ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2010 р. № Б-39/115-09
Вищий господарський суд України у складі колегії суд дів:
Яценко О.В.- головуючого ( д оповідач у справі)
Білошкап О.В.
Міщенко П.К.
розглянувши касаційну ска ргу Публічного акціонерного т овариства акціонерний банк " Укргазбанк" в особі Харківсь кої філії
на ухвалу Харківського апеляційног о господарського суду від 24.09.20 10р.
у справі
господарського суду №Б-39/115-09
Харківської області
за заявою Фізичної особи ОСОБА_1.
про банкрутство
в судове засідання предст авники сторін не з' явились
ВСТАНОВИВ :
Постановою господа рського суду Харківської обл асті від 16.04.2010р. у справі № Б-39/115-09 в изнано фізичну особу-підприє мця ОСОБА_1. банкрутом та в ідкрито ліквідаційну процед уру. Ліквідатором банкрута п ризначено арбітражного керу ючого Фоміні Г.Т.
Не погодившись з вище зазначеною постановою публ ічне акціонерне товариство а кціонерний банк "Укргазбанк" в особі Харківської філії по дало апеляційну скаргу на по станову господарського суду Харківської області від 16.04.2010р ., в якій просив її скасувати.
Ухвалою Харківського апеляційного господарськог о суду від 24.09.2010р. клопотання пу блічного акціонерного товар иства акціонерний банк "Укрг азбанк" в особі Харківської ф ілії про відновлення пропуще ного строку на подання апеля ційної скарги залишено без з адоволення. Залишено без роз гляду апеляційну скаргу Публ ічного акціонерного товарис тва акціонерний банк "Укргаз банк" в особі Харківської філ ії, на підставі ст.93 ГПК Україн и.
Ухвала мотивована тим, що нормами ГПК України не перед бачено перегляд судових ріше нь місцевого господарського суду після закінчення тримі сячного строку для подання а пеляційної скарги.
Не погоджуючись з прийнят ою ухвалою, Публічне акціоне рне товариство акціонерний б анк "Укргазбанк" в особі Харкі вської філії звернулося до В ищого господарського суду Ук раїни з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухва лу Харківського апеляційног о господарського суду від 24.09.20 10р., аргументуючи порушенням н орм права, зокрема, статті 93 Го сподарського процесуальног о кодексу України.
Колегія суддів Вищого госп одарського суду України, пер еглянувши у касаційному поря дку ухвалу суду апеляційної інстанції, на підставі встан овлених фактичних обставин с прави, перевіривши застосува ння судом апеляційної інстан цій норм матеріального та пр оцесуального права, дійшла в исновку, що касаційна скарга підлягає частковому задовол енню, виходячи з такого.
Відповідно до статті 129 Конс титуції України однією з осн овних засад судочинства є за безпечення апеляційного та к асаційного оскарження рішен ня суду, крім випадків, встано влених законом.
Відповідно до ст. 93 ГПК Укра їни у редакції Закону Україн и від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів", яка набрала чи нності з 30.07.2010, апеляційна скарг а подається на рішення місце вого господарського суду про тягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського су ду - протягом п' яти днів з дня їх оголошення місцевим госп одарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було ого лошено лише вступну та резол ютивну частину рішення, зазн ачений строк обчислюється з дня підписання рішення, офор мленого відповідно до статті 84 цього Кодексу. Апеляційна с карга, яка подана після закін чення строків, установлених цією статтею, залишається бе з розгляду, якщо апеляційний господарський суд за заявою особи, яка її подала, не знайд е підстав для відновлення ст року, про що постановляється ухвала. Розгляд заяви особи п ро поновлення строку на пода ння апеляційної скарги здійс нюється одним із суддів коле гії суддів апеляційного госп одарського суду, склад якої в изначений при реєстрації спр ави відповідно до положень ч астини четвертої статті 91 цьо го Кодексу.
Слід зазначити, що згідно зі ст.107 ГПК України, рішення мі сцевого господарського суду може бути оскаржено лише піс ля його перегляду в апеляцій ній інстанції. Таким чином, Ха рківський апеляційний госпо дарський суд невірним застос уванням норм чинного законод авства позбавив права на оск арження постанови господарс ького суду Харківської облас ті від 16.04.2010р. у справі № Б-39/115-09.
Станом на момент прийнятт я оскаржуваної ухвали, статт я 93 Господарського процесуал ьного кодексу України не міс тила положення, що відновлен ня пропущеного строку на под ання апеляційної скарги можл иве лише протягом 3-х місяців з дня прийняття рішення місце вим судом. Тобто, права апеляц ійного суду щодо відновлення строку на апеляційне оскарж ення не були законодавчо обм ежені трьома місяцями.
Колегія суддів Вищого гос подарського суду України вва жає, що апеляційному суду слі д було надати заявнику можли вість здійснити своє право н а апеляційний перегляд справ и. Так, відповідно до частини с татті 55 Конституції України, к ожен має право будь-якими не з абороненими законом засобам и захищати свої права і свобо ди від порушень і протиправн их посягань. Відповідно до ча стини 2 статті 124 Конституції У країни, юрисдикція судів пош ирюється на всі правовідноси ни, що виникають у державі. Згі дно зі статтею 2 Закону Україн и "Про судоустрій", суд здійсню є правосуддя на засадах верх овенства права, забезпечує з ахист гарантованих Конститу цією України та законами пра в і законних інтересів юриди чних осіб. Частиною 3 статті 3 в казаного Закону встановлено , що судова система забезпечу є доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встан овленому Конституцією Украї ни та законами. Відповідно до частини 1 статті 6 цього ж Зако ну, усім суб'єктам правовідно син гарантується захист їх п рав і законних інтересів нез алежним і неупередженим судо м. Згідно з частиною 3 зазначен ої статті, ніхто не може бути п озбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудн ості якого вона віднесена пр оцесуальним законом.
Конституційне право на су довий захист передбачає як н евід'ємну частину такого зах исту можливість поновлення п орушених прав і свобод грома дян, правомірність вимог яки х встановлена в належній суд овій процедурі і формалізова на в судовому рішенні, і конкр етні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повно му об'ємі і забезпечувати ефе ктивне поновлення в правах з а допомогою правосуддя, яке в ідповідає вимогам справедли вості, що узгоджується також зі ст.13 Конвенції про захист п рав людини і основних свобод .
Таким чином, Харківський а пеляційний господарський су д безпідставно застосував ви моги ст. 93 ГПК України у тій її р едакції, яка діяла до 30.07.2010, та зг ідно з якою відновлення проп ущеного строку подання апеля ційної скарги (подання) було м ожливе протягом трьох місяці в з дня прийняття рішення міс цевим господарським судом.
З урахуванням викладеного , ухвалу апеляційного господ арського суду від 24.09.2010 не можна визнати обґрунтованою, а том у вона підлягає скасуванню, а справа має бути передана до т ого ж суду для розгляду апеля ційної скарги по суті.
На підставі виклад еного, керуючись ст.ст. 111-5,111-7,111-9,111- 11 ГПК України Вищий господарс ький суд України -
ПОСТАНОВИВ:
1.Касаційну скаргу Публічного акціонерного тов ариства акціонерний банк "Ук ргазбанк" в особі Харківсько ї філії на ухвалу Харківсько го апеляційного господарськ ого суду від 24.09.2010р. по справі № Б-39/115-09 задовольнити частково.
2.Ухвалу Харківського апеля ційного господарського суду від 24.09.2010р. по справі № Б-39/115-09 ска сувати. Справу направити до Х арківського апеляційного го сподарського суду для здійсн ення апеляційного проваджен ня.
Головуючий О .В. Яценко
Судді О.В . Білошкап
П.К. Міщенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2010 |
Оприлюднено | 11.12.2010 |
Номер документу | 12754360 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Яценко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні