Рішення
від 09.10.2012 по справі 7/236
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

09.10.12 р. Справа № 7/236

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Е.В. Сгара

При помічнику судді В.Ю. Косицькій

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу:

За позовом: Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" м.Київ в особі Краматорського лінійного управління магістральних газопроводів м.Краматорськ філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» м.Донецьк

До відповідача: Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» м.Слов'нськ

Предмет спору: стягнення заборгованості в сумі 11 901, 70 грн., пені в сумі 868, 84 грн., 3% річних в сумі 175, 71 грн., інфляційних в сумі 353, 91 грн.

За участю представників:

Від позивача: Новак Л.П. - довір.

Від відповідача: не прибув.

СУТЬ СПОРУ:

Дочірня компанія «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» м.Київ в особі Краматорського лінійного управління магістральних газопроводів м.Краматорськ філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» м.Донецьк звернулася до господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» м.Слов'нськ про стягнення заборгованості в сумі 11 901, 70 грн., пені в сумі 868, 84 грн., 3% річних в сумі 175, 71 грн., інфляційних в сумі 353, 91 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №16-Сл від 11.08.2011р., додаткову угоду №1 від 31.12.2010р.до цього договору; розширений акт звірки №1 станом на 11.05.2011р., акти про надання послуг з транспортування природного газу б/н від 28.02.2011р.; від 31.01.2011р.

Позивач у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, повідомив, що спірна сума боргу увійшла до реєстру вимог кредиторів в справі про банкрутство №5/160б.

Відповідач проти позовних заперечив, посилаючись на порушення відносно нього провадження у справі про банкрутство №5/160б та той факт, що позивач є конкурсним кредитором.

Ухвалою суду від 17.10.2011р. провадження у справі зупинялось на підставі ст.79 ГПК України до затвердження реєстру вимог кредиторів у справі №5/160б.

Ухвалою суду від 01.10.2012р. провадження у справі поновлено.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін ВСТАНОВИВ:

Між позивачем та відповідачем укладено договір на транспортування природного газу магістральними трубопроводами №16-Сл від 11.08.2011р. (далі по тексту Договір), предметом якого є надання оплачуваних послуг з транспортування природного газу замовника магістральними трубопроводами від пунктів прийому-передачі газу в систему магістральних трубопроводів до ГРС.

Відповідно до п.9.1 Договору, в редакції додаткової угоди №1 від 31.12.2010р., даний Договір діє до 31.12.2011р.

Умови транспортування природного газу визначені у розділі 2 Договору.

Порядок і форма розрахунків визначені сторонами в розділі 5 Договору.

Пунктом 5.4 Договору передбачено, що надання послуг з транспортування газу щомісячно оформлюється виконавцем (позивачем по справі) та замовником (відповідачем по справі) актами надання послуг з транспортування на підставі даних, наданих газорозподільним підприємством згідно реєстрів обсягів реалізації газу за відповідний період (реєстри) або замовника облікових даних.

Згідно п. 5.2 Договору замовник здійснює оплату виконавцю за послуги з транспортування природного газу до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим.

Відповідно до п. 5.3 Договору, замовник оплачує вартість транспортування природного газу до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим згідно рахунку виконавця (позивача). Якщо до 15 числа місяця, у якому повинна здійснюватися оплата, замовник (відповідач) з будь-яких причин не отримав рахунок від виконавця (позивача), він зобов'язаний прийняти всі заходи для його отримання та здійснення оплати та здійснення оплати.

Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.ст. 526, 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок та зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Позивач свої зобов'язання за Договором у січні - лютому 2011р. виконав належним чином, що підтверджено актами надання послуг з транспортування природного газу від 31.01.2011р. та від 28.02.011р., підписаним обома сторонами без зауважень.

Відповідач свої договірні зобов'язання стовно оплати про транспортованого у січні - лютому 2011р. газу не виконав, у зв'язку з чим у нього перед позивачем виник борг в сумі 11901,70 грн.

На підставі наведеного, позивач звернувся до суду та просить стягнути заборгованість в сумі 11901,70 грн. в примусовому порядку.

При розгляді даних вимог господарським судом враховано наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 22.08.2011р. у відношенні до відповідача по справі господарським судом Донецької області порушено справу про банкрутство №5/160б. Копія відповідної ухвали суду міститься в матеріалах справи.

Статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

Враховуючи вищевикладене, з матеріалів справи вбачається, що позивач є конкурсним кредитором у відношенні до відповідача щодо стягнення спірного боргу.

З представлених сторонами документів та їх пояснень вбачається, що позивач в передбаченому законом порядку заявив спірні вимоги про стягнення заборгованості в рамках справи про банкрутство.

Відповідно до ухвали суду від 20.12.2011р. №5/160б, копія якої міститься в матеріалах справи №7/236, затверджений реєстр вимог кредиторів та Дочірня компанія «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» м.Київ в особі Краматорського лінійного управління магістральних газопроводів м.Краматорськ філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» м.Донецьк визнана кредитором по відношенню до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» м.Слов'нськ в частині вимог про стягнення заборгованості за газ за січень - лютий 2011р. в сумі 11901,70 грн. Наведений факт також підтверджено позивачем у судовому засіданні.

З огляду на вищевикладене, дослідивши всі представлені сторонами документами, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для припинення провадження у справі в частині вимог про стягнення боргу в сумі 11901,70 грн. на підставі п.2 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, провадження у справі підлягає припиненню в частині вимог про стягнення 11901,70 грн. боргу.

Відповідно до ст.ст.216-218 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій. Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Господарські санкції застосовуються в установленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин. Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Згідно п.п.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996р. №543-96-ВР, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Відповідно до п. 6.1 Договору, за несвоєчасну оплату послуг з транспортування природного газу у термін, зазначений у п. 5.2 Договору, замовник сплачує на користь виконавця пеню у розмірі 0,05% від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочки платежу.

При цьому, згідно ст.3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» від 22.11.1996р. №543-96-ВР, розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Статтею 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Враховуючи наведені вище приписи, позивач просить стягнути з відповідача пеню в сумі 868,84 грн. за період з 15.02.2011р. по 29.08.2011р., застосовуючи при цьому подвійну облікову ставку НБУ.

Разом з цим, при розгляді даних вимог суд враховує наступне.

Статтею 1 цього Закону передбачено, що мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як вже зазначено вище, ухвалою господарського суду Донецької області від 22.08.2011р. порушено справу про банкрутство Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

З огляду на вищевикладене, на заявлену до стягнення пеню за період з 22.08.2011р. поширюється дія мораторію.

Судом здійснено перерахунок суми пені за період з 15.02.2011р. по 21.08.2011р. (включно) та сума пені складає 717,49 грн.

Таким чином, вимоги про стягнення пені підлягають задоволенню частково в сумі 717,49 грн.

Вимоги про стягнення пені в залишковій сумі - за період з 22.08.2011р. по 29.08.2011р. (в період дії мораторію) задоволенню не підлягають.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Посилаючись на порушення відповідачем договірних зобов'язань, позивач також просить стягнути інфляційні в сумі 353,91 грн. з 15.02.2011р. по 29.08.2011р. та 3% річних в сумі 175,71 грн. за аналогічний період.

Оскільки у відповідача за зазначений період значилась заборгованість перед позивачем у зв'язку із несвоєчасним та неповним виконанням своїх договірних зобов'язань стосовно оплати транспортування природного газу, вимоги про стягнення інфляційних та 3% річних є обґрунтованими та правомірним.

Суд також звертає увагу на те, що вказана стаття визначає відповідальність за порушення грошового зобов'язання та її приписи підлягають застосуванню у випадку прострочення боржником виконання грошового зобов'язання. Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.

Тобто, індекс інфляції є збільшенням суми основного боргу у зв'язку з девальвацією грошової одиниці України, а 3% річних є платою за користування чужими коштами в цей період прострочки виконання відповідачем його договірного зобов'язання, і за своєю правовою природою вони є самостійними від неустойки способами захисту цивільних прав і забезпечення виконання цивільних зобов'язань, а не штрафними санкцієями. Таким чином, грошовими зобов'язаннями відповідача перед позивачем є грошова сума, що визначена з урахуванням 3% річних та інфляційних процесів.

Таким чином, дія мораторію не розповсюджується на заявлені до стягнення суми 3% річних та інфляційних.

Розрахунок таких сум перевірено судом, 3% річних нараховані позивачем арифметично вірно та у відповідності до приписів діючого законодавства.

Інфляційні, за результатами здійсненого судом перерахунку, складають 306,35 грн.

Таким чином, вимоги про стягнення 3% річних в сумі 175,71 грн. підлягають задоволенню в повному обсязі, вимоги про стягнення інфляційних - частково в сумі 306,35 грн.

Вимоги про стягнення інфляційних в залишковій сумі задоволенню не підлягають у зв'язку з безпідставністю заявлення.

Враховуючи наведене позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі ст.129 Конституції України, ст.ст. 526, 527, 549, 625 Цивільного кодексу України, ст.67, 193, 216 - 218, 232 Господарського кодексу України, Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 22, 33, 34, 43, 49, 79, п.2 ст.80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р I Ш И В :

Позовні вимоги Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" м.Київ в особі Краматорського лінійного управління магістральних газопроводів м.Краматорськ філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» м.Донецьк до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» м.Слов'нськ про стягнення заборгованості в сумі 11 901, 70 грн., пені в сумі 868, 84 грн., 3% річних в сумі 175, 71 грн., інфляційних в сумі 353, 91 грн. задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» (84121, м.Слов'янськ, Донецька область, вул.Генерала Батюка, 22, п/р 26009301661359 в ПІБ м.Слов'янськ, МФО 334561, ЄДРПОУ 00130441) на користь Дочірньої компанії «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" м.Київ (01021, м.Київ, Кловський узвіз, 9/1, ЄДРПОУ 30019801) в особі Краматорського лінійного управління магістральних газопроводів м.Краматорськ філії «Управління магістральних газопроводів «Донбастрансгаз» м.Донецьк (83052, м.Донецьк, пр.Ілліча, 100а, ЄДРПОУ 00153169, рахунок №26006003277001 у ВАТ КБ «Надра» Донецьке РУ, МФО 334862) 3% річних у сумі 175,71грн., інфляційні в сумі 306,35грн., пеню в сумі 717,49грн., державне мито в сумі 131,01грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 232,47грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Припинити провадження у справі в частині вимог про стягнення заборгованості в сумі 11901,70 грн.

У задоволенні вимог в залишковій частині відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписаний 15.10.2012р.

Суддя Сгара Е.В.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення09.10.2012
Оприлюднено17.10.2012
Номер документу26431936
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/236

Ухвала від 30.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 14.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Рішення від 21.01.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Ухвала від 29.10.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Якименко М.М.

Постанова від 29.11.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Стойка О.В.

Ухвала від 13.11.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Стойка О.В.

Рішення від 09.10.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сгара Е.В.

Ухвала від 25.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Плюшко І.А.

Постанова від 22.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Запорощенко M.Д.

Ухвала від 08.05.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Запорощенко M.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні