Вищий господарський суд україни
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" червня 2012 р. Справа № 5023/1171/11
Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:
головуючого:Першикова Є.В., суддів:Данилової Т.Б., Костенко Т.Ф. розглянувши касаційну скаргуоб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Садиба Чернишова" (далі -ОСББ) на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 19.05.11 у справі№ 5023/1171/11 господарського судуХарківської області за позовомОСББ дотовариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд" (далі -Товариство) про зобов'язання передати на баланс житловий будинок та підписати акт приймання-передачі.
В засіданні взяли участь представники :
- ОСББ:ОСОБА_5 (за дов. б/н від 11.11.11); ОСОБА_6 (за дов. б/н від 11.10.11); - Товариства:не з'явилися;
Ухвалою від 28.05.12 колегії суддів Вищого господарського суду України у складі головуючого -Першикова Є.В., суддів -Муравйова О.В., Ходаківської І.П., касаційну скаргу ОСББ було прийнято до провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 14.06.12. Вказана ухвала суду була направлена сторонам у справі в установленому порядку, документів, які б свідчили про її неотримання сторонами у справі, до Вищого господарського суду України не надходило, отже усіх учасників судового процесу відповідно до ст. 111 4 Господарського процесуального кодексу України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
На момент розгляду справи у судовому засіданні 14.06.12 будь-яких письмових заяв та клопотань від учасників судового процесу щодо відкладення розгляду справи до суду не надходило. У судове засідання 14.06.12 представники Товариства не з'явились.
Враховуючи, що ухвалою про призначення справи до розгляду учасників судового процесу було попереджено, що неявка без поважних причин у судове засідання не тягне за собою перенесення розгляду справи на інші строки, а на момент розгляду справи у судовому засіданні 14.06.12 клопотань про відкладення розгляду справи до колегії суддів Вищого господарського суду України не надходило, справа розглядалась за наявними матеріалами справи, за участю представників ОСББ.
У зв'язку з виходом судді Данилової Т.Б. з відпустки та перебуванням судді Ходаківської І.П. у відрядженні, розпорядженням від 11.06.12 секретаря другої судової палати для розгляду даної справи створено колегію суддів Вищого господарського суду України у складі: головуючий -Першиков Є.В., судді -Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.
Про вказані обставини представників сторін повідомлено на початку судового засідання 14.06.12. Відводів складу колегії суддів Вищого господарського суду України, яка переглядає справу по суті, не заявлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 111 5 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 14.06.12 було оголошено лише вступну та резолютивну частини постанови Вищого господарського суду України.
Рішенням від 18.04.11 господарського суду Харківської області (суддя - Мамалуй О.О.) позовні вимоги ОСББ задоволені.
Товариство зобов'язано передати на баланс ОСББ житловий будинок по вул.Чернишевській, 50 в м.Харкові та підписати акт приймання-передачі.
Рішення мотивоване тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.02 № 1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоповерхового житлового будинку" спірний житловий будинок підлягає передачі з балансу Товариства на баланс ОСББ.
Постановою від 19.05.11 Харківського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: головуючого -Сіверін В.І., суддів - Пелипенко Н.М., Терещенко О.І.) рішення від 18.04.11 господарського суду Харківської області скасовано. Прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено.
Зазначена постанова апеляційного суду мотивована тим, що спірний житловий будинок не обліковується на балансі Товариства, у зв'язку з чим вказана постанова Кабінету Міністрів України не застосовується до спірних правовідносин.
Не погодившись з постановою апеляційного суду, ОСББ звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою в якій просить постанову від 19.05.11 Харківського апеляційного господарського суду скасувати, а рішення від 18.04.11 господарського суду Харківської області залишити в силі.
Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що при винесенні оскаржених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема: ст.ст.317, 875, 882 Цивільного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 4, 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Постановою від 07.12.11 Вищого господарського суду України в задоволенні касаційної скарги ОСББ відмовлено, а постанову від 19.05.11 Харківського апеляційного господарського суду залишено без змін.
Постановою від 27.04.12 Верховного суду України заяву ОСББ задоволено частково.
Постанову від 07.12.11 Вищого господарського суду України скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Верховний Суд України при винесенні зазначеної постанови звернув увагу на те, що Товариство, як замовник будівництва проводило облік житлового будинку по вул.Чернишевська, 50 у м.Харкові на рахунку "№ 26 - готова продукція", отримало акт Державної комісії про прийняття об'єкта в експлуатацію та свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектної документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, передало інвесторам квартири та парко-місця, має документи на оренду земельної ділянки та технічну документацію на обладнання будинку, використовує технічні приміщення будинку та 20.10.10 за актом приймання-передавання частково передало документацію по житловому будинку ОСББ, тобто вчинило дії як балансоутримувач новозбудованого будинку, а отже за таких обставин Товариство повинно було передати завершений будівництвом житловий будинок на баланс ОСББ.
Розглянувши матеріали справи, касаційну скаргу, заслухавши пояснення представників сторони, суддю-доповідача по справі, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями на підставі матеріалів справи , Товариство є забудовником житлового будинку, який розташований за адресою: м.Харків, вул.Чернишевського, 50. Генеральним підрядником даного проекту було товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Велтон".
Фінансування будівництва вказаного житлового будинку Товариство проводило відповідно до ст. 4 та ст. 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність" з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних і юридичних осіб шляхом емісії цільових облігацій підприємств. Підтвердженням цього є один з договорів купівлі продажу облігацій № 50-52/28-О від 25.03.08.
Дані облігації за договорами купівлі-продажу Товариство продало фізичним та юридичним особам, з якими одночасно уклало договори про резервування жилих і нежилих приміщень у зазначеному будинку.
04.09.09 видано акт готовності до експлуатації № 233/1 згідно якого житловий будинок з вбудованими торгівельно-адміністративними приміщеннями та підземною парковкою по вул.Чернишевського, 50 є закінченим будівництвом об'єкт готовим до експлуатації.
Судами встановлено, що згідно свідоцтва № 20000274 збудований об'єкт відповідає проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
Вирішуючи спір суди врахували, що Товариство передало взамін цільових облігацій кожному інвестору квартири та парко-місця за актами приймання-передавання.
На підставі актів кожний інвестор отримав в органах місцевого самоврядування свідоцтво про право власності на нерухоме майно та зареєстрував його в комунальному підприємстві "Харківське міське бюро технічної інвентаризації".
Співвласниками житлового будинку по вул.Чернишевська, 50 у м.Харкові було створено ОСББ, яке зареєстровано 05.07.10.
21.07.10 загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку по вул.Чернишевській, 50, у м.Харкові прийнято рішення (протокол № 2) про прийняття від забудовника на баланс ОСББ побудованого житлового будинку для управління власними силами.
Колегія суддів Вищого господарського суду України враховує, що в силу ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинку та прибудинкової території, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання після набуття статусу юридичної особи може прийняти на власний баланс весь житловий комплекс.
Житловий комплекс - це не тільки квартири, а єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком разом із спорудами та інженерними мережами (ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Частиною 6 статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що передача майна відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМ України).
Постановою КМ України від 11.10.02 № 1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Порядок).
Пунктами 2 та 5 Порядку передбачено, що передача житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відбувається разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) після прийняття загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення та у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Цей Порядок встановлює процедуру такої передачі на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як житлових комплексів, що перебували на балансах ЖЕКів та інших організацій, так і новозбудованих житлових комплексів.
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і зазначений Порядок пов'язують передачу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку житлових комплексів тільки з прийняттям об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення, встановлюють обов'язковість такої передачі та не покладають на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку обов'язок встановлювати балансоутримувача будинку.
Законом України від 24.06.04 "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
У справі встановлено, що відповідач Товариство як замовник будівництва проводив облік житлового будинку по вул. Чернишевська, 50 у м. Харкові на рахунку "№ 26 - готова продукція", отримав акт Державної комісії про прийняття об'єкта в експлуатацію та свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектної документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, передав інвесторам квартири та парко-місця, має документи на оренду земельної ділянки та технічну документацію на обладнання будинку, використовує технічні приміщення будинку та 20.10.10 за актом приймання-передавання частково передав документацію по житловому будинку ОСББ, тобто вчинив дії як балансоутримувач новозбудованого будинку.
За таких обставин відповідач повинен був передати завершений будівництвом житловий будинок на баланс ОСББ.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин справи колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що доводи, викладені ОСББ в касаційній скарзі, є обґрунтованими, оскільки вони підтверджуються зібраними по справі доказами і відповідають вимогам закону.
Однак, колегія суддів Вищого господарського суду України бере до уваги, що 05.06.12 до Вищого господарського суду України надійшло повідомлення голові комісії з припинення діяльності Товариства, за змістом якого 03.05.12 Товариство припинило свою діяльність та було виключено з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Вказана обставина є суттєвою для виконання рішення, прийнятого у даній справі та не була предметом вивчення та правової оцінки судами першої та апеляційної інстанцій.
Разом з тим, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що згідно приписів ст. 111 7 Господарського процесуального кодексу України оцінка доказів не віднесена до компетенції касаційної інстанції.
Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, судові рішення, ухвалені у справі, підлягають скасуванню, а справа -направленню на новий розгляд до господарського суду Харківської області.
Водночас, колегія Вищого господарського суду України звертає увагу, що за змістом ст. 111 28 Господарського процесуального кодексу України рішення Верховного Суду України є обов'язковим для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України. Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Садиба Чернишова" задовольнити частково.
Рішення від 18.04.11 господарського суду Харківської області та постанову від 19.05.11 Харківського апеляційного господарського суду у справі
№ 5023/1171/11 господарського суду Харківської скасувати, а справу направити на новий розгляд суду першої інстанції.
Головуючий Є.Першиков судді:Т.Данилова Т.Костенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2012 |
Оприлюднено | 04.07.2012 |
Номер документу | 24967659 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Першиков Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні