Ухвала
від 09.08.2012 по справі 2-318
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №2-318 Головуючий у суді у 1 інстанції - Шелэхова Номер провадження 22-ц/1890/1678/12 Суддя-доповідач - Хвостик Категорія - 47

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2012 року м.Суми

Колегія суддів з розгляду справ цивільного судочинства Апеляційного суду Сумської області в складі:

головуючого-судді - Хвостика С. Г.,

суддів - Криворотенка В. І., Левченко Т. А.,

за участю секретаря - Пархоменко А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Апеляційного суду Сумської області апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 20 червня 2012 року

в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, третя особа: відділ опіки та піклування Сумської міської ради в особі Служби в справах дітей Сумської міської ради, про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини та відібрання дитини та

за зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: відділ опіки та піклування Сумської міської ради в особі Служби в справах дітей Сумської міської ради, про визначення місця проживання дитини, -

в с т а н о в и л а:

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 20 червня 2012 року частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_2.

Розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції у Сумській області, актовий запис № 1322 від 29 серпня 2008 року.

Стягнуто з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ур. м. Суми, Сумської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, працюючого стрільцем-пожежником Обласного комунального підприємства «Аеропорт Суми», на утримання доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, аліменти в розмірі ј частини всіх видів доходів відповідача, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи стягнення з 20 червня 2012 року, на користь матері - ОСОБА_2.

Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави 214 грн. 60 коп. судового збору.

Встановлено місце проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, з матір'ю - ОСОБА_2.

Відібрано дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, у батька, ОСОБА_1 та передано матері ОСОБА_2.

Відмовлено в задоволенні іншої частини позовних вимог.

Відмовлено у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: відділ опіки та піклування Сумської міської ради в особі Служби в справах дітей Сумської міської ради, про визначення місця проживання дитини.

Зазначене рішення відповідач за первісним позовом ОСОБА_1 частково оскаржив в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду змінити в частині визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини та відібрання дитини і ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні первісних позовних вимог у зазначеній частині, а його зустрічні позовні вимоги - задовольнити в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги зазначається, що при ухваленні оскаржуваного рішення суд не врахував інтереси малолітньої дитини. Також судом першої інстанції не надано належної оцінки тій обставині, що малолітня дитина проживає разом з батьком в квартирі, в якій проживала з народження, і таке місце проживання визначено сторонами спільно. Не враховано, що спочатку позивач сама самовільно змінила місце проживання їхньої малолітньої дочки і приховувала це від батька дитини - відповідача за первісним позовом. Крім того, за той час, коли дитина проживала разом з матір'ю, стан її здоров'я погіршився, вона зазнала негативного впливу з боку матері та жорстокого поводження з нею. Також не врахована думка самої малолітньої дочки сторін, яка більш емоційно прив'язана до батька та його родичів і бажає проживати разом з ними. Як вважає відповідач, судом не враховано того факту, що позивач на даний час ніде не працює, не має самостійного доходу, а тому не може належним чином забезпечити існування та розвиток дитини.

Крім того, суд не надав належної оцінки тій обставині, що місце проживання дитини з батьком на даний час вже вирішено виконавчим комітетом Сумської міської ради, а також суд допустився інших порушень норм матеріального і процесуального права, що свідчить про незаконність рішення суду.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача ОСОБА_1 і його представників ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про задоволення апеляційної скарги, пояснення позивача ОСОБА_2 і її представника ОСОБА_6, а також представника третьої особи Служби у справах дітей ОСОБА_7 про залишення рішення без змін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що з 29 серпня 2008 року сторони перебувають у зареєстрованому шлюбі та мають дочку ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3 (т.1, а.с.7, 8), з якою проживали за адресою: АДРЕСА_1.

20 вересня 2011 року мати ОСОБА_2 разом з дитиною перейшла на інше місце проживання за адресою АДРЕСА_2.

01 грудня 2011 року батько ОСОБА_1 забрав дитину з Дошкільного навчального накладу «Веселка» в с. Бездрик, Сумського району, який ОСОБА_3 відвідувала з 25 жовтня 2011 року, без згоди матері, і з того часу вона проживає разом з батьком та його ріднею АДРЕСА_1, тобто з того часу змінилось місце проживання дитини сторін.

Обидві сторони відповідально ставляться до виконання своїх батьківських обов'язків, мають позитивні характеристики, належні матеріально-побутові умови для забезпечення потреб дитини, дитина прихильна до обох батьків, кожен з них може створити дитині належні умови для виховання та розвитку.

Задовольняючи первісний позов і, відмовляючи у задоволенні зустрічного, суд першої інстанції виходив з рівності прав та обов'язків батька й матері щодо своєї малолітньої дитини, а також проголошеного Декларацією прав дитини принципу 6 про те, що малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виключні обставини, бути розлучена зі своєю матір'ю, тобто, відсутності таких виключних обставин, а також з урахуванням висновку відділу опіки та піклування Сумської міської ради в особі Служби в справах дітей про можливе визначення місця проживання малолітньої дитини саме з матір'ю, тому дійшов обґрунтованого висновку про те, що місце проживання малолітньої дитини сторін необхідно визначити разом з її матір'ю, ОСОБА_2, правильно, на підставі ст.ст.180-182 СК України, стягнувши з батька аліменти на утримання дитини.

Крім того, законним і обґрунтованим є рішення суду і в частині відібрання дитини у батька і повернення її матері за попереднім місцем проживання, так як матеріалами справи доведено, що відповідач самочинно, без згоди позивача, з якою малолітня дитина проживала на законних підставах, змінив місце проживання їх дитини.

Також рішення ухвалено на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, дана оцінка належним і допустимим доказам, детально проаналізовані всі посилання на підтвердження вимог позовів і наведені переконливі мотиви щодо обґрунтування первісного позову і відмови в задоволенні зустрічного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Суть доводів апеляційної скарги зводиться до того, що суд безпідставно не врахував наданих доказів про те, що місце проживання малолітньої дитини саме з батьком відповідає її інтересам, так як дитина зареєстрована за тією адресою, стан здоров'я дитини за час проживання з батьком покращився, вона має більшу емоційну прихильність до батька, так як з народження проживала в квартирі свого батька - відповідача за первісним позовом, а тому зміна соціального середовища в цілому може негативно вплинути на її загальний емоційний стан та психічний розвиток особистості, а також в них відповідач посилається на те, що позивачка не має самостійного доходу, що вона вчиняла розпусні дії щодо дитини і жорстоко з нею поводилась, а в свій час вона викрала в нього дитину.

Однак, колегія суддів ставиться критично до вказаних доводів апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Зокрема, місце реєстрації малолітньої ОСОБА_3 за місцем проживання батька не може вплинути на висновок суду про місце проживання дитини саме з матір'ю, оскільки вказана обставина не є такою, що має істотне значення для вирішення вказаного питання відповідно до ст.162 СК України (т.1, а.с.38).

Крім того, посилання на жорстоку поведінку матері, на розпусні дії щодо малолітньої дитини, як і на більшу прихильність дитини до батька, є лише припущеннями, що не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.

Так, наявність легких тілесних ушкоджень на тілі малолітньої ОСОБА_3 станом на 02 грудня 2011 року від дій матері ОСОБА_2 вказана зі слів бабусі дитини, про що зазначено в акті судово-медичного обстеження (т.1, а.с.117), тому в порушенні кримінальної справи відносно позивачки відмовлено за відсутністю складу злочину (т.1, а.с.110).

Також комісією працівників Дошкільного навчального закладу «Веселка» 01 грудня 2011 року була оглянута ОСОБА_3 і на її тілі видимих ран, подряпин та синців виявлено не було (т.1, а.с.131).

У своєму письмовому повідомленні від 27 березня 2012 року практикуючий психолог ОСОБА_9, яка спілкувалася з малолітньою дитиною, зазначила, що ОСОБА_3 в однаковій мірі проявляє прихильність як до матері, так і до батька, але більшу емоційну прихильність проявляє до діда та баби з боку батька (т.1, а.с.226-227), що, на думку колегії суддів, не повинно зменшувати роль саме батьків у вихованні і розвитку дітей.

Що стосується факту ніби то викрадення дитини її матір'ю, про що йдеться в апеляційній скарзі, то він не знайшов свого підтвердження, про що свідчить постанова правоохоронного органу від 21 листопада 2011 року, якою відмовлено в порушенні кримінальної справи відносно ОСОБА_2 по вказаному факту (т.1, а.с.45, 132).

Щодо відсутності у позивачки самостійного доходу, що виключає можливість передачі їй дитини для проживання, то з цього приводу посилання суду першої інстанції на те, що вказана обставина є передчасною, є правильним, оскільки з матеріалів справи вбачається, що з 01 вересня 2006 року по 04 червня 2012 року ОСОБА_2 навчалась на денній бюджетній формі в Сумському Національному аграрному університеті і отримувала стипендію (т.1, а.с.63, 64, 65, 115, 144), яка була її доходом, але на момент розгляду справи не встигла працевлаштуватись, хоча, як пояснила позивач в судовому засіданні суду апеляційної інстанції, вона і надалі бажає навчатися у тому ж навчальному закладі.

Також не заслуговує на увагу і посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що суд не мав права вирішувати питання про визначення місця проживання малолітньої дитини з матір'ю, так як вказане питання вже вирішено органом опіки та піклування, виходячи з наступного.

Зокрема, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 257 від 17 травня 2012 року був визначений спосіб участі ОСОБА_2, на підставі її заяви, у вихованні малолітньої дочки, яка проживає з батьком ОСОБА_1, у формі систематичних побачень з дитиною кожної п'ятниці місяця з 18.00 год. до 18.00 год. суботи за місцем проживання матері (т.2, а.с.112), щоб хоча б у такий спосіб бачитись з дитиною, яку батько самочинно забрав до себе, про що ОСОБА_2 пояснила суду апеляційної інстанції, що, на думку колегії суддів, не є тотожним поняттю визначення місця проживання дитини.

Крім того, колегія суддів вважає, що не заслуговують на увагу і доводи апеляційної скарги про відсутність підстав для відібрання у відповідача малолітньої дитини і повернення її за попереднім місцем проживання до матері, так як доведено, що відповідач ОСОБА_1 самочинно змінив місце проживання дочки (т.1, а.с.83, 84, 85, 94), яка на законних підставах мешкала з матір'ю, але при цьому відповідач не надав доказів на підтвердження тих обставин, що за попереднім місцем проживання дитини була створена реальна небезпека для її життя та здоров'я, що б суперечило інтересам дитини, як того вимагають норми ч.1 ст.162, ч.3 ст.163 СК України.

Інші доводи апеляційної скарги, в тому числі і щодо порушення судом норм матеріального і процесуального права, висновків суду першої інстанції про часткове задоволення первісного позову і відмову в задоволенні зустрічного позову, не спростовують і не містять посилань на такі порушення, що б могли бути підставою для зміни чи скасування законного і обґрунтованого рішення суду в оскаржуваній частині.

Отже, апеляційну скаргу необхідно відхилити.

Керуючись ст.ст. 307 ч.1 п.1, 308, 314 ч.1 п.1, 315 ЦПК України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити, а рішення Зарічного районного суду м. Суми від 20 червня 2012 року в даній справі в оскаржуваній частині залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, і з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий -

Судді -

СудАпеляційний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення09.08.2012
Оприлюднено21.09.2012
Номер документу26060226
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-318

Ухвала від 18.10.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Лузан Л. В.

Ухвала від 01.10.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Лузан Л. В.

Ухвала від 13.06.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Дубровна В. В.

Ухвала від 27.07.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Хвостик С. Г.

Ухвала від 09.08.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Хвостик С. Г.

Ухвала від 04.07.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Дубровна В. В.

Ухвала від 26.04.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Криворотенко В. І.

Ухвала від 10.05.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Криворотенко В. І.

Ухвала від 22.03.2012

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Гагін М. В.

Ухвала від 13.03.2011

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Гагін М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні