Рішення
від 16.05.2011 по справі 39/63
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 39/63 16.05.11

За позовом Товариств а з обмеженою відповідальніс тю "Стімтек"

до Фізичної о соби-підприємця ОСОБА_2

про стягнення 2354,00 грн.

Суддя Гумега О.В.

Представники :

Від позивача ОСОБА_1 ( довіреність № б/н від 01.05.2011 р.)

Від відповідача не з' явил ись

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмежено ю відповідальністю «Стімтек »(позивач) звернулося до Госп одарського суду міста Києва з позовом до Фізичної особи-п ідприємця ОСОБА_2 (відпові дача) про стягнення помилков о перерахованих коштів у сум і 2354,00 грн. на підставі платіжно го доручення № 1510 від 28.10.2010 р.

Ухвалою Господарського су ду міста Києва від 29.03.2011 р. поруш ено провадження у справі № 39/63 т а призначено справу до розгл яду на 18.04.2011 р. о 10:00 год.

Представник позивача в суд овому засіданні, призначеном у на 18.04.2011 р., подав документи на в иконання вимог ухвали суду в ід 29.03.2011 р.

Представник відповідача в судове засідання, призначен е на 18.04.2011 р., не з' явився, вимоги ухвали суду від 29.03.2011 р. не викон ав, відзив на позов з підтверд жуючими документами не подав і не надіслав, про час та місц е розгляду справи був повідо млений у встановленому поряд ку.

Ухвалою суду від 18.04.2011 р., на пі дставі ст. 77 ГПК України, розгл яд справи було відкладено на 16.05.2011 р. о 10:20 год.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 ГПК Укр аїни ухвала про порушення пр овадження у справі надсилаєт ься сторонам за повідомленою ними господарському суду по штовою адресою. У разі ненада ння сторонами інформації щод о їх поштової адреси, ухвала п ро відкриття провадження у с праві надсилається за адресо ю місцезнаходження (місця пр оживання) сторін, що зазначен а в Єдиному державному реєст рі юридичних осіб та фізични х осіб-підприємців. У разі від сутності сторін за такою адр есою, вважається, що ухвала пр о порушення провадження у сп раві вручена їм належним чин ом.

Поштове відправлення з ухв алою Господарського суду міс та Києва № 39/63 від 29.03.2011 р. було нап равлене відповідачу за адрес ою, вказаній позивачем у позо вній заяві та яка відповідає адресі, згідно витягу з Єдино го державного реєстру юридич них осіб та фізичних осіб - під приємців, а саме: 04050, АДРЕСА_1 .

Вищенаведене поштове відп равлення повернулося на адре су суду з відміткою пошти “за зазначеною адресою не прожи ває”.

За наведених обставин та з у рахуванням приписів ст. 64 ГПК України, вважається, що ухвал а у справі № 39/63 від 29.03.2011 р. вруче на відповідачу належним чино м.

За таких обставин, про час, д ату та місце судового розгля ду справи № 39/63 відповідач був п овідомлений своєчасно та нал ежним чином.

Письмових заяв, повідомлен ь суду щодо поважності причи н відсутності відповідача в судовому засіданні 16.05.2011 р. від останнього до суду не надход ило.

Приписами ст. 77 Господарськ ого процесуального кодексу У країни визначений перелік об ставин, за яких суд відкладає розгляд справи. Зокрема, відп овідно до п. 1 ч. 1 названої статт і, у разі нез' явлення в засід ання представників сторін, і нших учасників судового проц есу та, відповідно до п. 2 ч. 1 наз ваної статті, у разі неподанн я витребуваних доказів. Одна к стаття 77 ГПК України встанов лює не обов'язок суду ві дкласти розгляд справи, а виз начає лише право суду пр и наявності зазначених випад ків.

За таких обставин, суд прийш ов до висновку про можливіст ь розгляду справи по суті в су довому засіданні 16.05.2011 р. та за в ідсутності відповідача, запо бігаючи одночасно безпідста вному затягуванню розгляду с пору.

Представник позивача в суд овому засіданні 16.05.2011 р. надав у сні пояснення щодо підстав, в ідповідно до яких заявлено п озов, позовні вимоги підтрим ав повністю.

Після виходу суду з нарадчо ї кімнати, у судовому засідан ні 16.05.2011 р. у відповідності до ч. 2 ст. 85 ГПК України було проголо шено вступну та резолютивну частину рішення та повідомле но, що повне рішення буде скла дено у термін, передбачений ч . 4 ст. 85 ГПК України.

Заслухавши пояснення пред ставника позивача, дослідивш и наявні у матеріалах справи докази, оглянувши в судових з асіданнях оригінали докумен тів, копії яких знаходяться в матеріалах справи, Господар ський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стімтек» (позивач) стверджує, що на підс таві платіжного доручення № 1510 від 28.10.2010 р. помилково перерах увало грошові кошти в розмір і 2354,00 грн. на користь отримувач а платежу - ОСОБА_2 (код ЄД РПОУ НОМЕР_1). Грошові кошт и було перераховано на рахун ок зазначеного отримувача пл атежу в філії «Розрахунковий центр»ПАТ КБ «ПриватБанк», К иїв № 26001052604285, код банку 320649. Зазнач ене позивач підтверджує плат іжним дорученням № 1510 від 28.10.2010 р ., копія якого додана до матері алів справи.

Враховуючи наведене, позив ач звернувся до Фізичної осо би - підприємця ОСОБА_2 (в ідповідач) з листом № 59 від 14.12.2010 року з вимогою про поверненн я позивачу помилково перерах ованих грошових коштів у роз мірі 2354,00 грн. протягом п' яти б анківських днів (лист та дока зи його направлення знаходят ься в матеріалах справи).

Відповідач відповіді на ли ст позивача № 59 від 14.12.2010 року не надав, грошові кошти у розмір і 2354,00 грн., як помилково перерах овані, позивачу не повернув.

Статтею 15 Цивільного кодекс у України передбачено, що кож на особа має право на захист с вого цивільного права у разі його порушення, невизнання а бо оспорювання (частина 1), кож на особа має право на захист с вого інтересу, який не супере чить загальним засадам цивіл ьного законодавства (частина 2 ).

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивіль ного кодексу України, кожна о соба має право звернутися до суду за захистом свого особи стого немайнового або майнов ого права та інтересу. Частин ою другою цієї статті визнач ено способи захисту цивільни х прав та інтересів. Суд може з ахистити цивільне право або інтерес іншим способом, що вс тановлений договором або зак оном.

З огляду на положення зазна ченої норми та принцип диспо зитивності у господарському судочинстві, позивач має пра во вільно обирати способи за хисту порушеного права чи ін тересу.

Згідно ст. 20 Цивільного коде ксу України, право на захист о соба здійснює на свій розсуд .

Відповідно до п. 32.8. ст. 32 Закон України від 05.04.2001, № 2346-III “Про плат іжні системи та переказ кошт ів в Україні”(надалі - Закон України) передбачено, що спор и, пов'язані із здійсненням ба нками переказу, розглядаютьс я у судовому порядку.

Загальні засади функціону вання платіжних систем в Укр аїні, поняття та загальний по рядок проведення переказу ко штів в межах України, а також в становлення відповідальнос ті суб'єктів переказу визнач ається нормами вищенаведено го Закону України.

Зокрема, стаття 1 Закону Укр аїни містить визначення наст упних термінів і понять:

отримувач - особа, на рахуно к якої зараховується сума пе реказу або яка отримує суму п ереказу у готівковій формі;

неналежний отримувач - особ а, якій без законних підстав з арахована сума переказу на ї ї рахунок або видана їй у готі вковій формі;

переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зараху вання на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримува ч можуть бути однією і тією ж о собою;

помилковий переказ - рух пев ної суми коштів, внаслідок як ого з вини банку або іншого су б'єкта переказу відбувається її списання з рахунку ненале жного платника та/або зараху вання на рахунок неналежного отримувача чи видача йому ці єї суми у готівковій формі;

платник - особа, з рахунка як ої ініціюється переказ кошті в або яка ініціює переказ шля хом внесення до банку або інш ої установи - члена платіжної системи документа на перека з готівки разом із відповідн ою сумою коштів.

Статтею 1 Господарського пр оцесуального кодексу встано влено, що підприємства, уст анови, організації, інші юрид ичні особи (у тому числі іноз емні), громадяни, які здійсню ють підприємницьку діяльніс ть без створення юридичної о соби і в установленому поряд ку набули статусу суб'єкта п ідприємницької діяльності (далі - підприємства та орган ізації), мають право звертати ся до господарського суду згідно з встановленою під відомчістю господарських сп рав за захистом своїх поруше них або оспорюваних прав і о хоронюваних законом інтере сів, а також для вжиття пере дбачених цим Кодексом захо дів, спрямованих на запобіг ання правопорушенням.

Виходячи зі змісту абз. 2 п. 1.24. ст. 1 Закону України "Про платі жні системи та переказ кошті в в Україні", помилковим перек азом є рух певної суми коштів , внаслідок якого з вини банку або іншого суб' єкта перека зу відбувається її списання з рахунку неналежного платни ка та/або зарахування на раху нок неналежного отримувача ч и видача йому цієї суми у готі вковій формі.

Відповідно до п. 6 Указу През идента України № 227 від 16.03.1995р. “П ро заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народ ному господарстві України” ( чинний) підприємства, незале жно від форми власності, мают ь повертати в 5-денний термін п латникам помилково зарахова ні кошти.

Згідно з п. 2.35 Постанови Нац іонального банку України № 22 в ід 21.01.2004р. “Про затвердження Ін струкції про безготівкові ро зрахунки в Україні в націона льній валюті”(чинний), кошти, щ о помилково зараховані на ра хунок неналежного отримувач а, мають повертатися ним у стр оки, установлені законодавст вом України, за порушення яки х неналежний отримувач несе відповідальність згідно із з аконодавством України У разі неповернення неналежним отр имувачем за будь-яких причин коштів у зазначений строк по вернення їх здійснюється у с удовому порядку.

Відповідно до ст. 1212 ЦК Украї ни особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахун ок іншої особи (потерпілого) б ез достатньої правової підст ави (безпідставно набуте май но), зобов'язана повернути пот ерпілому це майно. Особа зобо в'язана повернути майно і тод і, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. П оложення цієї глави застосов уються незалежно від того, чи безпідставне набуття або зб ереження майна було результа том поведінки набувача майна , потерпілого, інших осіб чи на слідком події.

Зобов'язання із набуття або збереження майна без достат ньої правової підстави має м ісце за наявності таких умов :

По-перше, є набуття або збер еження майна. Це означає, що ос оба набуває нові цінності, зб ільшує кількість та вартість належного їй майна або збері гає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння.

По-друге, мало місце набуття або збереження майна за раху нок іншої особи. Тобто збільш ення або збереження майна у о соби є наслідком втрати або н едоотримання цього майна інш ою особою.

По-третє, обов'язково має бу ти відсутність правової підс тави для набуття або збереже ння майна за рахунок іншої ос оби. Тобто мала місце помилка , обман, випадковість або інші підстави набуття або збереж ення майна, які не можна відне сти до підстав виникнення ци вільних прав та обов'язків.

Крім того, порядок повернен ня помилково перерахованих к оштів, отриманих неналежним отримувачем без достатніх пі дстав, регулюється постаново ю Національного банку Україн и №22 від 21.01.2004 "Про затвердження І нструкції про безготівкові р озрахунки в Україні в націон альній валюті" (надалі - Інстру кція). Відповідно до пункту 1.4. І нструкції під терміном помил кове списання/зарахування ко штів розуміється списання/за рахування коштів, внаслідок якого з вини банку або клієнт а відбувається їх списання з рахунку неналежного платник а та/або зарахування на рахун ок неналежного отримувача. У вищевказаному пункті Інстру кції під терміном неналежний платник розуміється особа, з рахунку якої помилково або н еправомірно переказана сума коштів, в свою чергу під термі ном неналежний отримувач роз уміється особа, якій без зако нних підстав зарахована сума переказу на її рахунок або ви дана їй у готівковій формі.

Відповідно до п. 2.35 Інструкці ї, кошти, що помилково зарахов ані на рахунок неналежного о тримувача, мають повертатися ним у строки, установлені зак онодавством України, за пору шення яких неналежний отриму вач несе відповідальність зг ідно із законодавством Украї ни. У разі неповернення ненал ежним отримувачем за будь-як их причин коштів у зазначени й строк повернення їх здійсн юється в судовому порядку.

Згідно з п. 6 Указу Президент а України “Про заходи щодо но рмалізації платіжної дисцип ліни в народному господарств і України”(надалі - Указ Прези дента України), встановлено, щ о підприємства незалежно від форм власності мають поверт ати у п'ятиденний строк платн икам помилково зараховані на їх рахунки кошти.

Згідно ст. 32 ГПК України, дока зами у справі є будь-які факти чні дані, на підставі яких гос подарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обс тавин, які мають значення для правильного вирішення госпо дарського спору.

Приписами статей 33, 34 Господа рського процесуального коде ксу України передбачено, що к ожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона поси лається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази по даються сторонами та іншими учасниками судового процесу , господарський суд приймає т ільки ті докази, які мають зна чення для справи, обставини с прави, які відповідно до зако нодавства повинні бути підтв ерджені певними засобами док азування, не можуть підтверд жуватись іншими засобами док азування.

Оцінюючи подані докази за с воїм внутрішнім переконання м, що ґрунтується на всебічно му, повному і об'єктивному роз гляді в судовому засіданні в сіх обставин в їх сукупності , та враховуючи, що кожна сторо на повинна довести ті обстав ини, на які вона посилається, я к на підставу своїх вимог і за перечень, суд дійшов висновк у, що заявлені позивачем вимо ги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 44 Господарського процесуального кодексу Укра їни (надалі - ГПК України), до су дових витрат віднесені держа вне мито, суми, що підлягають с платі за проведення судової експертизи, призначеної госп одарським судом, витрати, пов `язані з оглядом та досліджен ням речових доказів у місці ї х знаходження, оплата послуг перекладача, адвоката, витра ти на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су та інші витрати, пов`язані з розглядом справи.

Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни, стороні на користь якої ві дбулося рішення, господарськ ий суд відшкодовує державне мито за рахунок другої сторо ни, а також витрати на інформа ційно-технічне забезпечення судового процесу.

Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни, при задоволенні позову де ржавне мито та витрати на інф ормаційно-технічне забезпеч ення судового процесу поклад аються на відповідача.

За таких обставин, витрати п о сплаті державного мита в ро змірі 102,00 грн. та на інформацій но-технічне забезпечення суд ового процесу в сумі 236,00 грн. по кладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-85, 116 Го сподарського кодексу Україн и, Господарський суд міста Ки єва

В И Р І Ш И В:

1. Позов задо вольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особ и - підприємця ОСОБА_2 (04050, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ НОМЕР_1; р/р № НОМЕР_2 в Печ ерській філії ПАТ КБ «Приват Банк»м. Київ, МФО 300711), а у разі ві дсутності грошових коштів - з будь-якого рахунку, виявлено го державним виконавцем під час виконання рішення суду н а користь Товариства з обмеж еною відповідальністю «Стім тек»(04053, м. Київ, вул. Смирнова-Ла сточкіна, 3/5; код ЄДРПОУ 34925375; р/р № 26001052604285 в філі я «Розрахунковий центр»Прив атБанку», МФО 320649) 2354,00 грн. (дві тис ячі триста п' ятдесят чотири гривні 00 коп.) помилково перер ахованих коштів, 102,00 грн. (сто дв і гривні 00 коп.) державного мит а та 236,00 грн. (двісті тридцять ші сть гривень 00 коп.) витрат на ін формаційно - технічне забез печення судового процесу.

2. Видати наказ.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК Укр аїни рішення господарськог о суду набирає законної сили після закінчення строку под ання апеляційної скарги, якщ о апеляційну скаргу не було п одано. У разі подання апеляці йної скарги рішення, якщо йог о не скасовано, набирає закон ної сили після розгляду спра ви апеляційним господарськи м судом.

Суддя Гумега О.В.

Дата підписання

повного рішення: 19.05.2011 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.05.2011
Оприлюднено24.05.2011
Номер документу15601907
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —39/63

Рішення від 17.05.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 29.11.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Морщагіна Н.С.

Ухвала від 29.11.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Морщагіна Н.С.

Ухвала від 29.11.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Морщагіна Н.С.

Ухвала від 28.11.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Морщагіна Н.С.

Постанова від 27.09.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Цвігун В. Л.

Ухвала від 21.09.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Цвігун В. Л.

Постанова від 05.07.2011

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Рішення від 16.05.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гумега О.В.

Ухвала від 18.04.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Гумега О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні