Рішення
від 17.01.2011 по справі 18/189пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/189пн

                                ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

                                  83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

                                                             Р І Ш Е Н Н Я   

                                                            іменем України

17.01.11 р.                                                                                    Справа № 18/189пн                               

Господарський суд  Донецької області у складі головуючого судді __Подколзіної Л.Д.

При секретарі Котенко Т.І.

розглянув матеріали справи

за позовом: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк

до відповідача: Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» м.Макіївка, Донецької області

за участю третьої  особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерства вугільної промисловості України м.Київ  

за участю третьої  особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Національної Акціонерної компанії „Нафтогаз України” м.Київ

за участю третьої  особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Єнакіївської міської ради м.Єнакієве, Донецької області

за участю третьої  особи 4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору  на стороні відповідача: Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” м.Макіївка, Донецької області

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю

представників сторін:

від позивача – Рубан Д.М. – представник за довіреністю від 27.12.2010р.

від відповідача – Грибов О.О. - представник за довіреністю №01-12/60 від 31.12.2010р.

від третьої особи1 – не з'явився  

від третьої особи2 – не з'явився  

від третьої особи3 – не з'явився  

від третьої особи4 – Гусєва С.В. - представник за довіреністю №1/48 від 14.01.2011р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк, звернувся до господарського суду з позовом до Державного підприємства „Орджонікідзевугілля” м.Єнакієве, Донецької області про зобов'язання відповідача виконати роботу з виносу газопроводу, розташованого у районі стадіону „Металург” м.Єнакієве, Донецької області в обсязі визначеному проектною документацією Виробничого – геологічного підприємства „Артемівська гідрогеологічна партія”.  

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається  на те, що  внаслідок виробничої діяльності відповідача підвищився рівень ґрунтових вод, а тому експлуатація газопроводу неможлива, оскільки це може привести до аварійної ситуації.

       Рішенням господарського суду Донецької області від 15.09.2009р. позовні вимоги були задоволені повністю.

        Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 24.11.2009р. рішення скасовано, у позові було відмовлено.

        Постановою Вищого господарського суду України від 01.03.2010р. постанову Донецького апеляційного господарського суду від 24.11.2009р. та рішення господарського суду Донецької області від 15.09.2009р. скасовано, та справу №18/189пн передано на новий розгляд до господарського суду Донецької області.

Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 17.09.2010р. у зв'язку з обранням судді Чернота Л.Ф. на посаду судді Донецького апеляційного господарського суду справу №18/189пн передано на розгляд судді Подколзіній Л.Д.

        Ухвалою від 28.09.2010р. був замінений первісний відповідач-Державне підприємство „Орджонікідзевугілля” м.Єнакієве, Донецької області по справі 18/189пн на його правонаступника - Державне підприємство „Укрвуглеторфреструктуризація” м.Київ.

        Під час нового розгляду справи №18/189пн господарським судом надсилалися запити до Міністерства палива та енергетики України та Міністерства вугільної промисловості України та Міністерства вугільної промисловості України, з метою об”єктивного та всебічного розгляду господарської справи.  

        Ухвалою від 17.11.2010р. вдруге був замінений відповідач- Державне підприємство „Укрвуглеторфреструктуризація” м.Київ по справі 18/189пн на його правонаступника – Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» м.Макіївка, Донецької області.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог позивача та зазначив, що згідно Наказу Міністерства вугільної промисловості України №99 від 02.04.2010р. ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником всіх прав та обов'язків ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» в повному обсязі та у відповідності з передавальним балансом (тільки державного підприємства замовника, а не основних виробничих фондів, які передано на ліквідацію або ліквідовано). Крім того пояснив, що проектами ліквідації не передбачено виконання даних робіт, а використання службовою особою бюджетних коштів усупереч їх цільового призначення, відповідно до ст.210 КК України, несе за собою кримінальну відповідальність. Зауважив на тому, що роботи по видобутку вугілля по шахті "Юний Комунар" були зупинені в 2000 році і на підставі Наказу №682 від 24.12.2001 Мінпаливенерго України шахта була передана на ліквідацію в ДП "Укрвуглеторфреструктуризація". Ділянка території розташована поблизу стадіону „Металург" в місті Єнакієве, знаходиться за межами гірського відведення шахти «Юний Комунар». Після припинення виробничої діяльності шахти «Юний Комунар» і до теперішнього часу відкачування шахтної води виробляється відповідно до проекту і технологічного паспорта з горизонту 936 м., при цьому глибина затоплення від поверхні складає 934 м., що унеможливлює підтоплення навколишньої території. Відстань від підтопленої ділянки газопроводу в районі стадіону «Металург» до кордону впливу гірських вироблень шахти «Юний Комунар», складає 1900 м., тому гірські вироблення шахти не могли викликати осідання земної поверхні і підтоплення ділянки.

Позивач у поясненнях від 29.12.2010р. наполягає на задоволенні позовних вимог.

       Третьою особою 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міністерством вугільної промисловості України м.Київ надані пояснення по справі вих.№280/01-04/16-10 від 20.08.2010р.  

        Під час розгляду справи третьою  особою 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Національною Акціонерною компанією „Нафтогаз України” м.Київ представлені у матеріали справи пояснення вих.№14/2-1173 від 30.08.2010р., вих.№14/2-1688 від 28.12.2010р.

       Третя особа 4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору  на стороні відповідача, Державне підприємство „Укршахтгідрозахист” м.Макіївка, Донецької області надані пояснення на позовну заяву вих.№1/3-1/22/3-2-910 від 27.09.2010р. Судом розглянуті та прийняті до уваги усі пояснення, та клопотання сторін по справі.

       Треті особи 1-3, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача у засідання суду не з”явилися, про причини неявки суд не повідомили.

       Розглянувши матеріали справи та вислухавши представників сторін, суд –

в с т а н о в и в :

       28 грудня 2001р. та 31 грудня 2008р. між Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк та ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” були укладені договори № 04/01-828, № 14/1074/08 про користування державним майном, що не підлягає приватизації, згідно умов яких користувачем прийнято у строкове користування державне майно, перелік якого та вартість визначалася за даними інвентаризації, до якого, зокрема, увійшли газорозподільні газопроводи та споруди на них, які необхідні для забезпечення транспортування, зберігання та розподілу природного газу.

        Договір №14/1074/08 від 31.12.2008р. укладено на виконання постанови Кабінету міністрів від 25.05.1998р. №747 „Про утворення Національної комісії регулювання електроенергетики України”.

Згідно пунктів 4.4 цих договорів користувач зобов'язався нести повну відповідальність за збереження державного майна, забезпечення умов безпечної та безаварійної його експлуатації.

З метою виконання обов'язків, покладених на позивача згідно укладених договорів, ним неодноразово у продовж 2007 –2009 років здійснювалась перевірка технічного стану підземних газопроводів, що підтверджується дефектними актами та актами перевірки технічного стану газопроводів, якими було зафіксовано, що частина ділянки підземного газопроводу знаходяться на підтопленій території у районі стадіону “Металург” м. Єнакієве. На момент будівництва цього газопроводу, 1966р., ґрунтові  води були відсутні.

Відповідно з дефектним актом по обстеженню газопроводів високого тиску від 03.07.2009 р. комісією було виявлено, що рівень ґрунтових вод вище за глибину закладення газопроводів, а тому має місце хрупкість та відслоєння ізоляційного покриття, місцями їх відсутність.

На замовлення позивача, 10.11.2008р. Українським державним науково–дослідним і проектно–конструкторським інститутом гірничої геології геомеханіки та маркшейдерської справи (УкрНДМІ) зроблено аналіз стану газопроводів (чотири дільниці у м. Горлівка та Єнакієве) з оцінкою впливу раніше проведених гірничих виробіток, запланованої відробітки горизонтів і активізації процесу здвигу при закритті шахт та розробкою рекомендацій по їх подальшій безпечній експлуатації. Згідно цього аналізу газопровід високого тиску 1 категорії діаметром 530х7 від Газорозподільної станції до Єнакіївського металургійного заводу проходить по площадці в районі стадіону “Металург”, на якій мало місце стійке (не пов'язане з сезонними коливаннями) підвищення рівня ґрунтових вод. Таке підвищення обумовлено гірничими виробітками шахт "Юний комунар" та "Красний Октябрь" виробничого об'єднання "Орджонікідзевугілля", а також змінного гідрогеологічного режиму відкачки при ліквідації шахти "Красний Октябрь".

15.10.2008 р. виконавчим комітетом Єнакіївської міської Ради було прийнято рішення № 753 згідно з яким Єнакіївському управлінню по газопостачанню та газифікації ВАТ “Донецькоблгаз” було дозволено проведення проектно –вишукувальних робіт на реконструкцію газопроводу високого тиску діаметром 530х7 мм. від Газорозподільної станції до Єнакіївського металургійного заводу у наземному варіанті у районі стадіону “Металург”.

       На замовлення позивача Виробничо геологічне підприємство “Артемівська гідрогеологічна партія” розробило технічний звіт щодо виносу підземного газопроводу високого тиску в районі стадіону “Металург” в м. Єнакієве, на який Державне підприємство “Спеціалізована державна експертна організація –центральна служба української державної будівельної експертизи” 15.01.2009 р. надало Позитивний комплексний експертний висновок   № 612/2.

       НАНУ Українським ДНД та ПК інститутом гірської теології, геомеханіки та маркшейдерської справи здійснено доповнення до роботи „Аналіз напружено-деформованого стану газопроводів з оцінкою вплину раніше проведених гірських виробіток, планованого відпрацювання горизонтів та активізації процесу зрушення при закритті шахт та розробки рекомендацій по їх подальшої безпечної експлуатації”.

Газопровод, відносно якого зроблено висновок, знаходиться у районі стадіону “Металург” в м.Єнакієве.

       ВАТ по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" зазначали, що неодноразово зверталися до відповідача з приводу виконання необхідних заходів з виносу газопроводу з зони підтоплення, що останнім зроблено не було, у зв'язку з чим заявлено до суду відповідний позов.

Відповідно приписів чинного законодавства неподання додаткових матеріалів і доказів в обґрунтування своїх вимог та заперечень сторонами свідчить про те, що вони вважають наявні у справі докази достатніми, а суд відповідно до ст.ст. 43, 82 ГПК України надає їм належну оцінку та має право прийняти за наявними у матеріалах справи документами відповідне рішення.

Як вбачається з матеріалів справи ВАТ по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” утворене разом із філіями, згідно рішення Держкомітету України по нафті і газу від 11.03.1994р. №80, шляхом перетворення Донецького обласного підприємства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” у ВАТ відповідно до  Указу Президента України „Про корпоратизацію підприємств” від 5.06.1993р. №210/93 з метою реформування управління державним сектором економіки.

Згідно п.2.1 Статуту метою діяльності ВАТ по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк є „Виконання комплексу робіт по експлуатації систем газопостачання, проектування, будівництва та ремонту газових мереж...”

Майно підприємства відповідно до п.3.6.1 Статуту формується у тому числі з майна, переданого йому в користування.

Ліцензією Серії АА №323711 на транспортування природного газу визначено територіальна належність мереж, які передано підприємству у користування: „Територія Донецької області, крім міст Донецька, Макіївки, Маріуполя, Новоазовська (за виключенням селища Безимене), а також сіл Голубінка, Громова Балка, населених пунктів КСП „Іскра”, КСП ім.Ульянова Донецької області”.

Згідно Закону України „Про управління об”єктами державної власності” повноваження з управління державним майном, що є у загальнодержавній власності, контролю за ефективністю його використання, збереження покладено на Фонд державного майна України.

       За приписами ст.326 ЦК України від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Отже, об”єкти трубопровідного транспорту знаходяться у власності держави та суб”єктом права власності на об”єкти, які були предметом договору, та стали предметом спору-є держава.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк є не належним позивачем по справі.

  ДП „Донвуглереструктуризація" створене згідно з Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 99 від 02 квітня 2010 року «Про припинення діяльності ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено діяльність даного підприємства шляхом реорганізації та приєднання до ДП «Донвуглереструктуризація».

Відповідно до п. 9 вищевказаного Наказу, ДП «Донвуглереструктуризація» є правонаступником всіх прав та обов'язків ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» в повному обсязі та у відповідності з передавальним балансом (тільки державного підприємства замовника, а не основних виробничих фондів, які передано на ліквідацію або ліквідовано). У зв”язку з чим ухвалою господарського суду від 17.11.2010р. був замінений неналежний відповідач належним.  

  Відповідач організовує та виконує роботи з ліквідації підприємств    вугільної промисловості Донецької області, за рахунок коштів Державного   бюджету за бюджетною програмою «Реструктуризація вугільної промисловості».

Форма власності ДП «Донвуглереструктуризація»-загальнодержавна. Як пояснив відповідач фінансово-господарська діяльність підприємства здійснюється відповідно до фінансового плану і плану використання бюджетних коштів. Вказані плани розробляються підприємством і узгоджуються з органом управління майна в межах бюджетних асигнувань звідного кошторису Міністерства.

    ДП «Донвуглереструктуризація» є одержувачем бюджетних коштів, а Міністерство вугільної промисловості України є розпорядником бюджетних коштів. Єдиним  джерелом фінансування «Донвуглереструктуризація»  є  засоби державного бюджету, направлені на реструктуризацію підприємств вугільної промисловості.

    Крім того,  проектами   ліквідації   не   передбачено  виконання даних   робіт, а використання службовою особою бюджетних коштів усупереч їх цільового призначення, відповідно до ст.210 Кримінального кодексу України, несе за собою кримінальну відповідальність.

Роботи по видобутку вугілля по шахті "Юний Комунар" були зупинені в 2000р. на підставі Наказу №682 від 24 грудня 2001р. Мінпаливоенерго України, шахта була передана на ліквідацію в ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".

Після припинення виробничої діяльності шахти «Юний Комунар» і до теперішнього часу відкачування шахтної води здійснюється відповідно до проекту і технологічного паспорта з горизонту 936м., при цьому глибина затоплення від поверхні складає 934м, що унеможливлює підтоплення навколишньої території. Відстань від підтоплення ділянки газопроводу в  районі  стадіону  «Металург»  до  кордону  впливу  гірських вироблень шахти «Юний Комунар», складає 1900 м., тому гірські вироблення шахти не могли викликати осідання земної поверхні і підтоплення ділянки.

За приписами ст.1163 ЦК України юридична особа, майну якої загрожує небезпека, має право вимагати її усунення від того, хто її створює.

Зі змісту зазначеної статті вбачається, що юридична особа може виступати як уповноважена особа у цих зобов'язаннях у тих випадках, коли загроза створена її майну.

Однак, як вбачається з матеріалів справи майно, відносно якого створено загрозу, не є власністю позивача та останньому воно передано лише в користування відповідно до договорів № 14/1074/08 від 31.12.2008р. та № 04/01-828 від 28.12.2001р.

Стаття 1164 ЦК України передбачає перелік засобів заохочення для тієї особи, яка створює загрозу майну іншій юридичній особі, для того, щоб вона усунула небезпеку.

У разі не усунення загрози майну юридичної особи заінтересована особа може скористатися декількома варіантами запропонованої їй у зазначеній статті засобами впливу. Зокрема, вона має право вимагати: вжиття невідкладних заходів щодо усунення загрози; відшкодування завданої шкоди або заборони діяльності, яка створює загрозу.

Як вбачається з позовної заяви, позивач обрав спосіб захисту у вигляді зобов'язання відповідача виконати роботу з виносу газопроводу на поверхню, що не передбачено діючим законодавством.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивач не вірно обрав спосіб захисту, посилаючись у позовній заяві на ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, бо зазначені статті не передбачають захист прав суб'єктів господарювання шляхом, яким вимагає позивач у своїй позовній заяві.

       Відповідно зі ст.43 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача виконати роботу з виносу газопроводу, розташованого у районі стадіону “Металург” м. Єнакієве Донецької області в обсязі визначеному проектною документацією Виробничого геологічного підприємства “Артемівська гідрогеологічна партія” слід відмовити.

        Відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по справі суд відносить на позивача.

        Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 16, 1163, 1164 ЦК України, ст. 20 ГК України, ст.ст. 33, 34, 43, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

        У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк до Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» м.Макіївка, Донецької області за участю наступних третіх  осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерства вугільної промисловості України м.Київ; Національної Акціонерної компанії „Нафтогаз України” м.Київ; Єнакіївської міської ради м.Єнакієве, Донецької області; Державного підприємства „Укршахтгідрозахист” м.Макіївка, Донецької області про зобов'язання відповідача виконати роботу з виносу газопроводу, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.

        У судовому засіданні 17.01.2011р. було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

        Повний текст рішення виготовлений та підписаний  21.01.2011р.

          

Суддя                                                               Подколзіна Л.Д.                               

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.01.2011
Оприлюднено09.02.2011
Номер документу13654762
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/189пн

Рішення від 17.01.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Подколзіна Л.Д.

Ухвала від 29.12.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Подколзіна Л.Д.

Постанова від 04.06.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Першиков Є.В.

Постанова від 26.02.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Єжова С.С.

Ухвала від 06.10.2009

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Колядко Т.М.

Рішення від 15.09.2009

Господарське

Господарський суд Донецької області

Овсяннікова О.В.

Ухвала від 17.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Першиков Є.В.

Ухвала від 22.01.2009

Господарське

Луганський апеляційний господарський суд

Єжова С.С.

Рішення від 05.01.2009

Господарське

Господарський суд Луганської області

Корнієнко В.В.

Ухвала від 21.11.2008

Господарське

Господарський суд Луганської області

Корнієнко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні