Рішення
від 02.09.2011 по справі 8/414
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 8/414 02.09.11

за позовом Публічно го акціонерного товариства « Комерційний банк «Надра»

до Приватн ого акціонерного товариства «Інком»

про стягнен ня 92 926,07 грн.

Суддя В.С. Катрич

Представники сторін:

від позивача: не з' явився

від відповідача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю від 19.05.11.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне тов ариство «Комерційний банк «Н адра»звернулось до Господар ського суду м. Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «Інформаційні ко мп' ютерні системи»про стяг нення 92 926,07 грн., що становить пе рераховану попередню оплату здійснену по ордеру № 46730 від 12.0 9.2008 року на яку не була здійсне на поставка обладнання.

В обґрунтування своїх позо вних вимог позивач посилаєть ся на те, що 12.09.2008 року сплатив на користь відповідача грошові кошти в сумі 92926,07 грн. згідно пл атіжного доручення № 46730 від 12.09. 2008. Зазначені кошти були перер аховані відповідачу згідно р ахунку-фактури № СКБ-6506 від 10.09.08. за поставку обладнання.

18.04.2011 року позивач направив в ідповідачу лист з вимогою зд ійснити відвантаження облад нання або повернути перерахо вані грошові кошти.

Станом на день подання позо вної основна заборгованість відповідача перед позивачем в сумі 92926,07 грн. не сплачена, док азів отримання обладнання по зивачу суду не надано.

Ухвалою господарського с уду м. Києва від 12.08.11 р. було пору шено провадження у справі № 8/4 14 за вказаною позовною заявою , розгляд справи призначено у судовому засіданні на 02.09.11.

У судове засідання 02.09.2011 рок у представник позивача не з' явився, вимоги ухвали суду пр о порушення провадження у сп раві не виконав, про час та міс це судового засідання був по відомлений належним чином.

Представник відповідача в судове засідання з' явився, вимоги ухвали суду виконав, н адав відзив на позовну заяву , відповідно до якого проти за доволення позовних вимог зап еречує, просить припинити пр овадження у справі виходячи з наступного. За твердженням відповідача факт односторон ньої відмови позивача від пр ийняття товару та факт викон ання відповідачем своїх зобо в' язань щодо поставки товар у в повному обсязі встановле но рішенням господарського с уду м. Києва по справі № 4/137 від 22 .07.10, яке набрало законної сили.

В судовому засіданні 02.09.11 пре дставник відповідача надав п ояснення по суті спору, проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викла дених у відзиві на позов.

Розглянувши надані учасн иками судового процесу докум енти і матеріали, заслухавши пояснення представників сто рін, з' ясувавши обставини, н а яких ґрунтуються позовні в имоги і заперечення проти по зову, об' єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справ и і вирішення спору по суті, Го сподарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Частина 1 статті 202 ЦК Укра їни передбачає, що правочино м є дія особи, спрямована на на буття, зміну або припинення ц ивільних прав та обов'язків.

Згідно ч.1 статті 509 ЦК Україн и зобов'язанням є правовідно шення, в якому одна сторона (бо ржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кред итора) певну дію (передати май но, виконати роботу, надати по слугу, сплатити гроші тощо) аб о утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч. 2 статті 509 ЦК України зобов'язання виника ють з підстав, встановлених с таттею 11 цього Кодексу.

Згідно п.1 ч.2 статті 11 ЦК Украї ни підставами виникнення цив ільних прав та обов'язків, зок рема, є договори та інші право чини.

Згідно ч. 1 статті 626 ЦК Україн и договором є домовленість д вох або більше сторін, спрямо вана на встановлення, зміну а бо припинення цивільних прав та обов'язків.

Виходячи з вимог ст. 205 ЦК Ук раїни правочин може вчинятис я усно або в письмовій формі. С торони мають право обирати ф орму правочину, якщо інше не в становлено законом. Правочин , для якого законом не встанов лена обов'язкова письмова фо рма, вважається вчиненим, якщ о поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відпов ідних правових наслідків.

Відповідно до ч.1 статті 206 ЦК України усно можуть вчиняти ся правочини, які повністю ви конуються сторонами у момент їх вчинення, за винятком прав очинів, які підлягають нотар іальному посвідченню та (або ) державній реєстрації, а тако ж правочинів, для яких недоде ржання письмової форми має н аслідок їх недійсність.

Договір може бути укладени й у будь-якій формі, якщо вимог и щодо форми договору не вста новлені законом. (ст. 639 ЦК Украї ни).

Виходячи з вимог положення ст. 638 ЦК України договір є укла деним, якщо сторони в належні й формі досягли згоди з усіх і стотних умов договору.

Стаття 181 ГК України передба чає загальний порядок уклада ння господарських договорів . Частина 1 зазначеної статті в изначає, що господарський до говір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа підписаного сторо нами та скріпленого печаткам и. Допускається укладення го сподарських договорів у спро щений спосіб, тобто шляхом об міну листами, факсограмами, т елеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтверд ження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не вс тановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладенн я даного виду договорів.

Як встановлено судом, між ВА Т КБ «Надра», що змінило своє н айменування на Публічне акці онерне товариство «Комерцій ний банк «Надра», (позивач) та ЗАТ «Інформаційні комп' юте рні системи», що змінило своє найменування на Приватне ак ціонерне товариство «Інформ аційні комп' ютерні системи », (відповідач) було укладено д оговір про поставку відповід ачем обладнання та надання п ослуг по його монтажу на зага льну суму 92926,07 грн. шляхом виста влення відповідачем рахунку -фактури Скб-6506 від 10.09.08 та оплати вказаного рахунку позивачем відповідно до меморіального ордеру № 46730 від 12.09.08.

Відповідно до ч.1 статті 712 Ц К України за договором поста вки продавець (постачальник) , який здійснює підприємниць ку діяльність, зобов'язуєтьс я передати у встановлений ст рок (строки) товар у власність покупця для використання йо го у підприємницькій діяльно сті або в інших цілях, не пов'я заних з особистим, сімейним, д омашнім або іншим подібним в икористанням, а покупець зоб ов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грош ову суму.

Частина 1 статті 265 ГК Украї ни передбачає, що за договоро м поставки одна сторона - пост ачальник зобов'язується пере дати (поставити) у зумовлені с троки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а пок упець зобов'язується прийнят и вказаний товар (товари) і спл атити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.1 статті 266 ГК України предметом поставки є визначені родовими ознакам и продукція, вироби з наймену ванням, зазначеним у стандар тах, технічних умовах, докуме нтації до зразків (еталонів), п рейскурантах чи товарознавч их довідниках. Предметом пос тавки можуть бути також прод укція, вироби, визначені інди відуальними ознаками.

Згідно ч. 2 статті 712 ЦК Україн и до договору поставки засто совуються загальні положенн я про купівлю-продаж, якщо інш е не встановлено договором, з аконом або не випливає з хара ктеру відносин сторін.

Частина 1 статті 692 ЦК Украї ни передбачає, що покупець зо бов'язаний оплатити товар пі сля його прийняття або прийн яття товаророзпорядчих доку ментів на нього, якщо договор ом або актами цивільного зак онодавства не встановлений і нший строк оплати товару.

Згідно ч.2 статті 692 ЦК Україн и покупець зобов'язаний спла тити продавцеві повну ціну п ереданого товару.

Згідно ч.2 статті 693 ЦК Украї ни якщо продавець, який одерж ав суму попередньої оплати т овару, не передав товар у вста новлений строк, покупець має право вимагати передання оп лаченого товару або повернен ня суми попередньої оплати..

Відповідно до вимог статті 526 ЦК України зобов' язання м ає виконуватися належним чин ом відповідно до умов догово ру та вимог ЦК України, інших а ктів цивільного законодавст ва, а за відсутності таких умо в та вимог - відповідно до зв ичаїв ділового обороту або і нших вимог, що звичайно ставл яться.

Відповідні положення тако ж визначаються у ч.1 статті 193 ГК України.

Згідно зі статтею 525 ЦК Укра їни та ч.7 статті 193 ГК України о дностороння відмова від зобо в' язання не допускається, к рім випадку коли право такої відмови встановлено договор ом або законом.

Стаття 629 ЦК України передба чає, що договір є обов' язков им для виконання сторонами.

Позивач стверджує, щ о ним було здійснено 100% передо плату за поставку обладнання в сумі 92926,07 грн., однак відповід ач поставку вказаного обладн ання та виконання робіт по йо го монтажу не здійснив.

18.04.11 позивач направив відпо відачу лист № 1-5-8731, з проханням з дійснити відвантаження обла днання згідно оплачених раху нків в т.ч. і рахунку-фактури № Скб-6506 від 10.09.08 або повернути пер ераховані сплачені грошові к ошти в строк до 29.04.11. вказаний ли ст було отримано відповідаче м 20.04.11, що підтверджується пові домленням про вручення реком ендованого поштового відпра влення, копія якого знаходит ься в матеріалах справи.

Станом на момент розгляду с прави обладнання відповідач ем не поставлено, грошові кош ти позивачу не повернуто.

Таким чином, враховуючи вищ езазначене, та наявні у матер іалах справи докази, а також ф акт односторонньої відмови в ідповідача від договору, суд вважає обґрунтованими та та кими, що підлягають задоволе нню позовні вимоги Публічног о акціонерного товариства «К омерційний банк «Надра»до Пр иватного акціонерного товар иства «Інформаційні комп' ю терні системи»про стягнення основного боргу в сумі 92 926,07 грн .

Відповідно до ст. 193 ГК Укра їни суб'єкти господарювання та інші учасники господарськ их відносин повинні виконува ти господарські зобов'язання належним чином відповідно д о закону, інших правових акті в, договору, а за відсутності к онкретних вимог щодо виконан ня зобов'язання - відповідно д о вимог, що у певних умовах заз вичай ставляться. Аналогічні положення містяться в ст. 526 ЦК України.

Згідно з чч. 2, 3 ст. 193 ГК України кожна сторона має вжити усіх заходів, необхідних для нале жного виконання нею зобов'яз ання, враховуючи інтереси др угої сторони та забезпечення загальногосподарського інт ересу. За ч. 1 ст. 193 ГК України до виконання господарських дог оворів застосовуються відпо відні положення ЦК України з урахуванням особливостей, п ередбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від з обов' язання або односторон ня зміна його умов не допуска ється, якщо інше не встановле но договором або законом. (ст. 525 ЦК України).

Частиною 1 ст. 530 ЦК України пе редбачено, що якщо у зобов'яза нні встановлений строк (терм ін) його виконання, то воно під лягає виконанню у цей строк (т ермін).

Станом на день розгляду спр ави заборгованість відповід ача перед позивачем не погаш ена та становить 92926,07 грн.

Судом не приймаються твер дження відповідача щодо одно сторонньої відмови позивача від прийняття товару, які вик ладені у відзиві на позов, вих одячи з наступного.

Відповідно до ст. 33 ГПК Украї ни кожна із сторін повинна до вести ті обставини, на які вон а посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК Украї ни господарський суд приймає тільки ті докази, які мають зн ачення для справи.

Обставини справи, які відпо відно до законодавства повин ні бути підтверджені певними засобами доказування, не мож уть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідачем не було надан о суду доказів поставки ним о бладнання позивачу та його м онтажу (видаткові накладні, а кти виконаних робіт), так само як і належних доказів на підт вердження факту відмови пози вача від прийняття товару, що зробило б поставку товару ві дповідачем неможливою. Лист відповідача № 329/1 від 02.04.10, яким о станній обґрунтовує свої зап еречення проти позовних вимо г, не приймається судом, оскіл ьки, у вказаному листі відпов ідач посилається на рахунок- фактуру № Скб-6506 від 10.09.08 на суму 90682,07 грн., в той час як предметом дослідження у вказаній спра ві є заборгованість, що виник ла у відповідача внаслідок о плати позивачем рахунку № Ск б-6506 від 10.09.08 на суму 92926,07 грн.

Оскільки кожна сторона, в ідповідно до ст. 33 ГПК України , повинна довести ті обставин и, на які вона посилається як н а підставу своїх вимог і запе речень, а господарський суд, в ідповідно до ст. 34 ГПК України , приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, об ставини справи, які відповід но до законодавства повинні бути підтверджені певними за собами доказування, не можут ь підтверджуватись іншими за собами доказування, суд вваж ає недоведеним відповідачем факт відмови позивача від пр ийняття товару.

Таким чином, враховуючи в ищезазначене, факт наявності основної заборгованості за непоставлений товар у відпов ідача перед позивачем в сумі 92926,07 грн. належним чином доведе ний, документально підтвердж ений, тому позовні вимоги щод о стягнення основного боргу визнаються судом обґрунтова ними та такими, що підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті державн ого мита та витрати на інформ аційно-технічне забезпеченн я судового процесу, відповід но до ст. 49 Господарського про цесуального кодексу України , покладаються на відповідач а.

Керуючись ст.ст. 202, 205, 206, 525, 526, 530, 692, 693 ЦК України, 193, 266 ГК України, 49, 82-85 Г ПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовол ьнити повністю.

2. Стягнути з Приватного а кціонерного товариства «Інф ормаційні комп' ютерні сист еми» (03005 м. Київ, вул. Смоленська , буд. 31-33, ідентифікаційний код 21670779) з будь-якого рахунку, вияв леного під час виконавчого п ровадження, на користь Публі чного акціонерного товарист ва «Комерційний банк «Надра» (04053 м. Київ, вул. Артема, 15, ідентиф ікаційний код 20025456) основний бо рг у сумі 92 926 (дев' яноста дві т исячі дев' ятсот двадцять ші сть) грн. 07 коп. за невиконані зо бов' язання по рахунку № Скб -6506 від 10.09.08 року, 929 (дев' ятсот дв адцять дев' ять) грн. 26 коп. дер жавного мита та 236 (двісті трид цять шість) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне за безпечення судового процесу .

3. Після набрання р ішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарськог о суду набирає законної сили після закінчення строку под ання апеляційної скарги, якщ о останню не було подано. У раз і подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було ска совано, набирає законної сил и після розгляду справи апел яційним господарським судом .

Суддя В.С. Катрич

Дата підписання: 22.03.2012 р .

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.09.2011
Оприлюднено02.04.2012
Номер документу22226797
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/414

Ухвала від 14.11.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Сірош М.В.

Ухвала від 19.12.2013

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Сірош М.В.

Ухвала від 26.04.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Гаврилюк О.М.

Рішення від 02.09.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Катрич В.С.

Ухвала від 12.08.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Катрич В.С.

Ухвала від 24.05.2011

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бистрик Г.М.

Ухвала від 01.04.2010

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Бєлова Л.В.

Рішення від 09.06.2009

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Давидюк В.К.

Рішення від 14.10.2008

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Хом'якова В.В.

Рішення від 08.04.2008

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Шіляк М.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні