ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2012 р. Справа № 18/82/2011
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Ткаченко Н.Г. -головуючого, Катеринчук Л.Й., Коробенка Г.П. розглянувши матеріали касаційних скарг товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття" на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 27.02.2012р. у справігосподарського суду Луганської області за позовомПрокурора м. Луганська,заявленого в інтересах держави в особі Луганської міської ради м. Луганськ дотовариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття" 3-тя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Виконавчий комітет Луганської міської ради м. Луганськ простягнення заборгованості з орендної плати за землю та пені
за участю представників:
позивача: не з'явився ,
відповідача: ОСОБА_4 (представник за дов. від 29.06.12 р.б/н),
третьої особи: не з'явився,
від Генеральної прокуратури України: Громадський С.О.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Луганська звернувся до господарського суду Луганської області з позовом в інтересах держави в особі Луганської міської ради м. Луганськ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття"м. Луганськ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Виконавчого комітету Луганської міської ради м. Луганськ про стягнення 34 963,34грн., з яких заборгованість з орендної плати за землю -34 284,61грн. та пеня -678,73грн.
Рішенням господарського суду Луганської області від 09.08.2011 року у справі №18/82/2011 позов прокурора задоволено в повному обсязі.
Постановою від 08.11.2011р. у справі №18/82/2011 Донецький апеляційний господарський суд рішення господарського суду Луганської області від 09.08.2011р. скасував, у задоволенні позову відмовив.
Постановою Вищого господарського суду від 24.01.2012р. вказану постанову було скасовано, а справа направлена на перегляд до Донецького апеляційного господарського суду, за результатами якого постановою від 27.02.2012р. рішення господарського суду Луганської області від 09.08.2011р. скасовано в частині стягнення пені із відмовою в цій частині позову. В решті рішення господарського суду Луганської області від 09.08.2011 р. залишено без змін.
Не погоджуючись з рішеннями та постановою, ТОВ "Торгівельний дім "Все для шиття" звернулось з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить їх скасувати в частині стягнення заборгованості та судового збору, мотивуючи скаргу порушенням судами норм матеріального права.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним в задоволенні касаційної скарги відмовити, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради від 19.12.2001р. №314/33 між Виконавчим комітетом Луганської міської ради (орендодавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття"(орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки від 15.02.2002р., за умовами якого орендодавець зобов'язався за плату надати в оренду відповідачу земельну ділянку загальною площею 0,0798 га, розташовану у м. Луганську, вул. Шовкового (біля будинку №1), згідно з проектом відведення земельної ділянки. Земельна ділянка надається орендарю строком до 19.12.2050 року під будівництво та розміщення офісу (п.1.2 договору).
Пунктом 2.1 договору сторони узгодили, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і сплачується у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5. Згідно з законодавством, діючим на момент укладення договору оренди, орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця шляхом перерахування коштів на рахунок місцевого бюджету. (п.2.2 договору).
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі"(зі змінами та доповненнями), істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди - місце розташування та розмір земельної ділянки; строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю".
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю", який діяв під час виникнення спірних правовідносин, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (стаття 13 вказаного Закону).
Статтею 14 цього Закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) (стаття 19 Закону).
Статтею 96 Земельного кодексу України встановлено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Пунктом 3.4.2 договору передбачено обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
Судом встановлено, що рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007р. № 28/10, яке згідно ст. 144 Конституції України є обов'язковим для виконання на відповідній території, була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка є складовою земельного податку, що встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, що в свою чергу у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки обумовлює і зміну розміру земельного податку.
В матеріалах справи наявна довідка Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2009 рік, згідно якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: вул. Шовкового (біля будинку №1), загальною площею 0,0798га, становить 17 202 798,73грн./га, а також приведено приклад розрахунку орендної плати.
Сторони у договорі передбачили, що орендна плата обчислюється самостійно орендарем з урахуванням індексу інфляції, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбувається протягом терміну дії договору оренди ( п. 2.3 Договору).
Тобто, орендар повинен був враховувати зміни складових земельного податку, що як наслідок спричиняє і зміну його розміру, для обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку, яка надана відповідачу на підставі договору оренди землі.
Ст.ст. 525, 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як встановлено судом, відповідач свої зобов'язання по сплаті орендної плати не виконав. Заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. становить 34 284,61грн., яку господарський суд попередніх інстанцій правомірно стягнув на користь відповідача.
Погоджується колегія і з висновком апеляційного господарського суду про відмову в позові в частині стягнення пені в сумі 678,73грн. на підставі ст. 258, 267 ЦК України у зв"язку із пропуском позивачем строку позовної давності.
Наведене спростовує доводи касаційної скарги щодо порушення господарським судом норм матеріального права, та не заперечує правильність і законність постанови суду апеляційної інстанції, яка відповідає чинному законодавству України і обставинам справи, підстав для скасування якої колегія не вбачає.
Керуючись ст. 111 5 , 111 7 , 111 8 , 111 9 - 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 27.02.2012р. у справі № 18/82/2011 залишити без змін.
Головуючий суддя : Н.Г. Ткаченко
Судді: Л.Й. Катеринчук
Г.П. Коробенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2012 |
Оприлюднено | 29.05.2012 |
Номер документу | 24255733 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Коробенко Г.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні