14.02.12УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Чернігівської області
14000, м. Чернігів, тел. (462) 672-847
проспект Миру, 20
Іменем України
РІШЕННЯ
“ 09 ” лютого 2012 року справа № 5028/18/1/2012
За позовом Управління комунального майна Чернігівської обласної ради
14000, м. Чернігів, проспект Миру, 43
До Чернігівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України
14005, м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації
14005, м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б
про спонукання укласти договір
Суддя А.С.Сидоренко
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 –нач. від. правової та кадрової роботи, дов. від 10.01.2012р. № 01-23
від відповідача: Рубець О.О. –голова
від третьої особи: ОСОБА_2 –гол. бухгалтер, дов. від 09.02.2012р.
Рішення виноситься після перерви, оголошеної в судовому засіданні 09.02.2012р., на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 09.02.2012р., на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
СУТЬ СПОРУ:
Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (надалі –Позивач) заявлено позов до Чернігівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України (надалі –Відповідач) про зобов'язання підписати один екземпляр договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 30.09.2011р. № 63, скріпити печаткою і повернути його Позивачеві.
В обґрунтування заявленого позову Позивач посилається на фактичне користування Відповідачем комунальним майном та на його ухилення від підписання договору оренди нерухомого майна. Отриманий проект договору Відповідач не підписав, однак заперечень щодо умов договору також не висловив. При цьому Відповідач відшкодовує балансоутримувачу майна витрати на комунальні послуги, забезпечує належне утримання та обслуговування використовуваного майна, приймає участь у проведенні поточного ремонту, що на думку Позивача, свідчить про прийняття пропозиції укласти договір оренди.
В судовому засіданні 26.01.2012р. Позивачем подано заяву про зміну предмета позову у відповідності з якою він просить спонукати Відповідача укласти договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 30.09.2011р. № 63, проект якого був надісланий останньому 03.10.2011р.
Відповідач відзиву на позовну заяву разом з документами на підтвердження фактів (обставин) викладених в ньому не надав. В судовому засіданні представник Відповідача заперечив проти заявлених позовних вимог, вказуючи, що ним не визнається право спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області на об'єкт нерухомого майна, розташований в місті Чернігові по вул. Щорса, 1-б. При цьому представник Відповідача визнав факт користування ним нежитловими приміщеннями у вищевказаному об'єкті, факт відшкодовання витрат на комунальні послуги і прийняття участі у проведенні поточного ремонту майна.
Ухвалою господарського суду від 17.01.2012р. до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача, залучено Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації.
Третя особа вважає позовні вимоги, заявлені Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради, правомірними.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін та третьої особи, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Управління комунального майна Чернігівської обласної ради утворене рішенням Чернігівської обласної ради від 25.03.2005р., зареєстроване Державним реєстратором виконавчого комітету Чернігівської міської ради 06.04.2005р. за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 43, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців внесені відомості за № 1 064 102 0000 001407.
Чернігівська обласна організація Товариства Червоного Хреста України зареєстрована рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради 15.10.1997р. за адресою: м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців внесені відомості за № 1 064 120 0000 005554.
Згідно з ч. ч. 1, 3 – 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на нерухоме майно, нежитлові приміщення, нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.
Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби.
Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Абзацем 2 п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
Свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 19.05.2006р., виданим на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 13.03.2006р. № 61, підтверджується, що адмінбудівля «А-3»площею 1017,7 м2 та гараж «Б-1»площею 61,2 м2, розташовані за адресою: м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, належать до комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
У відповідності з ст. ст. 283, 287 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Орендодавцями щодо державного та комунального майна є, зокрема, органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке перебуває у комунальній власності, є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном.
Згідно з п. п. 1.1, 2.1 –2.3 та 5.3 Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради, затвердженого рішенням сесії обласної ради від 22.12.2005р. та погодженого головою обласної ради В.О.Ковальовим, Управління комунального майна Чернігівської обласної ради відповідно до чинного законодавства України забезпечує реалізацію повноважень обласної ради по управлінню та розпорядженню об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області (надалі –об'єкти комунальної власності).
Основними завданнями управління є реалізація державної та регіональної політики у сфері управління майном комунальної власності; забезпечення ефективного використання об'єктів комунальної власності; забезпечення надходження до обласного бюджету коштів за рахунок передачі в оренду та відчуження майна, яке належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (надалі –комунального майна).
Управління має право укладати у встановленому порядку договори.
Рішенням шостої сесії Чернігівської обласної ради п'ятого скликання від 29.11.2006р. (п. 1) Управлінню комунального майна Чернігівської обласної ради надано повноваження щодо укладення договорів оренди приміщень у будівлях спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, які перебувають на бухгалтерському обліку окремих структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації. Зокрема, в приміщеннях адміністративної будівлі, розташованої за адресою: м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, яка перебуває на бухгалтерському обліку Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації.
Пунктом 10.2 рішення десятої сесії Чернігівської обласної ради п'ятого скликання від 24.05.2007р. «Про розмежування повноважень щодо управління та розпорядження об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області»встановлено, що Управління комунального майна Чернігівської обласної ради здійснює укладання договорів оренди приміщень в будівлях, які перебувають на бухгалтерському обліку управлінь обласної державної адміністрації, але використовуються іншими суб'єктами господарювання.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок передачі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в оренду, затвердженого рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р., Управління комунального майна Чернігівської обласної ради є орендодавцем майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, зокрема, щодо нерухомого майна, яке перебуває в користуванні (на бухгалтерському обліку) окремих структурних підрозділів Чернігівської обласної державної адміністрації та не використовується ними для виконання своїх функцій.
Як вбачається із довідки Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації від 26.12.2011р. № 03-12/3954, адміністративна будівля, яка розташована за адресою: м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, перебуває на бухгалтерському обліку в даному управлінні.
Актом обстеження майна від 27.05.2011р. підтверджується, що частина приміщень вищевказаної адміністративної будівлі, а саме: сім кімнат ІІІ поверху загальною площею 111,5 м2 використовуються Відповідачем без укладеного договору оренди. З лютого 2010 року Відповідач відшкодовує комунальні послуги згідно рахунків наданих третьою особою.
Таким чином, в даному випадку, Позивач є органом, уповноваженим Чернігівською обласною радою управляти майном, зокрема, передавати його в оренду.
Згідно ст. 179 Господарського кодексу України, майново –господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами –юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько –договірними зобов'язаннями.
Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках –затверджувати типові договори.
Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно –правовими актами щодо окремих видів договорів.
Спеціальним законодавчим актом, який регулює правовідносини у сфері оренди державного та комунального майна є Закон України „Про оренду державного та комунального майна”, який, відповідно до його преамбули покликаний забезпечити підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам.
Нормами ст. 2 цього Закону передбачено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва –щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування –щодо майна, яке перебуває у комунальній власності.
Стаття 3 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” визначає, що відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, Законом України „Про оренду державного та комунального майна” та іншими нормативно –правовими актами.
Договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору. (ст. 12 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”).
Відповідно до положень ч. 2 ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди майна, що перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 3 ст. 184 Господарського кодексу України, укладення господарських договорів на основі типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно –правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р. затверджено Типовий договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції.
Крім того, рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р. затверджено Методику розрахунку та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області в новій редакції.
Позивач, листом від 30.09.2011р. № 03-896, направив Відповідачеві проект договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 30.09.2011р. № 63, в трьох примірниках. В даному листі Позивач просив Відповідача, у разі згоди з умовами договору, у двадцятиденний строк підписати договір, скріпити його печаткою та повернути два примірники договору на адресу управління.
Факт отримання 03.10.2011р. проекту договору визнається представником Відповідача та підтверджується розпискою голови Чернігівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Рубець О.О.
За правилами ч. ч. 1 –4 ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь –якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Як було встановлено під час розгляду справи, Відповідач, після отримання проекту договору оренди, заперечень щодо умов договору не висловив. В той же час, протокол розбіжностей Відповідач також не склав і не направив Позивачеві.
У відповідності з ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Враховуючи, що обов'язковість укладення договору оренди комунального майна передбачена Законом України „Про оренду державного та комунального майна”, Позивач правомірно звернувся до суду з метою вирішення спору щодо укладення данного господарського договору.
Розглянувши проект договору оренди, поданий Позивачем (а.с. 51 –54), господарський суд вважає, що він не суперечить чинному законодавству. В частині істотних умов проект договору відповідає типовому договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженого рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р.
Встановлення у проекті договору орендної плати у розмірі 1,00 грн. на рік відповідає п. 5.1 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням третьої сесії Чернігівської обласної ради шостого скликання від 25.03.2011р.
Від імені Позивача проект договору підписаний заступником начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Свиридовим С.С., який, згідно п. 4.5 Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради, на час відсутності начальника управління виконує його обов'язки.
Факт відсутності начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради на момент підписання заступником начальника проекту договору підтверджується листком непрацездатності НОМЕР_1 від 29.09.2011р.
Враховуючи фактичне використання Відповідачем нерухомого майна, яке належить до комунальної власності, та ухилення його від укладення договору оренди, господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Заперечення Відповідача судом відхиляються, оскільки право комунальної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області на адмінбудівлю, розташовану за адресою: м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 19.05.2006р., виданим на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 13.03.2006р. № 61. Доказів, які підтверджували б право власності Відповідача на об'єкт оренди, ним надано не було.
Керуючись ст. ст. 179, 181, 184, 187, 283, 287 Господарського кодексу України, ст. ст. 2, 3, 5, 10, 12 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, ст. ст. 22, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Спонукати Чернігівську обласну організацію Товариства Червоного Хреста України (м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, код 02940397) укласти з Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради (м. Чернігів, просп. Миру, 43, код 33469166) договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 30.09.2011р. № 63, проект якого був поданий Управлінням комунального майна Чернігівської обласної ради, на наступних умовах:
Управління комунального майна Чернігівської обласної ради (надалі Орендодавець), в особі заступника начальника управління Свиридова Сергія Сергійовича, що діє на підставі Положення про управління комунального майна Чернігівської обласної ради, з одного боку, та Чернігівська обласна організація товариства Червоного Хреста України (надалі ОРЕНДАР) в особі голови обласної організації Рубець Оксани Олександрівни, що дiє на підставі Статуту з другого боку, уклали цей Договір про наведене нижче:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. ОРЕНДОДАВЕЦЬ передає, а ОРЕНДАР приймає в строкове платне користування не житлові приміщення (надалі Майно), в будівлі, що перебуває на бухгалтерському обліку управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації і являється спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та знаходиться за адресою: м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б, та у складі:
1.1.1. Приміщення з 7-х кімнат, які знаходяться на 3 поверсі вищезазначеної будівлі, загальною площею (з урахуванням коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну) –177,8 кв.м, корисною площею –111,5 кв.м, що не має окремого входу.
1.1.2. Балансова вартість Майна складає 196722,24 грн. станом на 01.01.2011 року.
1.2. Майно передається в оренду з метою розміщення Чернігівської обласної організації товариства Червоного Хреста України.
2. УМОВИ ПЕРЕДАЧІ ТА ПОВЕРНЕННЯ ОРЕНДОВАНОГО МАЙНА
2.1. Орендар вступає у строкове платне користування Майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору та акта приймання –передачі Майна, який є невід`ємною частиною цього Договору (Додаток № 1).
2.2. Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це Майно. Майно залишається у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, а Орендар користується ним протягом всього строку оренди.
2.3. У разі припинення цього Договору Майно повертається Орендарем Орендодавцю, у порядку, встановленому при передачі майна Орендарю. Майно вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання сторонами акта приймання –передачі.
2.4. Обов‘язок по складенню Акта приймання –передачі покладається на сторону, яка передає Майно іншій стороні Договору.
3. ОРЕНДНА ПЛАТА
3.1. Орендна плата є платежем у грошовій формі, який Орендар вносить до обласного бюджету незалежно від наслідків діяльності Орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акту приймання –передачі в оренду та акту приймання –передачі майна з орендного користування.
3.2. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за землю.
3.3. Розмір орендної плати визначається на підставі Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від „25” березня 2011 року (третя сесія шостого скликання), та становить 1 грн. 00 коп. на рік.
Орендна плата перераховується Орендарем до обласного бюджету не пізніше останнього дня першого місяця оренди поточного року.
Індексація річної орендної плати здійснюється один раз на рік на підставі місячних індексів інфляції у строк до 20 числа першого місяця наступного року.
Копія платіжного документу про сплату орендної плати до обласного бюджету надсилається Орендодавцеві до 17 числа наступного місяця.
Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.
3.4. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, включаючи день оплати.
У разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання грошового зобов'язання у повному обсязі, ця сума погашає вимоги Орендодавця у такій черговості:
- у першу чергу сплачуються проценти і неустойки;
- у другу чергу сплачується сума орендної плати.
3.5. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до бюджету, підлягає заліку в рахунок наступних платежів.
3.6. Розмір орендної плати змінюється Орендодавцем в односторонньому порядку у випадку зміни Методики її розрахунку та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями обласної ради.
3.7. У разі припинення (розірвання) Договору оренди Орендар сплачує орендну плату до дня повернення Майна за актом приймання – передачі включно. Закінчення строку дії Договору оренди не звільняє Орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до обласного бюджету та Орендодавцю.
4. ВИКОРИСТАННЯ АМОРТИЗАЦІЙНИХ ВІДРАХУВАНЬ
Амортизаційні відрахування на орендоване Майно нараховуються і використовуються відповідно до чинного законодавства.
У разі необхідності, індивідуальні особливості амортизаційних відрахувань конкретизуються у договорі.
5. ОБОВ‘ЯЗКИ ОРЕНДАРЯ
5.1. Орендар зобов'язується:
5.1.1. За актом приймання-передачі прийняти орендоване Майно.
5.1.2. Використовувати орендоване Майно відповідно до його призначення та умов цього Договору, своєчасно узгоджувати з Орендодавцем будь-які зміни профілю використання орендованого Майна або його частини.
5.1.3. Своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату.
5.1.4. Утримувати орендоване Майно у повній збереженості, запобігати його пошкодженню та псуванню, своєчасно проводити необхідний поточний ремонт приміщень за рахунок власних коштів, які не підлягають компенсації.
На період проведення ремонту об`єкту оренди Орендар не звільняється від сплати орендної плати, плати за комунальні послуги та інших платежів.
5.1.5. Утримувати Майно та прилеглу територію у належному стані, сплачувати витрати на її прибирання і очистку при забрудненні господарською діяльністю (будівельне сміття, харчові відходи, тощо). Здійснювати обслуговування теплових, електричних та вентиляційних мереж, їх необхідний поточний ремонт, а при необхідності забезпечити доступ експлуатуючих організацій до цих мереж з метою їх профілактичного огляду і ремонту. У разі виникнення аварійної ситуації забезпечити доступ протягом всієї доби. Виконувати усі санітарні правила.
5.1.6. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти з Балансоутримувачем орендованого Майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю.
Не укладення Договору на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю є підставою для порушення питання про дострокове розірвання Договору.
5.1.7. За свій рахунок проводити протипожежні заходи, нести матеріальну відповідальність за збитки, спричинені пожежею, що виникла в орендованому приміщенні з вини Орендаря.
5.1.8. Забезпечувати безперешкодний доступ у будь –який час до орендованого майна представників Орендодавця для перевірки його використання за цільовим призначенням та дотримання Орендарем умов договору.
Надавати Орендодавцю за першою вимогою всю необхідну інформацію щодо орендованого майна.
5.1.9. У разі припинення або розірвання Договору негайно повернути Орендодавцеві одержане від нього Майно у належному стану, не гіршому, ніж на час передачі його в оренду, з усіма зробленими в ньому поліпшеннями та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (часткової або повної) орендованого Майна з вини Орендаря.
5.1.10. Протягом місяця після укладення цього Договору застрахувати орендоване Майно на суму не менше, ніж його балансова вартість на користь Орендодавця у порядку, визначеному чинним законодавством та надати Орендодавцю копії страхового полісу і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди Майно було застрахованим.
5.1.11. Орендар повинен перераховувати плату за користування земельною ділянкою пропорційно до орендованої площі на рахунок Балансоутримувача згідно з виставленими рахунками.
5.1.12. У разі зміни найменування юридичної особи, адреси, рахунку, телефону письмово повідомити про це Орендодавця в 10-денний термін з наданням відповідних документів. У разі невиконання цього пункту всі повідомлення, які направлені за юридичною адресою, вважаються врученими.
5.1.13. В разі реорганізації чи ліквідації або порушенні справи про банкрутство в господарському суді письмово повідомити про це Орендодавця в 10-дениний термін з моменту виникнення перелічених фактів та надати нотаріально посвідченні копії установчих документів, які враховують реорганізаційні процеси, а також інформацію про правонаступництво.
5.1.14. У разі необхідності здійснити нотаріальне посвідчення та державну реєстрацію цього Договору за рахунок своїх коштів.
5.2. При проведенні Орендарем капітального ремонту чи переобладнання приміщення, останній несе матеріальну відповідальність за якість ремонту та пошкодження, викликані ремонтом в будівлі, де знаходиться орендоване приміщення.
5.3. Капітальний ремонт, реконструкція, технічне переобладнання орендованого Майна, проводяться Орендарем тільки з дозволу Орендодавця за рахунок власних коштів, які не підлягають компенсації, з наданням проектно-кошторисної документації, виготовленої за рахунок Орендаря до початку проведення робіт і затвердженої у встановленому порядку.
5.4. Орендар не має права передавати третім особам свої права та обов'язки за цим договором без згоди Орендодавця.
6. ПРАВА ОРЕНДАРЯ
6.1. Орендар має право:
6.1.1. З дозволу Орендодавця:
- вносити зміни до складу орендованого Майна, проводити його реконструкцію, технічне переозброєння, капітальний ремонт, що зумовлює підвищення його вартості;
- виконувати всі роботи по пристосуванню приміщень до особливостей діяльності за рахунок власних коштів. Вартість пристосувань орендованого майна, здійснених Орендарем, і якi неможливо відокремити без шкоди для майна, компенсації не підлягає.
6.2. Орендодавець не має права передавати Майно в суборенду.
6.3. Орендар не відповідає за зобов`язаннями Орендодавця.
7. ОБОВ‘ЯЗКИ ОРЕНДОДАВЦЯ
7.1. Орендодавець зобов‘язується :
7.1.1. Передати Орендарю майно, згідно з розділом 2 цього Договору по Акту прийому – передачі, який підписується одночасно з цим Договором, а в разі оренди Майна на строк не менше ніж три роки –після державної реєстрації Договору.
7.1.2. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися орендованим Майном на умовах цього Договору.
7.2. Ризик випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди несе Орендодавець.
8. ПРАВА ОРЕНДОДАВЦЯ
8.1. Орендодавець має право:
8.1.1. Контролювати наявність, технічний стан, напрямки та ефективність використання Майна, переданого в оренду за цим Договором.
8.1.2. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання у разі:
- невикористання орендованого Майна відповідно до умов цього Договору,
- погіршення стану орендованого Майна,
- порушення, невиконання (або неналежного виконання) умов Договору.
9. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
9.1. За невиконання або неналежне виконання зобов‘язань за Договором оренди, у тому числі зміну або розірвання його в односторонньому порядку, крім випадків, передбачених цим Договором, сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
9.2. Орендодавець не відповідає за зобов‘язаннями Орендаря і не несе відповідальності за технічний стан комунікацій. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим Договором. Орендар відповідає за своїми зобов'язаннями і за зобов'язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов'язаннями не може бути звернене на орендоване Майно.
9.3. Спори, що виникають у ході виконання Договору оренди, вирішуються за згодою сторін. Якщо згоди не було досягнуто, спір передається на розгляд до господарського суду.
9.4. Якщо Орендар допустив погіршення орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати Орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.
За наявності вини Орендар повинен відшкодувати збитки, завдані Орендодавцеві погіршенням майна або його загибеллю, на протязі 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з моменту пред'явлення відповідної вимоги Орендодавцем.
У разі несвоєчасного виконання грошового зобов'язання з відшкодування завданих збитків, Орендар повинен сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми за користування чужими грошовими коштами.
9.5. У разі несвоєчасного виконання зобов'язання по сплаті орендної плати, Орендар повинен сплатити Орендодавцю суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 10 % річних від простроченої суми.
9.6. Орендодавець не несе відповідальності за нанесені збитки Орендарю внаслідок аварії інженерних комунікацій, які знаходяться в будинку (приміщенні), наданому Орендарю в оренду, або за його межами.
9.7. У разі звільнення Орендарем приміщення (будівлі, споруди) без письмового попередження, а також складання Акту про передачу об‘єкту оренди в неналежному стані, Орендар несе матеріальну відповідальність за нанесені у зв‘язку з цим збитки в повному їх розмірі та сплачує Орендодавцю орендну плату за весь період користування.
За майно, залишене Орендарем у приміщенні, Орендодавець відповідальності не несе.
10. СТРОК ЧИННОСТІ, УМОВИ ЗМІНИ ТА ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ
10.1. Цей Договір діє з „30” вересня 2011 року по „28” вересня 2014 року включно.
10.2. Умови цього Договору зберігають силу протягом усього строку його дії, а в частині зобов'язань Орендаря щодо сплати орендної плати –до повного виконання зобов'язань.
10.3. Зміни і доповнення до договору допускаються в односторонньому порядку у випадках, передбачених цим договором. Інші зміни та доповнення до Договору допускаються за взаємної згоди сторін. Всі пропозиції щодо змін та доповнень розглядаються сторонами у двадцятиденний строк з дати їх одержання та оформлюються додатковою угодою до Договору.
10.4. Цей Договір може бути розірвано Орендодавцем в односторонньому порядку за наявності підстав, передбачених цим Договором, а також за згодою сторін або на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством України.
10.5. У разі припинення або розірвання Договору, поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого Майна не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невідокремлювані поліпшення, які не підлягають компенсації –власністю Орендодавця.
10.6. Після закінчення строку дії Договору оренди орендоване майно має бути звільнено і передано Орендодавцю за Актом приймання –передачі. За час фактичного користування об‘єктом оренди після припинення дії даного Договору до передачі приміщення за Актом, Орендар зобов‘язаний внести плату за користування приміщенням в розмірі орендної плати.
10.7. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця Договір уважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
10.8. Реорганізація Орендодавця або перехід права власності на орендоване Майно третім особам не є підставою для зміни або припинення чинності цього Договору, і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступників), за винятком випадку приватизації орендованого Майна Орендарем.
10.9. Чинність цього Договору припиняється внаслідок:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- загибелі орендованого Майна;
- достроково за ініціативою Орендодавця за наявності підстав, визначених цим Договором, або за взаємною згодою сторін або за рішенням господарського суду;
- банкрутства Орендаря та в інших випадках, прямо передбачених чинним законодавством та умовами цього Договору.
10.10. У разі припинення або розірвання цього Договору Майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Орендодавцю.
У разі, якщо Орендар затримав повернення Майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.
10.11. Взаємовідносини сторін, не врегульовані цим Договором, регламентуються чинним законодавством.
10.12. Цей Договір укладено в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу:
1-й примірник –Орендодавцеві;
2-й примірник –Балансоутримувачу;
3-й примірник –Орендарю.
11. Юридичні адреси сторін, банківські реквізити, контактний телефон:
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
-
Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, код 33469166,
14000, м. Чернігів, проспект Миру, 43, р/р 35425001002691 в ГУДКУ в Чернігівській області,
МФО 853592, тел. 77-42-22, 77-51-83, тел./факс 77-41-30
ОРЕНДАР
-
Чернігівська обласна організація Товариства Червоного Хреста України
14000, м. Чернiгiв, вул. Щорса, 1-б, т. 4-00-92, р/р 26008000036846 в ПАТ "Укрсоцбанк" м.Київ,
МФО 300023, код 02940397
12. ДОДАТКИ
Додатки до цього Договору є його невід'ємною і складовою частиною до цього Договору додаються:
- Акт приймання –передачі орендованого Майна (Додаток № 1).
Стягнути з Чернігівської обласної організації Товариства Червоного Хреста України, м. Чернігів, вул. Щорса, 1-б (р/р 26008000036846 в ПАТ «Укрсоцбанк»м. Київ, МФО 300023, код 02940397) на користь Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, м. Чернігів, проспект Миру, 43 (р/р 35425001002691 в ГУДК в Чернігівській області, МФО 853592, код 33469166) 941 грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко
Рішення підписано 14 лютого 2012 року.
Суддя (підпис) А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2012 |
Оприлюднено | 17.02.2012 |
Номер документу | 21431531 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні