Справа № 2- 817/2009 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2009 року Приморський районний суд міста Одеси в ск ладі:
головуючого судді - Свячено ї Ю.Б.,
при секретарі - Тимошенко В. Д., розглянувши у судовому зас іданні в залі суду в м. Одесі ц ивільну справу за позовом О СОБА_1 до Одеської залізної дороги та відділення викона вчої дирекції Фонду соціальн ого страхування від нещасних випадків на виробництві та п рофесійних захворювань Укра їни в Приморському районі м. О деси, про відшкодування шкод и,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Одеської залізн ої дороги про відшкодування шкоди, посилаючись на те, що ві н, працюючи водієм автомобіл я ВАЗа в цеху № 14 на підприємст ві Пасажирське вагонне депо Одеса-Головна Одеської заліз ної дороги, 24 січня 2002 року о 10.30 г од., в робочий час виконував св ої функціональні обов"язки. П ри під' їзді до депо, автомоб іль, яким він управляв, був зуп инений та обстріляний з авто матичної зброї невідомими ос обами, а кошти, які бухгалтери депо Одеса-Головна перевози ли на автомобілі для видачі з аробітної плати для всієї ді льниці депо, були викрадені. П ри цьому, зазначив позивач, йо му було нанесено шість вогне стрільних поранень, в резуль таті чого він став інвалідом II групи з втратою спочатку 35 %, а затим і 60 % професійної працез датності. З вини Одеської зал ізної дороги, вважав ОСОБА_ 1, він втратив заробіток, з' явились додаткові витрати на придбання ліків, придбання с анаторно-курортної путівки, а також витрати на посилене х арчування. Також зазначив, що діями Одеської залізниці йо му було заподіяно і моральну шкоду, яку він оцінює в 300 000 грн.
У судовому засіданні ОСО БА_1 заявлені позовні вимог и підтримав у повному обсязі , просив суд стягнути з Одеськ ої залізної дороги на його ко ристь втрачений заробіток по 516, 25 грн. щомісячними платежам и з 01 вересня 2003 року по 28 липня 200 5 року на загальну суму 11873, 75 грн ., додаткові витрати на суму 10 00 0 грн., вартість санатоно-курор тної путівки -2 000 грн. та мораль ну шкоду в сумі 300 000 грн.
Представник Одеської залі зної дороги позов не визнав, з азначивши, що питання, які ста вить в позовній заяві позива ч, відносяться до компетенці ї відділення виконавчої дире кції Фонду соціального страх ування від нещасних випадків на виробництві та професійн их захворювань України в При морському районі м. Одеси.
Представник відділення ви конавчої дирекції Фонду соці ального страхування від неща сних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Приморському район і м. Одеси, який був притягнути й до участі в справі в якості с піввідповідача за клопотанн ям представника Одеської зал ізної дороги, просила суд в за доволенні позову відмовити, посилаючись на необґрунтова ність заявлених вимог та нев ідповідність їх нормам чинно го законодавства, а саме, пояс нила, що ОСОБА_1, як інвалід II групи з втратою 35 %, а в посліду ючому - 60 % професійної дієздат ності внаслідок нещасного ви падку на виробництві, який ма в місце 24.01.2002 року, перебуває на обліку в відділенні виконав чої дирекції Фонду соціально го страхування від нещасних випадків на виробництві й пр офесійних захворювань Украї ни в Приморському районі м. Од еси та отримує щомісячні стр ахові виплати в сумі 544, 22 грн. та інші види страхових виплат в ідповідно до висновку МСЕК. А тому, зазначила, що заборгова ності зі сплати щомісячних с трахових виплат перед позива чем не мають. Також просила ві дмовити позивачу і в частині стягнення моральної шкоди, п осилаючись на те, що моральна шкода позивачу відшкодована у розмірі 20 000 грн. на підставі р ішення Приморського районно го суду м. Одеси від 29.11.2004 року та ухвали апеляційного суду Од еської області від 05.04.2005 року. З приводу вимог позивача про с тягнення вартості санаторно - курортної путівки зазначил а, що путівки у санаторно-куро ртний заклад вони надають за заявою. ОСОБА_1 це відомо. П утівки йому нададавались зав жди, коли він направляв заяви .
Ретельно вивчивши матеріа ли справи у їх сукупності, при йнявши до уваги пояснення по зивача, представника Одесько ї залізної дороги, представн ика відділення виконавчої ди рекції Фонду соціального стр ахування від нещасних випадк ів на виробництві та професі йних захворювань України в П риморському районі м. Одеси, п овно і всебічно з"ясувавши об ставини справи, суд приходит ь до висновку, що в задоволенн і позовних вимог ОСОБА_1 с лід відмовити, з наступних пі дстав.
Відповідно до ЗУ „Про загал ьнообов"язкове державне соці альне страхування від нещасн ого випадку на виробництві т а професійного захворювання , які спричинили втрату праце здатності", відшкодування шк оди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його з доров"я або у разі смерті прац івника здійснюється Фондом с оціального страхування від н ещасних випадків
Судом встановлено, що ОСО БА_1 працював водієм автомо біля ВАЗа в цеху № 14 на підприє мстві Пасажирське вагонне де по Одеса-Головна Одеської за лізної дороги. 24 січня 2002 року о 10.30 год., в робочий час, виконуюч и свої функціональні обов' я зки, при під' їзді до депо, авт омобіль, яким він управляв, бу в зупинений та обстріляний з автоматичної зброї невідоми ми особами, внаслідок чого йо му присвоєно II групу інвалідн ості з втратою 60 % професійної працездатності внаслідок не щасного випадку на виробницт ві, який стався 24 січня 2002 року /а .с.4/, перебуває на обліку у відд іленні виконавчої дирекції Ф онду соціального страхуванн я від нещасних випадків на ви робництві й професійних захв орюваннях України в Примоськ ому районі м. Одеси та отримує щомісячні страхові виплати в сумі 544, 22 грн./а.с.60-61, 65-66, 69-70, 74-75/.
Як передбачено ст.34 ЗУ „Про з агальнообов"язкове державне соціальне страхування від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, які спричинили втрату п рацездатності" від 23 вересня 1 993 року № 1105-XIV, сума щомісячної ст рахової виплати встановлюєт ься відповідно до ступеня вт рати професійної працездатн ості та середньомісячного за робітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров"я. Сума щом ісячної страхової виплати не повинна перевищувати середн ьомісячного заробітку, що по терпілий мав до ушкодження з доров"я. У разі коли потерпіло му дочасно із щомісячною стр аховою виплатою призначено п енсію по інвалідності у зв"яз ку з одним і тим самим нещасни м випадком, їх сума не повинна перевищувати середньомісяч ний заробіток, який потерпіл ий мав до ушкодження здоров"я . Визначені раніше сума щоміс ячної страхової виплати та п енсія по інвалідності зменше нню не підлягають.
Середньомісячний заробіто к для обчислення суми страхо вих виплат потерпілому у зв"я зку з втраченим ним заробітк ом /або відповідної його част ини/ визначається згідно з по рядком обчислення середньо-м ісячної заробітної плати для виплат за загальнообов"язко вим державним соціальним стр ахуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України .
Відповідно до довідки про с ередню заробітну плату, сере дня заробітна плата ОСОБА_1 за шість місяців перед неща сним випадком для розрахунку страхових виплат складає 336, 08 грн./а.с.59/
Постановою відділення вик онавчої дирекції Фонду соціа льного страхування від нещас них випадків на виробництві й професійних захворюваннях України в Приморському райо ні м. Одеси від 12.11.2002 року № 823 ОС ОБА_1 була призначена однор азова страхова виплата в сум і 8 800 грн. та щомісячна страхова виплата в сумі 194, 18 грн. з дати о гляду МСЕК- 22.10.2002р.
Суд не може погодитись з дов одами позивача, котрий посил ався на ст.1197 ЦК України, в зв"яз ку з тим, що відшкодування шко ди, яка виникла в результаті о тримання ОСОБА_1 виробнич ої травми, повинно здійснюва тись на підставі спеціальног о закону, а саме - ЗУ „Про загал ьнообов"язкове державне соці альне страхування від нещасн ого випадку на виробництві т а професійного захворювання , які спричинили втрату праце здатності" за № 1105-XIV.
Відповідно до ст.1 ЗУ „Про за гальнообов"язкове державне с оціальне страхування від нещ асного випадку на виробництв і та професійного захворюван ня, які спричинили втрату пра цездатності", дія цього закон у поширюється на осіб, які пра цюють на умовах трудового до говору /контракту/ на підприє мствах, в установах, організа ціях, незалежно від їх форм вл асності та господарювання, у фізичних осіб, на осіб, які за безпечують себе роботою само стійно, та громадян - суб"єктів підприємницької діяльності .
Крім того, п.2 ст.999 ЦК України в становлено, що до відносин, що випливають із обов"язкового страхування, застосовується положення цього кодексу, якщ о інше не встановлено актами цивільного законодавства.
У даному випадку ОСОБА_1 виконував роботу відповідн о до трудового договору і є су б"єктом страхування від неща сних випадків, тому питання п ро відповідальність за ушкод ження його здоров"я має виріш уватись на підставі ЗУ „Про з агальнообов"язкове державне соціальне страхування від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, які спричинили втрату п рацездатності", а не на підста ві відповідних норм цивільно го законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, щомісячні страхові в иплати та одноразова допомог а позивачу були проведені ві дділенням виконавчої дирекц ії Фонду соціального страхув ання від нещасних випадків н а виробництві й професійних захворюваннях України в Прим орському районі м. Одеси на пі дставі ЗУ „Про загальнообов" язкове державне соціальне ст рахування від нещасного випа дку на виробництві та профес ійного захворювання, які спр ичинили втрату працездатнос ті" та постанови Кабінету мін істрів України „Про обчислен ня середньої заробітної плат и /доходу/ для розрахунку випл ат за загальнообов"язковим д ержавним соціальним страхув анням" від 26.09.2001 року за № 1266, і роз мір цих страхових виплат був розрахований з середньоміся чного заробітку ОСОБА_1, я кий позивач мав до ушкодженн я здоров"я, у розмірі 336, 08 грн., що відповідає вимогам чинного законодавства.
Більш того, відповідно до ст . 29 ЗУ „Про загальнообов"язков е державне соціальне страхув ання від нещасного випадку н а виробництві та професійног о захворювання, які спричини ли втрату працездатності" ві дділення проводить перераху вання сум щомісячних страхов их виплат у разі зростання у п опередньому календарному ро ці середньої заробітної плат и у галузях національної еко номіки за даними центральног о органу виконавчої влади з п итань статистики. Таке перер ахування проводиться з 1 бере зня наступного року /а.с.60-61, 65-66, 69-7 0, 74-75/.
Згідно ст. 29 цього ж закону, с трахова виплата позивача скл адає:
З 22.10.2002 року - 117, 63 грн. - 35 % втрати п рофесійної працездатності в ідповідно до МСЕК від 22.10.2002 року ; з 01.03.2003 року по 22.10.2003 рік - 139, 04 грн. ві дповідно до МСЕК, виданого на період з 22.10.2002р. по 22.10.2003р.; з 07.09.2004р. - 139, 04 грн. відповідно до МСЕК, вида ного на період з 07.09.2004р. по 07.09.2004р. з 35 % втрати професійної працез датності; з 01.03.2005р. - 198, 29 грн.; з 27.09.2005р. - 339, 93 грн., так як МСЕК встановил а 60 % професійної працездатнос ті; з 01.03.2006р. - 408, 93 грн.; з 01.03.2007р. - 483, 76 грн. , з 01.03.2008р. - 544, 22 грн.
Таким чином, судом з"ясовано , що щомісячні страхові випла ти кожен рік підвищуються на коефіцієнт зростання у попе редньому календарному році с ередньої заробітної плати у галузях національної економ іки за даними центрального о ргану виконавчої влади з пит ань статистики та заборгован ості зі сплати щомісячних ст рахових виплат у відділення виконавчої дирекції Фонду со ціального страхування від не щасних випадків на виробницт ві й професійних захворюванн ях України в Приморському ра йоні м. Одеси перед позивачем немає.
Відшкодування моральної /н емайнової/ шкоди застрахован им особам незалежно від відш кодування майнової шкоди пер едбачено ст. 1 ЗУ „Про загально обов' язкове державне соціа льне страхування від нещасно го випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працез датності" є одним із способів захисту особистих немайнови х прав працівника.
Судом встановлено, що рішен ням Приморського районного с уду м. Одеси від 29.11.2004 року на кор исть ОСОБА_1 з відділення виконавчої дирекції Фонду со ціального страхування від не щасних випадків на виробницт ві й професійних захворюванн ях України в Приморському ра йоні м. Одеси стягнуто 40 000 грн., п ісля чого ухвалою апеляційно го суду Одеської області від 05 квітня 2005 року вищезазначене рішення суду змінено та на ко ристь ОСОБА_1 стягнуто 20 000 г рн. моральної шкоди.
Таким чином, суд вважає, що с укупність досліджених у судо вому засіданні доказів дає п ідстави зробити висновок про те, що позивачу дійсно заподі яна моральна шкода, однак йом у вже за рішенням суду відшко дована.
З приводу вимог позивача пр о стягнення шкоди з Одеської залізниці спростовуються ч. 1 ст. 25 ЗУ „Про загальнообов"язк ове державне соціальне страх ування від нещасного випадку на виробництві та професійн ого захворювання, які спричи нили втрату працездатності", згідно якого всі види страхо вих виплат і соціальних посл уг застрахованим та особам, я кі перебувають на їх утриман ні, а також усі види профілакт ичних заходів провадяться Фо ндом соціального страхуванн я від нещасних випадків за ра хунок його коштів.
Підтверджень того, що позив ач ніс додаткові витрати на с анаторно-курортне лікування та додаткові витрати в підтр имку свого здоров"я позиваче м суду не представлено і судо м в процесі розгляду справи н е добуто.
Позивач в судовому засідан ні підтвердив, що Фондом соці ального страхування від неща сних випадків йому відшкодов увалась вартість ліків та пр опонувались путівки на санат орно-курортне лікування за й ого заявами. Дана обставина п ідтверджується і матеріалам и особової справи ОСОБА_1
Таким чином, враховуючи нав едене й на підставі чинного з аконодавства України, суд вв ажає, що при розрахунку ОСО БА_1 щомісячних страхових в иплат відділенням виконавчо ї дирекції Фонду соціального страхування від нещасних ви падків на виробництві й проф есійних захворюваннях Украї ни в Приморському районі м. Од еси були виконані належним ч ином усі вимоги ЗУ „Про загал ьнообов"язкове державне соці альне страхування від нещасн ого випадку на виробництві т а професійного захворювання , які спричинили втрату праце здатності". Нарахування щомі сячних страхових виплат є за конними та таким, що знайшли с воє підтвердження в судовому засіданні, а доводи позивача щодо порушень його прав й зак онних інтересів суд спростов ує, вважає безпідставними, не обгрунтованими, не основаним и на реальних фактах й вимога х закону та визнає такими, що н е підлягають задоволенню.
В зв' язку з викладеним, суд приходить до висновку, що в за доволенні позовних вимог О СОБА_1 про відшкодування шк оди з Одеської залізної доро ги та відділення виконавчої дирекції Фонду соціального с трахування від нещасних випа дків на виробництві та профе сійних захворювань України в Приморському районі м. Одеси , слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 57, 60, 88, 208, 209, 2 12, 214, 215, 218 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних ви мог ОСОБА_1 до Одеської за лізної дороги та відділення виконавчої дирекції Фонду со ціального страхування від не щасних випадків на виробницт ві та професійних захворюван ь України в Приморському рай оні м. Одеси, про відшкодуванн я шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржен о в апеляційному порядку шля хом подачі заяви про апеляці йне оскарження протягом деся ти днів з дня його проголошен ня. Апеляційна скарга на ріше ння суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарже ння, або в порядку ст.295 ч.4 ЦПК Ук раїни.
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 11.06.2009 |
Оприлюднено | 01.08.2011 |
Номер документу | 16544361 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Свячена Ю.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні