36/396
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 36/396
28.01.08
За позовом Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(у формі
Відкритого акціонерного товариства)
До Київської міської ради
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Опря»
Про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою та визнання права на користування
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від позивача Геленич В.В. по довіреності № 23-03/98 від 29.11.2007р.;
Полковська Д.Е. по довіреності № 23-03/100 від 29.11.2007р.
Від відповідача не з'явився
Від третьої особи Шевченко В.І. по довіреності б/н від 12.11.2007 р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду м. Києва подані позовні вимоги Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(у формі Відкритого акціонерного товариства) про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі з боку Київської міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Опря», визнання Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) користувачем земельної ділянки, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі, згідно з планом земельної ділянки, складеним Управлінням в справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської Ради депутатів трудящих від 12.12.1947р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.10.2007р. порушено провадження у справі № 36/396, розгляд справи призначено на 12.11.2007р. Крім того, даною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Опря».
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.10.2007р. частково задоволено заяву Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) про забезпечення позову.
На підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою Господарського суду м. Києва від 12.11.2007р. розгляд справи відкладено на 03.12.2007р.
В засіданні суду 03.12.2007р. представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства), що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі шляхом заборони відповідачу –Київській міській раді здійснювати оформлення права користування земельною ділянкою, код ділянки 78:243:056 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Опря»та заборони Товариству з обмеженою відповідальністю «Опря»користуватися земельною ділянкою, код ділянки 78:243:056, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі. Також позивач просить визнати Акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) користувачем земельної ділянки, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі, згідно з планом земельної ділянки, складеним Управлінням в справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської Ради депутатів трудящих від 12.12.1947р.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.12.2007р., на підставі ст. ст. 69, 77 Господарського процесуального кодексу України, продовжено строк вирішення спору у справі № 36/396, розгляд справи відкладено на 24.12.2007р.
Суд ухвалою від 24.12.2007р. розгляд справи відклав на 28.01.2008р., витребував від Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) відомості про те, чи переоформлялося право користування земельною ділянкою 25,29 га на хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва на Дочірнє підприємство Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»Виробничо-технічного Управління зв'язку та радіонавігації; відомості про те, чи переоформлялося право користування земельною ділянкою 25,29 га на хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва на Акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот»після реорганізації Дочірнього підприємства Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»Виробничо-технічного Управління зв'язку та радіонавігації; технічний звіт по встановленню зовнішніх меж землекористування Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот»земельною ділянкою на хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва.
Через канцелярію суду 25.12.2007р. надійшла відповідь Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на запит, згідно з якою за Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот»хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва зареєстровані земельні ділянки під кадастровими номерами 78:243:0041, 78:243:0056 площею 38 918,86 кв.м. та 2 609,91 кв.м. відповідно на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування.
В засіданні суду 28.01.2008р. представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства), що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі шляхом заборони відповідачу –Київській міській раді здійснювати оформлення права користування земельною ділянкою, код ділянки 78:243:056 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Опря»(код ЄДРПОУ 33191971). Також позивач просить визнати Акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) користувачем земельної ділянки, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі, згідно з планом земельної ділянки, складеним Управлінням в справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської Ради депутатів трудящих від 12.12.1947р.
Оскільки позивач уточнив позовні вимоги і не просить суд заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю «Опря»користуватися земельною ділянкою, код ділянки 78:243:056, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі, то клопотання третьої особи –Товариства з обмеженою відповідальністю «Опря»про залучення його до участі у справі в якості відповідача, заявлене в засіданні суду 28.01.2008р., задоволенню не підлягає.
До початку розгляду справи через канцелярію суду надійшло клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю його повноважного представника взяти участь у засіданні суду.
Представники позивача проти задоволення зазначеного клопотання заперечували, а представник третьої особи –підтримав.
Відповідно до ст. 28 Господарського процесуального кодексу України справи юридичних осіб у господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.
Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Громадяни можуть вести свої справи в господарському суді особисто або через представників, повноваження яких підтверджується нотаріально посвідченою довіреністю.
З огляду на викладене, відповідач не позбавлений права направити в судове засідання свого представника, надавши йому відповідну довіреність. Крім того, в матеріалах справи є письмовий відзив відповідача на позов, поданий в засіданні суду 03.12.2007р., в якому він проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 2 статті 140 Конституції України особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про столицю України місто-герой Київ»місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в м. Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Згідно із пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до Закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Положеннями статті 9 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради, крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради.
Механізм оформлення прав на землю юридичними особами визначено статтями 82, 92, 116, 123 та 124 Земельного кодексу України, Порядком набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві, затвердженим рішенням Київради від 14.03.2002р. № 313/1747, та Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженим рішенням Київради від 15.07.2004р. № 457/1867.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
В межах своїх повноважень, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, Київська міська рада прийняла рішення від 12.07.2007р. № 1105/1766 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Опря»земельної ділянки для будівництва будинку відпочинку сімейного типу з об'єктами культурного, соціально-побутового та громадського призначення в хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва».
До прийняття даного рішення Товариством з обмеженою відповідальністю «Опря» було отримано всі передбаченні законодавством висновки та погодження.
Київська міська рада одночасно зазначеним рішенням затвердила містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації будівництва будинку відпочинку сімейного типу з об'єктами культурного, соціально-побутового та громадського призначення в хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва та внесла зміни до Генерального плану міста Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, затверджених рішенням Київської міської ради від 28.03.2002р. № 370/1804, а саме: перевела територію загальною площею 8,01 га із території спецпризначення до території рекреаційного призначення.
Відповідач зазначає, що відповідно до статті 14 Конституції України право власності на землю добувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно до закону, тобто позивач мав би звернутися із відповідним клопотанням до Київської міської ради щодо оформлення права користування цією земельною ділянкою, що зроблено ним не було. Даним правом скористалося Товариство з обмеженою відповідальністю «Опря», отримавши земельну ділянку на праві довгострокової оренди.
Також заперечує проти позову третя особа, посилаючись на те, що вказаний позивачем план земельної ділянки не є документом, на підставі якого у особи може виникнути право користування земельною ділянкою. Таким документом, згідно ст. 126 Земельного кодексу України, є лише державний акт або договір оренди.
Відповідно до п. 2 Положення про Виробничо-технічне управління зв'язку та радіонавігації Головного управління річкового флоту при Раді Міністрів УРСР від 06.10.1966р. (якому видано державний акт), вказане підприємство є юридичною особою, соціалістичним, державним підприємством, тобто підприємством, створеним на базі державної власності.
Згідно Статуту Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»це підприємство засноване в 1993 р. на базі частки майна Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот», є дочірнім підприємством, єдиним засновником якого є Акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот».
Згідно довідки Київського міського управління статистики № 19443 від 03.06.1997р., організаційно-правова форма Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»- колективне підприємство, форма власності –колективна.
Тобто, незважаючи на те, що вищевказані підприємства мали майже тотожні найменування, вони є різними юридичними особами різних форм власності, з різним статусом, з різною організаційно-правовою формою, з різними засновниками тощо.
Колективне підприємство виробничо-технічне управління зв'язку та радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот» було створене в 1993 році.
Третя особа зазначає, що впродовж діяльності цього підприємства (до його припинення в 1997 році) вказане підприємство не набуло статусу користувача земельної ділянки на хуторі Микільському, оскільки у встановленому законом порядку рішення Київради про надання цьому підприємству в постійне користування земельної ділянки не приймалося та державний акт на право постійного користування не видавався. Оскільки Виробничо-технічне управління зв'язку та радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»не набуло права користування вказаною земельною ділянкою, таке право не могло бути передане і правонаступнику цього підприємства –Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот»).
Відповідно до статей 116, 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України, таким документом є державний акт.
Тому третя особа вважає, що посилання позивача про набуття права користування земельною ділянкою на підставі власного наказу від 03.04.1997р. № 48 «Про реорганізацію дочірнього підприємства Компанії Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації»та акту ліквідаційної перевірки ДПІ є безпідставними, оскільки такий внутрішній наказ та акт районної ДПІ не є документами, на підставі яких може виникнути право постійного користування земельною ділянкою.
Земельний кодекс України, який є спеціальним законом, і який регулює земельні відносини, як в теперішній редакції, так і в попередній, не містить положення про те, що до правонаступника юридичної особи автоматично переходить право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою повинно посвідчуватись Радами народних депутатів згідно вимог статті 23 цього Кодексу. Окрім того, таке користування земельною ділянкою (у зв'язку з переходом права на будівлі та споруди), може стосуватися лише частини земельної ділянки, на якій розміщені будівлі та споруди.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, які розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Тобто, земельним законодавством обмежено розмір земельної ділянки, яка може переходити у користування у зв'язку з придбанням нерухомого майна, розташованого на цій ділянці, а саме, у користування переходить не вся земельна ділянка, а лише та її частина, на якій розміщено об'єкт нерухомості та частина, необхідна для обслуговування цього об'єкту.
Третя особа зазначає, що позивачем не надано доказів та обґрунтування того, що для обслуговування належних йому будівель загальною площею 540 кв.м. по пров. Лісовий, 5 необхідна земельна ділянка площею 25 га.
Постановою Верховної Ради України від 13.03.1992р. «Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі»передбачено, що громадяни, підприємства, установи, організації, яким було надано в установленому порядку земельні ділянки у довічне успадковуване або постійне володіння, зберігають свої права на використання цих земельних ділянок до оформлення права власності або землекористування відповідно до Земельного кодексу України. Позивач не є підприємством, якому було надано у постійне користування земельну ділянку площею 25 га до 13.03.1992р. згідно з планом земельної ділянки за 1947 рік.
Відповідно до ст. 149 Земельного кодексу України, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Тобто, з користування можуть бути вилучені ті земельні ділянки, які у встановленому законом порядку надані землекористувачу в постійне користування. Оскільки земельна ділянка у постійне користування Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот»не надавалася, рішення Київради про передачу позивачу у постійне користування земельної ділянки не приймалося, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот»не видавався, відповідно, право користування земельною ділянкою у позивача не виникло та Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот»не набуло статусу постійного землекористувача земельної ділянки.
За визначенням ч. 1 ст. 193 Земельного кодексу України, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Третя особа вважає, що у Державному кадастрі відсутні відомості про земельну ділянку площею 25 га 3 521 кв.м. на хуторі Микільському та її межі. Відсутність у Державному кадастрі такої земельної ділянки свідчить про те, що вказана позивачем площа не має статусу самостійної земельної ділянки та не є об'єктом землекористування.
Крім того, в засіданні суду 28.01.2008р. представником третьої особи заявлено клопотання про витребування у позивача документів, які б підтверджували припинення діяльності Державного підприємства Виробничо-технічного Управління зв'язку та радіонавігації, а також доказів про виключення зазначеного підприємства з державного реєстру України юридичних осіб та про витребування від Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) відомості про те, чи оформлялося на Дочірнє підприємство Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»Виробничо-технічного Управління зв'язку та радіонавігації (впродовж 1992 –1997 років) право користування земельною ділянкою 25,29 га на хуторі Микільському в Оболонському районі м. Києва.
Представники позивача проти задоволення зазначеного клопотання заперечували.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання третьої особи про витребування доказів задоволенню не підлягає з наступних підстав. Докази, які просить третя особа витребувати у позивача, надані ним у судовому засіданні. Що стосується витребування доказів у Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), то суд неодноразово (ухвалами від 03.12.2007р. та від 24.12.2007р.) витребував зазначені докази, відповідь надійшла неповною, але суд обмежений строком розгляду спору у справі.
Відповідач повноважного представника в засіданні суду, призначене на 28.01.2008р., не направив, незважаючи на визнання його явки обов'язковою ухвалою суду від 24.12.2007р.
На підставі ст. 75 Господарського процесуального Кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані матеріали справи та заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, Господарський суд міста Києва –
ВСТАНОВИВ:
Згідно з планом земельної ділянки, складеного Управлінням у справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської ради депутатів трудящих від 12.12.1947р. у користуванні Київського Лінійно-технічного вузла зв'язку Дніпровського Річкового порту знаходилася земельна ділянка площею 25 гектарів. Земельна ділянка розташована у 24 кварталі Межигірського лісництва по Димирському шосе.
Відповідно до державного акта на право постійного користування землею від 22.08.1967р., виданого виконавчим комітетом Київської міської ради депутатів трудящих Виробничо-технічне Управління зв'язку та радіонавігації Головного управління річкового флоту мало право постійного користування спірною земельною ділянкою.
План земельної ділянки, наданої в користування вищезгаданій юридичній особі, міститься у додатку до Акту користування землею.
На підставі постанови Ради міністрів Української РСР від 22.07.1988р. № 195 «Про схему управління автомобільним і річковим транспортом загального користування»на базі підприємств, об'єднань і організацій, які перебували у віданні Головного управління річкового флоту при Раді Міністрів УРСР, що були підпорядковані Міністерству транспорту УРСР було створено Виробниче об'єднання «Головрічфлот».
На виконання зазначеної постанови 21.01.1989р. було затверджено «Положення про Виробничо-технічне Управління зв'язку та радіонавігації виробничого об'єднання «Головрічфлот». Тому з 1989 року Виробнично-технічне управління зв'язку та радіонавігації Головного управління річкового флоту (ГУРФ) іменується Виробнично-технічним управлінням зв'язку та радіонавігації виробничого об'єднання «Головрічфлот».
Постановою Ради Міністрів Української РСР від 29.12.1989р. № 328 «Про створення міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Головрічфлот»» було створено з 01.01.1990р., в порядку експерименту, міжгалузеве державне об'єднання річкового флоту «Головрічфлот»та виведено з підпорядкування Міністерства транспорту УРСР підприємства й організації, що ввійшли до складу створеного міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Головрічфлот». Відповідно до п. 2 вказаної постанови зазначені підприємства й організації були передані об'єднанню станом на 01.01.1990р.
В подальшому Розпорядженням Ради Міністрів Української РСР від 14.09.1990р. № 418-р уточнено найменування створеного постановою Ради Міністрів УРСР від 29.12.1989р. № 328 міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Головрічфлот»і надалі іменовано його як Українське міжгалузеве державне об'єднання річкового флоту «Укррічфлот». З цього часу Виробнично-технічне управління зв'язку та радіонавігації виробничого об'єднання «Головрічфлот»мало назву Виробнично-технічне управління зв'язку та радіонавігації Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Укррічфлот».
Відповідно до наказу Фонду Державного майна України від 10.11.1992р. № 477 «Про перетворення підприємств і організацій Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Укррічфлот»в акціонерні товариства»на базі державного майна транзитного (магістрального) флоту, головного підприємства, 20 підприємств та структурних одиниць створено Державну акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот»та випущено акції цього підприємства на повну вартість майна переданого цьому товариству до статутного фонду в процесі приватизації підприємств. Безпосередньо у додатку № 1 до вказаного наказу «Перелік державних підприємств та структурних одиниць, що входять до складу Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»під порядковим номером 12 міститься Виробничо-технічне управління зв'язку та радіонавігації, що в ході створення Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»під час приватизації увійшло до складу новоствореного товариства.
Постановою Правління Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»від 06.01.1993р. № 1 «Про затвердження статутів дочірніх підприємств Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»затверджено подані керівництвом підприємств статути дочірніх підприємств державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот», серед яких є й Виробничо-технічне управління зв'язку і радіонавігації.
На базі майна, прийнятого від Фонду державного майна України, було створено Виробничо-технічне управління зв'язку і радіонавігації державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(Дочірнє підприємство Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»), зареєстровано 09.03.1993р. Подільською районною державною адміністрацією, реєстраційний № 0089-1470, про що видано свідоцтво № 1090. Відповідно до п.1.1 цього Статуту «Виробничо-технічне управління зв'язку радіонавігації є дочірнім підприємством Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(Компанія), в подальшому іменуватимуться «Підприємство», засновані Компанією згідно з постановами правління від 23.11.1992р. №№ 1/4 і 1/5 та у відповідності до Законів України «Про підприємства в Україні», «Про господарські товариства», «Про цінні папери і фондову біржу», «Про приватизацію майна державних підприємств». Згідно п. 1.4 Статуту підприємство засноване на базі частки майна Компанії, що передано йому власником на правах повного господарського відання. А відповідно до п. 5.1 Статуту майно Підприємства складають передані Компанією на правах повного господарського відання основні фонди і оборотні кошти, а також інші цінності на суму 53 232 000 карбованців. Вартість цього майна відображається в самостійному балансі, який є частиною звітного балансу Компанії».
У свідоцтві про державну реєстрацію зазначено засновника - Державна акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот», скорочена назва - ДАСК «Укррічфлот».
У відповідності до наказу Фонду Державного майна України від 28.07.1993р. № 318 «Про зміни й доповнення до наказів від 10.11.1992р. № 477 та від 26.02.1993р. № 105, що пов'язані з приватизацією річкового транспорту»внесено зміни в текст наказу Фонду державного майна України від 10.11.1992р. № 477, виключивши з найменування державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»слово «Державна».
На виконання вказаного наказу вносились зміни до статутів Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»та Виробничо-технічного управління зв'язку і радіонавігації Державної акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот». Так, 13.09.1993р. Подільською районною державною адміністрацією було зареєстровано зміни до Статуту Виробничо-технічного управління зв'язку і радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот», реєстраційний № 0089-1470 (Д-1), згідно яких з назви Компанії виключено слово «Державна»та видано свідоцтво про перереєстрацію № 1471, у графі засновники зазначено Акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот».
Згідно довідки № 19443 про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Київського міського управління статистики від 03.06.1997р. Виробничо-технічному управлінню зв'язку і радіонавігації «Укррічфлот»присвоєно код 03150065.
Відповідно до постанови Правління Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»та Президії Укркомфлоту від 14.03.1997р. №2/3 «Про реорганізацію дочірнього підприємства Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації»на базі Дочірнього підприємства Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації було створено службу зв'язку та радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот». На виконання цієї постанови видано наказ Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»від 03.04.1997 р. № 48 «Про реорганізацію дочірнього підприємства Компанії Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації», яким реорганізовано з 01.07.1997р. дочірнє підприємство компанії Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації в службу зв'язку та радіонавігації Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»на внутрішньому госпрозрахунку, як центр доходів (вказаний наказ міститься у матеріалах справи). У наказі від 14.03.1997р. № 48 власник зазначив «Вважати Акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот»правонаступником по всім майновим правам та обов'язкам Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації»(п. 2 наказу).
Доказом виключення Виробничо-технічного управління зв'язку та Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»з ЄДРПОУ є повідомлення про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності-юридичної особи від 03.02.1998р. № 12/ПД, а також довідка Головного управління статистики у м. Києві від 18.12.2007р. № 13-7945.
Положення про службу зв'язку і радіонавігації затверджено 21.04.1998р., у п. 1.1 Положення зазначено, що служба зв'язку створена наказом Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»№ 48 від 03.04.1997р. на базі дочірнього підприємства «Виробничо-технічного управління зв'язку і радіонавігації».
На підставі наказу Головного управління комунальної власності м. Києва від 27.03.2006р. № 390-В Акціонерній судноплавній компанії «Укррічфлот»(код 00017733) видано свідоцтво про право власності серії ЯЯЯ № 501526 на комплекс будівель площею 540,00 кв.м, який розташований в м. Києві за адресою: Лісовий провулок, 5, до складу комплексу входять: будівля вузла зв'язку радіостанції (Літера А) площею 316,10 кв.м, склад (Літера Б) площею 29,80 кв.м, гараж (Літера В) площею 116,40 кв.м, приміщення варти (Літера Г) площею 38,60 кв.м, склад (Літера Д) площею 39,10 кв.м. Вказані будівлі розміщені на спірній земельній ділянці.
З урахуванням викладеного, Виробничо-технічне управління зв'язку та радіонавігацій з моменту його створення, а також на момент одержання ним Державного акта на право постійного користування землею продовжувало функціонувати без зміни своєї організаційно-правової форми до 1997 року - до дня видачі наказу від 03.04.1997р. № 48. У ході приватизації на базі майна та підприємств, які входили до складу Українського міжгалузевого державного об'єднання річкового флоту «Укррічфлот»створена Державна акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот»і - Акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства).
Доказами того, що Акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот»є правонаступником майнових та інших прав та обов'язків перетвореного Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації є наказ Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»від 03.04.1997р. № 48 «Про реорганізацію дочірнього підприємства Компанії Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації»; Акт ліквідаційної перевірки Виробничо-технічного управління зв'язку і радіонавігації від 30.10.1997р. № А-209/23-2-03150065, що проводилась Державною податковою адміністрацією у Подільському районі м. Києва, у якому зазначено, що з 01.07.1997р. основні фонди, матеріальні цінності, земельні ділянки передані на баланс Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»»; свідоцтво про право власності від 27.03.2006р. серії ЯЯЯ № 501526.
У відповідності до ст. 120 Земельного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Аналогічні гарантії закріплені і в нормах цивільного законодавства - якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування (ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу України). Правонаступником Виробничо-технічного управління зв'язку та радіонавігації ГУРФ є Акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот», яка починаючи з 01.07.1997р. (з моменту прийняття на свій баланс майна та земельних ділянок Виробничо-технічного управління зв'язку і радіонавігації) добросовісно користується земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: м. Київ, Оболонський район, Хутір Микільський, провулок Лісовий, 5 (Межигірське лісництво - Димирське шосе), обслуговує та утримує будівлі та споруди, розміщені на ній, здійснює всі необхідні дії, пов'язані з утриманням та використанням вказаної земельної ділянки.
Акціонерна судноплавна компанія «Укррічфлот»сплачує за користування земельною ділянкою відповідні податки на землю, докази чого містяться в матеріалах справи.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України та Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», а також іншими законами та нормативно-правовими актами України, прийнятими відповідно до них.
Згідно зі статтею 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Процедура подання документів для отримання рішення щодо надання земельної ділянки в оренду встановлена у Регламенті розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого Рішенням Київської міської Ради «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»від 15.07.2004р. №457/1867 (далі –Регламент).
Відповідно до ст. 3 Регламенту зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в оренду або у постійне користування, звертається з відповідним клопотанням. До клопотання (заяви) про надання у користування земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування, а також документи з відомостями про зацікавлену особу згідно з переліком, визначеним у додатку 2 до цього Регламенту (заявою) до Київради.
Згідно з ст. 7 Регламенту до клопотання (заяви) про надання в постійне користування або передачу в оренду земельної ділянки обов'язково додаються:
а) викопіювання з чергового плану міста земельної ділянки, щодо якої звертається зацікавлена особа, та план земельної ділянки в масштабі 1:2000 або 1:500 з визначенням орієнтовних меж земельної ділянки;
б) інформація про бажане цільове призначення земельної ділянки;
в) інформація про основне функціональне призначення об'єкта інвестування (будівництва) та про його складові частини і бажані основні техніко-економічні показники об'єкта з визначенням основних характеристик його забудови (поверховість, площа, кількість мешканців для житлових будинків тощо);
г) інформація про правовий статус будівель чи споруд, якщо такі розташовані на земельній ділянці;
д) копії правовстановлюючих документів на земельну ділянку;
є) копії розпорядних документів про надання земельної ділянки (за відсутності правовстановлюючих документів).
За відсутності документів, визначених у пунктах «д»та «є», зацікавлена особа подає довідку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо відсутності в архіві документів з відведення відповідної земельної ділянки.
Отже, при прийнятті рішення Київрада не врахувала наявність правоустановчого документу на земельну ділянку (акту) та наявність рішення щодо передачі вказаної земельної ділянки у постійне користування іншій особі, що в свою чергу призвело до порушення права користування Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»земельною ділянкою.
Оцінюючи подані сторонами та третьою особою докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач належних доказів того, що спірна земельна ділянка не перебуває у позивача на праві постійного користування і вилучена у нього, а тільки після цього передана Товариству з обмеженою відповідальністю «Опря»суду не надав.
Зважаючи на вищевказане, вимоги позивача про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства), що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі шляхом заборони відповідачу –Київській міській раді здійснювати оформлення права користування земельною ділянкою, код ділянки 78:243:056 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Опря», а також про визнання Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) користувачем земельної ділянки, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі, згідно з планом земельної ділянки, складеним Управлінням в справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської Ради депутатів трудящих від 12.12.1947р.
Витрати, понесені позивачем по сплаті державного мита в сумі 170,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн., покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою Акціонерною судноплавною компанією «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 51, код ЄДРПОУ 00017733), що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі шляхом заборони Київській міській раді (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) здійснювати оформлення права користування земельною ділянкою, код ділянки 78:243:056 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Опря»(04073, м. Київ, пр-т Московський, 11, код ЄДРПОУ 33191971).
Визнати Акціонерну судноплавну компанію «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 51, код ЄДРПОУ 00017733) користувачем земельної ділянки, що розташована у м. Києві на хуторі Микільському в Оболонському районі, згідно з планом земельної ділянки, складеним Управлінням в справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської Ради депутатів трудящих від 12.12.1947р. (код ділянки 78:243:056).
Стягнути з Київської міської ради (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Акціонерної судноплавної компанії «Укррічфлот»(у формі відкритого акціонерного товариства) (04071, м. Київ, вул. Нижній Вал, 51, код ЄДРПОУ 00017733) 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після вступу рішення в законну силу видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Трофименко Т.Ю.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.01.2008 |
Оприлюднено | 11.02.2008 |
Номер документу | 1341112 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні