Постанова
від 26.01.2012 по справі 30/289
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙН ИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2012 № 30/289

Київський апеляційний гос подарський суд у складі коле гії суддів:

головуючого: Гаврил юка О.М.

суддів: Майданевича А .Г.

Мальченко А.О.

за участю секретаря суд ового засідання Верещака Д.П .

за участю представників

від позивача: ОСОБА_1 - д ов. від 30.05.2011 року б/н

від відповідача: ОСОБА_2 - дов. від 07.11.2011 року № 243

розглянувши апеляційну ск аргу Приватного сільськогос подарського підприємства „Ш евченківське” на рішення гос подарського суду м. Києва від 10.11.2011 року

у справі № 30/289 (суддя Ващенко Т.М.)

за позовом Приватного сіль ськогосподарського підприє мства „Шевченківське”, с . Гореничі Києво-Святошинськ ого району Київської області

до Товариства з обмеженою в ідповідальністю „Українськ а лізингова компанія”, м. Київ

про визнання недійсним п. 3.9 д одатку № 4 до договору від 24.04.2011 р оку № 01-70/08-обл

встановив:

До господарського суду м. Ки єва звернулося Приватне сіль ськогосподарське підприємс тво „Шевченківське” з позово м до Товариства з обмеженою в ідповідальністю „Українськ а лізингова компанія” про ви знання недійсним п. 3.9 додатку № 4 до договору від 24.04.2011 року № 01-7 0/08-обл.

Рішенням від 10.11.2011 року госпо дарський суд м. Києва в задово ленні позову відмовив.

Не погоджуючись із зазначе ним рішенням місцевого госпо дарського суду ПСП „Шевченкі вське” звернулося до апеляці йного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій п росить скасувати рішення гос подарського суду м. Києва від 10.11.2011 року та прийняти нове ріш ення.

Ухвалою Київського апеляц ійного господарського суду в ід 12.12.2011 року апеляційна скарга позивача була прийнята до пр овадження та призначено розг ляд справи № 30/289 у судовому зас іданні за участю представник ів сторін.

В судовому засіданні 26.01.2012 ро ку представник позивача підт римував вимоги своєї апеляці йної скарги, представник від повідача проти вимог апеляці йної скарги заперечувала з п ідстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.

Дослідивши докази, що є у сп раві, заслухавши пояснення п редставників сторін, перевір ивши застосування норм матер іального та процесуального п рава судом першої інстанції, обговоривши доводи апеляцій ної скарги судова колегія ап еляційного господарського с уду дійшла висновку, що апеля ційна скарга не підлягає зад оволенню, а рішення господар ського суду м. Києва має бути з алишено без змін, виходячи з н аступного.

24.04.2008 року між Товариством з о бмеженою відповідальністю „ Українська лізингова компан ія” (лізингодавець) та Приват ним сільськогосподарським п ідприємством „Шевченківськ е” (лізингоодержувач) укладе но договір фінансового лізин гу № 01-70/08-обл, відповідно до умов якого лізингодавець надає в платне володіння та користу вання на умовах фінансового лізингу лізингоодержувачу п редмет лізингу, найменування , модель, рік випуску, ціна оди ниці, кількість і загальна ва ртість якого наведена у спец ифікації, а Лізингоодержувач зобов' язався прийняти пред мет лізингу та сплачувати лі зингові платежі на умовах да ного Договору.

Відповідно до специфікаці ї, предметом лізингу є:

- зернозбиральний комбай н „Лексикон 570”, 2008 року випуску , вартістю 1 864 780 грн. 08 коп. (без ПД В);

- податкозбирач Конспид 8-7 0 FC, 2008 року випуску, вартістю 367 401 грн. 73 коп. (без ПДВ).

Між сторонами були підписа ні додатки №№ 1, 2, 3 до договору ф інансового лізингу від 24.04.2008 ро ку № 01-70/08-обл, а саме: Графік спла ти лізингових платежів, Спец ифікація і умови передачі пр едмету лізингу, Типова форма довідки про технічний стан п редмету лізингу, а також дода ткова угода № 1 до договору фін ансового лізингу, якою Графі к сплати лізингових платежів викладено у новій редакції.

Згідно п. 3.1 договору від 24.04.2008 р оку № 01-70/08-обл лізингоодержува ч виплачує лізингодавцю лізи нгові платежі відповідно до графіка сплати лізингових пл атежів та умов ст. 3 Загальних умов.

Лізингові платежі включаю ть: суму авансового платежу, я кий включає суму, яка відшкод овує (компенсує) частину варт ості предмета лізингу, а тако ж чергових лізингових платеж ів: суму, яка відшкодовує (комп енсує) частину вартості пред мета лізингу; винагороду (ком ісію) лізингодавцю за отрима ний у лізинг предмет лізингу .

П. 3.6 Загальних умов фінансов ого лізингу (додаток № 4 до дог овору фінансового лізингу ві д 24.04.2008 року № 01-70/08-обл) визначено, щ о лізингоодержувач не пізніш е дати місяця, наступного за м ісяцем, в якому було передано предмет лізингу, визначеної згідно п. 3.5 Загальних умов, зоб ов' язаний сплатити винагор оду, яка визначається виходя чи із вартості предмета лізи нгу, кількості днів за період з дня підписання акту до цієї дати, та подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в цей пе ріод.

У відповідності до п. 3.9 Загал ьних умов фінансового лізинг у передбачено, що на дату спла ти, визначену пунктом 3.5 Загал ьних умов, лізинговий платіж (крім авансового лізинговог о платежу та останнього черг ового лізингового платежу), я кий підлягає сплаті згідно Г рафіку та Загальних умов, кор игується на суму Винагороди, яка визначається за формуло ю:

V1 = So * K - So

де, So - сума чергового лізин гового платежу за Договорами на дату сплати;

К - коефіцієнт, який визнач ається як відношення курсу г ривні до долару США, встановл еного НБУ за 5 (п' ять) календа рних днів до дати сплати черг ового лізингового платежу, з гідно п 3.5 Загальних умов, та зб ільшеного на 0,59 % (нуль цілих п' ятдесят дев' ять сотих) відс отка, до курсу гривні до долар у США, за яким АКІБ „УкрСиббан к” (далі - банк), по дорученню лізингодавця фактично здійс нив продаж (конвертування у г ривню) коштів у іноземній вал юті (валютного кредиту), що під тверджується відповідною до відкою Банку, або завіреною к опією банківськової виписки , отриманих лізингодавцем дл я придбання предмета лізингу та його подальшої передачі л ізингоодержувач у фінансови й лізинг. Якщо значення коефі цієнта K менше одиниці, то сума V1 не розраховується;

* - знак множення.

Якщо курс гривні до долара С ША, за яким банк по дорученню л ізингодавця фактично здійсн ив купівлю доларів США на між банківському валютному ринк у, що підтверджується відпов ідною довідкою банку, або зав іреною копією банківської ви писки, перевищує більш ніж на 0,6 (нуль цілих та шість десятих ) відсотка курс гривні до дола ру США, встановлений НБУ, який використовується для розрах унку коефіцієнта к, вказаног о в цьому пункті, то Лізингода вець направляє лізингоодерж увачу повідомлення про кориг ування лізингового платежу н а суму винагороди, яке виникл о внаслідок такого перевищен ня. Суму такого коригування л ізингового платежу лізингоо держувач зобов' язаний спла тити протягом трьох робочих днів з моменту отримання так ого повідомлення.

Відповідно до п. 3.11 Загальних умов фінансового лізингу пе редбачено, що в разі, якщо на м омент нарахування лізингово го платежу розмір винагороди у складі такого лізингового платежу буде становити суму , що перевищує подвійну облік ову ставку НБУ, встановлену н а день нарахування винагород и за період, який минув з дня н арахування попереднього ліз ингового платежу за цим дого вором, розраховану від загал ьної вартості предмета лізин гу, то сума такого перевищенн я є об' єктом оподаткування ПДВ, при цьому розмір винагор оди збільшується на суму, ПДВ , нарахованому на такий об' є кт оподаткування.

Обґрунтовуючи свої позовн і вимоги, позивач посилаючис ь на норми ст. 203 Цивільного код ексу України, вказує на те, що п. 3.9 Загальних умов договору ф інансового лізингу - додатк у № 4 до договору фінансового л ізингу від 24.04.2008 року № 01-70/08-обл пі длягає визнанню недійсним, о скільки вимога здійснення до даткового платежу, встановле ного п. 3.9 додатку № 4 до договор у фінансового лізингу супере чить нормам Закону України „ Про фінансовий лізинг”.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Циві льного кодексу України перед бачено, що цивільні права та о бов' язки виникають із дій о сіб, що передбачені актами ци вільного законодавства, а та кож із дій осіб, що не передбач ені цими актами, але за аналог ією породжують цивільні прав а та обов' язки. Підставами в иникнення цивільних прав та обов' язків, зокрема, є догов ори та інші право чини.

Відповідно до ст. 202 Цивільно го кодексу України, правочин ом є дія особи, спрямована на н абуття, зміну або припинення цивільних прав та обов' язк ів. Дво- чи багатостороннім пр авочином є погоджена дія дво х або більше сторін.

Відповідно до ст. 626 Цивільно го кодексу України, договоро м є домовленість двох або біл ьше сторін, спрямована на вст ановлення, зміну або припине ння цивільних прав та обов' язків.

Відповідно до ст. 215 Цивільно го кодексу України передбаче но, що підставою недійсності правочину є недодержання в м омент вчинення правочину сто роною (сторонами) вимог, які вс тановлені частинами першою - третьою, п' ятою та шостою ст атті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо й ого недійсність встановлена законом (нікчемний правочин ). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом н е вимагається.

Якщо недійсність правочин у прямо не встановлена закон ом, але одна із сторін або інша заінтересована особа запере чує його дійсність на підста вах, встановлених законом, та кий правочин може бути визна ний судом недійсним (оспорюв аний правочин).

Відповідно до ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 Ци вільного кодексу України, зм іст правочину не може супере чити цьому Кодексу, іншим акт ам цивільного законодавства , а також моральним засадам су спільства. Особа, яка вчиняє п равочин, повинна мати необхі дний обсяг цивільної дієздат ності. Волевиявлення учасник а правочину має бути вільним і відповідати його внутрішн ій волі. Правочин має бути спр ямований на реальне настання правових наслідків, що обумо влені ним. Правочин, що вчиняє ться батьками (усиновлювачам и), не може суперечити правам т а інтересам їхніх малолітніх , неповнолітніх чи непрацезд атних дітей.

Згідно ст. 16 Закону України „ Про фінансовий лізинг” визна чено, що сплата лізингових пл атежів здійснюється в порядк у, встановленому договором.

Лізингові платежі можуть в ключати:

- суму, яка відшкодовує час тину вартості предмета лізин гу;

- платіж як винагороду ліз ингодавцю за отримане у лізи нг майно;

- компенсацію відсотків з а кредитом;

- інші витрати лізингодав ця, що безпосередньо пов' яз ані з виконанням договору лі зингу.

Як вбачається, за формулою, що містить коефіцієнт, який в изначається як відношення ку рсу гривні до долара США, вста новленого НБУ на дату сплати лізингового платежу, за яким АКІБ „УкрСиббанк”, за доруче нням лізингодавця фактично з дійснив продаж (конвертуванн я у гривню) коштів у іноземній валюті (валютного кредиту), з яких розраховується саме вин агорода лізингодавцю.

Відповідно до ст. 533 Цивільно го кодексу України встановле но, що грошове зобов' язання має бути виконане у гривнях. Я кщо у зобов' язанні визначен о грошовий еквівалент в іноз емній валюті, сума, що підляга є сплаті у гривнях, визначаєт ься за офіційним курсом відп овідної валюти на день плате жу, якщо інший порядок її визн ачення не встановлений догов ором або законом чи іншим нор мативно-правовим актом.

Відповідно до ст. 524 Цивільно го кодексу України передбаче но, що зобов' язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні.

Сторони можуть визначити г рошовий еквівалент зобов' я зання в іноземній валюті.

Іноземною валютою вважаєт ься - валюта готівкою, грошові знаки (банкноти, білети держа вної скарбниці, монети), що зна ходяться в обігу і є законним платіжним засобом на терито рії відповідної іноземної де ржави, а також вилучені або ті , що вилучаються з обігу, але п ідлягають обміну на грошові знаки, які знаходяться в обіг у; платіжні документи у грошо вих одиницях іноземних держа в та міжнародних розрахунков их одиницях; кошти у грошових одиницях іноземних держав, м іжнародних розрахункових од иницях та у діючій на територ ії України валюті з вільною к онверсією, які знаходяться н а рахунках та вкладах у банкі всько-кредитних установах на території України та за її ме жами (ст. 1 Закону України "Про з овнішньоекономічну діяльні сть").

В разі вираження зобов' яз ання в іноземній валюті, його виконання все одно має бути п роведено в гривнях. Сума, що пі длягає сплаті в гривнях визн ачається за офіційним курсом відповідної валюти на день п латежу. Офіційним курсом вал юти вважається курс валюти, о фіційно встановлений Націон альним банком України як упо вноваженим органом держави ( ст. 1 Закону України „Про Націо нальний банк України”).

Колегія суддів апеляційно го господарського суду погод жується з висновком місцевог о господарського суду про те , що застосування у вказаній в ище формулі коефіцієнту, що в изначається відповідним від ношенням офіційного валютно го курсу НБУ до курсу купівлі доларів США АКІБ „УкрСіббан к” не є підставою для визнанн я договору недійсним.

Частина 4 ст. 632 Цивільного ко дексу України передбачає, що ціна в договорі може встанов люватися, а може і визначатис я його умовами.

З матеріалів справи вбачає ться, що в договорі фінансово го лізингу та Графіку лізинг ових платежів сторони визнач или порядок зміни лізинговог о платежу, а саме суму винагор оди в гривнях залежно від змі ни курсу гривні до долару США .

Таким чином, судом встановл ено, що використання формули розрахунку складової лізинг ового платежу - винагороди лізингодавця є правомірним, оскільки сторонами чітко вст ановлено порядок розрахунку винагороди за вказаною вище формулою.

Обов' язок доведення покл адається законом на позивача .

Відповідно до ст. 1 Господар ського процесуального кодек су України, Підприємства, уст анови, організації, інші юрид ичні особи (у тому числі інозе мні), громадяни, які здійснюют ь підприємницьку діяльність без створення юридичної осо би і в установленому порядку набули статусу суб' єкта пі дприємницької діяльності (да лі - підприємства та органі зації), мають право звертатис я до господарського суду згі дно з встановленою підвідомч істю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюв аних законом інтересів, а так ож для вжиття передбачених ц им Кодексом заходів, спрямов аних на запобігання правопор ушенням.

Таким чином, з наведеного вб ачається, що до господарсько го суду вправі звернутися ко жна особа, яка вважає, що її пр аво чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюєт ься.

Відповідно до ст. 2 Господар ського процесуального кодек су України господарський суд порушує справи за позовними заявами підприємств та орга нізацій, які звертаються до г осподарського суду за захист ом своїх прав та охоронювани х законом інтересів.

Отже, необхідною умовою для звернення до суду із відпові дним позовом є порушення пра в та охоронюваних законом ін тересів особи - позивача у с праві.

Аналогічна позиція виклад ена у Роз' ясненні Вищого ар бітражного суду України „Про деякі питання практики вирі шення спорів, пов'язаних з виз нанням угод недійсними” від 12.03.1999 року № 02-5/111, згідно якого крі м контрагентів за договором, прокурора, державних та інши х органів, позивачем у справі може бути будь-яке підприємс тво, установа, організація, чи ї права та охоронювані закон ом інтереси порушує ця угода .

За таких обставин колегія с уддів приходить до висновку, що доводи позивача, викладен і в апеляційній скарзі, не спр остовують висновків господа рського суду першої інстанці ї, а тому відсутні підстави дл я скасування рішення господа рського суду.

Колегія суддів вважає, що го сподарський суд першої інста нції вірно встановив фактичн і обставини справи, належним чином дослідив наявні доказ и, дав їм належну оцінку та при йняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з ви могами матеріального та проц есуального права, а тому, ріше ння підлягає залишенню без з мін, а апеляційна скарга - бе з задоволення.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК Ук раїни Київський апеляційний господарський суд -

п о с т а н о в и в:

1. Апеляційну скаргу Пр иватного сільськогосподарс ького підприємства „Шевченк івське” на рішення господарс ького суду м. Києва від 10.11.2011 рок у по справі № 30/289 залишити без з адоволення.

2. Рішення господарськ ого суду м. Києва від 10.11.2011 року п о справі № 30/289 залишити без змі н.

3. Справу № 30/289 повернути до господарського суду м. Киє ва.

Постанова набирає законно ї сили з дня її прийняття.

Повний текст постанови під писано__30.01.2012 р.__

Головуючий суддя Гаврилюк О.М.

Судді Майданевич А.Г.

Маль ченко А.О.

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення26.01.2012
Оприлюднено15.02.2012
Номер документу21399834
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —30/289

Ухвала від 24.11.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Постанова від 04.04.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Палій В.М.

Рішення від 28.02.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Боділовська Марина Михайлівна

Ухвала від 20.02.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Боділовська Марина Михайлівна

Постанова від 26.01.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гаврилюк О.М.

Ухвала від 26.12.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гаврилюк О.М.

Рішення від 10.11.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 27.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Постанова від 16.03.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Муравйов O.В.

Ухвала від 02.03.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Муравйов O.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні