Рішення
від 15.02.2012 по справі 26/222
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№26/222 15.02.12

За позовом Фастівсько го міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Ко мунального підприємства "Фас тівтепломережа"

До Комунальн ого підприємства Регіональн а радіостудія "Веста"

Про стягнення 28 860,35 грн.

Суддя Прокопенко Л .В.

Представники:

Від прокуратури Бобк о І.В. (посвідчення № НОМЕР_1 від 02.11.2006)

Від позивача не з'явився

Від відповідача не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Фастівський міжрайонний п рокурор звернувся до суду з п озовною заявою в інтересах д ержави в особі: Комунального підприємства "Фастівтепломе режа" про стягнення з Комунал ьного підприємства Регіонал ьна радіостудія "Веста" 27 854,22 гр н. заборгованості за спожиту теплову енергію за період з г рудня 2009 р. по квітень 2011 р. та 1 006,13 г рн. пені, а всього 28 860,35 грн.

08.09.2011 р. через канцелярію Госп одарського суду міста Києва від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовн их вимог, в якій останній прос ить суд стягнути з відповіда ча на користь позивача 19 360,20 грн . заборгованості за спожиту т еплову енергію та 780,97 грн. пені , а всього 20 141,7 грн.

Ухвалами суду № 26/222 від 08.07.2011, ві д 21.07.2011, від 08.09.2011 позивача було зоб ов' язано надати суду довідк у про включення відповідача до ЄДРПОУ на час розгляду спр ави.

Представник позивача зазн ачені ухвали суду не виконав і не надав витребувану судом довідку з ЄДРПОУ відповідач а на час розгляду справи, що пе решкоджає розгляду справи, о скільки позивач не довів суд у, що відповідач зареєстрова ний та знаходиться в м. Києві.

Ухвалою суду від 29.09.2011 залише но позов без розгляду.

Постановою Київського апе ляційного господарського су ду від 25.11.2011 ухвалу про залишенн я позову без розгляду від 29.09.2011 скасовано, а справу направле но на розгляд до Господарськ ого суду міста Києва.

Відповідно до автоматично го розподілу справ, справу пр изначено судді Л.В. Прокопенк о.

Ухвалою суду від 21.12.2011 прийня то справу № 26/222 до свого провад ження, призначено розгляд сп рави на 20.01.2012.

В судове засідання предст авники прокуратури та відпов ідача не з'явились, про причин и неявки суд не повідомили.

Ухвалою суду від 20.01.2012 відкла дено розгляд справи на 15.02.2012.

У судовому засіданні 15.02.2012 ог олошено повний текст рішення .

Проаналізувавши матеріали справи, вживши всі передбаче ні чинним законодавством зах оди для всебічного, повного т а об' єктивного встановленн я обставин справи, заслухавш и пояснення представників ст орін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.10.2005 між позивачем та відпо відачем було укладено догові р про надання послуг з центра лізованого опалення та підіг ріву води для гарячого водоп остачання.

В ході перевірки Фастівськ ою міжрайонною прокуратурою було встановлено, що відпові дач має заборгованість перед позивачем за спожиту теплов у енергію в розмірі 27 854,22 грн.

Крім суми основного бору по зивач ставить вимоги, з враху ванням заяви про зменшення р озміру позовних вимог, про ст ягнення з відповідача 780,97 грн.

Відповідно до ст. 5 Закону Ук раїни "Про електроенергетику " Державна політика в електро енергетиці базується на таки х принципах: державне регулю вання діяльності в електроен ергетиці; створення умов без печної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпеч ення раціонального споживан ня палива і енергії; додержан ня єдиних державних норм, пра вил і стандартів всіма суб'єк тами відносин, пов'язаних з ви робництвом, передачею, поста чанням і використанням енерг ії; створення умов для розвит ку і підвищення технічного р івня електроенергетики; підв ищення екологічної безпеки о б'єктів електроенергетики; з абезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергі ї; збереження цілісності та з абезпечення надійного і ефек тивного функціонування об'єд наної енергетичної системи У країни, єдиного диспетчерськ ого (оперативно-технологічно го) управління нею; сприяння р озвитку конкурентних віднос ин на ринку електричної енер гії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; ство рення умов для перспективних наукових досліджень; забезп ечення стабільного фінансов ого стану електроенергетики ; забезпечення відповідально сті енергопостачальників та споживачів; сприяння розвит ку альтернативної енергетик и як екологічно чистої і безп аливної підгалузі енергетик и шляхом встановлення "зелен ого" тарифу та оплати електро станціям, які виробляють еле ктричну енергію з використан ням альтернативних джерел ен ергії (крім доменного та кокс івного газів, а з використанн ям гідроенергії - вироблену л ише малими гідроелектростан ціями), всієї виробленої ними електричної енергії в повно му обсязі у грошовій формі, бе з застосування будь-яких вид ів заліків погашення заборго ваності із розрахунків за ел ектроенергію.

Відповідно до ст. 26 Закону Ук раїни «Про електроенергетик у»споживання енергії можлив е лише на підставі договору з енергопостачальником.

Споживач енергії зобов'яза ний додержуватися вимог норм ативно-технічних документів та договору про постачання е нергії.

Безпечну експлуатацію ене ргетичних установок спожива ча та їх належний технічний с тан забезпечує сам споживач.

Споживач енергії несе відп овідальність за порушення ум ов договору з енергопостачал ьником та правил користуванн я електричною і тепловою ене ргією та виконання приписів державних інспекцій з енерге тичного нагляду за режимами споживання електричної та те плової енергії згідно із зак онодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією (1357-99-п, 1198-2007-п ) для населення затверджують ся Кабінетом Міністрів Украї ни.

Споживач енергії несе відп овідальність за шкоду, запод іяну енергопостачальнику вн аслідок невідповідності те хнічного стану електроустан овок споживача та/або схеми ж ивлення споживача вимогам но рмативно-технічних документ ів, згідно з умовами договору .

Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчал ьних закладів та вищих навча льних закладів I-IV рівнів акр едитації державної і комуна льної форм власності) у випа дку споживання електричної е нергії понад договірну велич ину за розрахунковий період сплачують енергопостачальн икам двократну вартість різн иці фактично спожитої і дого вірної величини.

У випадку перевищення дого вірної величини потужності с поживачі (крім населення, про фесійно-технічних навчальни х закладів та вищих навчаль них закладів I-IV рівнів акред итації державної і комунальн ої форм власності) сплачують енергопостачальникам двокр атну вартість різниці між на йбільшою величиною потужнос ті, що зафіксована протягом р озрахункового періоду, та до говірною величиною потужнос ті.

Споживач, якому електрична енергія постачається енерго постачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енер гії на закріпленій території , зобов'язаний оплачувати її в артість виключно коштами шля хом їх перерахування на пото чний рахунок із спеціальним режимом використання енерго постачальника. У разі провед ення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати к оштів на інші рахунки такі ко шти не враховуються як оплат а спожитої електричної енерг ії.

За умови неповної оплати за спожиту електричну енергію споживач зобов'язаний обмежи ти власне електроспоживання до рівня екологічної броні а бо повністю його припинити в разі відсутності такої.

Споживач забезпечує безпе решкодний доступ відповідал ьних представників енергопо стачальника, підприємства, щ о здійснює передачу електрич ної енергії, до власних елект ричних установок для контрол ю за рівнем споживання елект ричної енергії, а також для ви конання відключення та обм еження споживання відповід но до встановленого порядку . В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок спож ивача посадові особи такого споживача несуть відповідал ьність відповідно до закону.

Внаслідок укладення догов ору між сторонами згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та об ов' язки.

Оскільки між сторонами по с праві склалися господарські правовідносини, то до них слі д застосовувати положення Го сподарського кодексу Україн и як спеціального акту закон одавства, що регулює правові дносини у господарській сфер і.

Відповідно до абз. 2 п. 1 ст. 193 ГК України до виконання господ арських договорів застосову ються відповідні положення Ц ивільного кодексу України з урахуванням особливостей, пе редбачених цим кодексом.

Згідно ст. 173 ГК України один суб' єкт господарського зоб ов' язання повинен вчинити п евну дію на користь іншого су б' єкта, а інший суб' єкт має право вимагати від зобов' я заної сторони виконання її о бов' язку.

Відповідно до ст. 526 ЦК Україн и зобов' язання має виконува тися належним чином відповід но до умов договору та вимог ц ього Цивільного кодексу Укра їни, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відп овідно до звичаїв ділового о бороту або інших вимог, що зви чайно ставляться.

Частиною 1 ст. 193 ГК України вс тановлено, що суб' єкти госп одарювання та інші учасники господарських відносин пови нні виконувати господарські зобов' язання належним чино м відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимо г щодо виконання зобов' язан ня - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно став ляться. Відповідно до частин и сьомої зазначеної статті н е допускаються одностороння відмова від виконання зобов ' язань, крім випадків, перед бачених законом, а також відм ова від виконання або відстр очка виконання з мотиву, що зо бов' язання другої сторони з а іншим договором не було вик онано належним чином.

Згідно ст. 527 ЦК України боржн ик зобов' язаний виконати вс ій обов' язок, а кредитор - п рийняти виконання особисто, якщо інше встановлено догово ром або законом, не випливає і з суті зобов' язання чи звич аїв ділового обороту.

У відповідності до ст. 610 ЦК У країни порушенням зобов' яз анням є його невиконання або виконання з порушенням умов , визначених змістом зобов' язання (неналежне виконання) .

Боржник вважається таким, щ о прострочив, якщо він не прис тупив до виконання зобов' яз ання або не виконав його у стр ок, встановлений договором а бо законом (ст.612 Цивільного ко дексу України).

Отже, факт порушення відпов ідачем договірних зобов' яз ань судом встановлено.

Згідно зі ст. 33 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни кожна сторона повинна довести ті обставини, на які в она посилається як на підста ву своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів на спро стування обставин, повідомле них позивачем, не надав.

Таким чином, вимоги позивач а в частині стягнення з відпо відача суми боргу в розмірі 27 854,22 грн. обґрунтовані та підляг ають задоволенню в повному о бсязі.

Стосовно стягнення пені, то слід зазначити наступне: ч. 2 с т. 231 ГК України передбачено, що за порушення строків викона ння зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вар тості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день про строчення.

Проте законодавець чітко з азначив, що штрафні санкці ї застосовуються в таких роз мірах, якщо інше не передбаче но законом чи договором .

Відповідно до Закону Укра їни "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошо вих зобов'язань": ст. 1 Платники грошових коштів сплачують н а користь одержувачів цих ко штів за прострочку платежу п еню в розмірі, що встановлюєт ься за згодою сторін. Відпові дно до ст. 3 розмір пені, передб ачений статтею 1 цього Закону , обчислюється від суми прост роченого платежу та не мож е перевищувати подвійної обл ікової ставки Національного банку України, що діяла у пері од, за який сплачується пеня.

Статтею 546 ЦК України встан овлено, що виконання зобов'яз ання може забезпечуватися не устойкою, порукою, гарантією , заставою, притриманням, завд атком.

Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК Укра їни неустойкою (штрафом, пе нею) є грошова сума або інш е майно, які боржник повинен п ередати кредиторові у разі п орушення боржником зобов' я зання.

В той же час ст. 547 ЦК України в изначає, що правочин щодо заб езпечення виконання зобов'яз ання вчиняється у пись мовій формі; правочин щодо забезпечення виконання зобо в'язання, вчинений із недодер жанням письмової форми, є нік чемним.

Стаття 231 ГК України також вс тановлює, що у разі, якщо розмі р штрафних санкцій законом н е визначено, санкції застосо вуються в розмірі, передбаче ному договором.

Відповідно до ст. 1 Закону Ук раїни «Про відповідальність за несвоєчасне виконання гр ошових зобов'язань», платник и грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих к оштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлює ться за згодою сторін.

Відповідно до п. 8.3.2. договору , за несвоєчасне виконання ро зрахунків за спожиту теплову енергію, споживач повинен оп латити пеню в розмірі 0,5 % за кож ен день прострочення, тобто с торони досягли згоди щодо ро зміру пені.

За таких обставин, вимоги по зивача про стягнення з відпо відача 780,97 грн. пені, з врахуван ням заяви про зменшення розм іру позовних вимог, підлягаю ть до задоволення.

Відповідно до ст. 33 ГПК Украї ни, кожна сторона повинна дов ести ті обставини, на які вона посилається як на підставу с воїх вимог і заперечень.

Враховуючи вищенаведені н орми, проаналізувавши матері али справи та пояснення пред ставника позивача, суд прихо дить до висновку, що позовні в имоги підлягають задоволенн ю.

Витрати по сплаті державн ого мита та витрати на інформ аційно-технічне забезпеченн я судового процесу, відповід но до ст. 49 Господарського про цесуального кодексу України , покладаються на відповідач а.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 33, 49, 82 - 85 ГПК Ук раїни, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнит и частково.

2. Стягнути з Комуналь ного підприємства Регіональ на радіостудія "Веста" (08500, м. Фас тів, вул. Радянська. 5, код 13714511) на користь Комунального підпри ємства "Фастівтепломережа" (0 8500, м. Фастів, вул. Семена Палія, 9 , код 05387624) 27 854 (двадцять сім тисяч вісімсот п' ятдесят чотири) грн. 22 коп., 780 (сімсот вісімдесят ) грн. 97 коп. пені.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Комунальн ого підприємства Регіональн а радіостудія "Веста" (08500, м. Фас тів, вул. Радянська. 5, код 13714511) в д оход Державного бюджету Укра їни 288 (двісті вісімдесят вісі м) грн. 60 коп. - державного мита та 236 (двісті тридцять шість) гр н. 00 коп. витрат на інформаційн о-технічне забезпечення судо вого процесу.

5. Рішення господарсь кого суду набирає законної с или після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не бу ло подано. У разі подання апел яційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає за конної сили після розгляду с прави апеляційним господарс ьким судом.

Суддя Л. В. Прокопенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.02.2012
Оприлюднено12.03.2012
Номер документу21779035
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —26/222

Рішення від 15.02.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 21.12.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Прокопенко Л.В.

Ухвала від 29.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 08.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 21.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Ухвала від 08.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Рішення від 09.07.2009

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пінчук В.І.

Постанова від 18.03.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Губенко H.M.

Ухвала від 23.02.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Губенко H.M.

Постанова від 01.12.2008

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Давид Л.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні