського району м.Кременчука.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, апеляційний суд виходить з таких міркувань.

Згідно із ч.1 ст.30ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Відповідно до п. 42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна» згідно з положеннями статті 181ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №638/1988/17.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі № 911/2390/18 вказано: за визначенням, що дає Академічний тлумачний словник української мови, словосполука «з приводу» означає «у зв`язку з чим-небудь», тому словосполучення «з приводу нерухомого майна» треба розуміти як будь-який спір у зв`язку з нерухомим майном або певними діями, пов`язаними з цим майном.

У пункті 7.22 вказаної постанови зазначено, що, аналізуючи логічну послідовність зміни формулювання положень процесуального законодавства щодо правил розгляду позовів за виключною підсудністю, убачається її спрямованість на визначення виключної підсудності в цілому для всіх спорів, які виникають у межах відповідних правовідносин у зв`язку з нерухомим майном, безвідносно до предмета конкретного спору.

Отже, виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язанні із нерухомим майном.

Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_2 прохає визнати недійсним договір купівлі продажу квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , що знаходиться на території Приморського району м.Одеси.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають розгляду за правилами виключної підсудності - за місцем знаходження нерухомого майна, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , та відноситься до територіальної юрисдикції Приморського районного суду м.Одеси.

З урахуванням наведеного, ухвала судді суду першої інстанції від 14 листопада 2024 року підлягає скасуванню, а матеріали справи направленню за територіальною підсудністю до Приморського районного суду м.Одеси.

Керуючись ст.367, п.5 ч.1 ст.374, ст.382, ст.384 ЦПК України, апеляційний суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу адвокатки Нестеренко Вікторії Володимирівни, представниці ОСОБА_1 , задовольнити.

Ухвалу судді Кременчуцького районного суду Полтавської області від 14 листопада 2024 року скасувати, справу №536/2903/24 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Інкас Безпека Україна» про визнання договору купівлі-продажу недійсним, направити до Приморського районного суду м.Одеси за територіальною підсудністю.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 17 лютого 2025 року

Головуючий суддя О. А.Лобов

Судді: А.І.Дорош

В.М.Триголов

СудПолтавський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення17.02.2025
Оприлюднено24.02.2025
Номер документу125322291
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —536/2903/24

Ухвала від 27.03.2025

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Федчишена Т. Ю.

Ухвала від 10.03.2025

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Федчишена Т. Ю.

Ухвала від 10.03.2025

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Федчишена Т. Ю.

Постанова від 17.02.2025

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Лобов О. А.

Ухвала від 22.01.2025

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Лобов О. А.

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Лобов О. А.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Ковальчук Т. М.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Ковальчук Т. М.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Баранська Ж. О.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Баранська Ж. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні