ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19.07.12 р. Справа № 5006/4/74пн/2012
Представниками сторін не надані письмові клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу. Відповідно до статті 81-1 ГПК України складається протокол судового засідання.
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гринько С.Ю. при секретарі судового засідання Кундель В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали позовної заяви:
за участю представників сторін:
від позивача - Бурцев О.В. - довіреність 09.01.2012р.,
від відповідача - Доценко О.Г. - довіреність від 11.07.2012р.,
від прокуратури - Шаталова О.О. - свідоцтво,
треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5
за позовом - Комунального підприємства "Служба єдиного замовника Ворошиловського
району м. Донецька" м. Донецьк
до відповідача - Приватного виробничо-комерційного підприємства "Тома" м. Донецьк
за участю представника прокуратури Донецької області та третіх осіб без самостійних вимог на предмет позову на боці позивача
про зобов'язання відповідача надати відкритий доступ до інженерних комунікацій будинку АДРЕСА_1
СУТЬ СПРАВИ :
18.05.2012р. КП "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька" звернулось до господарського суду Донецької області з позовом про зобов'язання Приватного виробничо-комерційного підприємства "Тома" м. Донецьк надати відкритий доступ до інженерних комунікацій будинку АДРЕСА_1.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на той факт, що у зв'язку з надходженням скарги мешканців будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_4 на незадовільне опалення в його квартирі в період опалювального сезону, позивачем спільно з КП "Донецькміськтепломережа" обстежений вказаний житловий будинок, в результаті чого встановлено, що стояки централізованого опалення, які розташовані в квартирах, знаходяться в задовільному стані, у зв'язку з чим комісія прийшла до висновку, що причиною незадовільного опалення в квартирах є завужений стояк обратки, який розташований в підвалі будинку, власником якого є відповідач. Однак, здійснити заміну інженерних комунікацій в підвальному приміщенні позивачу неможливо, оскільки відповідач, як власник підвалу, не надає відкритий доступ до інженерних комунікацій, розташованих в його приміщенні, що підтверджується актом від 27.09.2011р. Нормативно позивач обґрунтовує свої вимоги посиланням на ст. 17 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідно до якої споживач зобов'язаний забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення: 1) для ліквідації аварій - цілодобово; 2) для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору.
В підтвердження викладених в позові обставин позивач надав підписаний між ОСОБА_6, ОСОБА_7 та відповідачем договір купівлі-продажу приміщення від 21.11.2006р., акт прийому-передачі приміщення від 21.11.2006р., витяг з Державного реєстру правочинів № 3190860 від 21.11.2006р., витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно № 12685206 від 29.11.2006р., підписаний сторонами договір № 566 на спільне користування будинком та прибудинковою територією від 21.11.2006р., припис з вимогою до відповідача відновити систему централізованого опалення в проектне положення, акт від 29.09.2011р., яким встановлений факт заміни системи централізованого опалення на обратці на пластикову трубу з явним завуженням діаметру, у зв'язку з чим житловий будинок АДРЕСА_1 недоотримає теплоносій в повному об'ємі.
2
Відповідач заперечує проти вимог позову на тій підставі, що твердження позивача про нібито власник приміщення підвалу будинку АДРЕСА_1 в місті Донецьку, яким він являється відповідно до договору купівлі-продажу від 21.11.2006р. перешкоджає у доступі балансоутимувачу (позивачу) для заміни труб (комунікацій будинку) являється недоведеним, так як з акту від 10.11.2011р. вбачається, що начальник ЖЕУ-3 - Жовтюк А.Т.,, старший майстер Ворошиловського теплового району КПП «Донецькміськтепломережа» - Осмоловський С.П. разом з директором ПП «Тома» обстежили систему опалення підвального приміщення будинку, тобто всі зацікавлені особи мали вільний доступ до підвалу для обстеження комунікацій.
В судовому засіданні 04.07.2012р. прокурором прокуратури Донецької області надано повідомлення в порядку статті 29 Господарського процесуального кодексу України про вступ прокурора у розгляд справи за своєю ініціативою.
Свій вступ у розгляд справи прокурор пояснює тим, що до прокуратури Донецької області надійшло колективне звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 міста Донецька, в якому повідомлено про те, що протягом тривалого періоду до Комунального підприємства "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька, якому передано житловий фонд, зокрема, бидинок АДРЕСА_1 міста Донецька, неодноразово надходили скарги мешканців будинку про незадовільне опалення квартир. Приймаючи до уваги, що зачіпаються інтереси громадян, значна кількість яких є особи неспроможні через фізичний стан самостійно захистити свої порушені права і інтереси, прокуратура відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» має право здійснювати представництво інтересів громадян в суді.
Відповідно до статті 27 Господарського процесуального кодексу України господарський суд ухвалив залучити заінтересованих осіб - мешканців будинку АДРЕСА_1 в м.Донецьку в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет заявленого позову - ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_10
Треті особи пояснили суду, що в квартирах, в яких вони проживають, протягом тривалого періоду незадоволено проводиться опалення приміщення будинку. Після огляду стояків в квартирах, працівниками КП "Служба єдиного замовника Ворошиловського району і КПП «Донецькміськтепломережа» було встановлено, що стояки знаходяться у задовільному стані, але для перевірки стану стояків (комунікацій) в підвальному приміщенні, власником якого є ПП «Тома» неможливо увійти внаслідок не надання доступу.
16.07.2012р. оголошена перерва на 19.07.2012р. на підставі ст.77 ГПК України.
17.07.2012р. представник відповідача надав клопотання про залучення в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет позову постачальника теплової енергії на підставі ст.27 Господарського процесуального кодексу України - «Донецькміськтепломережа» для з»ясування доцільності проведення запропонованих позивачем заходів.
Господарський суд відмовляє у клопотанні про залучення третьою особою тепло постачальника, так як предметом даного спору не є встановлення факту поставки теплової енергії.
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, третіх осіб, дослідивши матеріали справи та, оцінивши подані докази, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Предметом позову є зобов'язання відповідача надати відкритий доступ до інженерних комунікацій будинку АДРЕСА_1.
Таким чином, господарський суд розглядує тільки це питання, а не причину незадовільного опалення квартир третіх осіб і будинку в цілому, так як це питання є іншим предметом спору і не є предметом даного спору.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне виробничо-комерційне підприємство "Тома" (відповідач) за договором купівлі-продажу приміщення від 21.11.2006р. є власником нежитлового підвального приміщення загальною площею 232,9 кв. м. в житловому приміщені АДРЕСА_1, право власності на який також підтверджується витягом з Державного реєстру правочинів № 3190860 від 21.11.2006р. та витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно № 12685206 від 29.11.2006р.
Господарським судом встановлено, що 21.11.2006р. сторонами підписаний договір № 566 на спільне користування будинком та прибудинковою територією, предметом якого є передача замовником (відповідачем) виконавцю (позивачу) функцій по утриманню будинку та прибудинкової території. Відповідно до умов договору замовник володіє на праві власності вбудованим нежитловим приміщенням - офіс, підвал площею 232,9 кв. м., розташованим в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу. Відповідно до розділів 2, 3 договору виконавець (позивач) взяв на себе обов'язок, зокрема, обслуговувати будинок та інженерні комунікації, утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових систем, тощо.
Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за № 927/11207 відповідно до Закону України "Про Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2004 - 2010 роки" та Указу Президента України від 19.08.2002 N 723 "Про Положення про Державний комітет України з питань житлово-комунального господарства" затверджено Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій ( далі по тексту - Правила ).
Цими Правилами житлово-комунальні послуги, якими є результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил надаються виконавцем.
Виконавець послуг - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Комунальне підприємство "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька" являється балансоутимувачем будинку АДРЕСА_1, який несе відповідальність за обслуговування житлового будинку і інженерних комунікацій, які забезпечують нормальну експлуатацію житлового фонду відповідно до Правил і норм технічної експлуатації житлових будинків. Ця вимога була затверджена між сторонами у договорі № 566 від 21.11.2006р. про спільне користування будинком і при будинковою територією пунктом 2.1.
Закон України "Про житлово-комунальні послуги" визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.
Житлово-комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Стаття 17 вказаного Закону встановлює порядок доступу до житла та іншого володіння для ліквідації аварій, проведення оглядів технічного стану, перевірки показань засобів обліку, а саме: споживач зобов'язаний забезпечити доступ до мережі, арматури, засобів обліку, розподільчих систем представників виконавця/виробника за наявності в них відповідного посвідчення: 1) для ліквідації аварій - цілодобово; 2) для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних та профілактичних оглядів, зняття контрольних показників засобів обліку тощо - згідно з істотними умовами договору.
Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій передбачаются комплексне обстеження комісією елементів приміщень будинку, а також їх зовнішнього благоустрою з метою визначення технічного і санітарного стану, виявлення несправностей і прийняття рішень щодо їх усунення, а також визначення готовності будинків до експлуатації в наступний період.
Виявлені під час оглядів дефекти, деформації конструкцій або обладнання будинків, що можуть призвести до зниження несучої спроможності й стійкості конструкцій або будинків, обвалів чи порушення нормальної роботи обладнання, усуваються виконавцем послуг із залученням, у разі необхідності, спеціалізованої організації.
Таким чином законодавчо прописано обов»язковість забезпечення доступу до комунікацій всіма споживачами житлово-комунальних послуг, власниками, користувачами житлового чи нежитлового приміщення будинку.
29.09.2011р. комісією у складі начальника ЖЕУ-3 та майстрів технічної ділянки при обстеженні нежитлового напівпідвального приміщення житлового в житловому будинку АДРЕСА_1 складений акт, яким встановлено, що система централізованого опалення на обратці по всьому приміщенню була замінена на пластикову трубу з явним звуженням з діаметру 89 мм на діаметр 50 мм, у зв'язку з чим житловий будинок № 5 недотримує теплоносій у повному об'ємі.
Позивач правомірно просить зобов'язати відповідача, як власника нежитлового напівпідвального приміщення житлового будинку АДРЕСА_1, в якому розташовані інженерні комунікації, надати відкритий доступ до них для заміни на належні, оскільки відповідач не здійснює заміну діючого стояка обратки на стояк відповідного діаметру та не надає відкритий доступ до нього позивачу, що є порушенням умов п. 3.10 договору та ст. 17 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Таким чином, дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши представлені в обґрунтування заявлених позовних вимог докази, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги КП "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька" підлягають задоволенню, оскільки позивачем доведені наступні факти:
- сторони самостійно в договорі передбачили обов'язок позивача обслуговувати будинок та інженерні комунікації, утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових систем, приймати заходи по ліквідації аварійних ситуацій тощо, та обов'язок відповідача відповідно утримувати приміщення в належному стані, забезпечувати його збереження, здійснювати поточний ремонт приміщень, сантехобладнання, сантехприборів та інженерних мереж, які проходять по приміщенню за свій рахунок, забезпечити безперешкодний, щодобовий доступ в приміщення виконавця в порядку, визначеним законом та договором, для ліквідації аварій, усунення недоліків санітарно-технічного та інженерного обладнання будинку, проведення технічних та профілактичних оглядів;
- представник відповідача повідомив суд про те, що доступ до комунікаціє є, однак він обмежений оглядовими віконцями відповідно до кожного стояку та відкритою зоною доступу в електрощитовій кімнаті;
- належності відповідачу на праві власності підвального приміщення в буд. АДРЕСА_1, в якому знаходяться інженерні комунікації (договір купівлі-продажу приміщення від 21.11.2006р.);
- наявності між сторонами договірних правовідносин щодо спільного користування будинком АДРЕСА_1 ( договір № 566 від 21.11.2006р.)
- незадовільного стану інженерних комунікацій, які розташовані в підвалі будинку АДРЕСА_1 ( акт від 29.09.2011р.);
- ненадання відповідачем відкритого доступу до інженерних комунікацій у повному обсязі, так як обмежений доступ до комунікацій не передбачений а ні Правилам утримання жилих будинків та прибудинкових територій, а ні Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Приймаючи до уваги, що з вини відповідача виник цей спір, на нього покладається судовий збір.
На підставі ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 та, керуючись статтями 49, 82, 84, 81-1, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В и р і ш и в:
Задовольнити позов Комунального підприємства "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька" м. Донецьк за участю прокурора Донецької області і третіх осіб без самостійних вимог на предмет позову до Приватного виробничо-комерційного підприємства "Тома" м. Донецьк про зобов'язання відповідача надати відкритий доступ до інженерних комунікацій будинку АДРЕСА_1.
5
Зобов'язати Приватне виробничо-комерційне підприємство "Тома" м. Донецьк-83055, пр. Гурова, 5, ЗКПО 24817585 забезпечити Комунальному підприємству "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька" м. Донецьк-83001, вул. Постишева, 70, ЗКПО 05478812 відкритий доступ до інженерних комунікацій в нежитлове напівпідвальне приміщення житлового будинку АДРЕСА_1 міста Донецька.
Стягнути з Приватного виробничо-комерційного підприємства "Тома" м. Донецьк-83055, пр. Гурова, 5, ЗКПО 24817585 на користь Комунального підприємства "Служба єдиного замовника Ворошиловського району м. Донецька" м. Донецьк-83001, вул. Постишева, 70, ЗКПО 05478812 1073,00грн. судового збору.
Рішення господарського суду, повний текст якого підписаний та оголошений 19.07.2012року, може бути оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду через місцевий господарський суд в десятиденний термін.
Суддя Гринько С.Ю.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2012 |
Оприлюднено | 26.07.2012 |
Номер документу | 25314773 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні