ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" травня 2012 р. Справа № 15/208пн-к/2011
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого, суддіДемидової А.М., суддівКоваленко С.С. (доповідач), Воліка І.М. розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.03.2012р. у справі№ 15/208пн-к/2011 господарського суду Луганської області за позовомОСОБА_4 доТовариства з додатковою відповідальністю "Опттрейд" треті особиДержавний реєстратор виконавчого комітету Луганської міської ради, ОСОБА_5, ОСОБА_6 провизнання незаконним рішень загальних зборів акціонерів та скасування державної реєстрації товариства, визнання рішення Наглядової ради, а також визнання незаконними дії голови і членів комісії з припинення За участю представників сторін
від позивача не з'явилися,
від відповідача не з'явилися,
від третіх осіб не з'явилися
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до ТДВ "Опттрейд" про визнання рішення з 4-5 питань, прийнятих на позачергових зборах ВАТ "Взуття" від 11.08.2011р. незаконними та скасування державної реєстрації ТДВ "Опттрейд", поновивши державну реєстрацію ВАТ "Взуття", визнання рішення Наглядової ради ВАТ "Взуття" про обрання головою комісії з припинення ВАТ "Взуття" діючого члена Наглядової ради ОСОБА_7, визнання незаконними дій ОСОБА_7 на посаді виконуючого обов'язки голови з припинення ВАТ "Взуття" та членів комісії з припинення ВАТ "Взуття".
Рішенням господарського суду Луганської області від 12.01.2012 року у справі № 15/208пн-к/2011 (суддя Пономаренко Є.Ю.) у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено повністю.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 27.03.2012 року у справі № 15/208пн-к/2011 (судді Дучал Н.М., Богатир К.В., Склярук О.І.) рішення господарського суду Луганської області від 12.01.2012 року залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою суду попередньої інстанції, ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, посилаючись на порушення та невірне застосування судами норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши доповідь судді доповідача, розглянувши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 23.03.2011 р. було проведено загальні збори акціонерів ВАТ "Взуття", які оформлено протоколом № 1, на яких більшістю голосів акціонерів та їх представників, які брали участь у зборах, прийнято рішення (по восьмому питанню порядку денного "Про припинення ВАТ шляхом реорганізації (перетворення) у товариство з додатковою відповідальністю") про реорганізацію ВІТ "Взуття" у ТДВ "Опттрейд".
По десятому та одинадцятому питаннях порядку денного зборами відповідно затверджені умови оцінки та викупу акцій у акціонерів, які не голосували за прийняте рішення про припинення ВАТ "Взуття", затверджений порядок та умови обміну акцій на частки в статутному капіталі правонаступника ТДВ "Опттрейд".
Судами попередніх інстанцій встановлено, що викуп акцій акціонерів, що не голосували за прийняття рішення про реорганізацію шляхом перетворення та звернулись з письмовою заявою про викуп належних їм акцій до товариства здійснюється на підставі договору за ціною, що дорівнює 0,25 грн. за 1 акцію. Для реалізації даного права акціонер направляє на адресу товариства письмову вимогу про викуп належних йому акцій, із зазначенням свого місця проживання (місця перебування) і кількості акцій, викупу яких він вимагає. Всі нинішні акціонери, які не звернулись до товариства з письмовою вимогою про викуп належних їм акцій, після реорганізації стануть учасниками товариства з додатковою відповідальністю і їх частки в процентному відношенні не зміняться. Після прийняття рішення про реорганізацію ВАТ "Взуття" у ТДВ "Опттрейд" здійснюється обмін акцій у статутному фонді ВАТ на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток ТДВ. Термін видачі не обмежується. Після державної реєстрації припинення ВАТ та державної реєстрації ТДВ товариством письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток ТДВ обмінюється на частки ТДВ "Опттрейд".
Крім того, Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 20.12.2011р. у справі № 14/138пн-к/2011 за позовом ОСОБА_4 до ТДВ "Опттрейд", згідно з випискою про стан рахунку в цінних паперах, на рахунку позивача, ОСОБА_4 402453-UA10006773 в цінних паперах станом на 06.06.2011р. обліковувалися прості іменні акції Відкритого акціонерного товариства "Взуття" у кількості 1 575 шт., номінальною вартістю 0,01грн., що складало частку в статутному фонді ВАТ "Взуття"в розмірі 0,1437%.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 29.03.2011р. до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 10 про рішення стосовно припинення юридичної особи ВАТ "Взуття", яке пов'язано з реорганізацією.
Суди встановили, що 11.08.2011р. були проведені позачергові загальні збори акціонерів ВАТ "Взуття", оформлені протоколом № 2, з наступним порядком денним:
1. Обрання голови та секретаря загальних зборів;
2. Обрання лічильної комісії;
3. Обрання голови комісії з припинення ВАТ;
4. Затвердження передавального акту у зв'язку з припиненням ВАТ "Взуття";
5. Про проведення установчих зборів.
Відповідно до порядку денного, було прийнято рішення, зокрема:
- по першому питанню Порядку денного вирішено
- по другому питанню Порядку денного вирішено створити Товариство з додатковою відповідальністю "Опттрейд" шляхом перетворення Відкритого акціонерного товариства "Взуття" та затверджені види діяльності Товариства, відомості щодо яких будуть включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та статуту Товариства.
- по третьому питанню Порядку денного загальними зборами акціонерів ВАТ "Взуття" вирішено обрати головою комісії з припинення ВАТ "Взуття" ОСОБА_7 з наданням їй повноважень щодо підписання передавального акту та здійснення всіх необхідних дій, передбачених чинним законодавством, з перетворення товариства.
- по четвертому питанню Порядку денного, більшістю(91,32%) голосів акціонерів та їх представників, які брали участь у зборах, прийнято рішення про затвердження передавального акту ВАТ "Взуття"у зв'язку з припиненням Відкритого акціонерного товариства "Взуття"шляхом реорганізації у Товариство з додатковою відповідальністю "Опттрейд".
- по п'ятому питанню Порядку денного більшістю голосів (89,51%) зборами вирішено провести установчі збори Товариства з додатковою відповідальністю "Опттрейд"11 серпня 2011 року об 11 годині 00 хвилин та визначено перелік питань, що мають бути розглянуті на зазначених установчих зборах.
Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, до Передавального акту, складеного станом на 31.07.2011р. комісією з припинення ВАТ "Взуття", та затвердженого Загальними зборами акціонерів ВАТ "Взуття" обумовлено, що ТДВ "Опттрейд" є повним правонаступником ВАТ "Взуття". До ТДВ "Опттрейд" при перетворенні переходить вся сукупність прав та обов'язків, в тому числі зобов'язання стосовно всіх кредиторів ВАТ та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
31.08.2011р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 13 про державну реєстрацію припинення юридичної особи ВАТ "Взуття" в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, про що свідчить довідка з реєстру станом на 09.09.2011р.
31.08.2011р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців включено Товариство з додатковою відповідальністю "Опттрейд", що підтверджено випискою з реєстру серія ААБ № 636094 від 31.08.2011р.; статут ТДВ "Опттрейд" зареєстровано 31.08.2011р.
Згідно з п. 4.1. Статуту Товариства з додатковою відповідальністю "Опттрейд" засновниками (учасниками) товариства є ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 За ТДВ "Опттрейд"закріплюється частка у статутному капіталі в розмірі 3 464,15 грн., що становить 31,6104%, яка є заборгованістю Товариства перед акціонерами Відкритого акціонерного товариства "Взуття", правонаступником якого є Товариство.
Для забезпечення діяльності Товариства за рахунок майнових та грошових внесків учасників, утворюється статутний капітал в розмірі 10 958,89 грн. (п.9.1. Статуту).
Статутний капітал товариства утворюється за рахунок грошових внесків учасників товариства, такі грошові кошти є власністю Товариства. Вказані грошові кошти є вкладами учасників Товариства. Розмір вкладу учасника товариства у статутному капіталі дорівнює сумі номінальної вартості загальної кількості акцій, якими учасник Товариства володів у статутному капіталі ВАТ "Взуття"на момент створення ТДВ "Опттрейд". Факт повного внесення учасниками Товариства, які є його засновниками на момент створення товариства, своїх вкладів в статутний капітал Товариства підтверджується передавальним актом, що складений при перетворенні ВАТ "Взуття"у ТДВ "Опттрейд"(п.9.2. Статуту).
Відповідно до п. 9.3. Статуту ТДВ "Опттрейд" в разі звернення осіб, що були акціонерами ВАТ "Взуття" на момент державної реєстрації Товариства, з письмовими заявами на ім'я Директора про виплату належної їм частки в статутному капіталі, яка закріплена згідно передавального акту за Товариством, Директором видається відповідний наказ та виплачується частка рівна сумі загальної номінальної кількості акцій, якими заявник володів у статутному капіталі Відкритого акціонерного товариства "Взуття". У разі подання такими особами заяв про включення до складу учасників Товариства на чергові загальні збори учасників виноситься питання стосовно внесення змін до статуту Товариства у зв"язку зі зміною складу його учасників.
Згідно з ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України, корпоративні права -це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Як вірно встановили суди першої та апеляційної інстанції, перетворення ВАТ "Взуття" в ТДВ "Опттрейд" здійснювалось відповідно до порядку, визначеного рішеннями загальних зборів акціонерів ВАТ "Взуття" від 23.03.2011р., який не суперечить вимогам чинного законодавства України.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази оскарження в судовому порядку та визнання недійсними рішень, прийнятих загальними зборами акціонерів ВАТ "Взуття" 23.03.2011р.
Юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації (ч. 1. ст. 104 Цивільного кодексу України).
За приписами ч.ч. 1,3,4 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", на яку посилається позивач у позові, перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом. Загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника. Учасники створюваного при перетворенні нового підприємницького товариства ухвалюють на своєму спільному засіданні рішення про затвердження установчих документів такої юридичної особи і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства. Розподіл часток (паїв) підприємницького товариства - правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворилося.
Так, відповідно до частини першої Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства", яким, зокрема, визначається порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів, цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через тридцять місяців з дня опублікування цього Закону.
Через два роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність статті 1 - 49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств (ч.2 Розділу XVII Закону України "Про акціонерні товариства").
Абзацом першим пункту п'ятого розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (тобто в термін до 30.04.2011 року).
До приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону, крім статей 1 - 49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом.
Закон України "Про акціонерні товариства", опублікований в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур'єр" №202 від 29.10.2008р., набрав чинності 30.04.2009р.
Статут ВАТ "Взуття" не був приведений у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства" шляхом здійснення дій, передбачених частиною 5 Розділу XVII Закону України "Про акціонерні товариства" у дворічний термін до 30.04.2011р.
Підпункт 7.1.1. пункту 7.1 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 р. № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" визначає, що до акціонерних товариств, створених до набрання чинності Законом України "Про акціонерні товариства", застосовуються положення статей 1 - 49 Закону України "Про господарські товариства" до втрати ними чинності або до моменту приведення статутів акціонерних товариств у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства".
Припинення діяльності товариства регулюється статтею ст. 19 Закону України "Про господарські товариства", відповідно до якої, припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Реорганізація товариства відбувається за рішенням вищого органу товариства, яким за ст. 41 Закону є загальні збори товариства.
Відповідно до ч. 2. ст. 105 Цивільного кодексу (в редакції, на момент прийняття загальними зборами рішення про призначення комісії з припинення) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу.
Судова колегія, погоджується з висновком апеляційної інстанції, що невірним є наполягання позивача, що перетворення товариства не передбачає утворення такого органу як комісія з припинення.
Зі змісту протоколу № 15 від 30.06.2011р. засідання Наглядової ради ВАТ "Взуття" вбачається, що по другому питанню порядку денного зазначеного засідання членами Наглядової ради одноголосно прийнято рішення про обрання тимчасово в. о. голови комісії з припинення діючого члена Наглядової ради ОСОБА_7 до проведення загальних зборів акціонерів, що скликані на 11.08.2011р.
Отже, судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що на час розгляду загальними зборами акціонерів ВАТ "Взуття" 11.08.2011р. питання про затвердження передавального акту у зв'язку з припиненням ВАТ "Взуття" ОСОБА_7 мала необхідний обсяг повноважень щодо підписання передавального акту.
Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_4 був сповіщений про час та місце проведення загальних зборів учасників ВАТ "Взуття" від 11.08.2011р., на яких мали вирішуватися, зокрема, питання про проведення установчих зборів ТДВ. Втім, за власною волею участі у зазначених зборах та в установчих зборах ТДВ "Оптрейд" не прийняв, тим самим не скориставшись належним йому правом вступу до товариства та отримання часток у статутному капіталі.
Також, судова колегія погоджується з тим, що в матеріалах справи відсутні докази звернення ОСОБА_4 до товариства з заявою про викуп належних йому акцій або ж докази звернення позивача до ТДВ "Опттрейд" з заявою про вступ як учасника до ТДВ "Опттерйд", після його державної реєстрації.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку щодо того, що доводи позивача про порушення відповідачем його прав на включення до кола засновників ТДВ "Опттрейд" є безпідставними.
За змістом статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24 жовтня 2008 року №13 зазначено про неможливість застосування способів захисту прав та законних інтересів осіб, що не передбачені чинним законодавством, зокрема статтею 16 ЦК та статтею 20 ГК, та не випливають із положень законодавства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав є: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Частиною 2 ст. 20 Господарського кодексу України, встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Апеляційний суд дійшов правильного висновку, що зі змісту наведених положень не вбачається можливості для застосування господарським судом такого способу захисту як визнання рішення, у зв'язку з чим, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду Луганської області про відмову позивачу у задоволенні вимог про визнання рішення Наглядової ради ВАТ "Взуття" про тимчасове обрання головою комісії з припинення ВАТ "Взуття" ОСОБА_7.
Касаційна інстанція погоджується з висновками суду першої та апеляційної інстанцій, що з матеріалів справи не вбачається факту порушення відповідачами прав позивача.
Враховуючи викладене, суд попередньої інстанції, дійшов вірного висновку про обґрунтованість рішення суду першої інстанції як такого, що прийнято відповідно до обставин та матеріалів справи з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Беручи до уваги межі перегляду справи в суді касаційної інстанції та повноваження останнього, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова суду апеляційної інстанції, якою рішення місцевого господарського суду залишено без змін, відповідає нормам матеріального і процесуального права та підстав для її зміни або скасування не вбачається.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 11 ГПК України Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.
2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.03.2012р. по справі № 15/208пн-к/2011 залишити без змін.
Головуючий, суддя А.М. Демидова Суддя С.С. Коваленко Суддя І.М. Волік
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2012 |
Оприлюднено | 05.06.2012 |
Номер документу | 24379297 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Коваленко С.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні