Рішення
від 24.11.2011 по справі 32/43
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 32/43 24.11.11

Суддя Господарського суду міста Києва Підченко Ю.О.

За участю секретаря судово го засідання Бандури Ю.В.

Розглянув у відкритому су довому засіданні господарсь кого суду справу за позовом Приватного акціонерного т овариства «Страхова компані я «Добробут та захист»

до Товариства з обмеже ною відповідальністю «Т.М.М.»

про стягнення 31 736,47 грн.

за участю представників ст орін:

від позивача: Гайдамащук О .В.- юрисконсульт

від відповідача: Случак О.О. - юрисконсульт.

СУТЬ СПОРУ:

Приватне акціонерне товар иство «Страхова компанія «До бробут та захист»звернулось до господарського суду з поз овними вимогами до Товариств а з обмеженою відповідальніс тю «Т.М.М.»про стягнення суми в иплаченого страхового відшк одування в розмірі 31 736,47 грн., за подіяної внаслідок дорожнь о-транспортної пригоди.

Сторін було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідан ня, тому судом з урахуванням в имог ст. ст. 42, 43 ГПК України ство рені всі необхідні умови для вирішення спору на принципа х змагальності, рівності уча сників процесу перед законом .

Відповідач подав заяву про застосування строків позовн ої давності.

Представник позивача пода в пояснення на зазначену зая ву відповідача, відповідно д о якої не погоджується викла деною правовою позицією відп овідача, оскільки за регресн ими зобов'язаннями перебіг п озовної давності починаєтьс я від дня виконання основног о зобов'язання. Як вбачається з матеріалів справи, позивач виплатив страхове відшкодув ання своєму страхувальнику 3 0.09.08р., відповідно до платіжног о доручення № 2840 від 30.09.08р. З позо вною заявою до Господарськог о суду міста Києва позивач зв ернувся 26.09.11р., про що свідчить в ідбиток штампу реєстрації вх ідної канцелярії суду на поз овній заяві. Таким чином, пози вач вважає що реалізував сво є право на судовий захист в ме жах визначеного законодавст вом строку.

З' ясувавши фактичні обс тавини справи, докази на їх пі дтвердження, виходячи з факт ів, встановлених у процесі ро згляду справи та правову нор му, яка підлягає застосуванн ю, приймаючи до уваги доводи п редставника позивача, запере чення відповідача, суд встан овив:

Позов мотивовано тим, що 19 бе резня 2008 року між Акціонерним товариством «Страхова компа нія «Добробут та Захист»та ОСОБА_1 укладено Договір до бровільного страхування наз емного транспорту № 10/17-0072 (далі - Договір страхування), за яким Акціонерне товариство «Стр ахова компанія «Добробут та Захист»застрахувало майнов і інтереси Єндржієвської, по в'язані з експлуатацією назе много транспортного засобу L exus IS 250, державний НОМЕР_1.

03 травня 2008 року на 56 км. автодо роги Київ-Одеса сталася доро жньо-транспортна пригода за участю автомобіля Lexus, державн ий НОМЕР_1, під управління м водія ОСОБА_1 автомобіл я BMW, державний НОМЕР_2 під у правлінням водія ОСОБА_2, та автомобіля Opel Astra, державни й НОМЕР_3, під управлінням водія ОСОБА_3.

Відповідно до Постанови Мелітопольського міськрайо нного суду Запорізької облас ті від 09.06.08р. встановлено, що 03 т равня 2008 року ОСОБА_3 керую чи автомобілем Opel Astra (д/нНОМЕР _3), порушив п.п. 13.1, 13.1 ПДР Україн и, що призвело до дорожньо - т ранспортної пригоди.

Постановою Святошинськог о районного суду у справі № 3-34 407 від 09.12.08р. також встановлено в ину ОСОБА_2 у скоєнні ДТП.

Факт встановлення вини у ск оєнні ДТП ОСОБА_3 за ознак ами пункту 124 КУпАП та ОСОБА_ 2 в розумінні статті 35 ГПК Ук раїни є - фактами які мають з начення для вирішення спору.

З метою визначення розміру матеріального збитку, який б ув завданий ОСОБА_1 внаслі док ДТП, яка мала місце 03.05.08р., AT « Страхова компанія «Добробут та Захист»замовлено проведе ння автотоварознавчого досл ідження у Товариства з обмеж еною відповідальності «Сате л Груп». Відповідно до Звіту № 312/0508 від 04.0908р., вартість матеріал ьного, завданого власнику ав томобіля Lexus IS 250, державний НОМ ЕР_1, склав 176 594,16 грн.

30 вересня 2008 року Акціонерне товариство «Страхова компан ія «Добробут та Захист»випла тило страхове відшкодування у розмірі 81 441,62 грн., що підтверд жується платіжним доручення м № 2840.

В листопаді 2008 року, позивач ем перевірено розмір страхов ого відшкодування, сплаченог о страхувальнику, в результа ті чого встановлено факт зай вої оплати 24 715,15 грн., що став нас лідком включення при підраху нку розміру страхового відшк одування виплати на ремонт п ереднього бамперу, який не ві дносився до зазначеного стра хового випадку.

Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва в ід 02 лютого 2010 року у справі № 2-1220 /10 зобов'язано страхувальника ОСОБА_1 повернути позивач у зайво сплачені кошти в розм ірі 24 715,56 грн.

Таким чином сума виплачена AT «Страхова компанія «Доброб ут та Захист»внаслідок ДТП, я ка мала місце 03.05.08р. складає 56 726,47 грн. (81 441,62грн. - 24 715,15 грн.)

Цивільна-правова відповід альність відповідача застра хована у Приватному акціонер ному товаристві «Страхова ко мпанія «Інго Україна»згідно полісу ВВ/5918331 з лімітом відпов ідальності за шкоду заподіян у майну в сумі 25500,00 грн., а тому зг ідно вимог Закону України "Пр о обов' язкове страхування цивільно-правової відповіда льності власників наземних т ранспортних засобів" за № 1961 IV в ід 01.07.04р., із змінами та доповне ннями, далі Закон, обов' язок щодо відшкодування збитку, з авданого внаслідок ДТП вказа ним водієм власнику застрахо ваного автомобіля Lexus IS 250, держа вний НОМЕР_1 була відшкодо вана 05.10.10р. ПАТ «СК «Інго Україн а» в розмірі 24990,00 грн. (ліміт від повідальності у розмірі 25500,00 г рн.-франшиза 510 грн. = відшкодува ння у розмірі 24990,00грн.).

Оскільки складова шкоди до ведена матеріалами скоєння Д ТП, позивач наполягає на стяг ненні з відповідача розміру виплаченого страхового відш кодування у в сумі що складає різницю між фактично виплач еним позивачем відшкодуванн ям за договором добровільног о страхування наземного тран спорту № 10/17-0072 від 19.03.08р. та сумою в ідшкодованих ПАТ «СК «Інго У країна»збитків в порядку рег ресу (56 726,47 грн. - 24990,00 грн. = 31736,47 грн. ). Тобто невідшкодованою зал ишається сума збитків у розм ірі 31 736,47 грн.

Оскільки складова шкоди до ведена матеріалами справи п озивачем заявлено до стягнен ня з відповідача суму виплач еного страхового відшкодува ння (в порядку регресу) у сумі 31 736,47 грн.

Надавши правову кваліфіка цію правовідносин сторін, су д дійшов висновку, що позов пі длягає задоволенню, виходячи із наступного:

Статтею 27 Закону України “П ро страхування” та статтею 993 ЦК України визначено, що до ст раховика, який виплатив стра хове відшкодування за догово ром майнового страхування, в межах фактичних затрат пере ходить право вимоги, яке стра хувальник або інша особа, що о держала страхове відшкодува ння, має до особи, відповідаль ної за заподіяний збиток.

Частинами першою та другою статті 1187 ЦК України передбач ено, що шкода, завдана джерело м підвищеної небезпеки, відш кодовується особою, яка на ві дповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренд и тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об 'єктом, використання, зберіга ння або утримання якого ство рює підвищену небезпеку.

Відповідно до пункту 1 част ини 1 статті 1188 ЦК України шкода , завдана внаслідок взаємоді ї кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується н а загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з в ини іншої особи, відшкодовує ться винною особою. Таким чин ом, за змістом вказаної норми , у відносинах між кількома во лодільцями джерел підвищено ї небезпеки відповідальніст ь будується на загальному пр инципу вини.

Проте позивач просить стяг нути з відповідача суму випл аченого страхового відшкоду вання в порядку ч. 1 ст. 1191 ЦК Укра їни особа, що не відповідає пр авовідносинам що склались мі ж сторонами.

Відповідно до цивільного з аконодавства шкода, завдана майну відшкодовується в повн ому обсязі особою, яка її завд ала.

Відшкодування шкоди можли ве у двох випадках:

· Внаслідок невик онання контрагентом потерпі лого своїх договірних зобов' язань;

· Внаслідок дій особи, що не пов' язана з поте рпілим будь - якими договірн ими відносинами (деліктна ві дповідальність).

Якщо дії третьої особи, я кими страхувальнику спричин ені збитки,є страховим випад ком, то у такого потерпілого (с трахувальника за договором с трахування) є дві можливості відшкодування шкоди:

· за рахунок безпо середнього заподіювача шкод и;

· за рахунок стр аховика шляхом отримання шля хом отримання страхового від шкодування. Право вибору нал ежить самому потерпілому.

Перехід права вимоги від страхувальника (вигодона бувача) до страховика є субро гацією.

При цьому при суброгаці ї нового зобов' язання із ві дшкодування збитків не виник ає, а відбувається зміна стор они: потерпілий (а ним є страху вальник або вигодонабувач) п ередає страховику своє право вимоги до особи, відповідаль ної за спричинення шкоди. Вна слідок цього страховик висту пає замість потерпілого.

Як вбачається з матеріалів справи позивач заявляє до ст ягнення з відповідача суму з аподіяних збитків, завданих винною особою, саме в порядку суброгації і мають регулюва тися положеннями ст. 993 ЦК Укра їни, оскільки частина збиткі в не покритих страховою випл атою ПАТ «СК «Інго Україна»н е є регресним відшкодуванням в розумінні вимог ст. 1191 ЦК Укр аїни.

Проте і регрес і суброгація виникають на підставі закон у.

Таким чином, за суброгацією відбувається зміна осіб у вж е наявному зобов' язанні (зм іна активного суб' єкта) із з береженням самого зобов' яз ання. Це означає, що одна особа набуває прав і обов' язків і ншої особи у конкретних прав овідносинах. У процесуальном у правовідношенні страхувал ьник передає страховику на п ідставі договору і сприяє ре алізації останнім прийнятих суброгаційних прав.

При цьому при регресі зобов ' язання замінює собою інше, але переходу прав від одного кредитора до іншого не відбу вається. Ці інститути мають р ізний режим правового регулю вання.

Регрес у страхуванні виник ає стосовно вузького кола ос іб, тоді як суброгація застос овується щодо будь - якої ос оби, відповідальної за наста ння страхового випадку.

При суброгації перебіг стр оку позовної давності почина ється з моменту виникнення с трахового випадку. При регре сі - з моменту, коли страхови к виплатив страхове відшкоду вання, тобто зазнав збитків.

Позовна давність - це строк , у межах якого особа може звер нутися до суду з вимогою про з ахист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 ЦК України) .

Приписами статті 257 ЦК Украї ни встановлено загальну позо вну давність тривалістю у тр и роки.

Загальне правило початку п еребігу позовної давності мі ститься у ч. 1 ст. 261 Цивільного к одексу України: перебіг позо вної давності починається ві д дня, коли особа довідалася а бо могла довідатися про пору шення свого права або про осо бу, яка його порушила.

Тобто, перебіг строків позо вної давності щодо стягнення з Товариства з обмеженою від повідальністю «ТММ» почався 03 травня 2008 року, оскільки ОС ОБА_1 отримала право на відш кодування завданої їй майнов ої шкоди у момент її нанесенн я, а саме - 03 травня 2008 року.

Позивач, в межах виплаченог о ним страхового відшкодуван ня, з 03 травня 2008 року отримав ві дповідно право вимоги до Від повідача, яке є похідним від п рава ОСОБА_1, а відтак - прав о Позивача повинно знаходити сь виключно у межах прав, які м ала ОСОБА_1 до винуватця с трахової події.

Відповідно до статті 262 Ци вільного кодексу України зам іна сторін у зобов'язанні не з мінює порядку обчислення та перебігу строку позовної дав ності.

Таким чином, перебіг строку позовної давності для вимог и Позивача повинен обчислюва тись від дати початку перебі гу строку позовної давності основного зобов'язання - з 03 тр авня 2008 року, тобто дати виникн ення первинного права на від шкодування.

Позовна заява про відшкоду вання-завданих дорожньо-тран спортною пригодою збитків по дана до Господарського суду міста Києва вже після спливу встановленого законом строк у позовної давності, тому суд відмовляє в задоволенні зая вленого позову.

Відповідачем подана заява про застосування стро ків позовної давності, яку су д задовольняє, оскільки

Ш будь-яке поруш ене право підлягає захисту, з урахуванням строку позовної давності про застосування я кого клопочуть учасники судо вого процессу;

Ш судом встанов лено, що право позивача поруш ено і строк позовної давност і пропущено, доказів пропуск у з поважних причин не надано , тому суд приймає рішення, яки м відмовляє в позові у зв' яз ку із закінченням строку поз овної давності.

Ш з введенням но вого ЦК України 2003р. суд застос овує строк позовної давності тільки за заявою сторони у сп орі (частина 4 ст. 267 ЦК України). Т ака заява стане підставою дл я відмови у позові, коли суд не визнає причину пропуску стр оку поважною. По старому ЦК Ук раїни 1963р. суд був зобов' язан ий застосувати строк позовно ї давності незалежно від зая в та волевиявлення сторін. Ц е прагнення наскільки можлив о не втручатися у приватні ві дносини сторін на підставі с татті 42 ГК України;

Ш виходячи із зм істу вказаної правової норми , поважними причинами визнаю ться лише ті обставини, які є о б' єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторін, та пов' язані із дійс ними істотним перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення стороною у справі п роцесуальних дій;

Ш до поважних пр ичин також слід віднести при чини, за якими кредитор прояв ляв належну дбайливість про захист свого порушеного прав а, але не міг своєчасно заявит и позов з причин, які від нього не залежать та не знаходилис я під його контролем;

Ш позивач набув право вимоги страхового від шкодування до відповідача у момент завдання шкоди - 03.05.08р.

Враховуючи викладені обст авини суд відмовляє Приватно му акціонерному товариству « Страхова компанія «Добробут та захист»в задоволенні поз овних вимог.

Окрім того, матеріалами спр ави встановлено що винним ос обами у заподіяні збитків по зивачу є і ОСОБА_3 і ОСОБ А_2, тобто встановлено обопі льну вину.

Обсяг страхового відшкоду вання при відшкодуванні шкод и, заподіяної в результаті вз аємодії джерел підвищеної не безпеки, визначається за заг альними правилами. При наявн ості обох володільців, розмі р відшкодування визначаєтьс я відповідно до ступеня вини кожного. Відповідно до ст. 1190 Ц К України таке рішення може п рийняти тільки суд за заявою потерпілої особи.

Законом України “Про обов'я зкове страхування цивільно-п равової відповідальності вл асників наземних транспортн их засобів” не визначено пор ядку врегулювання страховог о випадку, коли винним у наста нні ДТП є страхувальник і тре тя особа.

Статтею 1187 ЦК України особа яка спричинила матеріальні з битки джерелом підвищеної не безпеки, буде також нести від повідальність по її відшкоду ванню.

Також позивач не надав суду жодних доказів за якими можн а було б встановити вину кожн ої особи, а тому вимоги є необґ рунтованими та не доведеними належним чином.

Стаття 33 ГПК України зобов' язує сторін довести ті обста вини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і з аперечень. Відповідно до вим ог статті 34 ГПК України визнач ає, що господарський суд прий має тільки ті докази, які мают ь значення для справи. Втім ні які докази не мають для суду з аздалегідь встановленої сил и і оцінюються судом в розумі нні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім перекон анням, що ґрунтується на всеб ічному, повному і об' єктивн ому розгляду в судовому проц есі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись закон ом.

Витрати по держмиту та заб езпеченню судового процесу в ідносяться на позивача у спр аві - Приватне акціонерне то вариство «Страхова компанія «Добробут та захист»згідно вимог ст.ст. 44, 49 ГПК України.

У судовому засіданні, яке в ідбулося 24.11.11р. згідно частини 2 статті 85 ГПК України було про голошено скорочений текст рі шення, а саме його вступну та р езолютивні частини.

На підставі викладеного, ке руючись ст.ст. 9, 16, 27 Закону Украї ни "Про страхування", ст. 12 Закон у України " Про обов' язкове с трахування цивільно-правово ї відповідальності власникі в наземних транспортних засо бів", ст. ст. 262, 527, 627, 629, 979, 993, 1166, 1178, 1188, 1191 ЦК У країни, ст.ст. 180, 181 ГК України, ст . ст. 55, 173, 194, 202 ГК України, ст. ст. 4-2, 4- 3, 22, 33, 34, 35, 36, ч.3 ст. 43, 44, ч. 5 ст. 49, 82, 82-1, 84, ч. 2 с т. 85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. В задоволенні позовних ви мог Приватного акціонерного товариства «Страхова компан ія «Добробут та захист»до То вариства з обмеженою відпові дальністю «Т.М.М.»- відмовити.

2. Витрати по державному ми ту та забезпеченню судового процесу відносяться на позив ача - Приватне акціонерне то вариство «Страхова компанія «Добробут та захист».

3. Рішення господарського с уду набирає законної сили пі сля закінчення строку поданн я апеляційної скарги, якщо ап еляційну скаргу не було пода но. У разі подання апеляційно ї скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи а пеляційним господарським су дом.

Суддя Ю.О.Підченко

Повне рішення складено - 29.11. 11р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.11.2011
Оприлюднено19.12.2011
Номер документу19888263
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —32/43

Ухвала від 29.01.2010

Господарське

Господарський суд міста Києва

Хрипун О.О.

Ухвала від 23.07.2010

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Постанова від 19.04.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Рішення від 01.02.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Ухвала від 16.01.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Сухович Ю.О.

Рішення від 24.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 26.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 26.08.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сковородіна О.М.

Ухвала від 21.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 07.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні