Постанова
від 30.03.2012 по справі 15/208пн-к/2011
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

донецький апеляційний го сподарський суд

Постанова

Іменем України

27.03.2012 р. справа №15/20 8пн-к/2011

Донецький апеляційний г осподарський суд у складі ко легії суддів:

Головуючий суддя: Дучал Н.М.

Судді: Бога тир К.В., Склярук О.І.

при секретарі Отцев ич В.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача - не з' явивс я

від відповідача - ОСОБА_ 1, за довіреністю

від третьої особи 1 - без участі представника

від третьої особи 2 - не з' явився

від третьої особи 3 - не з' яв ився

розглянувши у відкрито му судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_2, м. Луганськ

на рішення господарсько го суду Луганської області

від

ухвалу господарського суд у

від 12.01.2012р. (підписано 16.01.2012р.)

Луганської області

03.01.2012р.

у справі № 15/208пн-к/2011 (суддя Пономаре нко Є.Ю.)

за позовом ОСОБА_2, м. Луганськ

до

за участю третьої особи, як а не заявляє самостійних вим ог на стороні відповідача:

за участю третіх осіб, які н е заявляють самостійних вимо г на стороні позивача: Товариства з додатковою відповідальністю "Опттрейд" ,

м. Луганськ

1.Державного реєстратора ви конавчого комітету Луганськ ої міської ради, м. Луганськ

ОСОБА_3, м. Луганськ

ОСОБА_4, м. Луганськ

про визнання незаконними рі шень загальних зборів акціон ерів та скасування державної реєстрації товариства, визн ання рішення Наглядової ради , а також визнання незаконним и дії голови і членів комісії з припинення

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2, м.Л уганськ, звернувся до господ арського суду Луганської обл асті з позовом до Товариства з додатковою відповідальніс тю "Опттрейд", м. Луганськ пр о визнання рішень з 4-5 питань, п рийнятих на позачергових збо рах відкритого акціонерного товариства «Взуття»від 11.08.2011р . незаконними та скасування д ержавної реєстрації товарис тва з додатковою відповідаль ністю "Опттрейд", поновивши де ржавну реєстрацію ВАТ «Взутт я»; визнання рішення Наглядо вої ради ВАТ «Взуття»про тим часове обрання головою коміс ії з припинення ВАТ «Взуття» діючого члена Наглядової рад и ОСОБА_5; визнання незако нними дій ОСОБА_5 на посад і виконуючого обов' язки гол ови з припинення ВАТ «Взуття »та членів комісії з припине ння ВАТ «Взуття».

В обґрунтування заявлени х вимог позивач зазначав, що й ого, як акціонера ВАТ «Взуття » не було включено до кола зас новників ТДВ «Опттрейд», чим порушено його право власнос ті на частину розміру у стату тному капіталі, що було оформ лено у вигляді акцій бездоку ментарної форми ВАТ "Взуття". Н аполягав, що з метою відновле ння прав позивача необхідно провести скасування державн ої реєстрації ТДВ «Опттрейд» . Наголошував на незаконност і та неправомочності з 01.05.2011р. п ризначеної на чергових загал ьних зборах акціонерів ВАТ « Взуття»23.03.2011 року комісії з при пинення ВАТ «Взуття»; переда вальний акт у зв' язку з прип иненням ВАТ «Взуття»складен ий та підписаний комісією з п рипинення ВАТ «Взуття», до ск ладу якої за рішенням нагляд ової ради від 30 червня 2011 року т имчасово обрано в якості в. о. голови комісії з припинення ВАТ «Взуття»діючого члена На глядової ради товариства О СОБА_5, що є неприпустимим та таким, що суперечить абз. 2 час тини 6 ст. 53 та частини 4 ст. 58 Зако ну України «Про акціонерні т овариства».

Ухвалою господарського с уду Луганської області від 14.1 1.2011р. по справі №15/208пн-к/2011 поруше но провадження у справі; до уч асті у справі в якості третьо ї особи, що не заявляє самості йних вимог на предмет спору н а стороні відповідача, залуч ено Державного реєстратора в иконавчого комітету Лугансь кої міської ради, м. Луганськ.

Ухвалою господарського с уду Луганської області від 03.0 1.2012р. по справі №15/208пн-к/2011 до учас ті у справі в якості третіх ос іб, які не заявляють самостій них вимог на предмет спору на стороні позивача залучено ОСОБА_6 м.Луганськ та ОСОБ А_7 м.Луганськ.

Ухвалою від 03.01.2012р. по справі № 15/208пн-к/2011 залишено без задоволе ння заяву ОСОБА_2 про відв ід судді Пономаренко Є.Ю. та ін ших суддів господарського су ду Луганської області.

Рішенням господарського с уду Луганської області від 12.0 1.2012р. у справі №15/208пн-к/2011 у задово ленні позову відмовлено повн істю.

Рішення мотивоване тим, що позивач був обізнаний про пр оведення установчих зборів Т ДВ «Опттрейд», але з невідоми х причин не прийняв у них учас ті та, як наслідок, не підписав статут товариства; передчас ністю доводів позивача про п озбавлення його права власно сті на частку в ТДВ "Опттрейд"; невірністю обрання позиваче м способу захисту за другою п озовною вимогою про визнання рішення Наглядової ради ВАТ «Взуття»про тимчасове обран ня головою комісії з припине ння ВАТ «Взуття»діючого член а Наглядової ради ОСОБА_8, оскільки положення чинного законодавства не визначають такого способу захисту пору шеного права, як визнання ріш ення.

Позивач, не погоджуючись з рішенням господарського суд у та ухвалою про залишення бе з задоволення заяви про відв ід судді, звернувся з апеляці йною скаргою, в якій просить с касувати рішення господарсь кого суду Луганської області від 12.01.2012р. по справі №15/208пн-к/2011 та ухвалу господарського суду Луганської області від 03.01.2012р. п о справі №15/208пн-к/2011.

В обґрунтування скарги поз ивач наполягає, що рішення го сподарського суду прийняте п ри неповному з' ясуванні об ставин, що мають значення для справи, висновки суду не відп овідають обставинам справи. Вважає, що судом першої інста нції не враховано, що позивач а, як акціонера ВАТ «Взуття», в порушення діючого законодав ства не було включено до кола засновників ТДВ «Опттрейд», що підтверджується статутом ТДВ «Опттрейд»та свідчить п ро протиправне, без згоди та п исьмового повідомлення поз бавлення права власності поз ивача на частину розміру у ст атутному капіталі, яке було о формлено у вигляді акцій (без документарної форми) ВАТ «Вз уття». Зазначає, що суд, відмов ляючи в задоволенні позивачу права на відвід порушив прип иси ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, тому ухвалене рішенн я по справі не може вважатись таким, що є справедливим та пр ийнятим незалежним і безстор оннім судом.

Відповідач проти апеляцій них вимог заперечив з підста в, викладених у відзиві від 13.02. 2012р. на апеляційну скаргу, зазн ачивши, що ТДВ «Опттрейд»вик онало всі вимоги чинного зак онодавства щодо реорганізац ії акціонерного товариства у товариство з додатковою від повідальністю та жодним чино м не порушило права позивача , адже, у кожної особи, яка була акціонером ВАТ, є право на вкл ючення її до складу учасникі в ТДВ «Опттрейд», та право отр имання виплати належної їй ч астки в статутному капіталі відповідача. Зазначив, що вин есення господарським судом Л уганської області, за резуль татами розгляду заяви позива ча про відвід судді Пономаре нко Є.Ю. та взагалі всього скла ду господарського суду Луган ської області, ухвали від 03.01.2012р . про відмову у задоволенні за яви про відвід, є законним та о бґрунтованим. Просить залиши ти апеляційну скаргу без зад оволення, а рішення господар ського суду - без змін.

Від Державного реєстрато ра Управління з питань регул яторної політики та підприєм ництва Луганської міської ра ди, м. Луганськ надійшов відзи в №01/14-775/0/39-12 від 12 березня 2012 року, як им повідомлено, що документи для проведення державної ре єстрації ТДВ «Опттрейд»були подані у повному обсязі та ві дповідали вимогам діючого за конодавства, тому підстав дл я відмови у проведенні держа вної реєстрації юридичної ос оби або залишення документів без розгляду у державного ре єстратора не було. Просить сп раву №15/208пн-к/2011 розглянути без участі третьої особи 1 у зв' я зку з відсутністю коштів на в ідрядження.

Позивач та треті особи не с користались правом участі пр едставника в судовому засіда нні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господ арського процесуального код ексу України про час і місце судового засідання були пові домлені належним чином. Ухва лою суду сторони та інші учас ники судового процесу не зоб ов' язувалися забезпечити я вку повноважних представник ів в судове засідання, тому зг ідно зі ст. 75,99 ГПК України, скар гу розглянуто за наявними ма теріалами, які є достатніми д ля розгляду апеляційної скар ги.

Згідно з положеннями ст.101 Го сподарського процесуальног о кодексу України апеляційни й господарський суд не зв'яза ний доводами апеляційної ска рги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення міс цевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 ча стини 3 ст.129 Конституції Украї ни, основними засадами судоч инства є рівність усіх учасн иків судового процесу перед законом та судом, забезпечен ня доведеності вини, змагаль ність сторін та свобода в над анні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Правосуддя у господарськи х судах здійснюється на заса дах рівності всіх учасників судового процесу перед закон ом і судом та змагальності. Ст орони та інші особи, які берут ь участь у справі, обґрунтову ють свої вимоги і запереченн я поданими суду доказами(ст.с т. 42, , 43 Господарського процесу ального кодексу України).

Розглянувши матеріали гос подарської справи, апеляційн у скаргу, заслухавши в судово му засіданні пояснення предс тавника відповідача, перевір ивши правильність застосува ння судом першої інстанції н орм матеріального та процесу ального права, Донецьким апе ляційним господарським судо м встановлено наступне.

23.03.2011р. проведені загальні зб ори акціонерів ВАТ «Взуття»( протокол №1 від 23.03.2011р.), на яких б ільшістю голосів акціонерів та їх представників, які брал и участь у зборах, прийнято рі шення (по восьмому питанню по рядку денного "Про припиненн я ВАТ шляхом реорганізації(п еретворення) у товариство з д одатковою відповідальністю ") про реорганізацію Відкрито го акціонерного товариства « Взуття»у Товариство з додатк овою відповідальністю «Оптт рейд».

По дев' ятому питанню поря дку денного зборами вирішено створити комісію з припинен ня діяльності ВАТ «Взуття»з визначенням персонального с кладу комісії.

По десятому та одинадцятом у питаннях порядку денного з борами відповідно затвердже ні умови оцінки та викупу акц ій у акціонерів, які не голосу вали за прийняте рішення про припинення ВАТ «Взуття», зат верджений порядок та умови о бміну акцій на частки в стату тному капіталі правонаступн ика ТДВ «Опттрейд».

Так, викуп акцій акціонерів , що не голосували за прийнятт я рішення про реорганізацію шляхом перетворення та зверн улись з письмовою заявою про викуп належних їм акцій до то вариства здійснюється на під ставі договору за ціною, що до рівнює 0,25 грн. за 1 акцію. Для реа лізації даного права акціоне р направляє на адресу товари ства письмову вимогу про вик уп належних йому акцій, із заз наченням свого місця прожива ння (місця перебування) і кіль кості акцій, викупу яких він в имагає. Всі нинішні акціонер и, які не звернулись до товари ства з письмовою вимогою про викуп належних їм акцій, післ я реорганізації стануть учас никами товариства з додатков ою відповідальністю і їх час тки в процентному відношенні не зміняться. Після прийнятт я рішення про реорганізацію ВАТ «Взуття»у ТДВ «Опттрейд» здійснюється обмін акцій у с татутному фонді ВАТ на письм ові зобов' язання про видачу відповідної кількості часто к ТДВ. Термін видачі не обмежу ється. Після державної реєст рації припинення ВАТ та держ авної реєстрації ТДВ товарис твом письмові зобов' язання про видачу відповідної кіль кості часток ТДВ обмінюється на частки ТДВ «Опттрейд».

Як встановлено Постановою Донецького апеляційного гос подарського суду від 20.12.2011р. у с праві №14/138пн-к/2011 за позовом ОС ОБА_2 до ТДВ «Опттрейд», згід но з випискою про стан рахунк у в цінних паперах, на рахунку позивача, ОСОБА_2 НОМЕР_ 1 в цінних паперах станом на 06.06.2011р. обліковувалися прості і менні акції Відкритого акціо нерного товариства «Взуття» у кількості 1 575 шт., номінально ю вартістю 0,01грн., що складало ч астку в статутному фонді ВАТ «Взуття» в розмірі 0,1437%.

29.03.2011р. до державного реєстру юридичних осіб та фізичних о сіб-підприємців внесено запи с № 10 про рішення стосовно при пинення юридичної особи ВАТ "Взуття", яке пов' язано з рео рганізацією.

В бюлетені Державної реєст рації № 174(9) від 31.03.2011р. в розділі 1.6. якого "Прийняття засновника ми (учасниками) або уповноваж еним ними органом рішення що до припинення юридичної особ и" надруковано оголошення № 357 9 про перетворення ВАТ "Взуття ".

Згідно з ч. 2 ст. 35 Господарськ ого процесуального кодексу У країни факти, встановлені рі шенням господарського суду ( іншого органу, який вирішує г осподарські спори), за винятк ом встановлених рішенням тре тейського суду, під час розгл яду однієї справи, не доводят ься знову при вирішенні інши х спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

11.08.2011р. були проведені позаче ргові загальні збори акціоне рів ВАТ «Взуття», з наступним порядком денним: 1. Обрання го лови та секретаря загальних зборів; 2. Обрання лічильної ко місії; 3. Обрання голови комісі ї з припинення ВАТ; 4. Затвердж ення передавального акту у з в' язку з припиненням ВАТ «В зуття»; 5. Про проведення устан овчих зборів.

Зокрема, по третьому питанн ю Порядку денного загальними зборами акціонерів ВАТ «Взу ття»вирішено обрати голово ю комісії з припинення ВАТ «В зуття»ОСОБА_5 з наданням ї й повноважень щодо підписанн я передавального акту та зді йснення всіх необхідних дій, передбачених чинним законод авством, з перетворення това риства.

По четвертому питанню Поря дку денного, більшістю(91,32%) гол осів акціонерів та їх предст авників, які брали участь у зб орах, прийнято рішення про за твердження передавального акту ВАТ «Взуття»у зв' язку з припиненням Відкритого акц іонерного товариства «Взутт я»шляхом реорганізації у Тов ариство з додатковою відпові дальністю «Опттрейд».

По п' ятому питанню Порядк у денного більшістю голосів (89,51%) зборами вирішено провести установчі збори Товариства з додатковою відповідальніс тю «Опттрейд»11 серпня 2011 року о б 11 годині 00 хвилин та визначен о перелік питань, що мають бут и розглянуті на зазначених у становчих зборах.

Проведення позачергових з агальних зборів акціонерів В АТ «Взуття»та результати вир ішення питань порядку денног о, оформлені протоколом №2 від 11.08.2011р.

Відповідно до Передавальн ого акту, складеного станом н а 31.07.2011р. комісією з припинення ВАТ "Взуття", та затвердженого Загальними зборами акціонер ів ВАТ "Взуття" (протокол № 2 від 11.08.2011р.) обумовлено, що ТДВ "Опттр ейд" є повним правонаступник ом ВАТ "Взуття". До ТДВ "Опттрей д" при перетворенні переходи ть вся сукупність прав та обо в' язків, в тому числі зобов' язання стосовно всіх кредит орів ВАТ та боржників, включа ючи зобов' язання, які оспор юються сторонами.

11.08.2011р. проведені установчі з бори засновників Товариства з додатковою відповідальніс тю «Опттрейд»(протокол № 1 від 11.08.2011р.), якими більшістю голосі в прийняте рішення (з другого питання порядку денного) ств орити Товариство з додатково ю відповідальністю «Опттрей д»шляхом перетворення Відкр итого акціонерного товарист ва «Взуття»та затверджені ви ди діяльності Товариства, ві домості щодо яких будуть вкл ючені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фі зичних осіб-підприємців та с татуту Товариства.

31.08.2011р. проведено державну ре єстрацію юридичної особи - Т овариства з додатковою відпо відальністю "Опттрейд", номер запису 13821450000018741.

31.08.2011р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фі зичних осіб-підприємців внес ено запис № 13 про державну реє страцію припинення юридично ї особи ВАТ "Взуття" в результа ті злиття, приєднання, поділу або перетворення, про що сві дчить довідка з реєстру стан ом на 09.09.2011р.

Згідно з п. 4.1. Статуту Товари ства з додатковою відповідал ьністю “Опттрейд” засновник ами (учасниками) товариства є ОСОБА_9, ОСОБА_5, ОСОБ А_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_ 15, ОСОБА_16, ОСОБА_16, О СОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19 , ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСО БА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 З а ТДВ «Опттрейд»закріплюєть ся частка у статутному капіт алі в розмірі 3 464,15 грн., що стано вить 31,6104%, яка є заборгованістю Товариства перед акціонерам и Відкритого акціонерного то вариства «Взуття», правонаст упником якого є Товариство.

Для забезпечення діяльнос ті Товариства за рахунок май нових та грошових внесків уч асників, утворюється статутн ий капітал в розмірі 10 958,89 грн. (п .9.1. Статуту).

Статутний капітал товарис тва утворюється за рахунок г рошових внесків учасників то вариства, такі грошові кошти є власністю Товариства. Вказ ані грошові кошти є вкладами учасників Товариства. Розмі р вкладу учасника товариства у статутному капіталі дорів нює сумі номінальної вартост і загальної кількості акцій , якими учасник Товариства во лодів у статутному капіталі ВАТ «Взуття»на момент створе ння ТДВ «Опттрейд». Факт повн ого внесення учасниками Това риства, які є його засновника ми на момент створення товар иства, своїх вкладів в статут ний капітал Товариства підтв ерджується передавальним ак том, що складений при перетво ренні ВАТ «Взуття»у ТДВ «Опт трейд»(п.9.2. Статуту).

Відповідно до п. 9.3. Статуту Т ДВ «Опттрейд»в разі зверненн я осіб, що були акціонерами ВА Т «Взуття»на момент державно ї реєстрації Товариства, з пи сьмовими заявами на ім' я Ди ректора про виплату належної їм частки в статутному капіт алі, яка закріплена згідно пе редавального акту за Товарис твом, Директором видається в ідповідний наказ та виплачує ться частка рівна сумі загал ьної номінальної кількості а кцій, якими заявник володів у статутному капіталі Відкрит ого акціонерного товариства «Взуття». У разі подання таки ми особами заяв про включенн я до складу учасників Товари ства на чергові загальні збо ри учасників виноситься пита ння стосовно внесення змін д о статуту Товариства у зв"язк у зі зміною складу його учасн иків.

Перевіривши повноту встан овлених судом першої інстанц ії обставин справи та правил ьність їх юридичної оцінки, Д онецький апеляційний господ арський суд дійшов висновку про необґрунтованість апеля ційної скарги виходячи з нас тупного.

Згідно з ч. 1 ст. 167 Господарськ ого кодексу України, корпора тивні права - це права особи , частка якої визначається у с татутному фонді (майні) госпо дарської організації, що вкл ючають правомочності на учас ть цієї особи в управлінні го сподарською організацією, от римання певної частки прибут ку (дивідендів) даної організ ації та активів у разі ліквід ації останньої відповідно до закону, а також інші правомоч ності, передбачені законом т а статутними документами.

Перетворення Відкритого акціонерного товариства "Взу ття" в Товариство з додатково ю відповідальністю "Опттрейд " здійснювалось відповідно д о порядку, визначеного рішен нями загальних зборів акціон ерів ВАТ "Взуття" від 23.03.2011р., який не суперечить вимогам чинно го законодавства України. З м атеріалів справи вбачається присутність позивача на збо рах.

Докази оскарження в судов ому порядку та визнання неді йсними означених вище рішень , прийнятих загальними збора ми акціонерів ВАТ "Взуття" 23.03.2011 р., в матеріалах судової справ и відсутні.

Юридична особа припиняєть ся в результаті передання вс ього свого майна, прав та об ов'язків іншим юридичним о собам - правонаступникам (зл иття, приєднання, поділу, пер етворення) або в результаті л іквідації (ч. 1. ст. 104 Цивільного кодексу України).

За приписами ч.ч. 1,3,4 ст. 87 Закон у України «Про акціонерні то вариства», на яку посилаєтьс я позивач у позові, перетворе нням акціонерного товариств а визнається зміна організа ційно-правової форми акціон ерного товариства з його при пиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підпр иємницькому товариству - пра вонаступнику згідно з переда вальним актом. Загальні збор и акціонерів товариства, що п еретворюється, ухвалюють ріш ення про перетворення товари ства, про порядок і умови здій снення перетворення, порядок обміну акцій товариства на ч астки (паї) підприємницького товариства-правонаступника . Учасники створюваного при перетворенні нового підпри ємницького товариства ухв алюють на своєму спільному з асіданні рішення про затвер дження установчих документ ів такої юридичної особи і о брання (призначення) органі в управління відповідно до в имог законодавства. Розподіл часток (паїв) підприємницько го товариства - правонаступн ика відбувається із збереже нням співвідношення кілько сті акцій, що було між акціо нерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося.

Відповідно до ч. 1. Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні пол оження»Закону України «Про а кціонерні товариства», яким, зокрема, визначається поряд ок створення, діяльності, при пинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий стату с, права та обов'язки акціонер ів ( ст. 1 Закону), цей Закон наби рає чинності через шість міс яців з дня його опублікуванн я, крім другого речення части ни другої статті 20, яке набира є чинності через тридцять мі сяців з дня опублікування ць ого Закону.

Через два роки з дня набранн я чинності цим Законом втрач ають чинність статті 1 - 49 Закон у України «Про господарські товариства»у частині, що сто сується акціонерних товарис тв (ч. 2. Розділу XVII Закону Україн и «Про акціонерні товариства »).

Абзацем першим пункту п'ято го розділу XVII "Прикінцеві та пе рехідні положення" Закону Ук раїни "Про акціонерні товари ства" передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, ство рених до набрання чинності ц им Законом, підлягають приве денню у відповідність з норм ами цього Закону не пізніше н іж протягом двох років з дня н абрання чинності цим Законом (тобто в термін до 30.04.2011 року).

До приведення у відповідні сть із цим Законом закони Укр аїни, інші нормативно-правов і акти діють у частині, що не с уперечить цьому Закону, крім статей 1 - 49 Закону України «Про господарські товариства»у ч астині, що стосується акціон ерних товариств, створених д о набрання чинності цим Зако ном (ч.4.).

Приведенням діяльності ак ціонерних товариств, створен их до набрання чинності цим З аконом, у відповідність із ци м Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту т овариства, які в тому числі пе редбачають зміну найменуван ня акціонерного товариства з відкритого або закритого ак ціонерного товариства на публічне акціонерне това риство чи з відкритого або за критого акціонерного товари ства на приватне акціон ерне товариство за умови, що к ількість акціонерів на дату внесення таких змін не перев ищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закон у у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх пол ожень товариства у відповідн ість із вимогами цього Закон у.

Датою приведення діяльнос ті акціонерних товариств, ст ворених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є да та державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі п ередбачають зміну найменува ння акціонерного товариства з відкритого акціонерного т овариства на публічне або пр иватне акціонерне товариств о або закритого акціонерного товариства на публічне або п риватне акціонерне товарист во. Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього З акону.

Приведення діяльності у ві дповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішн іх положень акціонерних това риств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому ч ислі зміна найменування акці онерних товариств з відкрито го або закритого на публічне або приватне, не є перетворен ням та не потребує застосува ння процедури припинення.

Закон України "Про акціонер ні товариства", опубліковани й в офіційному друкованому в иданні - газеті "Урядовий кур'є р" N 202 від 29.10.2008 року, набрав чиннос ті 30.04.2009 року.

Статут ВАТ «Взуття»не прив одився у відповідність із но рмами Закону України «Про ак ціонерні товариства»шляхом здійснення дій, передбачени х ч. 5 Розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» у дворічний термін до 30.04.2011р., ос кільки загальними зборами ак ціонерів ВАТ «Взуття»(проток ол №1 від 23.03.2011р.) прийнято рішенн я про реорганізацію (перетво рення) Відкритого акціонерно го товариства «Взуття»у Това риство з додатковою відповід альністю «Опттрейд».

Таким чином, на момент прийн яття рішення та вчинення Тов ариством вищезазначених дій мали застосовуватися ст. ст. 1-49 Закону України «Про господ арські товариства».

Припинення діяльності тов ариства регулюється статтею ст. 19 Закону України «Про госп одарські товариства», відпов ідно до якої, припинення діял ьності товариства відбуваєт ься шляхом його реорганізаці ї (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням ви мог законодавства про захист економічної конкуренції. Ре організація товариства відб увається за рішенням вищого органу товариства, яким за ст . 41 Закону є загальні збори тов ариства.

Положення Закону України "П ро акціонерні товариства", на які посилається позивач у по зові та в апеляційній скарзі , є нормами Закону, що розповсю джується на акціонерні товар иства, створені в період післ я набрання чинності Законом України "Про акціонерні това риства" або на акціонерні тов ариства, що вже привели свою д іяльність у відповідність із цим Законом.

Відповідно до ч. 2. ст. 105 Цивіль ного кодексу (в редакції, на м омент прийняття загальними з борами рішення про призначен ня комісії з припинення) учас ники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припи нення юридичної особи (лікві даційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядо к і строки припинення юридич ної особи відповідно до цьог о Кодексу.

Отже, невірним є наполяганн я позивача, що перетворення т овариства не передбачає утво рення такого органу як коміс ія з припинення.

Судом першої інстанції пра вомірно відхилені доводи про незаконність підписання пер едавального акту ОСОБА_5, які покладено в обґрунтуванн я вимоги про визнання незако нним рішення за 4-м питанням по рядку денного зборів ВАТ "Взу ття" від 11.08.2011р. - «Затвердження передавального акту у зв' я зку з припиненням ВАТ «Взутт я»з огляду на наступне.

Зі змісту протоколу №15 від 30. 06.2011р. засідання Наглядової рад и ВАТ «Взуття»вбачається, що по другому питанню порядку д енного зазначеного засіданн я членами Наглядової ради од ноголосно прийнято рішення п ро обрання тимчасово в. о. голо ви комісії з припинення діюч ого члена Наглядової ради О СОБА_5 до проведення загаль них зборів акціонерів, що скл икані на 11.08.2011р.

Як вже зазначалось вище, заг альними зборами акціонерів В АТ «Взуття»11.08.2011р прийнято ріш ення (по-третьому питанню пор ядку денного) обрати головою комісії з припинення ВАТ «Вз уття»ОСОБА_5 з наданням їй повноважень щодо підписання передавального акту та здій снення всіх необхідних дій, п ередбачених діючим законода вством, з перетворення товар иства.

Рішення суду про визнання н едійсним вказаного рішення з борів в матеріалах судової с прави відсутнє.

Отже, на час розгляду загаль ними зборами акціонерів ВАТ "Взуття" 11.08.2011р. питання про затв ердження передавального акт у у зв' язку з припиненням ВА Т «Взуття»(по четвертому пит анню порядку денного) ОСОБА _5 мала необхідний обсяг пов новажень щодо підписання пер едавального акту. Таким чино м, підписання ОСОБА_5 Пере давального акту, складеного станом на 31.07.2011р. комісією з при пинення ВАТ "Взуття" є правомі рним.

Зі змісту протоколу №2 від 11.0 8.2011р. загальних зборів акціоне рів ВАТ «Взуття»вбачається, що рішення на означених збор ах були прийняті з п' яти пит ань порядку денного, який був завчасно повідомлений акціо нерам ВАТ «Взуття»шляхом над силання повідомлення про про ведення загальних зборів. По п' ятому питанню порядку де нного «Про проведення устано вчих зборів»загальними збор ами акціонерів ВАТ «Взуття»1 1.08.2011р. прийнято рішення про про ведення установчих зборів То вариства з додатковою відпов ідальністю «Опттрейд»11 серп ня 2011 року об 11 годині 00 хвилин, т а визначений перелік з 8 питан ь, які мають бути вирішені на у становчих зборах. Будь-яких і нших питань, не включених до п орядку денного, зборами не ро зглядалось, рішення не прийм ались.

Тому вірним є висновок суду першої інстанції про відмов у у задоволенні позову про ви знання незаконними рішень з 4 та 5 питань, прийнятих на поза чергових зборах відкритого а кціонерного товариства «Взу ття»від 11.08.2011р. та скасування де ржавної реєстрації ТДВ "Оптт рейд".

Матеріалами справи підтве рджується, що позивач був при сутній на загальних зборах а кціонерів ВАТ «Взуття»23.03.2011р. н а яких вирішувались, зокрема , питання про припинення ВАТ ш ляхом реорганізації (перетво рення) у товариство з додатко вою відповідальністю; про за твердження оцінки і умов вик упу акцій у акціонерів, які не голосували за прийняте ріше ння про припинення ВАТ; про за твердження порядку та умов о бміну акцій на частки в стату тному капіталі правонаступн ика.

Позивач був сповіщений і пр о час та місце проведення заг альних зборів учасників ВАТ "Взуття" від 11.08.2011р., на яких мали вирішуватися, зокрема, питан ня про проведення установчих зборів ТДВ. Втім, за власною в олею участі у зазначених збо рах та в установчих зборах ТД В «Оптрейд»не прийняв, тим са мим не скориставшись належни м йому правом вступу до товар иства та отримання часток у с татутному капіталі.

В матеріалах справи відсут ні докази звернення позивача до товариства з заявою про ви куп належних йому акцій або ж докази звернення позивача д о ТДВ «Опттрейд»з заявою про вступ як учасника до ТДВ «Опт терйд», після його державної реєстрації.

Отже, безпідставними є дово ди позивача про порушення ві дповідачем його прав на вклю чення до кола засновників ТД В «Опттрейд».

Позивач і на цей час не позб авлений права отримати частк и у статутному капіталі ТДВ « Опттрейд" шляхом вступу як уч асника до товариства з додат ковою відповідальністю в пор ядку передбаченому статутом ТДВ "Опттрейд".

За змістом статті 15 Цивільн ого кодексу України, кожна ос оба має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або ос порювання.

Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного суду України «Пр о практику розгляду судами к орпоративних спорів»від 24 жо втня 2008 року №13 зазначено про н еможливість застосування сп особів захисту прав та закон них інтересів осіб, що не пере дбачені чинним законодавств ом, зокрема статтею 16 ЦК та ста ттею 20 ГК, та не випливають із п оложень законодавства.

Відповідно до ст. 16 ЦК Україн и, кожна особа має право зверн утися до суду за захистом сво го особистого немайнового аб о майнового права та інтере су. Способами захисту цивіл ьних прав є: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсни м; припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становищ а, яке існувало до порушення; 5 ) примусове виконання обов'яз ку в натурі; 6) зміна правовідн ошення; 7) припинення правовід ношення; 8) відшкодування збит ків та інші способи відшкоду вання майнової шкоди; 9) відшко дування моральної (немайново ї) шкоди; 10) визнання незаконни ми рішення, дій чи бездіяльно сті органу державної влади, о ргану влади Автономної Респу бліки Крим або органу місцев ого самоврядування, їхніх по садових і службових осіб. Суд може захистити цивільне пра во або інтерес іншим способо м, що встановлений договором або законом.

Частиною 2 ст. 20 Господарсько го кодексу України, встановл ено, що кожний суб'єкт господа рювання та споживач має прав о на захист своїх прав і закон них інтересів. Права та закон ні інтереси зазначених суб'є ктів захищаються шляхом: виз нання наявності або відсутно сті прав; визнання повністю а бо частково недійсними актів органів державної влади та о рганів місцевого самоврядув ання, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, у щемлюють права та законні ін тереси суб'єкта господарюван ня або споживачів; визнання н едійсними господарських уго д з підстав, передбачених зак оном; відновлення становища, яке існувало до порушення пр ав та законних інтересів суб 'єктів господарювання; припи нення дій, що порушують право або створюють загрозу його п орушення; присудження до вик онання обов'язку в натурі; від шкодування збитків; застосув ання штрафних санкцій; засто сування оперативно-господар ських санкцій; застосування адміністративно-господарсь ких санкцій; установлення, зм іни і припинення господарськ их правовідносин; іншими спо собами, передбаченими законо м.

Зі змісту наведених положе нь не вбачається можливості для застосування господарсь ким судом такого способу зах исту як визнання рішення, у з в' язку з чим, суд апеляційно ї інстанції погоджується з в исновком господарського суд у Луганської області про від мову позивачу у задоволенні вимог про визнання рішення Н аглядової ради ВАТ «Взуття»п ро тимчасове обрання головою комісії з припинення ВАТ «Вз уття»ОСОБА_5.

Місцевим господарським су дом правомірно відмовлено у задоволенні вимог позивача п ро визнання дій ОСОБА_5 на посаді виконуючого обов' яз ки голови з припинення ВАТ «В зуття»та членів комісії з припинення ВАТ «Взуття»неза конними, з огляду на те, що за д аною вимогою Товариство з до датковою відповідальністю « Опттрейд»не є належним відпо відачем. Відповідачами у спо рах про визнанням незаконним и дій мають бути особи, чиї дії позивач просить визнати нез аконними.

Отже, рішення місцевого гос подарського суду відповідає матеріалам справи та припис ам чинного законодавства.

Стосовно оскарження відпо відачем ухвали суду від 03.01.2012 р. про залишення без задоволен ня заяви про відвід судді Пон омаренка Є.Ю. та інших суддів г осподарського суду Луганськ ої області, апеляційний госп одарський суд зазначає насту пне.

Стаття 106 ГПК України встан овлює особливості апеляційн ого оскарження та апеляційно го перегляду ухвал господарс ького суду першої інстанції. У частині 1 зазначеної статті встановлено обмеження права на апеляційне оскарження ух вал місцевого господарськог о суду. Ухвали місцевого госп одарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному пор ядку у випадках, передбачени х ГПК та Законом України "Про в ідновлення платоспроможнос ті боржника або визнання йог о банкрутом".

Отже, за змістом зазначеної норми ухвалу місцевого госп одарського суду може бути ос каржено до апеляційного госп одарського суду у випадках, к оли це прямо передбачено у ві дповідних статтях ГПК, що рег улюють винесення ухвал.

Приписами ст. 20 Господарсь кого процесуального кодексу України не передбачено можл ивості оскарження ухвали про залишення без задоволення з аяви про відвід судді.

До переліку ухвал, що можу ть бути оскаржені, перелічен их в ст. 106 ГПК України, також не включено ухвалу про залишен ня без задоволення заяви про відвід судді.

При прийнятті апеляційно ї скарги ОСОБА_2, м. Лугансь к Донецьким апеляційним госп одарським судом помилково пр ийнято до провадження апеляц ійну скаргу в частині оскарж ення ухвали господарського с уду Луганської області від 03.0 1.2012р. у справі №15/208пн-к/2011 про зали шення без задоволення заяви про відвід судді. Враховуючи зазначені вище норми, апеляц ійне провадження стосовно у хвали господарського суду Лу ганської області від 03.01.2012р. у с праві №15/208пн-к/2011 про залишення без задоволення заяви про ві двід судді, підлягає припине нню, як такої, що не підлягає о скарженню.

Враховуючи зазначене, Доне цький апеляційний господарс ький суд дійшов висновку, що д оводи заявника, викладені в а пеляційній скарзі не обґрунт овані, не доведені належними та допустимими доказами в ро зумінні ст.33, ст.34 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни.

Твердження заявника апеля ційної скарги про порушення і неправильне застосування м ісцевим господарським судом норм матеріального та проце суального права при прийнятт і рішення не знайшли свого пі дтвердження, в зв' язку з чим підстав для зміни чи скасува ння рішення господарського с уду Луганської області 12.01.2012р. ( підписано 16.01.2012р.) у справі № 15/208п н-к/2011 суд апеляційної інстанц ії не вбачає.

Результати розгляду апеля ційної скарги оголошені в су довому засіданні.

Керуючись ст.ст. 91, 99, 101, 103, 105, 106 Гос подарського процесуального кодексу України, Донецький а пеляційний господарський су д,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОС ОБА_2, м.Луганськ на рішення г осподарського суду Луганськ ої області від 12.01.2012р. (підписан о 16.01.2012р.) у справі № 15/208пн-к/2011 залишити без задовол ення.

Рішення господарського су ду Луганської області від 12.01.20 12р. (підписано 16.01.2012р.) у справі № 15/208пн-к/2011залишити без змін.

Апеляційне провадження по апеляційній скарзі ОСОБА_2 , м.Луганськ на ухвалу госпо дарського суду Луганської об ласті від 03.01.2012 р. про залишення без задоволення заяви про ві двід судді припинити.

Постанова набирає законно ї сили з дня її прийняття та мо же бути оскаржена до Вищого г осподарського суду України у касаційному порядку через Д онецький апеляційний господ арський суд протягом двадцят и днів.

Головуючий суддя: Н.М . Дучал

Судді: К.В. Богатир

О.І. Склярук

Над руковано: 8 екз. позивачу - 1, ві дповідачу -1

третім особам -3, у справу - 1, ДАГС - 1, ГСЛО - 1

СудДонецький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення30.03.2012
Оприлюднено02.04.2012
Номер документу22239636
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/208пн-к/2011

Постанова від 29.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко С.С.

Ухвала від 23.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Коваленко С.С.

Постанова від 30.03.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Дучал Н.М.

Ухвала від 16.03.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Дучал Н.М.

Ухвала від 16.02.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Дучал Н.М.

Рішення від 12.01.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 03.01.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 03.01.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 19.12.2011

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 28.11.2011

Господарське

Господарський суд Луганської області

Пономаренко Є.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні