донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
26.06.2012 р. справа №35/236
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: суддівЛомовцевої Н.В. Колядко Т.М., Принцевської Н.М. при секретарі судового засідання Прилуцьких М.І. за участю представників: від позивача: не з'явився. від відповідача:не з'явився. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуВідкритого акціонерного товариства «Енергомашспецсталь»м.Краматорськ Донецької області на рішення господарського судуДонецької області від 17.04.2012р. по справі№35/236 (головуючий суддя Подколзіна Л.Д., судді Сич Ю.В., Соболєва С.М.) за позовомПриватного підприємства «Електроексім»м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області до Відкритого акціонерного товариства «Енергомашспецсталь»м.Краматорськ Донецької області простягнення 28 185 грн. 97 коп.
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Електроексім»м.Дніпродзержинськ Дніпропетровської області звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Енергомашспецсталь»м.Краматорськ Донецької області про стягнення 28 185 грн. 97 коп., з яких 26 701 грн. 37 коп. -основного боргу, 1 484 грн. 60 коп. -пені.
Рішенням господарського суду Донецької області від 17.04.2012р. по справі №35/236 (головуючий суддя Подколзіна Л.Д., судді Сич Ю.В., Соболєва С.М.) позовні вимоги задоволені, стягнуто з Відкритого акціонерного товариства «Енергомашспецсталь»на користь Приватного підприємства «Електроексім»основний борг у сумі 26 701 грн. 37коп., пеню у розмірі 1 484 грн. 60 коп., витрати по сплаті держмита у сумі 281 грн. 86 коп., витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відкрите акціонерне товариство «Енергомашспецсталь»звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Донецької області від 29.03.2012р. по справі №35/236 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Підставами для скасування рішення суду першої інстанції апелянт вважає, що позивачем в порушення умов п. 6.1 договору при передачі продукції згідно специфікації одночасно не передані йому сертифікати якості (паспорт, технічний паспорт, сертифікат якості і т.і.) і рахунок на оплату за поставлений товар, у зв'язку з чим у ВАТ «Енергомашспецсталь»не настало зобов'язання по сплаті даної продукції.
Водночас із апеляційною скаргою заявник подав клопотання про відновлення пропущеного строку на подання апеляційної скарги.
Ухвалою суду від 17.05.2012р. строк для подачі апеляційної скарги в порядку ст.ст. 53, 93 Господарського процесуального кодексу України відновлено.
Позивач та відповідач у судове засідання повноважних представників не направили, причин нез'явлення та невиконання вимог суду не повідомили.
Судова колегія вважає можливим здійснити розгляд справи у відсутність представників сторін за наявними матеріалами справи, оскільки ухвалами суду від 17.05.2012р., від 22.05.2012р. сторони були повідомлені про день та час судового засідання належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.04.2010р. між Приватним підприємством «Електроексім»(далі -постачальник) та Відкритим акціонерним товариством «Енергомашспецсталь»(далі -покупець) укладено договір поставки №4-587 (далі -договір).
Пунктом 1.1 договору визначено, що постачальником за договором виступає ПП «Електроексім».
Відповідно до п. 1.2 договору, постачальник зобов'язується передати у встановлений строк продукцію (товар) у власність покупця, а покупець зобов'язується відповідно до умов договору прийняти продукцію (товар) і оплатити її.
Пунктами 1.3, 1.4 договору визначено, найменування, номенклатура (асортимент), кількість, якісні та інші характеристики продукції (товара), її ціна, строки і умови поставки вказуються в специфікаціях, які є невід'ємними частинами договору. Загальна кількість поставляє мого товару складається з кількості товару, поставляємого за всіма специфікаціями, оформленими до договору.
Специфікацією №1 від 02.04.2010р. встановлено визначення найменування продукції, кількість, одиниця виміру, ціна поставляємої продукції за одиницю, знижка за загальна сума поставки, а також обумовлено строк поставки та умови оплати товару.
Частиною 2 ст. 712 Цивільного кодексу України встановлено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона -постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні -покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ч. 1 ст. 691 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України товар повинен бути оплаченим після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Пунктами 9.1-9.3 договору встановлено, що оплата здійснюється покупцем шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника в національній валюті України. За домовленістю сторін можливі інші види розрахунків. Покупець здійснює оплату за поставлену продукцію протягом 10 календарних днів від поставки продукції і отримання рахунку на оплату, якщо інше не передбачено специфікацією.
Пунктом 5.1 договору визначено, що строк і умови поставки товару зазначаються в специфікаціях.
Так, у специфікації №1 від 02.04.2010р. на загальну суму 26 701 грн. 37 копсторони визначили умови поставки -протягом 10 банківських днів після підписання специфікації СРТ м.Краматорськ (ІНКОТЕРМС 2000); умови оплати -оплата по факту поставки протягом 10 банківських днів та надання документів, визначених в п. 6.1.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Позивач згідно видаткової накладної №РН-0000155 від 13.04.2010р., підписаною особа сторонами, поставив відповідачу товар на загальну суму 26 701 грн. 37 коп., який останнім отриманий за довіреністю на отримання товарно-матеріальних цінностей №780 від 13.04.2010р., що підтверджується матеріалами справи.
Пунктами 6.1, 6.2 договору сторони визначили, що постачальник зобов'язується надати покупцю одночасно з продукцією наступні документи: рахунок; сертифікат якості (паспорт, технічний паспорт, сертифікат відповідності); накладну (у накладній обов'язкове посилання на отримувача продукції); податкову накладну. Якщо на момент передання продукції які-небудь з документів відсутні, вони повинні бути надані протягом двох календарних днів після передання продукції.
При цьому слід зауважити, що згідно п. 8.1 договору, приймання продукції здійснюється сторонами за кількістю -у відповідності з кількістю, вказаним в рахунку і накладній; за якістю -у відповідності з даними сертифіката якості (паспорта, сертифіката відповідності або іншого документу про кількість продукції) і вимогами нормативних документів на цю продукцію (ГОСТ, ДСТУ, ТУ), відповідно до п. 8.2 договору, сторони визначили, що застосування в процесі приймання продукції, що постачається, правил Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю від 15.06.1965р. №П-6 та Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання за якістю від 25.04.1966р. №П-7.
Відповідно до ч. 4 ст. 268 Господарського кодексу України постачальник повинен засвідчити якість товарів, що поставляються, належним товаросупроводжувальним документом, який надсилається разом з товаром, якщо інше не передбачено в договорі.
Статтею 666 Цивільного кодексу України визначено, що якщо продавець не передає покупцеві приналежності товару та документи, що стосуються товару та підлягають переданню разом з товаром відповідно до договору купівлі-продажу або актів цивільного законодавства, покупець має право встановити розумний строк для їх передання. Якщо приналежності товару або документи, що стосуються товару, не передані продавцем у встановлений строк, покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу та повернути товар продавцеві.
Доказів відмови від договору та повернення товару продавцеві відповідачем не надано.
Застосування до спірних правовідносин Інструкції П-6, П-7 можуть мати місце лише тоді, коли це прямо передбачено договором з посиланням на конкретні норми зазначеної Інструкції, що сторони і узгодили у п.8 договору.
Відповідно до п.14 Інструкції П-7 приймання продукції за якістю та комплектністю здійснюється у точній відповідності зі стандартами та технічними умовами, загальними та винятковими умовами поставки, іншими обов'язковими для сторін правилами, а також за супровідними документами, що підтверджують якість та комплектність продукції, що поставляється (технічний паспорт, сертифікат та ін.), відсутність яких не призупиняє приймання продукції. В цьому випадку складається акт про фактичну якість та комплектність поставленої продукції та в ньому зазначається, які документи відсутні.
Так, при прийманні продукції за договором поставки №4-587 від 02.04.2010р. жодних актів про відсутність супровідних документів не складалося, що свідчить про передання відповідачу останніх у повному обсязі, враховуючи також той факт, що накладна №РН-0000155 від 13.04.2010р., як визначено вище підписана без зауважень, тобто товар вручений відповідачу з додатками, визначеними п. 6.1 договору.
Відповідно до ч.1 ст. 613 Цивільного кодексу України кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов'язку.
ВАТ «Енергомашспецсталь»не довів, що було позбавлено можливості здійснити оплату поставленого товару з вини позивача у визначений в договорі строк оплати.
З урахуванням викладеного, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком господарського суду про обґрунтованість вимог щодо стягнення заборгованості за поставлену продукцію в розмірі 26 701 грн. 37 коп.
Крім того, позивач, посилаючись на п. 10.5 договору просив стягнути з відповідача пеню в розмірі 1 484 грн. 60 коп. за період з 27.04.2010р. по 12.09.2010р.
Відповідно до ст.ст. 216 -218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»від 22.11.1996р. № 543-96-ВР передбачено, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Відповідно до п.10.5 договору сторони передбачили, що у разі несвоєчасної оплаті поставленої продукції покупець сплачує постачальнику пеню в розмірі 0,04% суми простроченого платежу за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ.
Після перерахунку, здійсненого з дотриманням положень чинного законодавства, господарським судом Донецької області правомірно та обґрунтовано присуджено до стягнення пеню в розмірі 1 484 грн. 60 коп.
Таким чином доводи апеляційної скарги не спростовують висновків викладених у рішенні суду першої інстанції.
За таких обставин, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення у відповідності до норм матеріального і процесуального права, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Донецької області від 17.04.2012р. у справі №35/236 підлягає залишенню без змін.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті держаного мита за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Енергомашспецсталь»м.Краматорськ Донецької області на рішення господарського суду Донецької області від 17.04.2012р. у справі №35/236 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 17.04.2012р. у справі №35/236 - залишити без змін.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий Н.В. Ломовцева
Судді: Т.М. Колядко
Н.М. Принцевська
Надруковано 6 прим.:
1-2. Позивачу;
3. Відповідачу;
4. У справу;
5. ДАГС;
6. ГСДО
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2012 |
Оприлюднено | 04.07.2012 |
Номер документу | 24968895 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Ломовцева Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні