Постанова
від 14.06.2011 по справі 13/615
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" червня 2011 р. Справа № 13/615

Вищий господарський суд України в складі колегії с уддів:

Жукової Л.В. - головуючий,

Коваленко С.С.,

Прокопанич Г.К.,

розглянувши касаційну ска ргу Акціонерної енергопостач альної компанії "Київенерго" в особі Структурного відокр емленого підрозділу "Енергоз бут Київенерго"

на рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2011 р.

та постанову Київського апеляційного господарського суду від 18.04.2011 р .

у справі № 13/615 господарського суду мі ста Києва

за позовом Акціонерної енергопостач альної компанії "Київенерго" в особі Структурного відокр емленого підрозділу "Енергоз бут Київенерго"

до Державного підприємства " Київський державний завод "Б уревісник"

про стягнення 675 195,40 грн.

в судовому зас іданні взяли участь представ ники від:

позивача: ОСОБА_1 (до в. від 22.04.2011 р.);

відповідача: не з'явилис я.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерна енергопост ачальна компанія "Київенерго " в особі Структурного відокр емленого підрозділу "Енергоз бут Київенерго" звернулася д о Господарського суду міста Києва з позовом до Державног о підприємства "Київський де ржавний завод "Буревісник" пр о стягнення 568 714,49 грн. боргу за с пожиту активну електричну ен ергію, 24 270, 11 грн. боргу за спожит у реактивну електричну енерг ію, 19 011,67 грн. пені, 41 508,92 грн. штрафу , 18 078,29 грн. інфляційн их втрат, 3 611,91 грн. 3 % річних.

Рішенням господарського с уду міста Києва від 10.02.2011 р. (судд я: Курдельчук І.Д.) позов Акціо нерної енергопостачальної к омпанії "Київенерго" в особі С труктурного відокремленого підрозділу "Енергозбут Київ енерго" задоволено частково, стягнуто з Державного підпр иємства "Київський державний завод "Буревісник" на користь позивача 568 714,49 грн. боргу за спожиту активну електрич ну енергію, 24 270,11 грн. боргу за сп ожиту реактивну електроенер гію, 18 078, 29 грн. інфляційних втра т, 3 611, 91 грн. 3 % річних, 6 146,75 державного мита, 214,85 грн. вит рат на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су. В іншій частині позовних в имог відмовлено.

Постановою Київського ап еляційного господарського с уду від 18.04.2011 р. (головуючий судд я: Майданевич А.Г., судді: Гаври люк О.М., Мальченко А.О.) апеляці йну скаргу Акціонерної енерг опостачальної компанії "Київ енерго" в особі Структурного відокремленого підрозділу " Енергозбут Київенерго" залиш ено без задоволення, а рішенн я Господарського суду міста Києва від 10.02.2011 р. у справі № 13/615 бе з змін.

Акціонерна енергопостач альна компанія "Київенерго" в особі Структурного відокрем леного підрозділу "Енергозбу т Київенерго" подала до Вищог о господарського суду Україн и касаційну скаргу, в якій про сить рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2011 р. та п останову Київського апеляці йного господарського суду ві д 18.04.2011 р. у справі № 13/615 скасувати в частині відмови у стягненн і 19 011,67 грн. пені та прийняти нов е рішення, яким позов Акціоне рної енергопостачальної ком панії "Київенерго" в особі Стр уктурного відокремленого пі дрозділу "Енергозбут Київене рго" задовольнити повністю в цій частині.

В обґрунтування своїх вимог, скаржник посилається на те, що рішення судів попере дніх інстанцій винесені з по рушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши представника позивача, обговоривши довод и касаційної скарги, перевір ивши, згідно з ч. 1 ст. 1117 Господар ського процесуального кодек су України, наявні матеріали справи на предмет правильно сті юридичної оцінки обстави н справи та повноти їх встано влення в судових рішеннях, ко легія суддів дійшла висновку , що касаційна скарга не підля гає задоволенню, виходячи з н аступного.

Як досліджено суда ми попередніх інстанцій та в бачається з матеріалів справ и, 26.11.1990 р. між підприємством "Киї вські кабельні мережі" ВЕО «К иївенерго», яке відповідно д о наказів Міністерства енерг етики та електрифікації Укра їни № 31 від 17.02.1995 р., № 177 від 31.08.1995 р., № 176 від 29.09.1995 р. реорганізов ано в Акціонерну енергопоста чальну компанією «Київенерг о»та Державним підприємство м «Київський державний завод «Буревісник»укладено догов ір на постачання електрично ї енергії № 130 від 26.11.1990 р. (далі по тексту - договір).

10.03.2010 р. між сторонами укладено додаткову угоду ві д 10.03.2010 р. до договору, відповідн о до якої договір викладено в новій редакції і підписано с торонами 20.04.2010 р.

Пунктом 1 Догово ру передбачено, що Акціонерн а енергопостачальна компані я "Київенерго" в особі Структу рного відокремленого підроз ділу "Енергозбут Київенерго" надає Державному підприємст ву "Київський державний заво д "Буревісник" електричну ене ргію, а останній зобов' язує ться оплачувати вартість вик ористаної (купленої) електри чної енергії.

Згідно з п. п. 2.2, 2.3 уго ди Акціонерна енергопостача льна компанія "Київенерго" в о собі Структурного відокремл еного підрозділу "Енергозбут Київенерго" постачає електр ичну енергію, як різновид тов ару в обсягах, визначених від повідно до розділу 5, та з урах уванням умов розділу 6 цього д оговору (Додаток "Обсяги пост ачання електричної енергії с поживачу та субспоживачу"); зг ідно з категорією струмоприй мачів споживача, відповідно до Правил улаштування електр оустановок у чинній редакції та гарантованого рівня наді йності електропостачання, сх ем електропостачання, визнач ених Додатком "Акт розмежува ння балансової належності ел ектромереж та експлуатаційн ої відповідальності сторін"; з дотриманням граничних пок азників якості електричної е нергії, визначених державним и стандартами, повідомляти с поживача про всі зміни тариф ів на електричну енергію чер ез засоби масової інформації за п' ять днів до введення їх в дію.

Державне підприєм ство "Київський державний за вод "Буревісник" в свою чергу, відповідно до умов договору, зобов' язалося виконувати у мови даного договору; дотрим уватись режиму споживання ел ектричної енергії згідно з у мовами розділу 5 цього догово ру та режиму роботи електроу становок відповідно до Додат ків "Перелік об' єктів Спожи вача" та "Обсяги постачання ел ектричної енергії споживачу та субспоживачу"; оплачувати постачальнику електричної е нергії вартість електричної енергії згідно з умовами Дод атків "Порядок розрахунків" т а "Графік зняття показань зас обів обліку електричної енер гії"; здійснювати оплату за пе ретікання реактивної електр ичної енергії між електромер ежею постачальника та електр оустановками споживача згід но з Додатками "Порядок розра хунків" та "Порядок розрахунк ів за перетікання реактивної енергії"; забезпечувати безп ерешкодний доступ уповноваж ених представників постачал ьника за пред' явленням служ бового посвідчення до засобі в (систем) обліку електроенер гії, вимірювання потужності та контролю за показниками я кості електроенергії.

Додатком 2.7 до дого вору сторони погодили порядо к розрахунків, відповідно до якого розрахунковий період починається першого числа ко жного місяця та закінчується в останній день цього місяця . Споживач знімає показання р озрахункових лічильників 27 ч исла кожного місяця та надає звіт за фактичним обсягом сп оживання.

Період між датами зняття показань засобів обл іку прирівнюється до розраху нкового періоду, тариф якого застосовується для розрахун ків вартості електричної ене ргії.

Відповідно до пунк ту 5 додатку 2.7 до договору щомі сяця 28 числа споживач зобов' язується направляти уповнов аженого представника до пост ачальника для надання звіту про спожиту активну, реактив ну та генеровану реактивну е лектроенергію, та про резуль тати вимірів активної потужн ості за встановленою формою (Додатки "Звіт про використан у електроенергію", "Звіт про ре зультати вимірів активної по тужності"). Крім цього, спожива ч надає підписані акти про пр иймання-передачі товарної пр одукції, акт надання послуги з компенсації перетікання р еактивної електроенергії та звіряння розрахунків за поп ередні періоди.

Згідно з п. 13 додатку 2.7 до договору споживач здійс нює попередню оплату вартост і обсягу електричної енергії 3 плановими платежами: до 1 чис ла розрахунковими періоду 35%, до 10 числа розрахункового пер іоду 35; до 20 числа розрахунково го періоду 30% від вартості зая вленого (договірного) обсягу активної електричної енергі ї поточного розрахункового п еріоду. Остаточний розрахуно к здійснюється споживачем до останнього числа звітного м ісяця на підставі обсягів фа ктично спожитої електричної енергії у поточному розраху нковому періоді.

Матеріали справи в становлено, що за період з 01.07.2010 р. по 01.11.2010 р. позивачем поставле но, а відповідачем спожито ак тивної електричної енергії н а суму 568 714,49 грн. Проте, відповід ач за поставленою енергію не розрахувався, у зв' язку з чи м у нього виникла заборгован ість перед позивачем в розмі рі 568 714,49 грн.

Разом з цим, за період з 01.07.2010 р. по 01.11.2010 р. позивачем поставле но, а відповідачем спожито ре активної електричної енергі ї на суму 24 270,11 грн. У свою чергу, відповідач за поставлену ен ергію не розрахувався, у зв' язку з чим у нього за поставле ну реактивну електричну енер гію виникла заборгованість п еред позивачем в розмірі 24 270,11 г рн.

Таким чином, загальна сума з аборгованості у відповідача перед позивачем за спожиту а ктивну та реактивну електрич ну енергію складає 592 984,60 грн., що підтверджується звітами про використану електроенергію та розрахунком позивача.

Пунктом 1 частини дру гої статті 11 ЦК України передб ачено, що підставами виникне ння цивільних прав та обов' язків, зокрема, є договори та і нші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 173 Господарсь кого кодексу України, в силу з обов' язання, одна сторона (б оржник) зобов' язана вчинити на користь другої сторони (кр едитора) певну дію (передати м айно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо ) або утриматися від певної ді ї, а кредитор має право вимага ти від боржника виконання йо го обов' язку.

Відповідно до частини 7 стат ті 179 ГК України господарські договори укладаються за пра вилами, встановленими Цивіль ним кодексом України з ураху ванням особливостей, передба чених цим Кодексом, іншими но рмативно-правовими актами що до окремих видів договорів.

Частиною першою стат ті 275 Господарського кодексу У країни передбачаено, що за до говором енергопостачання ен ергопостачальне підприємст во (енергопостачальник) відп ускає електричну енергію, па ру, гарячу і перегріту воду (да лі - енергію) споживачеві (абон енту), який зобов' язаний опл атити прийняту енергію та до тримуватися передбаченого д оговором режиму її використа ння, а також забезпечити безп ечну експлуатацію енергетич ного обладнання, що ним викор истовується.

Згідно з частиною пер шою статті 193 Господарського к одексу України суб' єкти гос подарювання та інші учасники господарських відносин пови нні виконувати господарські зобов' язання належним чино м відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимо г щодо виконання зобов' язан ня - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно став ляться.

У частині другій стат ті 193 Господарського кодексу У країни зазначено, що кожна ст орона повинна вжити заходів, необхідних для належного ви конання нею зобов' язання, в раховуючи інтереси другої ст орони та забезпечення загаль ногосподарського інтересу.

До виконання господарськ их договорів застосовуються відповідні положення Цивіль ного кодексу України з ураху ванням особливостей, передба чених цим Кодексом.

Відповідно до статті 629 Циві льного кодексу України догов ір є обов' язковим для викон ання сторонами.

В силу статті 526 ЦК України зо бов' язання має виконуватис ь належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК У країни, інших актів цивільно го законодавства, а за відсут ності таких умов та вимог - від повідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що зв ичайно ставляться.

Статтею 525 ЦК України передб ачено, що одностороння відмо ва від зобов' язання або одн остороння зміна його умов не допускається, якщо інше не вс тановлено договором або зако ном.

Відповідно до статті 530 ЦК Ук раїни, якщо у зобов' язанні в становлений строк (термін) йо го виконання, то воно підляга є виконанню у цей строк (термі н).

Згідно з частинами шостою т а сьомою статті 276 ГК України р озрахунки за договорами енер гопостачання здійснюються н а підставі цін (тарифів), встан овлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що від пускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторі н можуть застосовуватися пла нові платежі з наступним пер ерахунком або оплата, що пров адиться за фактично відпущен у енергію.

На підставі викладеного, су дова колегія касаційної інст анції погоджується з висновк ами господарських судів попе редніх інстанцій про те, що по зов в частині стягнення осно вного боргу в розмірі 592 984,60 грн . нормативно та документальн о доведений, а тому підлягає з адоволенню.

Крім того, частиною першою с татті 612 ЦК України передбачен о, що боржник вважається таки м, що прострочив, якщо він не п риступив до виконання зобов' язання або не виконав його у с трок, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.ст. 610, 611 ЦК Ук раїни порушенням зобов' яза ння є його невиконання або ви конання з порушенням умов, ви значених змістом зобов' яза ння (неналежне виконання), а у разі порушення зобов' язанн я, настають правові наслідки , встановлені договором або з аконом.

Нормами статті 546 ЦК України передбачено, що виконання зо бов' язань може забезпечува тись згідно з договором неус тойкою, яку боржник повинен с платити в разі неналежного в иконання зобов' язань.

Згідно зі статтею 549 ЦК України неустойкою (штрафом , пенею) є грошова сума або інш е майно, які боржник повинен п ередати кредиторові у разі п орушення боржником зобов' я зання. Пенею є неустойка, що об числюється у відсотках від с уми несвоєчасно виконаного г рошового зобов' язання за ко жен день прострочення викона ння.

Відповідно до частини дру гої ст. 551 ЦК України, якщо предм етом неустойки є грошова сум а, її розмір встановлюється д оговором або актом цивільног о законодавства.

Як передбачено п. 4.2. 1 договору за внесення платеж ів, передбачених пунктами 2.3.3.-2 .3.4 цього договору, з порушення м термінів, визначених відпо відним Додатком споживач спл ачує постачальнику пеню у ро змірі 0,1 % від суми боргу за коже н день прострочення платежу, враховуючи день фактичної о плати, але не більше розміру ш трафних санкцій згідно Госпо дарського кодексу України.

Керуючись ч. 2 ст. 231 ЦК Україн и, позивач нарахував пеню в ро змірі 0,1% вартості товарів (роб іт, послуг) за кожен день прост рочення в розмірі 19 011,67 грн. та 7 % штрафу від вартості невикон аного зобов' язання в розмір і 41 508,92 грн. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він в розу мінні ст. 22 ГК України є суб' є ктом господарювання державн ого сектора економіки.

Зважаючи на викладен е, судами попередніх інстанц ій правильно вирішено, що поз овні вимоги в частині стягне ння штрафу та пені не підляга ють задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 2 ст. 2 31 ГК України у разі, якщо поруш ено господарське зобов' яза ння, в якому хоча б одна сторон а є суб' єктом господарюванн я, що належить до державного с ектора економіки, або поруше ння пов' язане з виконанням державного контракту, або ви конання зобов' язання фінан сується за рахунок Державног о бюджету України чи за рахун ок державного кредиту, штраф ні санкції застосовуються, я кщо інше не передбачено зако ном чи договором, у таких розм ірах: за порушення строків ви конання зобов' язання стягу ється пеня у розмірі 0,1 відсот ка вартості товарів (робіт, по слуг), з яких допущено простро чення виконання за кожний де нь прострочення, а за простро чення понад тридцять днів до датково стягується штраф у р озмірі семи відсотків вказан ої вартості.

Відповідно до частин 2-10 ста тті 22 ГК України суб' єктами г осподарювання державного се ктора економіки є суб' єкти, що діють на основі лише держа вної власності, а також суб' єкти, державна частка у стату тному фонді яких перевищує п ' ятдесят відсотків чи стано вить величину, яка забезпечу є державі право вирішального впливу на господарську діял ьність цих суб' єктів.

Повноваження суб' єктів у правління у державному секто рі економіки - Кабінету Мініс трів України, міністерств, ін ших органів влади та організ ацій щодо суб' єктів господа рювання визначаються законо м; законом можуть бути визнач ені види господарської діяль ності, яку дозволяється здій снювати виключно державним п ідприємствам, установам і ор ганізаціям.

Держава реалізує право дер жавної власності у державном у секторі економіки через си стему організаційно-господа рських повноважень відповід них органів управління щодо суб' єктів господарювання, щ о належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарсько го відання або права операти вного управління. Правовий с татус окремого суб' єкта гос подарювання у державному сек торі економіки визначається уповноваженими органами упр авління відповідно до вимог цього Кодексу та інших закон ів.

Відносини органів управлі ння з названими суб'єктами го сподарювання у випадках, пер едбачених законом, можуть зд ійснюватися на договірних за садах; держава застосовує до суб'єктів господарювання у д ержавному секторі економіки усі засоби державного регул ювання господарської діяльн ості, передбачені цим Кодекс ом, враховуючи особливості п равового статусу даних суб' єктів.

Законом встановлюються ос обливості здійснення антимо нопольно-конкурентної політ ики та розвитку змагальності у державному секторі економ іки, які повинні враховувати ся при формуванні відповідни х державних програм; процеду ра визнання банкрутом застос овується щодо державних підп риємств з урахуванням вимог, зазначених у главі 23 цього Ко дексу.

Органам управління, які зді йснюють організаційно-госпо дарські повноваження стосов но суб' єктів господарюванн я державного сектора економі ки, забороняється делегувати іншим суб' єктам повноважен ня щодо розпорядження держав ною власністю і повноваження щодо управління діяльністю суб'єктів господарювання, за винятком делегування назван их повноважень відповідно до закону органам місцевого са моврядування та інших випадк ів, передбачених цим Кодексо м та іншими законами.

З аналізу зазначених норм в бачається, що позивач не відн оситься до держаного сектору економіки, оскільки не має вс іх необхідних ознак.

При цьому, пунктом 4 частини 3 Прикінцевих положень Госпо дарського кодексу України Ка бінету Міністрів України дор учено визначити суб' єктів г осподарювання, що належать д о державного сектору економі ки, відповідно до вимог цього Кодексу.

Проте, доказів того, що Кабі нет Міністрів визначив позив ача як суб' єкта господарюва ння державного сектору екон оміки позивачем ні місцевому господарському суду, ні суду апеляційної інстанції не на дано.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить стяг нути з відповідача інфляційн і втрати в розмірі 18 078,29 грн. та 3 % річних в розмірі 3 611,91 грн.

Відповідно до норм статті 61 4 ЦК України особа, яка порушил а зобов' язання несе відпові дальність за наявності її ви ни (умислу або необережності ), якщо інше не встановлене дог овором або законом. Особа є не винуватою, якщо вона доведе, щ о вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного вико нання зобов' язання.

Відповідно до статті 625 ЦК Ук раїни боржник не звільняєтьс я від відповідальності за не можливість виконання грошов ого зобов' язання. Боржник, я кий прострочив виконання гро шового зобов' язання, на вим огу кредитора зобов' язаний сплатити суму боргу з урахув анням встановленого індексу інфляції за весь час простро чення.

Колегія суддів касаці йної інстанції вважає, що гос подарський суд міста Києва т а Київський апеляційний госп одарський суд правомірно зад овольнив позовні вимоги Акці онерної енергопостачальної компанії "Київенерго" в особі Структурного відокремленог о підрозділу "Енергозбут Киї венерго" в частині стягнення з Державного підприємства "К иївський державний завод "Бу ревісник" 3% річних в сумі 3 611,91 гр н. та інфляційні втрати в розм ірі 18 078,29 грн. за весь час простр очення.

Відповідно до ст. 32 ГПК Укра їни доказами у справі є будь-я кі фактичні дані, на підставі яких господарський суд у виз наченому законом порядку вст ановлює наявність чи відсутн ість обставин, на яких ґрунту ються вимоги і заперечення с торін, а також інші обставини , які мають значення для прави льного вирішення господарсь кого спору.

За змістом статей 33 і 34 Госпо дарського процесуального ко дексу України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається, як н а підставу своїх вимог. Доказ ування полягає не лише в пода нні особами доказів, а й у дове денні їх переконливості, що с каржником зроблено не було.

Таким чином, застосування г осподарськими судами першої та апеляційної інстанцій но рм матеріального та процесуа льного права відповідає вста новленим ними обставинам спр ави, що свідчить про відсутні сть підстав для скасування а бо зміни прийнятих у справі с удових рішень.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Госп одарського процесуального к одексу України, Вищий господ арський суд України,-

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну ска ргу Акціонерної енергопоста чальної компанії "Київенерго " в особі Структурного відокр емленого підрозділу "Енергоз бут Київенерго" залишити без задоволення.

Рішення господарс ького суду міста Києва від 10.02.2 011 р. та постанову Київського а пеляційного господарського суду від 18.04.2011 р. у справі № 13/615 зал ишити без змін.

Головуючий Жукова Л.В.

Судді Коваленко С.С.

Прокопанич Г.К.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення14.06.2011
Оприлюднено29.06.2011
Номер документу16464869
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/615

Ухвала від 05.06.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 25.05.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 01.10.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 31.07.2015

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гончаров С.А.

Ухвала від 26.06.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Постанова від 14.06.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Жукова Л.B.

Рішення від 10.02.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Курдельчук І.Д.

Постанова від 05.08.2009

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Степанюк А.Г.

Ухвала від 23.11.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лиховид Б.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні