Рішення
від 24.05.2012 по справі 2-100/2009
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

24.05.2012

Апеляційний суд міста Севастополя

Справа № 22ц-819/2012р. Головуючий у першій

Інстанції Бухарєва Т.І.

Категорія 5 Доповідач у апеляційній

інстанції Сундуков В.М.

РІШЕННЯ

Іменем України

24 травня 2012 року колегія судової палати з цивільних справ Апеляційного суду міста Севастополя в складі:

головуючого: Сундукова В.М.,

суддів: Єфімової В.О., Саліхова В.В.,

при секретарі: Блох Д.Д.,

за участю: представника Колективного сільськогосподарського підприємства «Пам'ять Леніна» - Черкашиної О.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Севастополі апеляційну скаргу Колективного сільськогосподарського підприємства «Пам'ять Леніна» на рішення Балаклавського районного суду м.Севастополя від 14 травня 2009 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Горний» про визнання власності на кімнату , -

В С Т А Н О В И Л А:

У лютому 2008 року позивач звернулася до суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Горний» про визнання власності на кімнату АДРЕСА_1.

Вимоги позову мотивувала тим, що вона, як член колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) «Пам'ять Леніна», має право на майновий пай із майна реорганізованого сільськогосподарського підприємства, посилаючись на те, що на підставі рішення загальних зборів співвласників зазначеного майна її було виділено на її майновий пай у власність зазначену кімнату.

Вказала, що вона не може зареєструвати в державних органах своє право власності на вказану нерухомість з тих підстав, що факт придбання нерухомості не був нотаріально завірений.

Рішенням Балаклавського районного суду м.Севастополя від 14 травня 2009 року позов задоволено у повному обсязі.

Не погодившись з рішенням суду, Колективне сільськогосподарське підприємство «Пам'ять Леніна» подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального і процесуального права, постановити нове рішення по суті позовних вимог.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника КСП «Пам'ять Леніна», обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Ухвалюючи рішення про визнання за позивачкою права власності на спірну кімнату, суд першої інстанції виходив із того, що позивач набула право власності на спірне жиле приміщення в порядку, встановленому законом для виділення членам колективного сільськогосподарського підприємства в натурі належної їм частки майна пайового фонду підприємства.

З таким висновком суду погодитись не можна.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, не заборонених законом.

Однією з таких підстав згідно зі ст. 9 Закону України «Про колективні сільськогосподарські підприємства» є одержання членами колективного сільськогосподарського підприємства в натурі частки з пайового фонду колективного сільськогосподарського підприємства.

На виконання Указу Президента України "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки" від 29 січня 2001 року № 62 постановою Кабінету Міністрів України "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки" від 28 лютого 2001 року № 77 затверджено Методику уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих (далі - Методика). Згідно з п. 18 зазначеної Методики у процесі розрахунку пайового фонду складаються переліки активів за їх призначенням: майно, яке передбачається для задоволення боргів; майно соціальної інфраструктури; майно, яке не підлягає паюванню та майно пайового фонду.

На підставі п. 20 Методики об'єкти житлового фонду включаються до переліку майна соціальної інфраструктури. Для визначення майнових паїв членів підприємства згідно з п. 22 Методики використовується майно пайового фонду.

Відповідно до вказаної Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 177 „Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки" визначено, що виділення майна в натурі проводиться у порядку, розробленому Комісією з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки, та затвердженому зборами співвласників.

Порядком розподілу та використанням майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики України від 14 березня 2001 року та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 квітня 2001 року за № 305/5496 (далі Порядок), встановлено, що визначення конкретного майна для виділення окремому власнику чи групі власників у натурі проводиться Комісією на підставі рішення зборів співвласників.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач має право на майновий пай з майна реорганізованого КСП „Пам'ять Леніна" і, як учасник договору „Про спільне користування та розпорядження майном", яке раніше передано у користування СПК „Горний", її право на майновий пай підтверджується протоколом № від 10.11.2005 р., випискою з протоколу про затвердження аукціону.

За результатами аукціону, проведеного між власниками спільного майна, за рішенням загальних зборів співвласників майна, які затвердили результати аукціону від 14.11.2005 року, позивачу виділено майно на суму 5580 грн., яке складається з кімнати АДРЕСА_1.

Колегія суддів звертає увагу на той факт, що відомості стосовно того, що спірна квартири набула статус майна пайового фонду КСП „Пам'ять Леніна" згідно з п. 18 зазначеної Методики, в матеріалах справи відсутні, відтак висновок суду про правомірність набуття позивачем вказаного майна в рахунок належного їй майнового паю колегія суддів вважає необґрунтованим та таким, що не заснований на доказах.

Також судом першої інстанції не надано належної правової оцінки і тому факту, що виділення майна в натурі проводилося без дотримання зазначеного вище порядку розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств та, при наявності законодавчо встановленої процедури набуття у власність майна в рахунок належного майнового паю, розгляд вказаного питання у судовому порядку колегія суддів вважає таким, що суперечить вимогам ст.15 ЦПК України.

Суд першої інстанції належної правової оцінки вказаним обставинам не дав та помилково дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

За таких обставин слід визнати, що рішення суду постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а тому підлягає скасуванню на підставі пп.1,4 ч.1 ст.309 ЦПК України із ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.303-317 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА :

Апеляційну скаргу Колективного сільськогосподарського підприємства «Пам'ять Леніна» задовольнити.

Рішення Балаклавського районного суду м.Севастополя від 14 травня 2009 року - скасувати. Ухвалити нове рішення.

В позові ОСОБА_4 до сільськогосподарського виробничого кооперативу «Горний» про визнання права власності на кімнату відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено шляхом подання касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя: /підпис/ В.М.Сундуков

Судді: /підпис/ В.О.Єфімова

/підпис/ В.В.Саліхов

з оригіналом згідно:

Суддя Апеляційного суду

м. Севастополя В.М.Сундуков

СудАпеляційний суд міста Севастополя
Дата ухвалення рішення24.05.2012
Оприлюднено09.07.2012
Номер документу25101937
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-100/2009

Рішення від 24.05.2012

Цивільне

Апеляційний суд міста Севастополя

Сундуков В. М.

Ухвала від 22.03.2012

Цивільне

Апеляційний суд міста Севастополя

Сундуков В. М.

Ухвала від 21.03.2012

Цивільне

Апеляційний суд міста Севастополя

Сундуков В. М.

Рішення від 02.07.2009

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Панчук А. І.

Рішення від 17.02.2009

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Бондаренко Г.Ю.

Рішення від 28.04.2009

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

Мясоєдова Олена Миколаївна

Рішення від 08.01.2009

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Чаус Л.В.

Ухвала від 26.02.2008

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Юзвик М.М.

Рішення від 26.03.2009

Цивільне

Корюківський районний суд Чернігівської області

Чурупченко М.І.

Рішення від 12.05.2009

Цивільне

Березанський міський суд Київської області

Лялик P.M.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні