СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛ ЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 червня 2011 року Справа № 5020-4/202
Севастопольсь кий апеляційний господарськ ий суд у складі колегії судді в:
головуючого судді Лисен ко В.А.,
суддів Гогол я Ю.М.,
Риб іної С.А.,
за участю представникі в сторін:
позивача: ОСОБА_1, дов. № 1974 від 09 листопада 2010 року (ОСО БА_2)
відповідача: не з' явив ся (товариство з обмеженою ві дповідальністю "Мис Горн")
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішен ня господарського суду міста Севастополя (суддя Погребня к О.С.) від 09 березня 2011 року у спр аві № 5020-4/202
за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1)
до товариства з обмежен ою відповідальністю "Мис Гор н" (вул. Брестська, 18-а, місто Сев астополь, 99001)
про спонукання виконати пе вні дії
ВСТАНОВИВ:
14 жовтня 2011 року О СОБА_2 звернувся до господа рського суду міста Севастопо ля з позовом до товариства з о бмеженою відповідальністю "М ис Горн", в якому (з урахування уточнень) просив суд стягнут и з відповідача на користь по зивача вартість частки майна товариства з обмеженою відп овідальністю «Мис Горн», про порційно 20% частки у статутном у фонді товариства з обмежен ою відповідальністю «Мис Го рн», та судові витрати по спр аві (а.с. 2-3, 82-83).
Позов мотивовани й тим, що позивач, який був зас новником товариства з обмеже ною відповідальністю «Мис Г орн», з 01 січня 2009 року вийшов з й ого складу та, згідно з вимога ми законодавства, має право н а отримання вартості частки майна товариства, пропорційн о частки учасника в статутно му фонді відповідача, а саме - 20%, однак товариство вказану ч астку не виплачує.
Рішенням господа рського суду міста Севастопо ля від 09 березня 2011 року у справ і № 5020-4/202 у задоволенні позову в ідмовлено (а.с. 108-115).
Рішення суду мот ивовано тим, що позивач, заявл яючи позовні вимоги про стяг нення вартості частки майна товариства пропорційно 20% час тки в статутному фонді відпо відача, не зазначив розміру с тягуваної суми, що суперечит ь вимогам процесуального зак онодавства України.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, ОС ОБА_2 звернувся до Севастоп ольського апеляційного госп одарського суду з апеляційно ю скаргою, в якій просить скас увати зазначене рішення суду першої інстанції та прийнят и нове, яким задовольнити поз овні вимоги.
Апеляційна скарг а мотивована тим, що оскаржув ане рішення прийнято з поруш енням норм матеріального та процесуального права, а саме , без встановлення обставин, я кі мають значення для справи . Також, апеляційна скарга мот ивована тим, що під час зверне ння до господарського суду з позовом, у позивача була відс утня можливість визначення ц іни позову, оскільки відпові дач не надав річний баланс за 2008 рік та звіт товариства про й ого діяльність за підсумком у 2008 році.
Ухвалою Севастоп ольського апеляційного госп одарського суду від 27 квітня 2 011 року у справі № 5020-4/202 розгляд а пеляційної скарги був відкла дений на 23 травня 2011 року. Зобов ' язано товариство з обмежен ою відповідальністю «Мис Го рн»надати документи (нові до кази) з метою повного та всебі чного розгляду справи.
Ухвалою Севастоп ольського апеляційного госп одарського суду від 23 травня 2 011 року у справі № 5020-4/202 розгляд а пеляційної скарги був відкла дений на 06 червня 2011 року. Повто рно зобов' язано товариство з обмеженою відповідальніс тю «Мис Горн»надати докумен ти (нові докази) з метою повног о та всебічного розгляду спр ави.
В судове засідан ня, яке призначене на 06 червня 2011 року, товариство з обмежено ю відповідальністю "Мис Горн " явку уповноваженого предст авника не забезпечило, про ча с та місце судового засіданн я повідомлено своєчасно та н алежним чином.
Судова колег ія вирішила розглянути справ у за відсутністю представник а відповідача, за наявними ма теріалами, оскільки його явк а не визнавалась обов' язков ою.
Розглянувши спра ву повторно в порядку статті 101 Господарського процесуаль ного кодексу України, судова колегія встановила наступн е.
Як вбачається з м атеріалів справи, згідно ста туту товариства з обмеженою відповідальністю "Мис Горн", я кий затверджений загальними зборами учасників, відповід но до протоколу № 18/11 від 30 січня 2006 року, що зареєстрований 10 лю того 2006 року, ОСОБА_2 є засно вником та учасником Товарист ва (стаття 4 Статуту), його внес ок у Статутний фонд складає 121 00,00 грн. - 20 % (пункт 7.1).
Відповідно до пун кту 7.2 Статуту товариства, на м омент його реєстрації, Стату тний фонд Товариства сформов аний повністю.
Згідно з пунктам и 4.4.3, 4.4.4 Статуту товариства, уча сники Товариства мають право одержувати інформацію про д іяльність Товариства, знайом иться з даними його обліку і з вітності; вийти в установлен ому порядку з Товариства.
Статтею 6 Статуту товариства встановлено, що в ихід учасника з Товариства м ожливий за письмовою заявою учасника, завіреною нотаріал ьно та поданою не менше ніж за 10 днів до дня виходу.
Відповідно до пу нкту 6.3 Статуту товариства при виході учасника з Товариств а йому виплачується вартість частини майна Товариства, пр опорційна його частці в Стат утному фонді. Виплата провод иться після затвердження зв іту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 мі сяців з дня виходу. На вимогу учасника і з відома товарист ва внесок може бути повернут ий повністю або частково в на туральній формі. Учаснику, як ий вибув, виплачується йому ч астина, що
належить, прибу тку, отриманого Товариством до моменту його виходу. Майно , передане учасником тільки д ля користування повертаєтьс я в натуральній формі без вин агороди.
Згідно з пунктом 7.8 Статуту товариства, внесок , у тому числі валютний, оцінен ий у гривнях, становить частк у учасника в Статутному фонд і. Оцінка вартості майнових в несків провадиться призначе ної учасниками Товариства ко місією з свого числа або за участю третіх осіб і затверд жується загальними зборами, а у випадках, встановлених з аконом - підлягає незалежної експертній перевірці.
Відповідно до пу нкту 8.5 Статуту товариства, пр ибуток та збитки Товариства розподіляються між учасника ми Товариства пропорційно їх внескам в Статутному фонді т овариства.
З матеріалів спр ави вбачається, що ОСОБА_2 звернувся до директора това риства з обмеженою відповіда льністю «Мис Горн»із нотаріа льно засвідченою заявою від 12 грудня 2008 року, в якій зазначе но про вихід з 01 січня 2009 року із складу засновників товарист ва з обмеженою відповідальні стю «Мис Горн»за власним баж анням, а також із заявою від 12 г рудня 2008 року про виплату йому вартості частки майна Товар иства, пропорційно його учас ті у статутному фонді Товари ства - у розмірі 20% (а.с. 7-8).
Докази направлен ня означених заяв відповідач еві підтверджуюся наявними у справі доказами (а.с. 9).
На загальних збо рах учасників Товариства, як і відбулись 25 березня 2009 року ОСОБА_2 був виключений із ск ладу учасників товариства з 01 січня 2009 року.
Протоколом № 3 від 25 березня 2009 року було оформле но рішення зборів учасників товариства про внесення змін до статуту товариства з обме женою відповідальністю «Мис Горн», за змістом яких ОСОБ А_2 у складі засновників (уча сників) товариства з обмежен ою відповідальністю «Мис Гор н»не числиться (а.с. 53).
06 березня 2009 року т а 20 липня 2010 року позивач зверт ався до відповідача з вимога ми виплатити вартість майна товариства з обмеженою відпо відальністю «Мис Горн»пропо рційно його частки в статутн ому фонді товариства (а.с. 10-14).
Однак відповідач своїх зобов'язань перед ОС ОБА_2 не виконав, вартість йо го частки в статутному фонді товариства станом на дату ви ходу із засновків товариства позивачу сплачена не була, що і стало підставою звернення останнього до господарськог о суду з даним позовом.
Обговоривши дово ди апеляційної скарги, вивчи вши матеріали справи, переві ривши правильність застосув ання судом першої інстанції норм матеріального та процес уального права та відповідні сть висновків суду обставина м справи, судова колегія вваж ає, що апеляційна скарга не пі длягає задоволенню, а оскарж уване рішення не підлягає ск асуванню, виходячи з наступн ого.
Корпоративні від носини регулюються Цивільни м кодексом України, Господар ським кодексом України, Зако ном України „Про господарськ і товариства" (далі -Закон) та і ншими законами України.
Відповідно до но рм статтей 115, 116, 140 Цивільного ко дексу України, 80 Господарсько го кодексу України, 10, 12, 52 Закону України «Про господарськи т овариства»товариством з обм еженою відповідальністю є за сноване одним або кількома о собами товариство, статутний капітал якого поділений на ч астки та складється з майна (у тому числі грошових коштів), я ке передано йому учасниками у власність як вклад до стату ного капіталу, у зв' язку з чи м учаснику видається свідоцт во товариства. Укладання уго ди про створення господарськ ого товариства передбачає до бровільність участі у такому товаристві та право виходу з і складу учасників товариств а.
Положення устано вчих документів, які обмежую ть чи забороняють право на ви хід учасника з товариства, є н езаконним (пункт 28 Постанови п ленуму Верховного Суду Украї ни від 24 жовтня 2008 року № 13 «Про п рактику розгляду судами корп оративних спорів»).
Згідно з нормами статтей 148 Цивільного кодексу України та 54 Закону України "П ро господарські товариства" учасник товариства з обмежен ою відповідальністю має прав о вийти з товариства, повідом ивши товариство про свій вих ід не пізніше ніж за три місяц і до виходу, якщо інший строк н е встановлений статутом. При виході учасника з товариств а з обмеженою відповідальніс тю йому виплачується вартіст ь частини майна товариства, п ропорційна його частці у ста тутному (складеному) капітал і. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в я кому він вийшов з товариства , і в строк до 12 місяців з дня ви ходу." На вимогу учасника та за згодою товариства вклад мож е бути повернуто повністю аб о частково в натуральній фор мі. Учаснику, який вибув, випла чується належна йому частка прибутку, одержаного товарис твом в даному році до моменту його виходу. Майно, передане у часником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без вина городи.
Відповідно до ча стини 2 статті 64 Закону Україн и "Про господарські товарист ва" виключення учасника з тов ариства призводить до наслід ків, передбачених статтями 54 і 55 цього Закону, а саме учасник у, який вибув, виплачується на лежна йому частка прибутку, о держаного товариством в дано му році до моменту його виход у.
Як зазначалось в ище, позивач звернувся до тов ариства з обмеженою відповід альністю «Мис Горн»з повідом ленням про вихід із членів то вариства з 01 січня 2009 року та ви могами виплатити частку майн а товариства, що відповідає в имогам чинного законодавств а та Статуту товариства, у зв' язку з чим позивач має право на виплату йому при виході з товариства вартості частини майна, пропорційної його час тці у статутному капіталі то вариства.
Проте, як правиль но зазначив суд першої інста нції такі вимоги підлягають вартісній оцінці, оскільки с тосуються грошової суми, яку товариство має сплатити уча снику внаслідок його виходу, як компенсацію вартості йог о частки, тобто є грошовим зоб ов'язанням.
Відповідно до ді ючого законодавства України грошовим зобов'язанням визн ається зобов'язання боржника заплатити кредитору певну г рошову суму відповідно до ци вільно - правового договору т а на інших підставах, передба чених цивільним законодавст вом України.
Згідно з нормами статті 33 Господарського проц есуального кодексу України, кожна сторона повинна довест и ті обставини, на які вона пос илається як на підстави свої х вимог і заперечень. Докази, в ідповідно до статті 34 Господа рського процесуального коде ксу України, повинні відпові дати, зокрема, вимогам належн ості та допустимості.
Відповідно до но рм статтей 54 та 55 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни позовна заява повинна містити зазначення ціни позо ву, якщо позов підлягає грошо вій оцінці, яка в свою чергу ви значається у позовах про стя гнення грошей - стягуваною су мою.
Отже, ціна позову визначається у позовах пози вачем самостійно і відповідн о до норм статті 54 Господарськ ого процесуального кодексу У країни має міститись у позов ній заяві.
Однак заявляючи позовні вимоги про стягнення вартості частки майна товар иства пропорційно 20% частки в статутному фонді відповідач а не зазначив розміру стягув аної суми, що суперечить вимо гам процесуального законода вства України, враховуюче те , що суду не надано право самос тійно визначати ціну позову у спорах про стягнення грошо вих сум, тобто ціна позову під лягає зазначенню саме позива чем.
Згідно з пунктом 30 Постанови пленуму Верховно го Суду України "Про практику розгляду судами корпоративн их спорів" № 13 від 24 жовтня 2008 рок у у випадку неврегульованост і в установчих документах ва ртість частини майна товарис тва, що підлягає виплаті, пови нна відповідати вартості чис тих активів товариства, що ви значається в порядку, встано вленому законодавством, проп орційно його частці в статут ному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (виключення). Р озрахунок належної учаснику частини прибутку здійснюєть ся на дату виходу (виключення ) з товариства.
В пункті 3.7 Рекоме ндацій Вищого господарськог о суду України "Про практику з астосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" № 04 -5/14 від 28.12.2007 зазначено, що відпов ідно до частини 1 статті 190 Циві льного кодексу України майно м, крім речей, вважаються майн ові права та обов'язки. У части ні 1 статті 66 та у статті 139 Госпо дарського кодексу України ви значено, що майно підприємст ва становлять речі та інші ці нності (включаючи нематеріал ьні активи). які мають вартісн е визначення, виробляються ч и використовуються у діяльно сті суб'єктів господарювання та відображаються в їх балан сі або враховуються в інших п ередбачених законом формах о бліку майна підприємства. От же, вартість частки майна тов ариства, належної до сплати у часнику, що виходить (виключа ється) з товариства, повинна в изначатися з розрахунку варт ості усього майна, що належит ь товариству, в тому числі осн овних засобів, нематеріальни х активів, оборотних активів , майна невиробничого призна чення тощо з урахуванням май нових зобов'язань товариства .
Враховуючи полож ення статті 71 Закону України " Про господарські товариства ", розрахунки із учасником, яки й вийшов зі складу товариств а, слід за балансовою вартіст ю майна товариства.
Таким чином, вста новлення вартості частки поз ивача у майні товариства нем ожливо з'ясувати без визначе ння вартості майна товариств а та, відповідно, потребує спе ціальних знань, при цьому нео бхідно врахувати вартість ус іх активів товариства - як обо ротних, так і необоротних. Ная вні матеріали не дозволяють визначити грошовий розмір ва ртості частки майна товарист ва пропорційно 20% частки позив ача у статутному фонді.
Як вбачається з м атеріалів справи, а саме, фіна нсового звіту суб'єкту малог о підприємства (Додаток до по ложення (стандарту) бухгалте рського обліку №25 за 2009 рік, акт иви підприємства складають 2 600,00 грн, з яких 2300,00 грн. - не оборот ні активи (основні засобі), 300 гр н. - оборотні активи, крім того , за даними звіту, товариство м ає кредиторську заборговані сть у розмірі 101600,00 грн. та є збит ковим.
Згідно з абзацем 4 пункту 30 Постанови пленуму В ерховного Суду України "Про п рактику розгляду судами корп оративних спорів" № 13 від 24 жовт ня 2008 року якщо при вирішенні с пору буде встановлено, що на м омент виходу (виключення) уча сника у товариства відсутні чисті активи, господарський суд відмовляє у відповідному позові у зв'язку з відсутніст ю в товариства майна, що підля гає виплаті.
Таким чином, судо ва колегія погоджується з ви сновком суду першої інстанці ї про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскі льки позивач не представив с уду даних про навяність чист их активів відповідача.
Відповідно до пу нкту 1 частини 1 статті 103 Господ арського процесуального код ексу України апеляційна інст анція за результатами розгля ду апеляційної скарги має пр аво залишити рішення місцево го господарського суду без з мін, а скаргу без задоволення .
Враховуючи викла дене, оскаржуване рішення є п овним, законним та обґрунтов аним, прийнятим при дослідже нні всіх обставин справи із п равильним застосуванням нор м матеріального та процесуал ьного права, а тому судова кол егія не вбачає підстав для йо го зміни чи скасування. Щодо д оводів скаржника, про поруше ння судом першої інстанції н орм матеріального та процесу ального права, то вони не спро стовують висновків суду, пок ладених в основу рішення.
Керуючись стаття ми 101, 103 (пункт 1 частина 1), 105 Господ арського процесуального код ексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну ск аргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
2. Рішення господа рського суду міста Севастопо ля від 09 березня 2011 року у справ і № 5020-4/202 залишити без змін.
Головуюч ий суддя В.А. Лисенко
Судді Ю .М. Гоголь
С.А. Рибіна
Розсилка:
1. ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
2. Товариству з обмеженою ві дповідальністю "Мис Горн" (вул . Брестська, 18-а, місто Севастоп оль, 99001)
3. до господарського суду м іста Севастополя
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2011 |
Оприлюднено | 23.06.2011 |
Номер документу | 16285923 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Лисенко Валентина Анатоліївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Лисенко Валентина Анатоліївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Лисенко Валентина Анатоліївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Лисенко Валентина Анатоліївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Лисенко Валентина Анатоліївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Балюкова Катерина Георгіївна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Балюкова Катерина Георгіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні