ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" червня 2012 р. Справа № 18/2195/11
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М. перевіривши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю "Астра-Сервіс-Центр" на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 20.03.2012 у справігосподарського суду Полтавської області за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Астра-Сервіс-Центр" доприватного підприємства "Спеціалізоване підприємство "Юстиція" в особі полтавської філії приватного підприємства "Спеціалізоване підприємство "Юстиція" за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору 1. Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції 2. Акціонерного комерційного банку "Східно-Європейський банк" в особі Кременчуцької філії 3. Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейські кранові технології" провизнання недійсними результатів прилюдних торгів в судовому засіданні взяли участь представники: від позивача:ОСОБА_4 -дов. № 1 від 03.01.2012; від відповідача:не з'явились; від третьої особи-1:не з'явились; від третьої особи-2:ОСОБА_5 -дов. № 65 від 17.01.2012; ОСОБА_6 -дов. № 1118 від 19.08.2011 від третьої особи-3:ОСОБА_7 -дов. № 8/12 від 06.06.2012
ВСТАНОВИВ:
Рішенням від 20.09.2011 господарського суду Полтавської області (суддя Тимченко Б.П.) задоволено позовні вимоги ТОВ "Астра-Сервіс-Центр" до відповідача ПП "Спеціалізоване підприємство Юстиція" в особі Полтавської філії ПП "Спеціалізоване підприємство Юстиція". Визнано недійсними результати прилюдних торгів від 27.06.2011 з продажу арештованого майна торгово-сервісного центру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення мотивоване тим, що реалізація нерухомого майна ТОВ "Астра-Сервіс-Центр" відбулася з порушенням чинного законодавства України, а саме Закону України "Про виконавче провадження", Закону України "Про іпотеку" та Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999 за N 68/5.
Постановою від 20.03.2012 Харківського апеляційного господарського суду (судді: Бородіна Л.І. - головуючий, Лакіза В.В., Хачатрян В.С.) рішення від 20.09.2011 господарського суду Полтавської області скасовано та прийнято нове рішення, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Постанова мотивована тим, що позивачем не доведено правових підстав визнання недійсними прилюдних торгів від 27.06.2011 з продажу арештованого майна торгово-сервісного центру.
Не погоджуючись з постановою апеляційного господарського суду ТОВ "Астра-Сервіс-Центр" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить її скасувати, посилаючись на те, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 41, 43 Закону України "Про іпотеку", ст. 58 Закону України "Про виконавче провадження" та п. 3.6 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним задовольнити касаційну скаргу.
Господарськими судами встановлено, що ТОВ "Астра-сервіс-центр" є власником нерухомого майна - торгово-сервісного центру літери А, загальною площею 958,9 кв.м, та огорожі, яка складається з 38 плит розміром 4 метри на 2,2 метри та 39 стаканів (свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 23.07.2008, технічний паспорт на будівлю торгово-сервісного центру).
28.09.2010 постановою підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Полтавській області відкрито виконавче провадження № 21610936, на підставі виконавчого напису нотаріуса від 25.05.2010, про звернення стягнення на предмет іпотеки (торгово-сервісний центр) за вимогами АКБ "Східно-Європейський банк" в особі Кременчуцької філії в сумі 5050179,60 грн., що належить ТОВ "Астра-сервіс-центр".
21.12.2010 постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Полтавській області арештовано та описано майно торгово-сервісного центру літери А, загальною площею 958,9 кв.м та огорожі, яка складається з 38 плит розміром 4 метри на 2,2 метри та 39 стаканів.
Постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Полтавській області від 13.01.2011 призначено експерта для участі у виконавчому провадженні.
За експертним висновком № НВ 2/18 від 07.02.2011 вартість спірного майна склала 2 562 300 грн.
Господарським судом першої інстанції встановлено, що підрозділ примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Полтавській області вищевказані постанови ВДВС від 21.12.2010, 13.01.2011 ТОВ "Астра-сервіс-центр" не направив, в порушення п. 4.1.1 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 74/5 від 15.12.1999, якою передбачено, що постанова про відкриття виконавчого провадження вважається врученою боржнику за адресою, зазначеною у виконавчому документі, за умов, передбачених для вручення судових повісток.
Також ВДВС Головного управління юстиції у Полтавській області не повідомив ТОВ "Астра-сервіс-центр" про результати визначення вартості та оцінки майна, в порушення ст. 58 Закону України "Про виконавче провадження" та п. 5.12.5 вищезазначеної Інструкції про проведення виконавчих дій, якою передбачено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з моменту отримання звіту про оцінку майна доводить її до відома сторін виконавчого провадження. Боржник вважається таким, що ознайомлений з результатами проведеної оцінки арештованого майна, якщо йому надіслано повідомлення про таку оцінку рекомендованою кореспонденцією за адресою, зазначеною у виконавчому документі, або іншим фактичним місцем проживання чи перебування боржника, встановленим державним виконавцем, або письмовою заявою сторін виконавчого провадження, або шляхом надання йому копії звіту про оцінку майна під розпис. У разі відмови боржника від прийняття копії звіту про оцінку майна державний виконавець складає про це акт у присутності понятих, після чого боржник вважається таким, що ознайомлений з оцінкою майна.
Статтею 36 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Таких доказів матеріали справи не містять. Ксерокопії повідомлення, на які послався суд апеляційної інстанції не можуть бути належним доказом, оскільки вони належним чином не засвідчені.
Порядок реалізації предмета іпотеки визначається статтею 41 Закону України "Про іпотеку", приписами якої встановлено, що реалізація предмета іпотеки, на який звертається стягнення за рішенням суду або за виконавчим написом нотаріуса, проводиться, якщо інше не передбачено рішенням суду, шляхом продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження з дотриманням вимог цього Закону.
Відповідно до ст. 61 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції чинній на момент проведення прилюдних торгів) реалізація арештованого майна, за винятком майна, вилученого за законом з обігу та зазначеного в ч. 8 ст. 55 цього Закону, здійснюється спеціалізованими організаціями, які залучаються на тендерній (конкурсній) основі, на підставі договорів між Державною виконавчою службою та спеціалізованими організаціями шляхом його продажу на прилюдних торгах, аукціонах.
23.05.2011 Головне управління юстиції у Полтавській області, підрозділ примусового виконання рішень ВДВС Головного управління юстиції у Полтавській області та ПП "Спеціалізоване підприємство "Юстиція" в особі Полтавської філії уклали договір № 22/159/11/1 про надання послуг по організації і проведенню прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (предмет іпотеки).
Як встановлено господарським судом першої інстанції, 15.06.2011 відповідач розмістив у газеті "Полтавські оголошення" №24 (266), повідомлення про проведення 27.06.2011 прилюдних торгів з продажу предмету іпотеки -торгово-сервісного центру літери А, загальною площею 958,9 кв.м та огорожі, яка складається з 38 плит розміром 4 метри на 2,2 метри, та 39 стаканів за рахунок вимог АКБ "Східно-Європейський банк" в особі Кременчуцької філії за початковою ціною 2 562 300 грн. Отже, оголошення розміщено за дванадцять днів до оспорюваних прилюдних торгів, що суперечить ст. 43 Закону України "Про іпотеку", якою передбачено, що спеціалізована організація не пізніше ніж за 15 днів до дня початку прилюдних торгів публікує за місцезнаходженням предмета іпотеки принаймні в двох місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про проведення прилюдних торгів. У повідомленні зазначається інформація про день, час, місце проведення прилюдних торгів, опис предмета іпотеки, що підлягає продажу, місце, де можна отримати додаткову інформацію про умови проведення прилюдних торгів та іншу необхідну інформацію. Не пізніше дня публікації повідомлення про проведення прилюдних торгів у засобах масової інформації спеціалізована організація письмово сповіщає державного виконавця, іпотекодавця, іпотекодержателя та всіх осіб, що мають зареєстровані у встановленому законом порядку права та вимоги на предмет іпотеки, про день, час і місце проведення прилюдних торгів та про початкову ціну реалізації майна.
Порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна також визначається Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України віз 27.10.1999 №68/5.
Всупереч приписам п.3.6. вищевказаного Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого майна, повідомлення, розмішені відповідачем у газетах "Автограф" та "Полтавські оголошення" не містять обов'язкових відомостей, а саме строки сплати гарантійного внеску, банківські реквізити спеціалізованої організації для сплати гарантійного внеску, порядок розрахунку за придбане на публічних торгах майно, номер депозитного рахунку органу ДВС, дату, час і місце ознайомлення з майном.
27.06.2011 відбулися прилюдні торги з продажу торгово-сервісного центру літери А, загальною площею 958,9 кв.м. та огорожі літери № 1, яка складається з 38 плит розміром 4 метри на 2,2 метри, та 39 стаканів, переможцем яких стало ТОВ "Європейські кранові технології" (протокол № 22/159/11/1-1 від 27.06.2011). Майно продано за 2 236 917,90 грн.
Харківський апеляційний господарський суд також не надав належної правової оцінки дотриманню вимог проведення прилюдних торгів, встановлених п. 3.11 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, згідно якого спеціалізована організація мала повідомити боржника про проведення прилюдних торгів (дата, час, місце, стартова ціна реалізації майна).
Згідно ч. 2 ст. 43 Закону України "Про іпотеку" початкова ціна продажу предмета іпотеки встановлюється рішенням суду або за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем, а якщо вони не досягли згоди, - на підставі оцінки, проведеної відповідно до законодавства про оцінку майна і майнових прав та професійну оціночну діяльність, при цьому початкова ціна продажу майна не може бути нижчою за 90 відсотків його вартості, визначеної шляхом його оцінки.
Як вказано вище експертна оцінка майна склала 2 562 300 грн., отже 90% - 2 308 070 грн.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчі дії провадяться державним виконавцем у робочі дні не раніше шостої і не пізніше двадцять другої години, якщо інше не передбачено цією статтею. Конкретний час провадження виконавчих дій визначається державним виконавцем. Сторони виконавчого провадження мають право пропонувати зручний для них час провадження виконавчих дій.
Господарським судом Полтавської області встановлено, що спірні прилюдні торги відбулися 27.06.2011, тобто у вихідний день, оскільки згідно наказу Головного управління юстиції у Полтавській області від 31.12.2010 за №967/11 про перенесення робочих днів у 2011 році, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України № 2130-р від 15.11.2010, перенесено робочий день з понеділка -27.06.2011 на суботу 25.06.2011, що також є порушенням чинного законодавства.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що апеляційним господарським судом дана неправильна юридична оцінка обставинам справи, тому постанова не відповідає чинному законодавству України та обставинам справи і підлягає скасуванню, а рішення господарського суду першої інстанції, як законне та обґрунтоване, залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. 111 5 , п.1 ст. 111 9 , ст.111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу задовольнити.
Постанову від 20.03.2012 Харківського апеляційного господарського суду зі справи №18/2195/11 скасувати.
Рішення від 20.09.2011 господарського суду Полтавської області зі справи №18/2195/11 залишити без змін.
Доручити господарському суду Полтавської області видати відповідні накази з урахуванням ст. 122 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий В.С. Божок
Судді Т.Ф. Костенко
О.М. Сибіга
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2012 |
Оприлюднено | 11.06.2012 |
Номер документу | 24497228 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Божок В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні