Герб України

Рішення від 14.03.2025 по справі 212/1512/25

Жовтневий районний суд м.кривого рогу

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Справа № 212/1512/25

2/212/1650/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2025 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Дехти Р.В., секретаря судового засіданняМашошиної О.Ю., в порядку ч.2 ст.247ЦПК Україниза відсутності учасників справи та без здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в місті Кривому Розі цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гавриленко Юлія Юріївна до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», третя особа ПЕРВИННА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРФСПІЛКИ ТРУДЯЩИХ МЕТАЛУРГІЇ І ГІРНИЧОДОБУВНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» про визнання протиправних дій, скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

10 лютого 2025 року до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гавриленко Юлія Юріївна, до відповідача акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат», третя особа Первинна організація профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» провизнання незаконними дій, скасування наказу та зобов`язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах із АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», займає посаду Фінансового директора та є членом Правління. Головою Правління є Сергій Новак. В своїй діяльності позивач керується Статутом Товариства, Положенням про Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», укладеним з ним трудовим контрактом, Колективним договором Товариства на 2020 - 2022 роки. До основних функціональних обов`язків позивача відноситься організація роботи та контроль за діяльністю економічного відділу, бухгалтерської та фінансових служб Товариства, служби планування фінансової діяльності та бюджету Товариства. Банківське обслуговування АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» здійснюється АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» та АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК». Усі платіжні документи оформлюються шляхом внесення до онлайн сервісу банкінгу АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» та АТ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК». У вказаних онлайн-сервісах позивач разом з Головою Правління мають права підпису на розрахункових та інших документах. Без одночасної наявності підпису фінансового директора та Голови Правління документи не приймаються до виконання. Усі платіжні документи Товариства обробляються для подальшої оплати лише за умови одночасної наявності двох підписів Голови Правління (його заступника) та фінансового директора (його заступника). 06 січня 2025 року Голова Правління видав наказ №17 «Про використання грошових коштів» в якому зобов`язав позивача до 09 січня 2025 року забезпечити виплату повної суми заробітної плати працівникам АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ», для яких залишок (до виплати) заробітної плати за грудень 2024 року становить 7000 гривень і менше; 7000 гривень для решти працівників АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ»; перерахувати до бюджету податки та збори, що сплачуються за рахунок роботодавця та утримуються із доходів у розмірі згідно законодавства; забезпечити виплату залишку нарахованої, але не виплаченої заробітної плати якнайшвидше для чого вжити невідкладних заходів погашення дебіторської заборгованості. На виконання оскаржуваного Наказу позивач 07.01.2025р поставив свій підпис на платіжних дорученнях про виплату заробітної плати, компенсацій. Голова Правління підпис на платіжних дорученнях не поставив, що не дозволило виконати наказ №17 від 06.01.2025. Позивач вважає, що дії Відповідача в особі Голови Правління з видачі оскаржуваного Наказу є протиправними, Наказ №17 підлягає скасуванню, Голову Правління слід зобов`язати вчинити дії із підписання розрахункових документів для виплати заробітної плати.

Ухвалою Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі №212/1512/25, призначено справу до розгляду на 07.03.2025 без виклику та повідомлення сторін та надано п`ятнадцятиденний строк Відповідачу для подання відзиву на позов.

Ухвалою суду від 13.02.2025 позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

24.02.2025 представником позивача подана заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 26.02.2025 відкрито провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного провадження на 07 березня 2025 року у приміщенні Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (Дніпропетровська область, 50029, м. Кривий ріг, вул. захисників Азовсталі, 3), без повідомлення (виклику) учасників справи.

Вказаною ухвалою встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали, протягом якого він має право подати відзив на позовну заяву, встановлено позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву, протягом якого він може подати відповідь на відзив, а також встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив, протягом якого він має право подати заперечення.

04.03.2025 року від відповідача АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» до суду разом із відзивом на позов надійшло клопотання про витребування доказів у позивача.

Відповідно до відзиву на позов, відповідач проти задоволення позову заперечує, вважає що дії з видання наказу Головою Правління не можуть бути визнані протиправними, оскільки видання наказів вчиняється ним в рамках наданих повноважень, Голова Правління не зобов`язував Позивача одноособово здійснити виплату заробітної плати працівникам відповідача, а лише забезпечити її виплату в розмірі та в порядку визначеному наказом №17 від 06.01.2025, що і мав здійснити позивач через підпорядковані йому фінансові служби, у зв`язку з чим вважає оскаржуваний наказ законним.

Ухвалою суду від 05.03.2025 задоволено клопотання відповідача про витребування доказів, встановлено позивачу п`ятиденний строк для подання витребуваних доказів до суду.

07.03.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому він ставить питання про продовження процесуального строку для виконання ухвали суду від 05.03.2025 на вісім днів до 18.03.2025 та про розгляд даної справи за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою суду від 07.03.2025 року у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, відмовлено, надано додатковий час для подання позивачем доказів, які витребувані ухвалою суду від 05.03.2025 року до14 березня 2025 року, відкладено розгляд справи.

11.03.2025 від відповідача АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» до суду надійшли заперечення на відповідь.

14.03.2025 від представника позивача надійшло клопотання про адання певних доказів до матеріалів справи.

Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ч.2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Статтею 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідност.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно дост.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідност.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно дост.89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до п.10 статті 82 Закону України «Про акціонерні товариства» № 2465-ІХ п.9.3.5 Статуту АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» передбачений перелік повноважень Голови Правління Товариства, які він вчиняє одноособово від імені Товариства, як керівник підприємства, до яких відноситься, зокрема, повноваження щодо видання наказів та розпоряджень, надання вказівок, які є обов`язковими для виконання усіма працівниками Товариства.

Відповідно до Випуску 1 розділу 1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.10.2007 року №583, Голова Правління очолює і керує роботою правління та всіма видами діяльності підприємства, які визначені статутом і не заборонені чинним законодавством, з усіх питань, крім тих, що підлягають компетенції загальних зборів та наглядової ради. Через правління та керівників структурних підрозділів здійснює оперативне керівництво підприємством, організовує ефективну та стабільну його роботу, направляє діяльність на досягнення необхідних темпів розвитку та отримання прибутку. Організовує фінансову та виробничо-господарську діяльність підприємства, забезпечує динамічний економічний і соціальний розвиток, виконує рішення загальних зборів та наглядової ради. Забезпечує перспективні та поточні напрями діяльності підприємства щодо розвитку виробництва, його розширення, реконструкції та технічного переоснащення. Створює та ефективно реалізує інвестиційні проекти, організовує впровадження у виробництво нової техніки та прогресивних технологій, покращує систему менеджменту та мотиваційні механізми. Організовує виконання договірних зобов`язань, якість виконуваних робіт та продукції, що виготовляється, додержання виробничої, технологічної та трудової дисципліни, виконання екологічних програм. Забезпечує розроблення, укладення та виконання всіх умов колективного договору, створює організаційні та економічні умови високопродуктивної і безпечної праці на підприємстві. Забезпечує подання офіційної статистичної звітності та щоквартальне і щорічне подання звіту про результати діяльності підприємства в установленому порядку. Дотримується конфіденційності в роботі з службовими документами та забезпечує захист відомостей, які є службовою чи комерційною таємницею підприємства. Організовує проведення засідань правління та діє без доручення від його імені.

В свою чергу позивач ОСОБА_1 з 22.03.2019 року по теперішній час перебуває у трудових відносинах з АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ», як найманий працівник фінансовий директор.

Відповідно до п.9.3.5 Статуту АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», фінансовий директор має право другого підпису на платіжних документах та будь-яких договорах. Без наявності підпису Фінансового директора не може бути здійснено ніякого платежу від імені Товариства, окрім випадків, коли не здійснення платежів може спричинити кримінальну та іншу персональну відповідальність Голови Правління Товариства згідно законодавства України. Фінансовому директору безпосередньо підпорядковуються бухгалтерська, економічна та фінансова служби Товариства, а також служби планування фінансової діяльності та бюджету Товариства. Прийом та (або) звільнення працівників зазначених підрозділів, а також Головного бухгалтера Товариства здійснюється на підставі наказу Голови Правління Товариства тільки за умови попереднього письмового погодження з Фінансовим директором. Погодження здійснюється шляхом проставлення Фінансовим директором другого підпису на відповідних наказах Товариства.

13.10.2021року між АКЦІОНЕРНИМТОВАРИСТВОМ «КРИВОРІЗЬКИЙЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» в особі Голови Наглядової ради та ОСОБА_1 укладено трудовий контракт, згідно якого ОСОБА_1 приймається на посаду Фінансового директора АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» на підставі власного волевиявлення та протоколу Загальних зборів акціонерів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» від «28» травня 2021 року. Фінансовий директор є членом Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ».

Положеннями трудового контракту до функцій фінансового директора віднесено, зокрема, організація фінансово-господарською діяльністю Товариства в сферах економіки, зокрема управління витратами, бухгалтерського обліку і управління фінансами; організація планування і аналізу інвестиційної і інноваційної діяльності Товариства; генерація стратегій і ідей бізнесу, спрямованих на розвиток Товариства; формування і ведення кадрової політики щодо підлеглих безпосередньо Фінансовому директору посадовцям і службам.

В сфері організації фінансової і економічної діяльності фінансовий директора має організовувати: фінансування затверджених програм розвитку Товариства; систему фінансування капітальних вкладень виробничо-технічного призначення; систему аналізу економічної ефективності виробничих програм і балансів діяльності структурних підрозділів і розробку заходів щодо ефективного використання виробничих, матеріальних і трудових ресурсів, підвищення рентабельності виробництва; роботу по координації діяльності і виконанню функціональних обов`язків підлеглих йому підрозділів. Керувати, в області обліку і звітності, системою: розробки раціональних форм планової, облікової і звітної документації, вживаної на комбінаті; бухгалтерського, податкового, фінансового обліку і підготовкою інформації про фінансовий стан Товариства для акціонерів компанії (Наглядової ради), інвесторів, кредиторів і зовнішніх користувачів.

Відповідно до положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, фінансовий директор визначає фінансову політику організації, розробляє та вживає заходів щодо забезпечення її фінансової стійкості. Керує роботою з управління фінансами виходячи із стратегічних цілей та перспектив розвитку організації, з визначенням джерел фінансування та урахуванням ринкової кон`юнктури. Здійснює аналіз та оцінку фінансових ризиків і розробляє заходи з приведення їх до мінімуму. Забезпечує контроль за додержанням фінансової дисципліни, своєчасним та повним виконанням договірних зобов`язань та надходженням коштів, порядком оформлення фінансово-господарських операцій з постачальниками, замовниками, кредитними організаціями, а також операцій зовнішньо економічної діяльності. Очолює роботу з формування та вдосконалення податкової політики організації, податкового планування та оптимізації оподаткування, у відповідності до чинного законодавства, підготовки й проведення емісії цінних паперів, аналізу та оцінки інвестиційної привабливості проектів та доцільності вкладання коштів, регулювання співвідношення власного та запозиченого капіталу. Здійснює взаємодію з кредитними організаціями з питань розміщення тимчасово вільних грошових коштів, проведення операцій з цінними паперами, отримання кредитів. Керує складанням перспективних та поточних фінансових планів і бюджетів грошових коштів, доводить показники затвердженої системи бюджетів, завдань, лімітів та нормативів до підрозділів організації, забезпечує контроль за їх виконанням. Бере участь у розробленні проектів планів з продажу продукції (робіт, послуг), витрат на виробництво (робіт, послуг), розробляє заходи щодо підвищення рентабельності виробництва, зниження витрат виробництва та обігу. Здійснює контроль за станом, рухом та цільовим використанням фінансових коштів, результатами фінансово-господарської діяльності, виконанням податкових зобов`язань. Вживає заходів до забезпечення платоспроможності та збільшення прибутку організації, ефективності фінансових та інвестиційних проектів, раціональної структури активів. Організовує розроблення інформаційної системи з управління фінансами відповідно до вимог бухгалтерського, податкового, статистичного й управлінського обліку, контроль за достовірністю та збереженням конфіденційності інформації. Забезпечує подання необхідної фінансової інформації внутрішнім та зовнішнім користувачам. Організовує роботу з проведення аналізу та оцінки фінансових результатів діяльності організації та розроблення заходів з підвищення ефективності управління фінансами, а також проведення внутрішнього аудиту, з розглядання взаємних претензій, що виникають у процесі здійснення фінансово-господарської діяльності, вживає заходів до їх вирішення згідно з чинним законодавством. Контролює збереження комерційної таємниці підлеглими щодо фінансової діяльності організації, що є предметом конфіденційності. Керує діяльністю фінансових підрозділів організації, організовує роботу з підвищення кваліфікації робітників, надає методичну допомогу працівникам організації з фінансових питань.

Таким чином судом встановлено, що і Голова Правління і Фінансовий директор, відносяться до посад керівників вищого рівня управління підприємствами, і під час виконання ними обов`язків та завдань за професією, ними використовуються такі інструменти управління які характеризуються виразами керує, забезпечує, очолює, здійснює контроль, організовує.

Підпорядкована фінансовому директору фінансова служба, відповідно до п.4.5.1, 4.5.3, 4.5.5 та 4.5.6 Положення про фінансовий відділ, зокрема, оформлює платіжні документи, формує реєстри платежів, організовує роботу по їх перерахуванню та забезпечує своєчасність та повноту виплати заробітної плати та прирівняних до неї платежів, отже через управління нею фінансовий директор також реалізує свої повноваження.

06.01.2025 року Голова Правління АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» видав наказ №17 «Про використання грошових коштів» відповідно до якого зазначив, що поточна фінансова ситуація підприємства характеризується наступними показниками: розмір кредиторської заборгованості 5848407, тис. грн. (очікуваний на 1 січня 2025); розмір дебіторської заборгованості 7023417,00 тис. грн. (очікуваний на 1 січня 2025 року); розмір заробітної плати (в тому числі нарахованої, але не виплаченої працівникам) 57287,00 тис.грн. Загальний розмір залишків на рахунках підприємства у банківських установах 23017,00 тис. грн. на 06.01.2025, що не дозволяє виплатити заробітну плату працівникам за грудень 2024 року в повному обсязі. Виходячи з цих показників Голова Правління, зокрема, наказав Фінансовому директору до 09 січня 2025 року забезпечити виплату повної суми заробітної плати працівникам АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», для яких залишок (до виплати) заробітної плати за грудень 2024 року становить 7000 гривень і менше; 7000 гривень - для решти працівників АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ»; перерахувати до бюджету податки та збори, що сплачуються за рахунок роботодавця та утримуються із доходів у розмірі згідно законодавства; забезпечити виплату залишку нарахованої, але не виплаченої заробітної плати якнайшвидше для чого вжити невідкладних заходів погашення дебіторської заборгованості. Контроль виконання даного наказу Голова Правління залишив за собою.

Враховуючи, що Голова Правління керує діяльністю підприємства в усіх сферах, а до функцій Фінансового директора відноситься забезпечення своєчасності та повноти виплати заробітної плати та прирівняних до неї платежів, суд не вбачає, що дії по виданню наказу №17 від 06.01.2025 вчинені Головою Правління з перевищенням повноважень.

Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно положень ч.2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Голова Правління акціонерного товариства не відноситься до кола осіб дії якої можуть бути визнані незаконними або протиправними, тому в частині позовних вимог про визнання дій по виданню оскаржуваного наказу протиправними суд доходить до висновку про відмову в їх задоволенні.

В частині вимог позивача про визнання наказу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» №17 від 06.01.2025 «Про витрачання грошових коштів» протиправним та про його скасування, суд встановив наступне.

Відповідно до наказу №17, враховуючи фактичні фінансові показники, Головою Правління прийнято рішення щодо організації виконання зобов`язань з оплати праці трудового колективу підприємства в межах фактично наявних грошових коштів.

Як вже було встановлено судом, позивача було зобов`язано забезпечити виплату заробітної плати виходячи з розміру наявних грошових коштів.

Окрім того, п. 2 наказу, фінансового директора було зобов`язано вжити невідкладних заходів погашення дебіторської заборгованості.

Управління дебіторською заборгованістю відповідно до Довідника, трудового контракту фінансового директора та положення про фінансовий відділ відноситься до безпосередніх завдань та обов`язків позивача та підпорядкованих йому служб.

У відзиві на позов відповідач стверджує, що вказані у оскаржуваному наказі розмірі кредиторської та дебіторської заборгованості виникли через повну бездіяльність Фінансового директора, відсутності ініціатив з її погашення, що має тривалий та системний характер.

Наказом № 617 від 04.07.2023 «Про підвищення ефективності роботи зі своєчасного погашення дебіторської та кредиторської заборгованості контрагентів АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» у зв`язку із браком обігових коштів та накопиченням значного обсягу дебіторської та кредиторської заборгованості, на служби підпорядковані позивачу покладено контроль за своєчасністю погашення простроченої дебіторської заборгованості, а на самого фінансового директора контроль виконання наказу в цілому, тобто формалізовано обов`язки, які б мав виконувати Фінансовий директор.

Наказом № 1022 від 01.11.2023 «Про ефективне планування фінансових ресурсів на комбінаті з листопада 2023 року» на фінансового директора Олександра БЕЗКРОВНОГО покладено зобов`язання із планування витрат в тому числі і на щомісячну виплату податків та заробітної плати.

Наказом № 65 від 26.01.2024 «Про організацію виконання АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» зобов`язань перед державою» на Фінансового директора Олександра БЕЗКРОВНОГО покладено зобов`язання контролювати своєчасність та повноту нарахування, декларування/недекларування податкових зобов`язань, сплати/несплати податкових зобов`язань зі сплати податків та зборів, сплати та відшкодування ПДВ; контролювати своєчасність та повноту нарахування резервів сумнівних боргів, ініціювати стягнення простроченої дебіторської заборгованості, своєчасного повернення фінансових допомог та позик, наданих Товариством; забезпечувати погашення кредиторської заборгованості, в тому числі зі сплати податків та зборів, відповідно до вимог діючого законодавства та умов договорів/контрактів, з урахуванням вимог наказу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» №1022 від 01.11.2023.

З жовтня 2023 року Головою Правління Сергієм НОВАКОМ ініційовано декілька Правлінь з питаннями звернення до суду з позовами про примусове стягнення дебіторської заборгованості.

Проте два члени Правління Фінансовий директор та Заступниця фінансового директора утримуються від голосування, й рішення не приймаються, оскільки Статут АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» вимагає одноголосності для прийняття рішень.

Юридичною службою відповідача ініціюється подання позовів про стягнення значних сум дебіторської заборгованості, проте оплата судових зборів для звернення до суду не забезпечується позивачем.

Джерелом фінансування поточної діяльності Товариства є погашення простроченої дебіторської заборгованості.

Згідно п.2 наказу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» №34 від 10.01.2025 року директору фінансовому Олександру БЕЗКРОВНОМУ слід було у строк до 17 січня 2025 року, та в наступному, щотижнево до 16 години п`ятниці, готувати та надати Правлінню підприємства звіт про вжиті заходи погашення дебіторської заборгованості та фактично погашений розмір дебіторської заборгованості (до її повного погашення), проте інформація про заходи до її погашення Правлінню директором фінансовим не подається.

Рішенням Наглядової Ради АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ» (п. 1, 6, 7 протоколу №134 від 03.12.2024-31.01.2025 року) були прийняті рішення повернення ТОВ «СИСТЕМ КЕПІТАЛ МЕНЕДЖМЕНТ», АТ «НІКОПОЛЬСЬКИЙ ФЕРОСПЛАВНИЙ ЗАВОД», АТ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ЗАВОД ФЕРОСПЛАВІВ», починаючи із січня 2025 року дебіторської заборгованості у загальному розмірі 40 мільйонів гривень на місяць за сумами поворотних фінансових допомог, наданих у 2016 році.

Проекти додаткових угод, складених відповідно до вказаних пунктів рішення Наглядової Ради надані на підписання другим підписом Фінансовому директору 05 лютого 2025 року, проте ним не підписані.

Рішенням №25/п від 23.01.2025 року призначене засідання Правління комбінату для вирішення питання про надання Наглядової Радою АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ» згоди на укладення договору про отримання кредиту (кредитної лінії) з банківської установою для забезпечення джерела фінансування направленого на оплату праці, проте відповідно до проекту Протоколу засідання Правління за вказаним Рішенням Фінансовий директор та заступниця фінансового директора від ухвалення рішення утрималися.

Рішенням №26/п від 24.01.2025 року призначене засідання Правління комбінату для вирішення питання про надання Наглядової Радою АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ» згоди на укладення договору про отримання кредиту (кредитної лінії) з банківської установою для забезпечення джерела фінансування на оплату послуг контрагентів (перевізників) з організації експортних перевезень руди агломераційної, виробництва АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ», проте відповідно до проекту Протоколу засідання Правління за вказаним Рішенням Фінансовий директор та заступниця фінансового директора від ухвалення рішення утрималися.

На думку відповідача, самоусунення Фінансового директора від управління фінансами, роботи з погашення дебіторської заборгованості, призвели до дефіциту грошових коштів, неможливості своєчасної та повної виплати заробітної плати, й стали причиною видання Головою Правління Наказу №17 від 06.01.2025.

Проаналізувавши надані відповідачем докази суд погоджується, що вони можуть свідчити про системність бездіяльності фінансового директора, й не вжиття дієвих заходів з повернення дебіторської заборгованості, що могло привести до браку грошових коштів для виплати заробітної плати.

Твердження позивача про неможливість виконання п.2 наказу №17 від 06.01.2025 в частині повернення дебіторської заборгованості за 2 дні, сприймаються судом критично, оскільки такі зобов`язання мають виконуватись фінансовим директором постійно.

Відносно тверджень позивача, що ним було виконано наказ №17 від 06.01.2025, оформлено та підписано другим підписом платіжні документи на виплату заробітної плати, а її невиплата є наслідком не підписання вказаних платіжних документів Головою Правління, суд вважає їх неспроможними, оскільки сам позивач у відповіді на відзив зазначає, що підготовка ним платіжних інструкцій на перерахування заробітної плати у відповідності до оскаржуваного наказу, формування платіжних відомостей та реєстрів, пред`явлення їх у банківські установи було формальним та технічним.

Твердження про дефіцит грошових коштів більше 35 млн грн., тобто для виплати всієї суми заборгованості, свідчить про відсутність реального наміру позивача забезпечити виплату заробітної плати в порядку, визначеному наказом №17 від 06.01.2025, тобто виходячи з наявних 23 млн.грн.

Суд також погоджується з запереченнями відповідача, що покладення на Фінансового директор Олександра БЕЗКРОВНОГО зобов`язань із забезпечення виплати заробітної плати працівникам АТ «КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ» у визначеному Головою Правління розмірі, з огляду на розмір залишку наявних грошових коштів на рахунках Товариства не є покладення на Позивача нових посадових обов`язків, й зміною істотних умов праці, а визначення безпосереднього порядку організації ним його існуючих обов`язки з розпорядження грошовими коштами та керування діяльністю підлеглих йому служб.

В свою чергу позивач, належними та допустимими доказами не довів, що ним вжито дієвих та ефективних заходів для виконання вимог оскаржуваного наказу, а платіжні документи на виплату заробітної плати оформлені фінансовим директором і підписані другим підписом відповідали розміру та порядку виплати, визначеної наказом №17 від 06.01.2025.

Згідност.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Згідност.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 100 Цивільного процесуального кодексу України, електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Якщо оригінал електронного доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

У постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у справі № 917/1307/18 вказано, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.

Позивач стверджує, що Голова правління доручив фінансовому директору одноосібно здійснити виплату заробітної плати за платіжними документами, на яких відсутній підпис Голови Правління. При цьому позивач не надає платіжні доручення (платіжні інструкції), створені на перерахування грошових коштів працівникам з доказами їх підписання лише позивачем.

Залучені позивачем до матеріалів справи акти фіксації змісту веб-сторінки та скрін-шоти не дають суду змоги перевірити наведені позивачем твердження, а докази витребувані ухвалою від 05.03.2025 до суду не подані.

14.03.2025 на адресу суду надійшло клопотання від представника позивача, до якого долучено електронну копію виписки по рахункам відповідача, та копію адвокатського запиту адвоката Гавриленко Юлії Юріївни до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА БАНК КРЕДИТ ДНІПРО про надання дказів витребуваних судом.

Одночасно, представник позивача не ставить перед судом клопотання про продовження строку для надання витребуваних доказів.

Слід зазначити, що витребувані ухвалою від 05.03.2025 докази є тими доказами, які б мали доводити обставини на які посилається позивач, і вони б мали бути надані одночасно з поданням позовом. Їх же ненадання, ані одночасно з позовом, ані на виконання ухвали суду про витребування доказів, судом сприймається як ухилення позивача від виконання обов`язків покладених на нього судом.

Виходячи із принципу рівності та змагальності сторін, суд розглянув дану справу з наявних в ній матеріалів та доказів.

Тому з огляду на повноваження Голови Правління та Фінансового директора, їх функцій та сфери діяльності як керівників підприємства, суд не погоджується з твердженням позивача, що в оскаржуваному наказі зобов`язано Фінансового директора здійснити виплату заробітної плати працівникам шляхом одноосібного підписання платіжних документів, оскільки позивача фактично через наявні у нього інструменти з забезпечення та контролю, зобов`язано саме забезпечити виплату заробітної плати, яка здійснюється підлеглими фінансовому директору службами.

З огляду на встановлені обставини, які підтверджуються відповідними доказами, суд приходить до висновку, що позовна вимога про визнання наказу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» №17 від 06.01.2025 «Про витрачання грошових коштів» протиправним та про його скасування, задоволенню не підлягає.

Що стосується розподілу судових витрат.

Статтею 133ЦПК України визначено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 1, 2ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови у позові на позивача.

Оскільки у задоволенні позову суд відмовляє, судові витрати понесені позивачем та підтверджені документально, відповідно до п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України, суд покладає на позивача.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89,133, 141, 258-259, 263-265,279, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Гавриленко Юлія Юріївна до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ», третя особа ПЕРВИННА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРФСПІЛКИ ТРУДЯЩИХ МЕТАЛУРГІЇ І ГІРНИЧОДОБУВНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» про визнання протиправних дій, скасування наказу, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Відомості про сторін:

ПОЗИВАЧ: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

ВІДПОВІДАЧ: АКЦІОНЕРНЕТОВАРИСТВО «КРИВОРІЗЬКИЙЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ» 50029, м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 1А, код ЄДРПОУ 00191307.

Рішення суду складено та підписано 14 березня 2025 року.

Суддя: Р. В. Дехта

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення14.03.2025
Оприлюднено18.03.2025
Номер документу125862111
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —212/1512/25

Ухвала від 23.06.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Остапенко В. О.

Ухвала від 14.05.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Корчиста О. І.

Ухвала від 25.04.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Корчиста О. І.

Ухвала від 11.04.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Корчиста О. І.

Ухвала від 27.03.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Корчиста О. І.

Рішення від 14.03.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

Ухвала від 07.03.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

Ухвала від 05.03.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

Ухвала від 26.02.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

Ухвала від 13.02.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Дехта Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні