Рішення
від 10.02.2011 по справі 13/615
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

Справа № 13/615 10.02.11

За позовом Акціонерної енергопостач альної компанії «Київенерго »в особі Структурного відокр емленого підрозділу «Енерго збут Київенерго»

До Державного підприємства "Київський державний завод "Б уревісник"

Про стягнення 675 195,40 грн.

Суддя Курдель чук І.Д.

Представники сторін:

від позивача Гаркавен ко С.В. - дов. № Д07/2010/06/03-1 від 03.06. 2010 р.

від відповідача не з' яв илися

В судовому засіданні 10.02.2011 р оку на підставі ст. 85 ГПК Украї ни оголошено вступну та резо лютивну частини рішення суду .

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Акціонерна енергопоста чальна компанія «Київенерго »в особі Структурного відокр емленого підрозділу «Енерго збут Київенерго»звернулася до Господарського суду міст а Києва з позовом до Державно го підприємства "Київський д ержавний завод "Буревісник" п ро стягнення 568 714,49 грн. боргу за спожиту активну електричну енергію, 24 270,11 грн. боргу за спож иту реактивну електричну ене ргію, 19 011,67 грн. пені, 41 508,92 грн. штра фу, 18 078,29 грн. інфляційних втрат , 3 611,91 грн. 3 % річних.

Крім того позивач просить с уд покласти на відповідача с удові витрати, пов' язані з р озглядом даної справи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання вимог дог овору позивач поставив відпо відачу електричну енергію, п роте відповідач зобов' язан ня щодо повноти та своєчасно сті внесення оплати за поста влену електричну енергію не виконав в повному обсязі.

Ухвалою від 14.12.2010 року було по рушено провадження по справі та призначено її розгляд на 27 .01.2011 року.

27.01.2011 року в судове засідання представники сторін не з' я вилися, вимоги ухвали суду пр о порушення провадження у сп раві не виконали.

27.01.2011 року до канцелярії суду від позивача надійшло клопо тання про відкладення розгля ду справи.

Ухвалою суду від 27.01.2011 року ро згляд справи відкладено на 10.0 2.2011 року.

В судове засідання, признач ене на 10.02.2011 року з' явився пред ставник позивача. Представни к відповідача в судове засід ання не з' явився, поважних п ричин неявки суду не повідом ив, вимоги ухвал суду не викон ав.

Учасники судового процесу належним чином повідомлені про час та місце розгляду спр ави ухвалою господарського с уду за місцезнаходженням від повідно до довідок ЄДРПОУ пр о що свідчить повідомлення п ро вручення з відміткою Укрп ошти про отримання.

Відповідно до положень ст .ст.64, 77, 87 ГПК України ухвала про відкриття провадження у спр аві (про відкладення розгляд у справи) надсилається за адр есою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазнач ена в Єдиному державному реє стрі юридичних осіб та фізич них осіб-підприємців. У разі в ідсутності сторін за такою а дресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним ч ином.

Перед початком розгляду сп рави по суті представників п озивача ознайомлено з його п равами та обов' язками у від повідності із ст.ст. 20, 21, 22, 81-1 Госп одарського процесуального к одексу України.

Відповідно до вимог ст. 81-1 Го сподарського процесуальног о кодексу України в судових з асіданнях складені протокол и, які долучено до матеріалів справи.

Господарський суд визнав п редставлені позивачем докум енти достатніми для вирішенн я спору та відповідно до ст. 75 Г осподарського процесуально го кодексу України розглянув справу за наявними в ній мате ріалами.

Дослідивши і з' ясувавши в сі обставини та матеріали сп рави, які мають значення для в ирішення спору по суті, заслу хавши пояснення представник ів позивача, господарський с уд

ВСТАНОВИВ:

26.11.1990 року між Підприємств ом Київські кабельні мережі ВЕО «Київенерго», яке відпов ідно до наказів Міністерства енергетики та електрифікаці ї України № 31 від 17.02.1995 року, № 177 ві д 31.08.1995 року, № 176 від 29.09.1995 року реор ганізовано в Акціонерну енер гопостачальну компанією “Ки ївенерго” (далі - постачальн ик, позивач) та Державним підп риємством "Київський державн ий завод "Буревісник" було укл адено договір на постачання електричної енергії № 130 від 26. 11.1990 (далі - Договір).

10.03.2010 року між сторонами укла дено додаткову угоду від 10.03.2010 р оку до Договору (далі - Угода ), відповідно до якої Договір в икладено в новій редакції і п ідписано сторонами 20.04.2010 року. В ідповідно до п. 1 Договору, поз ивач продає відповідачу елек тричну енергію, а останній зо бов' язується оплачувати ва ртість використаної (куплено ї) електричної енергії.

Згідно частини 1 статті 275 Гос подарського кодексу України за договором енергопостачан ня енергопостачальне підпри ємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергі ю, пару, гарячу і перегріту вод у (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний о платити прийняту енергію та дотримуватися передбаченог о договором режиму її викори стання, а також забезпечити б езпечну експлуатацію енерге тичного обладнання, що ним ви користовується.

Відповідно до п. п. 2.2, 2.3 Угоди позивач постачає електричну енергію, як різновид товару в обсягах, визначених відпові дно до розділу 5, та з урахуван ням умов розділу 6 цього Догов ору (Додаток «Обсяги постача ння електричної енергії спож ивачу та субспоживачу») згід но з категорією струмоприйма чів споживача відповідно до Правил устройства електроус тановок. 6 видання. 1986 р. чинної р едакції та гарантованого рів ня надійності електропостач ання схем електропостачання визначених Додатком «Акт ро змежування балансової належ ності електромереж та експлу атаційної відповідальності сторін», з дотриманням грани чних показників якості елект ричної енергії, визначених д ержавними стандартами, повід омляти споживача про всі змі ни тарифів на електричну ене ргію через засоби масової ін формації за п' ять днів до вв едення їх в дію, а відповідач в свою чергу, виконувати умови даного Договору, дотримуват ись режиму споживання електр ичної енергії згідно з умова ми розділу 5 цього Договору, оп лачувати постачальнику елек тричної енергії вартість еле ктричної енергії згідно з ум овами Додатків «Порядок розр ахунків за електроенергію та «Графік зняття показань зас обів обліку електричної енер гії», здійснювати оплату за п еретікання реактивної елект ричної енергії між електроме режею постачальника електри чної енергії та електроустан овками споживача згідно з До датком «Порядок розрахунків за перетікання реактивної е нергії», забезпечувати безпе решкодний доступ уповноваже них представників постачаль ника електричної енергії за пред' явленням службового п освідчення до засобів (систе м) обліку електроенергії, вим ірювання потужності та контр олю за показниками якості ел ектроенергії.

Порядок розрахунків сторо ни погодили Додатком 2.7 до Дог овору, що розрахунковий пері од починається першого числа кожного місяця та закінчуєт ься в останній день цього міс яця. Споживач знімає показан ня розрахункових лічильникі в 27 числа кожного місяця та на дає звіт за фактичним обсяго м споживання.

Період між датами зняття по казань засобів обліку прирів нюється до розрахункового пе ріоду, тариф якого застосову ється для розрахунків вартос ті електричної енергії.

Щомісяця 28 числа Споживач з обов' язується направляти у повноваженого представника до Постачальника для наданн я звіту про спожиту активну т а реактивну та генеровану ре активну електроенергію та пр о результати вимірів активно ї потужності за встановленою формою (Додатки «Звіт про вик ористану електроенергію», «З віт про результати вимірів а ктивної потужності»).

Крім цього, споживач надає п ідписанні акт про приймання - передачі товарної продукц ії, акт надання послуги з комп енсації перетікання реактив ної електроенергії та звірян ня розрахунків за попередні періоди.

Пунктом 13 зазначеного Додат ку передбачено, що споживач з дійснює попередню оплату вар тості обсягу електричної ене ргії 3 плановими платежами: до 1 числа розрахунковими періо ду 35%, до 10 числа розрахункового періоду 35; до 20 числа розрахунк ового періоду 30% від вартості заявленого (договірного) обс ягу активної електричної ене ргії поточного розрахунково го періоду. Остаточний розра хунок здійснюється споживач ем до останнього числа звітн ого місяця на підставі обсяг ів фактично спожитої електри чної енергії у поточному роз рахунковому періоді.

Як вбачається з матеріалів справи, за період з 01.07.2010 року по 01.11.2010 року позивачем поставлен о, а відповідачем спожито акт ивної електричної енергії на суму 568 714,49 грн. Проте, відповіда ч за поставлено енергію не ро зрахувався, у зв' язку з чим н ього виникла заборгованість перед позивачем в розмірі 568 71 4,49 грн.

Крім того, за період з 01.07.2010 рок у по 01.11.2010 року позивачем постав лено, а відповідачем спожито реактивної електричної енер гії на суму 24 270,11 грн. У свою черг у, відповідач за поставлену е нергію не розрахувався, у зв' язку з чим у нього за поставле ну реактивну електричну енер гію виникла заборгованість п еред позивачем в розмірі 24 270,11 г рн.

Таким чином, загальна сума з аборгованості у відповідача перед позивачем за спожиту а ктивну та реактивну електрич ну енергію складає 592 984,60 грн. (568 7 14,49 грн. + 24 270,11 грн.), що підтверджує ться доданими до позовної за яви звітами про використану електроенергію та розрахунк ом позивача.

Як визначено частиною 1 стат ті 193 Господарського кодексу У країни суб' єкти господарюв ання та інші учасники господ арських відносин повинні вик онувати господарські зобов' язання належним чином відпов ідно до закону, інших правови х актів, договору, а за відсутн ості конкретних вимог щодо в иконання зобов' язання - ві дповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до частини 2 стат ті 193 Господарського кодексу У країни зазначено, що кожна ст орона повинна вжити заходів, необхідних для належного ви конання нею зобов' язання, в раховуючи інтереси другої ст орони та забезпечення загаль ногосподарського інтересу.

До виконання господарськи х договорів застосовуються в ідповідні положення Цивільн ого кодексу України з урахув анням особливостей, передбач ених цим Кодексом.

Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є об ов' язковим для виконання ст оронами.

Відповідно до статті 526 Циві льного кодексу України зобов ' язання має виконуватись на лежним чином, відповідно до у мов договору та вимог ЦК Укра їни, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відп овідно до звичаїв ділового о бороту або інших вимог, що зви чайно ставляться.

Статтею 525 Цивільного кодек су України встановлено, що од ностороння відмова від зобов ' язання або одностороння зм іна його умов не допускаєтьс я, якщо інше не встановлено до говором або законом.

Відповідно до статті 530 Циві льного кодексу України, якщо у зобов' язанні встановлени й строк (термін) його виконанн я, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частинами 6, 7 статті 276 Господ арського кодексу України вст ановлено, що розрахунки за до говорами енергопостачання з дійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відпо відно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, зд ійснюється, як правило, у форм і попередньої оплати. За пого дженням сторін можуть застос овуватися планові платежі з наступним перерахунком або о плата, що провадиться за факт ично відпущену енергію.

Зважаючи на встановлені фа кти та вимоги вищезазначених правових норм, а також врахов уючи, що відповідач в установ леному порядку обставини, як і повідомлені позивачем, не с простував, розміру позовних вимог не оспорив, господарсь кий суд приходить до висновк у, що позов в частині стягнен ня основного боргу в розмірі 592 984,60 грн. нормативно та докуме нтально доведений, а тому під лягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вва жається таким, що прострочив , якщо він не приступив до вико нання зобов'язання або не вик онав його у строк, встановлен ий договором або законом.

Відповідно зі ст. ст. 610, 611 Циві льного кодексу України, пору шенням зобов'язання є його не виконання або виконання з по рушенням умов, визначених зм істом зобов'язання (неналежн е виконання), а у разі порушенн я зобов'язання, настають прав ові наслідки, встановлені до говором або законом.

Статтею 546 Цивільного кодек су України передбачено, що ви конання зобов' язань може за безпечуватись згідно з догов ором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі нена лежного виконання зобов' яз ань.

Відповідно до частин 1, 3 стат ті 549 Цивільного кодексу Украї ни, неустойкою (штрафом, пенею ) є грошова сума або інше майно , які боржник повинен передат и кредиторові у разі порушен ня боржником зобов'язання. Пе нею є неустойка, що обчислюєт ься у відсотках від суми несв оєчасно виконаного грошовог о зобов'язання за кожен день п рострочення виконання.

Згідно частини 2 статті 551 Цив ільного кодексу України, якщ о предметом неустойки є грош ова сума, її розмір встановлю ється договором або актом ци вільного законодавства.

Відповідно до п. 4.2.1 до Догов ору, за внесення платежів, пер едбачених пунктами 2.3.3.-2.3.4 цього Договору, з порушенням термі нів, визначених відповідним Додатком споживач сплачує п остачальнику пеню у розмірі 0,1 % від суми боргу за кожен день прострочення платежу, врахо вуючи день фактичної оплати, але не більше розміру штрафн их санкцій згідно Господарсь кого кодексу України.

Керуючись частиною 2 статті 231 Цивільного кодексу України , позивач нарахував та просит ь стягнути з відповідача пен ю в розмірі 0,1% вартості товарі в (робіт, послуг) за кожен день прострочення, яка становить 19 011,67 грн. та 7 % штрафу від вартос ті невиконаного зобов' язан ня в розмірі 41 508,92 грн., обґрунто вуючи це тим, що він в розумінн і ст. 22 ГК України є суб' єктом господарювання державного с ектора економіки.

Розглянувши матеріали спр ави, заслухавши пояснення та доводи представників сторін , господарський суд прийшов д о висновку, що позовні вимоги в частині стягнення штрафу т а пені не підлягають задовол енню з наступник підстав.

Частиною 2 ст. 231 Господарсько го кодексу України, передбач ено, що у разі якщо порушено го сподарське зобов'язання, в як ому хоча б одна сторона є суб'є ктом господарювання, що нале жить до державного сектора е кономіки, або порушення пов'я зане з виконанням державного контракту, або виконання зоб ов'язання фінансується за ра хунок Державного бюджету Укр аїни чи за рахунок державног о кредиту, штрафні санкції за стосовуються, якщо інше не пе редбачено законом чи договор ом, у таких розмірах: за поруше ння строків виконання зобов' язання стягується пеня у роз мірі 0,1 відсотка вартості това рів (робіт, послуг), з яких допу щено прострочення виконання за кожний день прострочення , а за прострочення понад трид цять днів додатково стягуєть ся штраф у розмірі семи відсо тків вказаної вартості.

Відповідно до ч.ч. 2 - 10 ст. 22 ГК У країни, суб'єктами господарю вання державного сектора еко номіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власно сті, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді як их перевищує п'ятдесят відсо тків чи становить величину, я ка забезпечує державі право вирішального впливу на госпо дарську діяльність цих суб'є ктів; повноваження суб'єктів управління у державному сек торі економіки - Кабінету Мін істрів України, міністерств, інших органів влади та орган ізацій щодо суб'єктів господ арювання визначаються закон ом; законом можуть бути визна чені види господарської діял ьності, яку дозволяється зді йснювати виключно державним підприємствам, установам і о рганізаціям; держава реалізу є право державної власності у державному секторі економі ки через систему організацій но-господарських повноважен ь відповідних органів управл іння щодо суб'єктів господар ювання, що належать до цього с ектора і здійснюють свою дія льність на основі права госп одарського відання або права оперативного управління; пр авовий статус окремого суб'є кта господарювання у державн ому секторі економіки визнач ається уповноваженими орган ами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Відносини органів у правління з названими суб'єк тами господарювання у випадк ах, передбачених законом, мож уть здійснюватися на договір них засадах; держава застосо вує до суб'єктів господарюва ння у державному секторі еко номіки усі засоби державного регулювання господарської д іяльності, передбачені цим К одексом, враховуючи особливо сті правового статусу даних суб'єктів; законом встановлю ються особливості здійсненн я антимонопольно-конкурентн ої політики та розвитку змаг альності у державному сектор і економіки, які повинні врах овуватися при формуванні від повідних державних програм; процедура визнання банкруто м застосовується щодо держав них підприємств з урахування м вимог, зазначених у главі 23 ц ього Кодексу; органам управл іння, які здійснюють організ аційно-господарські повнова ження стосовно суб'єктів гос подарювання державного сект ора економіки, забороняється делегувати іншим суб'єктам п овноваження щодо розпорядже ння державною власністю і по вноваження щодо управління д іяльністю суб'єктів господар ювання, за винятком делегува ння названих повноважень від повідно до закону органам мі сцевого самоврядування та ін ших випадків, передбачених ц им Кодексом та іншими закона ми.

З аналізу вищезазначених п оложень вбачається, що позив ач не відноситься до держано го сектору економіки, так як н е має всіх необхідних ознак.

Крім того, п.4 ч. 3 Прикінцевих положень Господарського код ексу України Кабінету Мініс трів України доручено визнач ити суб' єктів господарюван ня, що належать до державного сектору економіки, відповід но до вимог цього Кодексу.

Однак доказів того, що Кабін ет Міністрів визначив позива ча як суб' єкта господарюван ня державного сектору еконо міки також не надано.

Правова позиція про неможл ивість застосування пені та штрафу на підставі ст. 231 Госпо дарського кодексу України в даних правовідносинах також підтверджується Постановою Верховного Суду України від 06.12.2010 року у справі № 42/562.

Крім того позивач, посилаюч ись на статтю 625 Цивільного ко дексу України, просить суд ст ягнути на свою користь інфля ційні втрати в розмірі 18 078,29 грн . та 3 % річних в розмірі 3 611,91 грн.

Згідно статті 614 Цивільного кодексу особа, яка порушила з обов' язання несе відповіда льність за наявності її вини (умислу або необережності), як що інше не встановлене догов ором або законом. Особа є неви нуватою, якщо вона доведе, що в жила всіх залежних від неї за ходів щодо належного виконан ня зобов' язання.

Відповідно до статті 625 Циві льного кодексу України боржн ик не звільняється від відпо відальності за неможливість виконання грошового зобов' язання. Боржник, який простро чив виконання грошового зобо в' язання, на вимогу кредито ра зобов' язаний сплатити су му боргу з урахуванням встан овленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Здійснивши перерахунок ін фляційних втрат та 3 % річних, з важаючи на прострочення відп овідачем грошового зобов' я зання, з останнього, на думку г осподарського суду на підста ві ст. 625 Цивільного кодексу Ук раїни, підлягають до стягнен ня 3% річних в сумі 3 611,91 грн. та ін фляційні втрати в розмірі 18 078, 29 грн. за весь час простроченн я, розмір яких визначений за о бґрунтованим розрахунком по зивача.

Відповідно до ст. 49 Господар ського процесуального кодек су України, судові витрати по кладаються на сторони пропор ційно розміру задоволених ви мог.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 82-85 Господ арського процесуального код ексу України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити част ково.

2.Стягнути з Державного під приємства "Київський державн ий завод "Буревісник" (02081, м. Київ , вул.. Здолбунівська, 2, код ЄДРП ОУ 14312358) на користь Акціонерної енергопостачальної компані ї “Київенерго” (01001, м. Київ, пл. І .Франка, 5, код ЄДРПОУ 00131305) в особі Структурного відокремленог о підрозділу «Енергозбут Киї венерго»(04050, м. Київ, вул.. Мельни кова, 31, код ЄДРПОУ 26187764) 568 714 (пятсо т шістдесят вісім тисяч сімс от чотирнадцять),49 грн. боргу з а спожиту активну електричну енергію, 24 270 (двадцять чотири т исячі двісті сімдесят),11 грн. б оргу за спожиту реактивну ел ектроенергію, 18 078 (вісімнадцят ь тисяч сімдесят вісім),29 грн. і нфляційних втрат, 3 611 (три тися чі шістсот одинадцять),91 грн. 3 % річних, 6 146 (шість тисяч сто сор ок шість),75 державного мита, 214 (д вісті чотирнадцять),85 грн. вит рат на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су.

В іншій частині позовних ви мог відмовити.

Після набрання рішенням за конної сили видати наказ.

Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апе ляційну скаргу не було подан о. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не с касовано, набирає законної с или після розгляду справи ап еляційним господарським суд ом.

Суддя І.Д. Курдель чук

дата складення 17.02.2011

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення10.02.2011
Оприлюднено02.03.2011
Номер документу13938287
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/615

Ухвала від 05.06.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 25.05.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 01.10.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 31.07.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гончаров С.А.

Ухвала від 26.06.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Постанова від 14.06.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Жукова Л.B.

Рішення від 10.02.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Постанова від 05.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Степанюк А.Г.

Ухвала від 23.11.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні