У Х В А Л А
СПРАВА № 2-2139/12
15 серпня 2012 року м. Черкаси
Суддя Соснівського райсуду м. Черкаси - Марцішевська О.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2, міськрайонного управління Держкомзему у м.Черкаси та Черкаському районі Черкаської області, Черкаської міської ради про визнання недійсними та скасування рішень, державних актів на право власності на земельні ділянки, зобов'язання до скасування державної реєстрації та усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, міськрайонного управління Держкомзему у м.Черкаси та Черкаському районі Черкаської області, Черкаської міської ради, посилаючись на те, що рішенням міської ради № 160 від 04.03.1964 р. за належним їй будинком по пров.Крилова, 17б ( нині 28) було закріплено ділянку площею 308 кв.м. 29.09.2010 року позивачкою отриманий Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 302 кв.м по вул.Крилова,28, м.Черкаси, виданий на підставі рішення Черкаської міської ради № 5-440 від 18.02.2010 року. Відповідач ОСОБА_2 є власником суміжної земельної ділянки по вул.Крилова,30, м.Черкаси в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 на підставі Державного акту, виданого 18.06.2009р. на підставі рішення Черкаської міської ради № 2-536 від 29.03.2007р. При прийнятті вказаних рішень та видачі актів були порушені права позивачки на користування ділянкою, оскільки при приватизації розмір закріпленої за її будинком ділянки 308 кв.м був без законних підстав зменшений до 302 кв.м. Приватизації вказаних ділянок передувало підписання позивачкою актів погодження меж, які остання не могла в повному обсязі прочитати в зв'язку з наявними вадами зору, похилим віком. В даний час відповідач порушує межу між домоволодіннями та самовільно займає належну відповідачці земельну ділянку. Просить суд визнати недійсним та скасувати рішення Черкаської міської ради № 2-536 від 29.03.2007р., № 5-440 від 18.02.2010 року про передачу земельних ділянок у власність, визнати недійсними Державні акти на ім'я ОСОБА_1 від 29.09.2010р., та ОСОБА_2 від 18.06.2009р., зобов'язати міжрайонне управління Держкомзему у м.Черкаси та Черкаському районі Черкаської області скасувати державну реєстрації вказаних актів, зобов'язати відповідача не чини перешкоди в користуванні належною позивачці земельною ділянкою та встановити огорожу між домоволодіннями.
Згідно з ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року N 10-рп/2010 щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, положення частини першої статті 143 Конституції України, згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень. Положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень . Положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності .
З питань офіційного тлумачення Конституції і законів України Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені (ч. 3 ст. 150 Конституції України).
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в п.2 постанови від 16 квітня 2004 р. № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 березня 2010 року № 2 за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші -в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до ст. 122 ч. 2 п. 1 суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання недійсними та скасування рішеннь Черкаської міської ради № 2-536 від 29.03.2007р., № 5-440 від 18.02.2010 року не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, на вирішення спорів фізичних осіб з суб'єктом владних повноважень з приводу оскарження його рішень поширюється компетенція адміністративних судів, про що надане офіційне тлумачення рішенням Конституційного Суду України від 1 квітня 2010 року N 10-рп/2010, тому у відкритті провадження у цивільній справі в частині вказаних вимог належить відмовити на підставі п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, роз'яснивши право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
В іншій частині позовна заява подана і оформлена у порядку, передбаченому ст.ст.118 - 120 ЦПК України.
Підстав для відмови у відкритті провадження у справі або для повернення позову не вбачається.
На підставі ст.130 ЦПК України проведення попереднього судового засідання у справі вбачається необхідним.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.118 - 122, 130-131, 210, 293 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання недійсними та скасування рішень про передачу у власність земельних ділянок, роз'яснивши право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Відкрити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, міськрайонного управління Держкомзему у м.Черкаси та Черкаському районі Черкаської області про визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, зобов'язання до скасування державної реєстрації, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою
Призначити справу до попереднього судового засідання на 30.08.2012 року на 11-30год. в приміщенні Соснівського районного суду м.Черкаси за адресою: м.Черкаси, вул.Гоголя,316. каб. 213.
В судове засідання викликати учасників судового процесу.
Запропонувати відповідачам подати до судового засідання письмові заперечення на позовну заяву з їх документальним обґрунтуванням.
Копію ухвали направити учасникам судового процесу.
Копію позовної заяви з доданими до неї документами направити відповідачам.
Ухвала в частині відмови у відкритті провадження може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали, в іншій частині ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду виключно у випадку відкриття провадження у справі з недотриманням правил підсудності, заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси ОСОБА_4
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2012 |
Оприлюднено | 23.01.2014 |
Номер документу | 27373001 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Марцішевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні