ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
10 жовтня 2011 р.
№ 2/171-НМ
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:
Подоляк О.А.,
суддів:
Демидової А.М.,
Добролюбової Т.В.,
Селіваненка В.П.,
Удовиченка О.С.,
розглянувши заяву
Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Кентавр"
про перегляд Верховним Судом України
постанови
Вищого господарського суду України від 18.07.2011
у справі
№ 2/171-НМ
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Мівса"
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Кентавр"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
1. Оліївська сільська рада
2. Комунальне підприємство "Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації" Житомирської обласної ради
3. Житомирська обласна державна адміністрація
за участю
Прокурора Житомирської області
про
визнання права власності
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Житомирської області від 16.12.2009, залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 11.03.2010, відмовлено в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Мівса" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Кентавр" про визнання права власності.
Постановою Вищого господарського суду України від 22.06.2010 вказані судові рішення скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді рішенням господарського суду Житомирської області від 25.01.2011 у справі № 2/171-НМ, залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 05.05.2011, позов задоволено: визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю "Мівса" право власності на майно: цех по розпилюванню каменю площею 574,9 кв.м., який розташований в с. Світин Житомирського району з відповідним обладнанням (автомобіль МАЗ-500, автомобіль КРАЗ-643701, автонавантажувач, два верстати розпилювальні, верстат для окантовки, два водяних насоси, дві вагонетки, компресор, дві гідростанції, кран-балка, електротельфер, трансформатор, зварювальний апарат, шафа електрощитова).
Постановою Вищого господарського суду України від 18.07.2011 у справі
№ 2/171-НМ рішення господарського суду Житомирської області від 25.01.2011 та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 05.05.2011 залишено без змін.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Кентавр" звернулося із заявою про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 18.07.2011 у справі № 2/171-НМ, в якій просить зазначену постанову скасувати та передати справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції, мотивуючи свої вимоги незастосуванням Вищим господарським судом України до спірних правовідносин сторін у даній справі положення статті 267 Цивільного кодексу України, внаслідок чого ухвалені різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах.
Як доказ неоднакового застосування вказаної норми заявником подано постанову Вищого господарського суду України від 06.08.2008 у справі № 4/96 "Д".
Розглянувши заяву про перегляд постанови суду касаційної інстанції та додані до неї матеріали, колегія суддів не вбачає підстав для допуску справи до провадження Верховного Суду України з огляду на таке.
Відповідно до статті 11116 Господарського процесуального кодексу України (далі –ГПК України) заява про перегляд судових рішень господарських судів може бути подана виключно на таких підставах: 1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, внаслідок чого ухвалено різні за змістом судові рішення у подібних правовідносинах; 2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
Ухвалення різних за змістом судових рішень (пункт 1 цієї статті) матиме місце в разі, коли суд (суди) касаційної інстанції у розгляді двох чи більше справ за подібних предмета спору, підстав позову, змісту позовних вимог та встановлених судом фактичних обставин і однакового матеріально-правового регулювання спірних правовідносин дійшов (дійшли) неоднакових правових висновків, покладених в основу цих судових рішень.
При вирішенні питання допуску справи до провадження Верховного Суду України враховується сукупність всіх наявних складових ознак неоднакового застосування одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Постановою від 18.07.2011 у справі № 2/171-НМ, про перегляд якої подано заяву, Вищий господарський суд України погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо задоволення позову про визнання права власності, з тих підстав, що згідно умов укладеного сторонами договору оренди орендоване майно переходить у власність орендаря за умов внесення орендодавцю (відповідачу) орендної плати на суму вартості орендованого майна згідно з актом оцінки його вартості, а згідно встановлених судами попередніх інстанцій справи, на день підписання між сторонами у справі акта взаєморозрахунків позивач (орендар) повністю сплатив відповідачу (орендодавцю) вартість орендованого майна в сумі 80 400, 00 грн.
Водночас у постанові від 06.08.2008 у справі № 4/96 "Д", на яку посилається заявник, суд касаційної інстанції погодився з висновком судів попередніх інстанцій щодо відмови у позові в частині зустрічного позову про усунення перешкод по оформленню права власності на викуплене майно з тих підстав, що позивачем за зустрічним позовом не зазначено, які саме перешкоди чинить йому відповідач за зустрічним позовом, в чому вони полягають та якими доказами підтверджуються.
Судова колегія не розцінює як доказ неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права постанову Вищого господарського суду України від 06.08.2008 у справі № 4/96 "Д" в частині первісного позову, на яку посилається заявник, та постанову від 18.07.2011 у справі № 2/171-НМ, про перегляд якої подано заяву, оскільки предмети позовів виникнення є різними. Так, предметом спору у справі № 4/96 "Д" в частині первісного позову є визнання частково недійсним договору оренди, стягнення заборгованості з орендної плати, розірвання договору оренди, водночас у справі № 2/171-НМ заявлено позов про визнання права власності.
Крім того, в обґрунтування заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Кентавр" наголошує саме на тому, що Вищим господарським судом України при прийнятті постанови від 18.07.2011 у справі № 2/171-НМ, про перегляд якої просить заявник, не було застосовано положення статті 267 Цивільного кодексу України щодо застосування позовної давності, що призвело до задоволення позову у даній справі, та прийнятті судового рішення, що суперечить висновкам, викладеним у постанові Вищого господарського суду України від 06.08.2008 у справі № 4/96 "Д".
Однак, судова колегія звертає увагу, що встановлений статтею 11116 ГПК України перелік підстав для подання заяви про перегляд судових рішень господарських судів є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, тому посилання на незастосування або невірне застосування норм права у спірних правовідносинах в будь-якому випадку не може бути підставою для подання заяви про перегляд судових рішень господарських судів.
За таких обставин відсутні визначені статтею 11116 ГПК України підстави для допуску справи № 2/171-НМ до провадження Верховного Суду України.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 86, 11116, 11121 ГПК України, Вищий господарський суд України
У Х В А Л И В :
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю " Підприємство "Кентавр" у допуску справи № 2/171-НМ до провадження Верховного Суду України.
Головуючий суддя
О.Подоляк
Судді:
А.Демидова
Т.Добролюбова
В.Селіваненко
О.Удовиченко
KAСАЦІЯ до ВСУ (03.14.04 - розгляд)
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2011 |
Оприлюднено | 29.10.2011 |
Номер документу | 18764142 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Подоляк О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні