ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУ Д УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" грудня 2011 р. Справа № 22/5пд
Вищий господарський суд України у складі колегії су ддів:
головуючого Остапенка М.І.
суддів Гончарука П .А.
Стратієнко Л.В .
з участю представників:
позивача:
відповідача: Ковальов С.В.
не з' явився
розглянувши у відкрито му судовому засіданн і касаційну скаргу фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_4
на рішення
та постанову господарського суду Донец ької області від 15 лютого 2011 р.
Донецького апеляційного г осподарського суду від 04 жовт ня 2011 р.
у справі № 22/5 пд
за позовом товариства з обмеженою ві дповідальністю "Фокстрот - Д онецьк"
до фізичної особи - підприєм ця ОСОБА_4
про визнання договору недійсн им
ВСТАНОВИВ:
У січні 2011 р. позивач зверн увся в суд з позовом про визна ння недійсним укладеного мі ж сторонами господарського д оговору поставки від 11.11.2008 р. за № 1111-01, посилаючись на те, що він був підписаний зі сторони по зивача директором Васьков ським О.Є, з перевищенням св оїх повноважень.
Рішенням господарського суду Донецької області від 15. 02.2011р. (суддя Іванченкова О.М.), за лишеним без змін постановою Донецького апеляційного гос подарського суду від 04.10.2011 р. (го ловуючий - Ломовцева Н.В., суд ді - Донець О.Є., Приходько О.В .), позов задоволено.
Визнано недійсним господа рський договір поставки № 1111-01 від 11.11.2008 р., укладеним між ТОВ "Фо кстрот - Донецьк" та фізично ю особою - підприємцем ОСО БА_4
В касаційній скарзі відпов ідач, посилаючись на неправи льне застосування норм матер іального права та порушення норм процесуального права, п росить скасувати постановле ні у справі судові рішення та постановити нове, яким у позо ві відмовити.
У відзиві на касаційну скар гу позивач просить залишити її без задоволення, а судові р ішення - без змін.
Заслухавши пояснення пред ставника позивача, обговорив ши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справ и, суд вважає, що касаційна ска рга підлягає частковому задо воленню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено господ арськими судами, 11.11.2008 р. між поз ивачем, від імені якого діяв д иректор ОСОБА_5, та відпов ідачем було укладено господа рський договір поставки за № 1111-0.
На підставі вказаного дого вору за накладною № 57 від 11.11.2008 р. відповідач поставив 5 рідкок ристалічних телевізорів SONY KDL-4 0W4500 Black за ціною 12 758 грн. за одиницю на загальну суму 63 790 грн., 6 рідк окристалічних телевізорів PI ONEER PDP - LX 5090H за ціною 24 468 грн. за оди ницю на загальну суму 146 808 грн., 3 рідкокристалічних телевіз орів PIONEER PDP - LX 6090H за ціною45 410 грн. н а загальну суму 136 230 грн., а всьог о на суму 346 230 грн.
Рішенням господарського с уду Донецької області від 11.11.20 09 р. у справі за № 22/144 вказана сум а була стягнута на користь ві дповідача.
Постановою Вищого г осподарського суду України в ід 02.09.2010 р. були скасовані рішен ня попередніх інстанцій про скасування рішення господар ського суду Донецької област і від 11.11.2009 р. за нововиявленими обставинами у зв' язку з їх в ідсутністю.
Задовольняючи позов про в изнання недійсним господарс ького договору поставки №1111-01 в ід 11.11.2008р., місцевий господарськ ий суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виход ив з того, що він укладений з порушенням діючого законода вства, оскільки зі сторони ТО В «Фокстрот-Донецьк»підписа ний генеральним директором ОСОБА_5 з перевищенням по вноважень та не був спрямова ний на реальне настання прав ових наслідків, що суперечит ь частинам 2 і 5 ст. 203 ЦК України т а є підставою для визнання йо го недійсним згідно вимог ст . 215 ЦК України.
Проте, повністю погодитися з такими висновками суду нем ожливо, оскільки до них суд пр ийшов внаслідок неправильно го застосування норм матеріа льного права.
Зокрема, відповідно до ч.1 ст . 92 ЦК України юридична особа н абуває цивільних прав та обо в' язків і здійснює їх через свої органи відповідно до ус тановчих документів та закон у. Порядок створення органів юридичної особи встановлюєт ься установчими документами та законом.
Частина 2 ст. 145 ЦК України пер едбачає, що компетенція вико навчого органу товариства з обмеженою відповідальністю , порядок ухвалення ним рішен ь і порядок вчинення дій від і мені товариства встановлюют ься цим Кодексом, іншим закон ом і статутом товариства, яки й згідно ч.1 ст. 143 ЦК України є ус тановчим документом товарис тва з обмеженою відповідальн істю.
Відповідно до п.п.8.1.1, 8.1.2 стату ту ТОВ "Фокстрот-Донецьк" орга нами його управління є загал ьні збори учасників та дирек тор товариства.
За змістом статті 9 статуту, загальні збори учасників є в ищим органом товариства, яки й визначає основні напрями д іяльності товариства, затвер джує його плани роботи та зві ти про їх виконання, обирає та відкликає директора товарис тва, визначає форми контролю за діяльністю виконавчого о ргану, створює та визначає по вноваження відповідних конт рольних органів.
Пунктом 10.1 статуту передбач ено, що виконавчим органом то вариства, який здійснює кері вництво його поточною діяльн істю є директор.
Відповідно до п. 10.2 статуту, д иректор товариства вирішує у сі питання діяльності товари ства, за винятком тих питань, я кі належать до компетенції з агальних зборів учасників.
Згідно п. 10.7 статуту, директо р вправі без довіреності укл адати угоди, а також вчиняти і нші юридичні дії від імені то вариства з урахуванням обмеж ень, встановлених цим статут ом.
Рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Фокстрот-Доне цьк" від 09.01.2008 р. було вирішено об межити права директора това риства на укладання правочин ів з суб' єктами підприємниц ької діяльності - фізичними о собами та на підписання перв инних документів - заборонен о укладання директором товар иства правочинів (господарсь ких договорів) щодо придбанн я товарно-матеріальних цінно стей у суб' єктів підприємни цької діяльності-фізичних ос іб на суму, що перевищує 120 000 грн . без попереднього погодженн я з загальними зборами учасн иків та підписання первинних документів, що складаються з а результатами господарськи х операцій з суб' єктами під приємницької діяльності-фіз ичними особами на суму, що пер евищує 120 000 грн. 00 коп.. без попере днього письмового погодженн я з бухгалтерією товариства.
Відповідно до підпункту 9.3.14 статуту, угоди (договори, конт ракти тощо), які вимагають поп ереднього погодження учасни ками товариства, укладені ди ректором без такого погоджен ня, вважаються недійсними з м оменту їх укладення.
Виходячи з наявності вказа ного рішення загальних зборі в, господарські суди прийшли до висновку, що у зв' язку з н епроведенням загальних збор ів учасників товариства щод о спірного договору, він укла дений ОСОБА_5 з перевищенн ям повноважень директора.
Проте такий висновок суду н е грунтується як на вимогах з акону, так і положеннях стату ту позивача, оскільки ні зако ном, ні статутом позивача не п ередбачено, що повноваження директора та їх обмеження ви значаються рішеннями загаль них зборів, навпаки, як закон, так і статут вказують на їх ви значення виключно статутом, а рішення загальних зборів у часників товариства мало б з начення для визначення повно важень директора лише у випа дку внесення та державної ре єстрації відповідних змін до статуту товариства.
Посилання на встановлення в постанові Вищого господар ського суду України від 02.09.2010р. у справі №22/144 відсутності повн оважень у ОСОБА_5 на підпи сання господарського догово ру поставки №1111-01 від 11.08.2008р. є без підставним, оскільки це пита ння не було предметом спору в тій справі і суди помилково о тотожнили оціночні судження суду з встановленням фактів , що мають юридичне значення.
Що стосується посилань суд у апеляційної інстанції на т е, що питання дійсності право чину щодо придбання ОСОБА_5 товарно-матеріальних цінн остей у фізичної особи-підпр иємця ОСОБА_4 на суму 346 828 гр н. за договором поставки №1111-01 в ід 11.11.2008р., розглядалось на зага льних зборах товариства 29.01.2010р ., за результатами розгляду як ого прийнято рішення, яким у схваленні вказаного правочи ну відмовлено та визнано, що цей правочин вчинено з перев ищенням повноважень, визнан о вважати зазначений правочи н недійсним у зв' язку з відс утністю факту вчинення госпо дарської операції, то слід за значити, що питання визнання правочину недійсним відноси ться виключно до компетенції суду і навіть за наявності та кого рішення зборів будь - я кий правочин не стає недійсн им.
Відсутність проведення ві дповідної господарської опе рації в бухгалтерській докум ентації позивача також само по собі не тягне визнання пра вочину недійсним.
Враховуючи викладене, пост ановлені у справі судові ріш ення підлягають скасуванню з передачею справи на новий ро згляд.
При новому розгляді справи суду слід врахувати наведен е, більш ретельно з' ясувати права і обов' язки сторін у с пірних правовідносинах і в з алежності від встановленого та відповідно до вимог закон у вирішити спір.
На підставі викладеного, ке руючись ст.ст. 1115, 1117, 1119- 11112 ГПК Укра їни, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
касаційну скаргу фізичн ої особи - підприємця ОСОБ А_4 задовольнити частково.
Рішення господарського су ду Донецької області від 15 лют ого 2011 року та постанову Донец ького апеляційного господар ського суду від 04 жовтня 2011 рок у у справі за № 22/5пд скасувати, а справу передати на новий ро згляд до суду першої інстанц ії в іншому складі суду.
Головуючий, суддя М.Остапенко
Суддя
П.Гончарук
Суддя
Л.Стратієнко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2011 |
Оприлюднено | 20.12.2011 |
Номер документу | 19940511 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Стратієнко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні