П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2012 року
м. Київ
Судова палата у господарських справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого
Барбари В.П.,
суддів:
Балюка М.І., Берднік І.С., Гуля В.С., Колесника П.І., Потильчака О.І., Шицького І.Б., -
за участю представників:
об'єднання співвласників багатоквартирного
будинку "Садиба Чернишова" - Островського В.Б.,
Тітової Л.І., -
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Садиба Чернишова" про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року у справі № 5023/1171/11 за позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Садиба Чернишова" до товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд" про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У лютому 2011 року об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Садиба Чернишова" (далі - ОСББ "Садиба Чернишова") звернулося до господарського суду Харківської області із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд" (далі - ТОВ "Агротрейд") про зобов'язання відповідача передати на баланс ОСББ "Садиба Чернишова" житловий будинок, розташований за адресою: м. Харків, вул. Чернишевська, 50, та підписати акт приймання-передавання.
Посилаючись на те, що загальними зборами співвласників цього будинку прийнято рішення про прийняття будинку на баланс ОСББ "Садиба Чернишова" та самостійне управління, але забудовник ТОВ "Агротрейд" не виконав процедуру такої передачі, позивач просив задовольнити його вимоги.
Рішенням господарського суду Харківської області від 18 квітня 2011 року позовні вимоги задоволено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 19 травня 2011 року рішення господарського суду Харківської області від 18 квітня 2011 року скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Постановою Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19 травня 2011 року залишено без змін.
У заяві про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року з підстав, передбачених статтею 11116 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), ОСББ "Садиба Чернишова", посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", просило скасувати цю постанову та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19 травня 2011 року, а рішення господарського суду Харківської області від 18 квітня 2011 року залишити в силі.
До поданої заяви ОСББ "Садиба Чернишова" долучило копію постанови Вищого господарського суду України від 25 квітня 2007 року у справі № 15/119-8/61 та рішення господарського суду м. Києва від 15 жовтня 2009 року у справі № 16/121-6/317, в яких, на його думку, по-іншому застосовано судом одні й ті ж норми матеріального права у подібних правовідносинах.
Ухвалою від 6 березня 2012 року Вищий господарський суд України допустив до провадження господарську справу № 5023/1171/11 для перегляду Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши наведені заявником обставини, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з нижченаведених підстав.
ТОВ "Агротрейд" є замовником та здійснювало фінансування будівництва житлового будинку по вул. Чернишевська, 50 у м. Харкові на підставі договору від 3 липня 2006 року № 03-1-ГП, за яким генеральним підрядником було товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Велтон".
Фінансування будівництва вказаного житлового будинку ТОВ "Агротрейд" проводило відповідно до статтей 4 та 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність" з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних і юридичних осіб шляхом емісії цільових облігацій підприємств.
Ці облігації за договорами купівлі-продажу ТОВ "Агротрейд" продало фізичним та юридичним особам, з якими одночасно уклало і договори про резервування жилих і нежилих приміщень у зазначеному будинку.
Після отримання свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил № 20000274 відповідач передав взамін цільових облігацій кожному інвестору квартири та парко-місця за актами приймання-передавання.
На підставі таких актів кожний інвестор отримав в органах місцевого самоврядування свідоцтво про право власності на нерухоме майно та зареєстрував його в комунальному підприємстві "Харківське міське бюро технічної інвентаризації".
Співвласниками житлового будинку по вул. Чернишевська, 50 у м. Харкові було створено ОСББ "Садиба Чернишова", яке зареєстровано 5 липня 2010 року.
В силу статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном, належне утримання будинку та прибудинкової території, тощо.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання після набуття статусу юридичної особи може прийняти на власний баланс весь житловий комплекс.
Житловий комплекс - це не тільки квартири, а єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком разом із спорудами та інженерними мережами (стаття 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку").
21 липня 2010 року загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку по вул. Чернишевській, 50, у м. Харкові прийнято рішення (протокол № 2) про прийняття від забудовника на баланс ОСББ "Садиба Чернишова" побудованого житлового будинку для управління власними силами.
Частиною 6 статті 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що передача майна відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМ України).
Постановою КМ України від 11 жовтня 2002 року № 1521 "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Порядок).
Пунктами 2 та 5 Порядку передбачено, що передача житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відбувається разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) після прийняття загальними зборами об'єднання співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення та у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Цей Порядок встановлює процедуру такої передачі на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як житлових комплексів, що перебували на балансах ЖЕКів та інших організацій, так і новозбудованих житлових комплексів.
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і зазначений Порядок пов'язують передачу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку житлових комплексів тільки з прийняттям об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку відповідного рішення, встановлюють обов'язковість такої передачі та не покладають на об'єднання співвласників багатоквартирного будинку обов'язок встановлювати балансоутримувача будинку.
Законом України від 24 червня 2004 року "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
У справі встановлено, що відповідач ТОВ "Агротрейд" як замовник будівництва проводив облік житлового будинку по вул. Чернишевська, 50 у м. Харкові на рахунку "№ 26 - готова продукція", отримав акт Державної комісії про прийняття об'єкта в експлуатацію та свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектної документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, передав інвесторам квартири та парко-місця, має документи на оренду земельної ділянки та технічну документацію на обладнання будинку, використовує технічні приміщення будинку та 20 жовтня 2010 року за актом приймання-передавання частково передав документацію по житловому будинку ОСББ "Садиба Чернишова", тобто вчинив дії як балансоутримувач новозбудованого будинку.
За таких обставин відповідач повинен був передати завершений будівництвом житловий будинок на баланс ОСББ "Садиба Чернишова".
У справі, що розглядається, Вищий господарський суд України, залишаючи без змін постанову Харківського апеляційного господарського суду від 19 травня 2011 року про відмову у задоволенні позову, виходив з тих обставин, що на час прийняття вказаних рішень спірний будинок не перебував на балансі відповідача та вказаний вище Порядок не застосовується до спірних правовідносин.
На думку Верховного Суду України, такий висновок Вищого господарського суду України ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права та суперечить позиції цього ж касаційного суду у справі № 15/119-8/61.
З огляду на викладене подана ОСББ "Садиба Чернишова" заява про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року у справі підлягає частковому задоволенню, а постанова Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року - скасуванню з передачею справи на новий касаційний розгляд.
Керуючись статтями 11116, 11123, 11124, 11125 ГПК України, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України
п о с т а н о в и л а:
Заяву об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Садиба Чернишова" задовольнити частково.
Постанову Вищого господарського суду України від 7 грудня 2011 року у справі № 5023/1171/11 скасувати.
Справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.
Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 11116 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий В.П. Барбара
судді:
М.І. Балюк
І.С. Берднік
В.С. Гуль
П.І. Колесник
О.І. Потильчак
І.Б. Шицький
Суд | Верховний Суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2012 |
Оприлюднено | 11.04.2018 |
Номер документу | 73276427 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Верховний Суд України
Барбара В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні