ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2011 р. Справа № 6/205
Вищий господарський суд України у складі колегії су ддів:
головуючого - судді Дерепи В. І.,
суддів : Грека Б.М., - (доповідача у справі),
Капацин Н. В.
перевіривши матеріали кас аційної скарги Публічного акціонерного товариства "Дніпроенерго"
на постанову Київського апеляційного господарського суду від 25.08.11
у справі №6/205
господарського суду міста Києва
за позовом Відкритого акціонерного т овариства "Дніпроенерго"
до Державного підприємства " Енергоринок"
про стягнення суми
за участю представників в ід:
позивача ОСОБА_1 (дов. від 21.04.11)
відповідача ОСОБА_2 (дов. від 28.12.10)
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарськ ого суду міста Києва від 12.05.11 (су ддя Ковтун С.А.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарськог о суду від 25.08.11 (колегія суддів у складі: головуючого-судді Ма йданевича А.Г., суддів:
Гавр илюка О.М., Мальченко А.О.), у поз ові Публічного акціонерного товариства “Дніпроенерго” д о Державного підприємства “Е нергоринок” про стягнення бо ргу у сумі 17 202 448,91 грн. відмовлен о повністю. Судові ати мотиво вані тим, що відповідно до існ уючого алгоритму розподілен ня коштів, пряме стягнення ко штів з ДП "Енергоринок" неможл иве.
Не погоджуючись з судовими актами у справі, позивач звер нувся до Вищого господарсько го суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх ска сувати, прийняти нове рішенн я, яким позов задовольнити. Ск арга мотивована тим, що такий алгоритм на правовідносини позивача та відповідача не п оширюються.
Заслухавши суддю-доповіда ча, розглянувши та обговорив ши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність за стосування норм матеріально го та процесуального права, к олегія суддів Вищого господа рського суду України вважає, що касаційна скарга не підля гає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попе редніх інстанцій та вбачаєть ся з матеріалів справи, 30.08.99 Дер жавним підприємством Націон альна енергетична компанія “ Укренерго” (правонаступнико м якого є ДП “Енергоринок”) (в тексті договору - НЕК) та Відкр итим акціонерним товариство м “Дніпроенерго”(правонасту пником якого є ПАТ “Дніпроен ерго”) (в тексті договору - ДАЕ К) з метою забезпечення викон ання договору між членами оп тового ринку електричної ене ргії України (в тексті догово ру - ДЧОРЕ) укладено договір №6 9/01-ЕР, за умовами якого ДАЕК зоб ов' язався продавати, а НЕК к упувати електроенергію та зд ійснювати її оплату. Згідно п ункту 2.1. договору сторони виз нали свої зобов' язання за д оговором між членами оптовог о ринку електричної енергії України.
Розрахунок за куплену НЕК е лектроенергію здійснюється грошовими коштами, що перера ховується на поточний рахуно к ДАЕК, та, за згодою сторін, ін шими формами, що передбачені чинним законодавством. Плат ежі за фактично продану ДАЕК електроенергію здійснюютьс я кожного робочого дня відпо відно до Інструкції про поря док використання коштів ОРЕ України (далі - ІВКОР), яка є дод атком до ДЧОРЕ. Оплата коштам и здійснюється НЕК з розподі льчого рахунку, відкритого в ідповідно до чинних норматив но-правових актів України, як і регулюють порядок розрахун ків за електроенергію (пункт и 4.1 - 4.3 договору).
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач обґрунтову вав його тим, що він у січні 2005 р оку здійснив відповідачу про даж електроенергії в обсязі 1009822382 кВтг на суму 148 746 836,87 грн. (без П ДВ), що засвідчено актом про пр одаж електроенергії, однак в ідповідач частково здійснив оплату електроенергії, у зв' язку із чим за ним залишилась заборгованість в сумі 17 202 448,91 г рн.
Судами в позові відмовлено з посиланням на те, що статтею 15-1 Закону встановлено порядо к для проведення розрахунків за куплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енерг ію, зокрема, оптовий постачал ьник електричної енергії, як им є ДП “Енергоринок”, відкри ває в установах уповноважено го банку поточні рахунки із с пеціальним режимом використ ання. А відтак, судами зроблен ий висновок, що перерахуванн я коштів енергогенеруючим ко мпаніям та іншим суб' єктам підприємницької діяльності , які проводять продаж електр ичної енергії на оптовому ри нку, здійснюється уповноваже ним банком з поточного рахун ку із спеціальним режимом ви користання оптового постача льника електричної енергії в ідповідно до алгоритму (поря дку розподілу коштів), устано вленого Національною комісі єю регулювання електроенерг етики України (НКРЕ).
Колегія суддів Вищого госп одарського суду України пого джується з висновками судів попередніх інстанцій з огля ду на наступне. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про елект роенергетику", енергогенерую чі компанії - учасники оптово го ринку електричної енергії України, які володіють чи кор истуються генеруючими потуж ностями, виробляють та прода ють електричну енергію; енер гопостачальники - учасники о птового ринку електричної ен ергії України, які купують ел ектричну енергію на цьому ри нку з метою продажу її спожив ачам або з метою її експорту; о птовий ринок електричної ене ргії України - ринок, що створю ється суб'єктами господарськ ої діяльності для купівлі-пр одажу електричної енергії на підставі договору.
Як вбачається зі змісту ст.1 5-1 цього закону, для проведенн я розрахунків за закуплену н а оптовому ринку електричної енергії України та спожиту е лектричну енергію енергопос тачальники, що здійснюють пі дприємницьку діяльність з по стачання електричної енергі ї на закріпленій території, ї х відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електр ичної енергії відкривають в установах уповноваженого ба нку поточні рахунки із спеці альним режимом використання . Для проведення розрахунків з погашення заборгованості за спожиту електричну енергі ю з використанням механізмів погашення заборгованості, в изначених Законом України "П ро заходи, спрямовані на забе зпечення сталого функціонув ання підприємств паливно-ене ргетичного комплексу", енерг опостачальники, що здійснюют ь підприємницьку діяльність з постачання електричної ен ергії на закріпленій територ ії, і оптовий постачальник ел ектричної енергії відкриваю ть в установі уповноваженого банку поточні рахунки із спе ціальним режимом використан ня для погашення заборговано сті. Перелік поточних рахунк ів із спеціальним режимом ви користання в уповноваженому банку для зарахування кошті в за електричну енергію затв ерджується та доводиться до відома споживачів національ ною комісією, що здійснює дер жавне регулювання у сфері ен ергетики.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України “Про електро енергетику” алгоритм оптово го ринку електричної енергії є порядок розподілу уповнов аженим банком коштів з поточ них ранків із спеціальним ре жимом використання без платі жних доручень, який встановл юється Національною комісіє ю регулювання електроенерге тики України, а поточні рахун ки із спеціальним режимом ви користання електричної енер гії є рахунками суб' єктів п ідприємницької діяльності, щ о здійснюють постачання елек тричної енергії на закріплен ій території та оптове поста чання електричної енергії, в ідкриті в уповноваженому бан ку і призначені виключно для накопичення коштів, отриман их за електричну енергію від споживачів та розрахунків з учасниками оптового ринку е лектричної енергії.
Отже, поточні рахунки із спе ціальним режимом використан ня відповідача, який є в одній особі покупцем і продавцем е лектричної енергії, використ овуються для накопичення кош тів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та дл я розрахунків з учасниками о птового ринку електричної ен ергії, порядок яких визначен ий, зокрема, шляхом застосува ння алгоритму.
Доводи скаржника, що за замі стом цієї статті, алгоритми з астосовуються для електроен ергії, придбаної у відповіда ча, який є оптовим постачальн иком електричної енергії; то бто, алгоритм застосовується для розрахунків: оптовий пос тачальник - енергопостачал ьник, та не застосовується дл я розрахунків: енергогенерую ча компанія - оптовий повчал ьник електроенергії, не прий маються до уваги судом касац ійної інстанції, оскільки сп ростовуються продовженням ц ієї ж правової норми.
Відповідно до ч. 4,5 цієї ж ста тті, кошти за електричну енер гію, закуплену на оптовому ри нку електричної енергії, всі ма енергопостачальниками пе рераховуються виключно на по точний рахунок із спеціальни м режимом використання оптов ого постачальника електричн ої енергії. З поточного рахун ку із спеціальним режимом ви користання оптового постача льника електричної енергії з азначені кошти спрямовуютьс я, зокрема, енергогенеруючим компаніям та іншим суб'єктам підприємницької діяльності , які провадять продаж електр ичної енергії оптовому поста чальнику електричної енергі ї.
Отже, доводи касаційної ска рги спростовуються вищевикл аденим та не можуть бути підс тавою для скасування постано ви у справі, а тому, постанову апеляційного господарськог о суду слід залишити без змін , так як вона ухвалена при повн ому з'ясуванні всіх обставин справи та при вірному правоз астосуванні.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Госп одарського процесуального к одексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Публ ічного акціонерного товарис тва "Дніпроенерго" залишити б ез задоволення, постанову Ки ївського апеляційного госпо дарського суду від 25.08.11 у справ і №6/205 залишити без змін.
Головуючий - суддя В. Дерепа
Судді Б. Грек
Н. Капацин
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2011 |
Оприлюднено | 25.10.2011 |
Номер документу | 18714583 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Грек Б.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні