cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" серпня 2012 р. Справа № 23/5009/7857/11
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіПоліщука В.Ю. (доповідач), суддів:Білошкап О.В., Панової І.Ю., за участю представників: від ТзОВ "Атма Преса": не з'явились; від ТзОВ "Арт Моторс": не з'явились; від ПАТ "Дельта Банк": Алюніна О.О. -представник (довіреність від 13.04.2011 року); від АТ "Траста Комерцбанка": Конопля А.М. -представник (довіреність від 31.02.2012 року); розглянувшикасаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк", на ухвалуДонецького апеляційного господарського суду від 23 лютого 2012 року, у справі№ 23/5009/7857/11 Господарського суду Запорізької області, за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Атма Преса" (м. Дніпропетровськ), доТовариства з обмеженою відповідальністю "Арт Моторс" (м. Запоріжжя), провизнання банкрутом, - в с т а н о в и в :
У грудні 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Атма Преса" (далі за текстом -ТзОВ "Атма Преса") звернулось до Господарського суду Запорізької області із заявою про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Арт Моторс" (далі за текстом -ТзОВ "Арт Моторс"), в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою Господарського суду Запорізької області від 19.12.2011 року у справі № 23/5009/7857/11 (суддя -Шевченко Т.М.) визнано ТзОВ "Арт Моторс" банкрутом, введено ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено ініціюючого кредитора ТзОВ "Атма Преса".
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 23.02.2012 року у справі № 23/5009/7857/11 (головуючий суддя -М'ясищев А.М., судді: Будко Н.В., Москальова І.В.) відмовлено у прийнятті апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (далі за текстом -ПАТ "Дельта Банк") на постанову Господарського суду Запорізької області від 19.12.2011 року. Ухвалу апеляційного господарського суду мотивовано тим, що ПАТ "Дельта Банк" на час апеляційного оскарження не набуло ні статусу кредитора, ні учасника провадження у цій справі, і, крім того, скаржником до апеляційної скарги не додано доказів того, що, при прийнятті постанови від 19.12.2011 року, було вирішено питання про його права та обов'язки.
Усунувши недоліки касаційної скарги, визначені ухвалою Вищого господарського суду України від 12.04.2012 року (касаційну скаргу ПАТ "Дельта Банк" повернуто з підстав, визначених п. 6) ст. 111 3 ГПК України), ПАТ "Дельта Банк" повторно звернулось з касаційною скаргою від 10.05.2012 року (№ 02.-1-2620), у якій просить скасувати ухвалу Донецького апеляційного Господарського суду від 23.02.2012 року та передати справу до апеляційної інстанції на новий розгляд. При цьому, скаржник посилається на порушення господарським судом апеляційної інстанції норм процесуального права, зокрема, ст. 97 ГПК України.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 30.07.2012 року, згідно зі ст. 111 4 ГПК України, касаційну скаргу ПАТ "Дельта Банк" прийнято до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні за участю представників сторін.
08.08.2012 року від ПАТ "Дельта Банк", на виконання ухвали Вищого господарського суду України від 30.07.2012 року, надійшов оригінал апеляційної скарги від 03.02.2012 року (вих. № 02.1-1921), у прийнятті якої було відмовлено ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 23.02.2012 року.
За Розпорядженням заступника Секретаря судової палати від 08.08.2012 року розгляд справи здійснено у складі колегії суддів: головуючий суддя -Поліщук В.Ю., судді: Білошкап О.В., Панова І.Ю. (за вказаних у Розпорядженні підстав).
В судовому засіданні касаційної інстанції представник ПАТ "Дельта Банк" касаційну скаргу підтримала за наведених у ній підстав, просила її задовольнити, ухвалу Донецького апеляційного Господарського суду від 23.02.2012 року та передати справу до апеляційної інстанції на новий розгляд.
Представник АТ "Траста Комерцбанка" у розгляді касаційної скарги ПАТ "Дельта Банк" поклався на розсуд суду.
Інші учасники касаційного провадження у справі уповноважених представників в судове засідання касаційної інстанції не направили, хоча про дату, час та місце розгляду касаційної скарги були повідомлені належним чином. Враховуючи, що учасників судового провадження було повідомлено про те, що не з'явлення їх представників в судове засідання касаційної інстанції не тягне за собою відкладення розгляду справи, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про можливість розгляду касаційної скарги за відсутності в судовому засіданні уповноважених представників учасників судового провадження, які не з'явились.
Заслухавши доповідь судді Поліщука В.Ю., обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування апеляційним господарським судом норм процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Згідно зі ст. 111 5 ГПК України, у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суду першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням. Касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.
Касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду (ст. 111 13 ГПК України).
Статтею 4 1 ГПК України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом, які превалюють, як спеціальні норми права, у застосуванні над загальними нормами ГПК України.
У відповідності з п. п. 1, 3 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності регулюється з урахуванням особливостей, передбачених розділом VI цього Закону.
Пункт 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Названа конституційна норма конкретизована законодавцем в ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи у випадках і порядку, встановлених процесуальним законом, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, а також на перегляд справи Верховним Судом України.
Таким чином, реалізація конституційного права на апеляційне та касаційне оскарження судового рішення, у відповідності до вказаного Закону, ставиться в залежність від положень процесуального закону.
Господарський процесуальний кодекс України містить імперативні норми про те, в яких випадках особа має право оскаржити прийняті господарським судом рішення в апеляційному чи касаційному порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 ГПК України, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.
Апеляційним господарським судом, при вирішенні питання про прийняття апеляційної скарги встановлено, що ПАТ "Дельта Банк" станом на час звернення з апеляційною скаргою не є ні кредитором ТзОВ "Арт Моторс", ні учасником провадження у справі про банкрутство останнього. Поряд з цим, апеляційним господарським судом встановлено відсутність доказів того, що при прийнятті постанови від 19.12.2012 року (про перегляд якої ПАТ "Дельта Банк" було подано апеляційну скаргу) було вирішено питання про права та обов'язки останнього.
Колегія суддів касаційної інстанції враховує, що провадження у цій справі про банкрутство порушено в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою можливість звернення кредитора з вимогами до боржника передбачено лише після визнання боржника банкрутом і задоволення вимог кредиторів здійснюється в порядку черговості, передбаченому ст. 31 цього Закону.
Водночас, по переконанню колегії суддів касаційної інстанції, під час розгляду апеляційної скарги, поданої особою, яка не брала участі у справі під час слухання господарським судом першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження (якщо вона не підлягала поверненню з передбачених ГПК України підстав), повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі. Якщо, при цьому, буде встановлено, що права такої особи оскаржуваним судовим рішенням не порушені та що питання про її права і обов'язки стосовно сторін у справі господарським судом першої інстанції не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою має припинити апеляційне провадження на підставі п. 1) ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки у такому випадку не існує правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі (Постанова Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" № 7 від 17.05.2011 року).
За таких підстав, колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку про необхідність скасування оскаржуваної ухвали господарського суду апеляційної інстанції від 23.02.2012 року та направлення справи № 23/5009/7857/11 до Донецького апеляційного господарського суду для вирішення питання про прийняття апеляційної скарги до провадження.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 13 ГПК України Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" задовольнити частково.
2. Ухвалу Донецького апеляційного господарського суду від 23 лютого 2012 року № 23/5009/7857/11 Господарського суду Запорізької області скасувати.
3. Справу № 23/5009/7857/11 направити до Донецького апеляційного господарського суду.
Головуючий суддя В.Ю. Поліщук
судді: О.В. Білошкап
І.Ю. Панова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2012 |
Оприлюднено | 17.08.2012 |
Номер документу | 25628674 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Поліщук B.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні