Постанова
від 23.12.2010 по справі 13/107-10
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" грудня 2010 р. Справа № 13/107-10

Колегія суддів у скла ді:

головуючий суддя Бондарен ко В.П., суддя Камишева Л.М. , суд дя Черленяк М.І.

при секретарі Голозубовій О.І.

за участю представників с торін:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явив ся,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщ енні Харківського апеляційн ого господарського суду апел яційну скаргу позивача (вх. № 4 554С/1-6) на ухвалу господарського суду Сумської області від 20 в ересня 2010 року у справі № 13/107-10

за позовом Фізичної осо би підприємця ОСОБА_1, м. Шо стка Сумської області

до Виконавчого комі тету Шосткинської міської ра ди, м. Шостка Сумської області

про визнання права власно сті,

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою господарсько го суду Сумської області від 20 вересня 2010 року у справі № 13/107-10 (суддя Лиховид Б.І.) провадженн я у справі припинено на підст аві пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуальн ого кодексу України у зв' яз ку з відсутністю предмету сп ору.

Позивач з ухвалою господар ського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Ха рківського апеляційного гос подарського суду з апеляційн ою скаргою, в якій, мотивуючи п орушенням судом норм процесу ального права, просить скасу вати ухвалу господарського с уду Сумської області від 20 вер есня 2010 р. у справі № 13/107-10 та прийн яти рішення, яким позов задов ольнити.

Відповідач відзив на апеля ційну скаргу не надав. Відпов ідно до частини 2 статті 96 Госп одарського процесуального к одексу України відсутність в ідзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рі шення місцевого господарськ ого суду.

Позивач та відповідач в суд ове засідання 22 грудня 2010 року не з' явились, про причини не явки суд не повідомили.

Враховуючи, що ухвала суду а пеляційної інстанції була на правлена сторонам за адресам и, що знаходяться в матеріала х справи і вказані адреси заз начені в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізични х осіб-підприємців, як місцез находження позивача та відпо відача, а також з урахуванням встановленого частиною 2 ста ті 102 Господарського процесуа льного кодексу України строк у розгляду апеляційної скарг и, колегія суддів вважає можл ивим розгляд апеляційної ска рги за відсутності сторін за наявними в справі матеріала ми, як це передбачено статтею 75 Господарського процесуаль ного кодексу України.

Дослідивши матеріали спра ви, викладені в апеляційній с карзі доводи, проаналізував ши правильність застосуванн я господарським судом норм п роцесуального права, колегія суддів встановила наступне.

Позивач - ФОП ОСОБА_1, зве рнулась до господарського су ду Сумської області з позово м до виконавчого комітету Шо сткинської міської ради, в як ому просить суд визнати за не ю право власності на торгіве льний кіоск, розташований в р айоні будинку № 39 по вул. К.Марк са в м. Шостка Сумської област і, загальною площею 12,5 кв. м, поз начений на плані інвентарної справи літерою “1”; торгівель ний кіоск, розташований в рай оні БК "Свема" по вул. К. Маркса в м. Шостка Сумської області , загальною площею 30,8 кв. м позн ачений на плані інвентарної справи літерою “1”; торгівель ний кіоск, розташований в рай оні БК "Свема" по вул. К. Маркса в м. Шостка Сумської області , загальною площею 21,3 кв. м позн ачений на плані інвентарної справи літерою “1”.

Ухвалою господарського су ду Сумської області від 20 вере сня 2010 року провадження у спра ві припинено на підставі пун кту 1-1 частини 1 статті 80 Господ арського процесуального код ексу України у зв' язку з від сутністю предмету спору.

Припиняючи провадження у с праві, господарський суд вих одив з того, що позивачем не на дано доказів порушення її пр ав та охоронюваних законом і нтересів, оскільки призначен а виконавчим комітетом Шостк инської міської ради технічн а комісія прийняла в експлуа тацію спірні об' єкті нерухо мого майна, про що складені ак ти і такі акти є підставою дл я реєстрації та оформлення п рава власності на об' єкти.

Судова колегія вважає так ий висновок суду помилковим, виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 15 Цивільн ого кодексу України передбач ено, що кожна особа має право н а захист свого цивільного пр ава у разі його порушення, нев изнання або оспорювання.

Статтею 16 Цивільного кодекс у України встановлено перелі к способів захисту цивільних прав та інтересів, згідно з як им кожна особа має право звер нутися до суду за захистом св ого особистого немайнового п рава та інтересу. Зокрема, одн им із способів захисту цивіл ьних прав є визнання права.

Дана норма кореспондуєтьс я з положеннями статті 20 Госпо дарського кодексу України, я кою також визначено способи захисту суб' єктом господар ювання та споживачем своїх п рав і законних інтересів.

Звертаючись до суду з а захистом своїх порушених п рав, позивач самостійно визн ачає право, яке, на його суб' є ктивну думку, є порушеним.

Відповідно до статті 392 Цив ільного кодексу України влас ник майна може пред'явити поз ов про визнання його права вл асності, якщо це право оспорю ється або не визнається іншо ю особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчу є його право власності.

Наявність у особи, яка зверн улася з позовом, суб' єктивн ого матеріального права або законного інтересу, на захис т якого подано позов, а також з ' ясування наявності чи відс утності факту їх порушення а бо оспорювання, а також яким ч ином особа, до якої позивачем пред' явлено позов, порушує права останнього, підлягає в становленню під час судового розгляду.

У разі встановлення судом в ідсутності підстав для задов олення позову та відсутності обставин, які б свідчили про п орушення прав позивача, госп одарському суду необхідно пр ийняти відповідне судове ріш ення.

Для вирішення спору по суті суду необхідно встановити, я кі правовідносини виникли мі ж сторонами у справі та які пр ава чи законні інтереси пози вача порушено відповідачем, за захистом яких позивач зве рнувся до суду з цим позовом.

Проте господарським судом , в порушення вимог статті 84 Го сподарського процесуальног о кодексу України, не встанов лено наявність чи відсутніст ь обставин, які входять до пре дмету доказування і з якими з акон, на який посилається поз ивач, пов' язує виникнення у нього права на позов у обрани й ним спосіб захисту, а у відпо відача - відповідного перед баченого законом обов' язку , з витребуванням за наявност і відповідного клопотання ст орони на підставі статті 38 Гос подарського процесуального кодексу України і досліджен ням документів, підтверджуюч их обставини і підстави позо ву.

Вищезазначені приписи дію чого законодавства залишили сь поза увагою господарськог о суду, а тому оскаржувана ухв ала місцевого господарськог о суду підлягає скасуванню, а справа підлягає передачі на розгляд господарського суду Сумської області.

Щодо вимог, викладених в апе ляційній скарзі, про винесен ня судом апеляційної інстанц ії рішення, яким задовольнит и позовні вимоги про визнанн я права власності, судова кол егія зазначає, що вони є безпі дставними і необґрунтованим и, суперечать процесуальним нормам, оскільки відповідно до частини 3 статті 101 Господар ського процесуального кодек су України в апеляційній інс танції не приймаються і не ро зглядаються вимоги, що не бул и предметом розгляду в суді п ершої інстанції. Вимоги про в изнання права власності не б ули предметом розгляду в суд і першої інстанції.

Враховуючи викладене, кол егія суддів дійшла висновку про те, що ухвала господарськ ого суду Сумської області ві д 20 вересня 2010 року у справі № 13/107 -10 винесена з порушенням норм процесуального права, у зв' язку з чим підлягає скасуван ню, а апеляційна скарга позив ача підлягає частковому задо воленню.

Керуючись статтями 99, 101, 102, пун ктом 2 частини 1 статті 103, пункт ом 4 частини 1 статті 104, стаття ми 105,106 Господарського процес уального кодексу України, ко легія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу пози вача задовольнити частково.

Ухвалу господарського суд у Сумської області від 20 верес ня 2010 року у справі № 13/107-10 скасув ати.

Справу передати на розгляд господарського суду Сумськ ої області.

Постанова набирає законно ї сили з дня її прийняття та мо же бути оскаржена в касаційн ому порядку протягом двадцят и днів з дня набрання постано вою апеляційного господарсь кого суду законної сили.

Головуючий суддя Бондаренко В.П.

Суддя Камишева Л.М.

Суддя Черленяк М.І.

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення23.12.2010
Оприлюднено11.01.2011
Номер документу13395928
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/107-10

Ухвала від 11.05.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 16.12.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Камишева Л.М.

Ухвала від 17.02.2011

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Ухвала від 17.01.2011

Господарське

Господарський суд Сумської області

Заєць Світлана Володимирівна

Постанова від 23.12.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Камишева Л.М.

Ухвала від 12.10.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Івакіна В.О.

Ухвала від 20.09.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Борис Іванович

Ухвала від 03.09.2010

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Борис Іванович

Судовий наказ від 06.07.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Судовий наказ від 06.07.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні