cpg1251
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" листопада 2012 р. Справа № 5021/221/12
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Пуль О.А., суддя Камишева Л.М., суддя Хачатрян В.В.,
при секретарі Козікові І.В.,
за участю представників сторін:
позивача -представник Підгорний О.М. за довіреністю від 02.11.2012 р.,
1 відповідача - не з'явився;
2 відповідача - не з'явився;
3-ьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - не з'явилася;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», м. Київ, (вх.№ 3043С/2-7 ) на рішення господарського суду Сумської області від 12.06.2012 р. у справі № 5021/221/12
за позовом Приватного акціонерного товариства «Кролевецький хлібозавод» , м. Кролевець Сумської області ,
до 1. Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», м. Київ,
2. Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит», м. Київ,
3- особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - Андрущенко Надія Іванівна, м. Кролевець Сумської області ,
про зобов'язання вчинити певні дії; -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Сумської області від 12 червня 2012 року у справі № 5021/221/12 (головуючий суддя Соп'яненко О.Ю., судді Левченко П.І., Моїсеєнко В.М.) позов задоволено. Зобов'язано Приватне акціонерне товариство «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»здійснити облікову операцію списання з відповідного рахунку у цінних паперах, відкритого у Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», 181600 штук простих іменних акцій, емітованих Приватним акціонерним товариством «Кролевецький хлібозавод», які обліковуються як знерухомлені. Стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»на користь Приватного акціонерного товариства «Кролевецький хлібозавод»1073 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору. Провадження в частині позовних вимог до Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»припинено (т. 1 а.с. 146-150).
Відповідач, - Приватне акціонерне товариство «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду від 12.06.2012 р. скасувати повністю та ухвалити нове рішення, яким зобов'язати АТ «Банк «Фінанси і Кредит»протягом п'яти днів з набрання судовим рішенням законної сили надати Приватному акціонерному товариству «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»відповідне розпорядження на здійснення списання з рахунку у цінних паперах зберігача АТ «Банк «Фінанси і Кредит», відкритого у Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», 181600 простих іменних акцій, емітованих Приватним акціонерним товариством «Кролевецький хлібозавод», що належать відповідним депонентам зберігача АТ «Банк «Фінанси і Кредит», та зобов'язати Приватне акціонерне товариство «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»протягом п'яти днів з моменту ініціації зберігачем ПАТ Банк «Фінанси та Кредит»відповідної операції, здійснити облікову операцію списання з рахунку у цінних паперах зберігача АТ «Банк «Фінанси і Кредит», відкритого у Приватному акціонерному товаристві «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», 181600 простих іменних акцій, емітованих Приватним акціонерним товариством «Кролевецький хлібозавод», з рахунків у цінних паперах відповідних депонентів, відкритих у зберігача АТ «Банк «Фінанси і Кредит».
Апелянт вважає оскаржуване судове рішення необґрунтованим та прийнятим при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, та невідповідності висновків, викладених у рішенні місцевого суду, обставинам справи. В обґрунтування посилається на те, що він повністю погоджувався з уточненою заявою позивача від 12.03.2012 р. і не погоджується з відмовою 08.05.2012 р. позивача від позовних вимог в частині другого відповідача, оскільки у відповідності до ст. 1,2, 7 та 11 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»безпосередній облік прав власності на цінні папери, випущені у бездокументарній формі та/або знерухомлені, здійснюють зберігачі цінних паперів; та згідно абзацу 8 част.13 Глави2 Розділу V Положення про депозитарну діяльність, що затверджено Рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 р. № 999, безумовні операції щодо певної кількості цінних паперів, що належить власнику (або власникам),можуть здійснюватися тільки зберігачем. Тобто, апелянт вважає, що будь-які дії депозитарію в цій ситуації можуть бути лише наслідком дій зберігача цінних паперів.
Другий відповідач - ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», надав відзив на апеляційну скаргу, яку вважає такою, що не підлягає задоволенню з тих підстав, що відповідач 2 та позивач у жодних договірних відносинах не знаходяться, навпаки договірні відносини існують між відповідачем 2 та третьою особою -депонентом, внаслідок чого позовні вимоги до нього є безпідставними; посилаючись на Положення про депозитарну діяльність, відповідач 1 не визначив, яку саме операцію списання та у зв'язку з чим має здійснити у депозитарному обліку відповідач 2; скориставшись правом на зменшення позовних вимог, позивач відмовився від позову у відношенні відповідача 2, суд припинив відносно цих вимог провадження, у зв'язку з чим є повністю безпідставною вимога в апеляційної скарзі до відповідача 2; рішення суду вважає законним, таким, що повністю відповідає фактичним обставинам справи, а також прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Апелянт, другий відповідач та третя особа своїми процесуальними правами бути присутніми у судовому засіданні не скористалися; третя особа відзиву не надала; про час та місце розгляду справи усі учасники належним чином повідомлені, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглядати апеляційну скаргу за відсутності відповідачів та третьої особи за наявними у матеріалах справи документами.
Розглянувши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи апелянта, заслухавши пояснення позивача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та повторно розглянувши в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів встановила наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач - Приватне акціонерне товариство «Кролевецький хлібозавод», звернувшись до суду, просив зобов'язати відповідача - Приватне акціонерне товариство «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», здійснити операції в системі депозитарного обліку, пов'язані зі списанням знерухомлених простих іменних акцій Відкритого акціонерного товариства «Кролевецький хлібозавод»у кількості 181600 штук, та списати знерухомлені прості іменні акції Відкритого акціонерного товариства «Кролевецький хлібозавод»у кількості 181600 штук з системи депозитарного обліку.
23.02.2012 року представник позивача подав клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до вимог якого просив суд зобов'язати АТ «Банк «Фінанси та Кредит» протягом п'яти днів з набрання судовим рішенням законної сили надати ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»розпорядження на здійснення списання з відповідного рахунку у цінних паперах зберігача АТ «Банк «Фінанси та Кредит», відкритого у ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», 181 600 штук простих іменних акцій, емітованих ПрАТ «Кролевецький хлібозавод», що належать відповідним депонентам зберігача АТ «Банк «Фінанси та Кредит», та які рахуються як знерухомлені; зобов'язати ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»протягом п'яти днів з набрання судовим рішенням законної сили здійснити відповідну облікову операцію списання з відповідного рахунку у цінних паперах зберігача АТ «Банк «Фінанси та Кредит», відкритого у ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»- 181 600 штук простих іменних акцій, емітованих ПрАТ «Кролевецький хлібозавод», з відповідного рахунку у цінних паперах депонента, відкритого у зберігача АТ «Банк «Фінанси та Кредит», які рахуються як знерухомлені.
Ухвалою суду від 23.02.2012 року за клопотанням позивача до участі у справі в якості другого відповідача залучено Публічне акціонерне товариство «Банк «Фінанси та Кредит».
Перший відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Другий відповідач проти позову заперечував і зазначав, що згідно з випискою про стан рахунку у цінних паперах № 200583 від 01.03.2012 р. власником акцій, стосовно яких ведеться спір, на сьогодні є фізична особа Андрущенко Надія Іванівна. Між відповідачем-2 як зберігачем та вказаною фізичною особою як депонентом був укладений договір про відкриття рахунку у цінних паперах № 583-Д від 24.07.2007 р. Виходячи із змісту ст. 5 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні»право власності на цінні папери в депозитарній системі визначається моментом їх зарахування на рахунок власника у зберігача, а отже, списання цих паперів із рахунку власника призводить до втрати права власності. Відповідно до п. 15 гл. 2 р. У Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 р. № 999, списання -це облікова операція, яка відображає виведення (вилучення) визначеної кількості депозитарних активів, за якими депозитарна установа здійснювала депозитарний облік, та зменшення кількості цінних паперів на рахунку в цінних паперах депонента або клієнта на таку саму кількість. Тобто, предметом цього позову є фактично спір про право власності на акції, належні фізичній особі.
В судове засідання 08.05.2012 р. позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої відмовився від позовних вимог до другого відповідача -АТ «Банк «Фінанси та кредит», та позовні вимоги виклав остаточно в наступній редакції: зобов'язати ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»здійснити облікову операцію списання з відповідного рахунку у цінних паперах, відкритого у ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», 181600 штук простих іменних акцій, емітованих ПрАТ «Кролевецький хлібозавод», які обліковуються як знерухомлені.
Ухвалою суду від 08.05.2012 р. до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів залучена Андрущенко Надія Іванівна.
У судове засідання 12.06.2012 р. третя особа Андрущенко Н.І. надала пояснення, відповідно до яких вона не є акціонером ПрАТ «Кролевецький хлібозавод», будь-якої участі у діяльності цього товариства не приймає. Про те, що вона володіє пакетом знерухомлених акцій, які обліковуються у відповідача, їй не відомо. Акціонером ПрАТ «Кролевецький хлібозавод»є її син Андрущенко Олександр Миколайович, який володіє 78% акцій цього товариства.
Також, на підставі наявних у матеріалах справи доказів судом першої інстанції встановлено, і цього не спростовано під час розгляду апеляційної скарги, що Приватне акціонерне товариства «Кролевецький хлібозавод» (позивач) відповідно до Свідоцтва про реєстрацію випуску акцій від 11.08.2010 р. є емітентом 360 725 простих іменних акцій, що існують у бездокументарній формі, що узгоджується з приписами ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства»та ч. 3 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», відповідно до яких акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
07.11.2011 року ПрАТ «Кролевецький хлібозавод»звернувся до депозитарію - Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»(відповідач) листом за № 78 та надав пакет документів для депонування глобального сертифікату випуску акцій бездокументарної форми існування (переведення акцій Товариства з документарної форми в бездокументарну), зокрема, розпорядження на депонування глобального сертифіката, глобальний сертифікат акцій тощо.
02.12.2011 року ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» листом № 7848 відмовив у здійсненні операції з депонування глобального сертифікату, мотивуючи тим, що у розпорядженні про проведення дематериалізації цінних паперів та у розпорядженні на депонування глобального сертифікату невірно вказані кількість та загальна номінальна вартість цінних паперів, щодо яких необхідно здійснити депозитарні операції. Зокрема, вказано, що в системі депозитарного обліку відповідача обліковуються знерухомлені акції ПрАТ «Кролевецький хлібозавод».
Згідно пояснень представника позивача вказана невідповідність виникла внаслідок того, що в сховищі депозитарію ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів»як правонаступника депозитарію ВАТ «Міжрегіональний фондовий союз»зберігається свідоцтво про знерухомлення іменних цінних паперів № 2 від 04.04.2006, видане реєстроутримувачем - ТОВ «Національна реєстраційна компанія» і засвідчує факт знерухомлення 181600 штук простих іменних акцій емітента - ПрАТ «Кролевецький хлібозавод».
Як зазначено у рішенні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.08.2006 р. № 785, постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 31.05.2006 року № 322-КП, у зв'язку з утратою системи реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства «Кролевецький хлібозавод»без можливості її відновлення власними силами реєстроутримувача -Товариству з обмеженою відповідальністю «Національна реєстраційна компанія»анульовано ліцензію на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів серії «АБ»№ 218225 від 05.03.2005 року. З метою забезпечення можливості скликання загальних зборів, які призначатимуть нового реєстроутримувача, та забезпечення процесу відновлення системи реєстру власників іменних цінних паперів реєстратором ВАТ «Кролевецький хлібозавод»призначений АБ «Брокбізнесбанк». За таких обставин, ТОВ «Національна реєстраційна компанія»не мала права здійснювати діяльність на ринку цінних паперів після анулювання ліцензії, тобто після 31.05.2006 року, а новий реєстроутримувач разом із емітентом зобов'язаний був відновити втрачений реєстр (а.с. 28, 29 ).
Рішенням господарського суду Сумської області від 07.07.2011 року по справі № 5021/1472/2011 за позовом ПрАТ «Кролевецький хлібозавод»до ТОВ «Національна реєстраційна компанія»визнано недійсним свідоцтво № 2 від 04.04.2006 року про знерухомлення 181600 штук простих іменних акцій ВАТ «Кролевецький хлібозавод», видане ТОВ «Національна реєстраційна компанія». Окрім того, судом встановлено, що з 29.08.2006 р. існує лише один офіційний реєстр власників іменних цінних паперів, яким користуються усі учасники ринку цінних паперів, а саме, реєстр, який був відновлений АБ «Брокбізнесбанк», і у цьому реєстрі відсутні будь-які відомості щодо наявності знерухомленого пакету акцій у кількості 181600 акцій. Під час відновлення реєстру жодного документального підтвердження знерухомлення акцій від акціонерів Товариства не надходило. Крім того, зазначене свідоцтво про знерухомлення акцій було видане без заявки власників акцій. Зазначене рішення суду від 07.07.2011 р. є чинним.
У матеріалах справи мається реєстр власників іменних цінних паперів Приватного акціонерного товариства ««Кролевецький хлібозавод»станом на 08.10.2010 р. (а.с.17-22), який у відповідності до рішення суду вважається єдиним офіційним реєстром власників іменних цінних паперів, яким користуються усі учасники ринку цінних паперів, на рахунку емітента обліковуються 360725 штук іменних цінних паперів, які існують у документарній формі; у цьому реєстрі відсутні будь-які відомості щодо наявності знерухомленого пакету акцій у кількості 181600 акцій; цей реєстр не містить відомостей про наявність у складі акціонерів цього товариства фізичної особи Андрущенко Надії Іванівни.
Згідно Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 р. № 999, свідоцтво про знерухомлення іменних цінних паперів - документ депозитарного обліку, який видається реєстроутримувачем депозитарній установі та є підтвердженням внесення до системи реєстру інформації про цінні папери, знерухомлені в депозитарній установі як номінального утримувача для їх подальшого обліку та обігу у вигляді облікових записів на рахунках у цінних паперах їх власників у системах депозитарного обліку зберігачів і у разі знерухомлення цінних паперів у депозитарії - на рахунках у цінних паперах зберігачів у депозитарії.
Відповідно до ст. ст. 1, 2, 7 та 11 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» безпосередній облік прав власності на цінні папери, випущені у бездокументарній формі та/або знерухомлені, здійснюють зберігачі цінних паперів, тобто комерційні банки або торговці цінними паперами, які є клієнтами депозитарію і у яких власники акцій (депоненти) відкрили рахунки у цінних паперах шляхом укладення договору про відкриття рахунку у цінних паперах.
Залучений за клопотанням позивача в якості другого відповідача ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит»надав інформацію, що відповідно до договору про відкриття рахунку у цінних паперах № 583-Д від 21.07.2007 р., укладеного Банком з Андрущенко Надією Іванівною, ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит»є зберігачем цінних паперів, що належать Андрущенко Н.І. Відповідно до виписки про стан рахунку у цінних паперах № 200583, складеної станом на 01.03.2012 р., Андрущенко Н.І. належить 181600 шт. акцій ПрАТ «Кролевецький хлібозавод». Зазначене не узгоджується з відомостями, які маються у єдиному офіційному реєстрі власників іменних цінних паперів ПрАТ «Кролевецький хлібозавод», оскільки Андрущенко Надія Іванівна не є акціонером ПрАТ «Кролевецький хлібозавод».
Залучена судом в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Андрущенко Надія Іванівна спростувала твердження відповідачів про те, що вона є власником іменних цінних паперів, а саме, знерухомленого пакету акцій у кількості 181600 штук, напроти, надала пояснення, відповідно до яких акціонером ПрАТ «Кролевецький хлібозавод»є її син -Андрущенко Олександр Миколайович (що також підтверджується реєстром власників іменних цінних паперів), який володіє 78% акцій Товариства. Про наявність знерухомленого пакету акцій, яким вона володіє, і який обліковується у відповідача-2 на її ім'я, їй нічого невідомо. Зі слів сина їй відомо, що у 2005-2006 роках невідомі особи намагалися здійснити рейдерське захоплення Товариства і здійснювали якісь маніпуляції з цінними паперами. Щодо обставин укладення з Банком «Фінанси та кредит»договору про відкриття рахунку у цінних паперах № 583-Д від 21.07.2007 р. пояснень надати не змогла.
Відповідно до приписів ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції, що рішення господарського суду Сумської області від 07.07.2011 року по справі № 5021/1472/2011, яке набрало законної сили, про визнання недійсним свідоцтва № 2 від 04.04.2006 року про знерухомлення 181600 штук простих іменних акцій ВАТ «Кролевецький хлібозавод», Товариством «Національна реєстраційна компанія»не виконано, і що зазначена обставина перешкоджає у даний час здійсненню відповідачем-1 депозитарних операцій щодо акцій ПрАТ «Кролевецький хлібозавод».
З огляду на те, що у заяві про уточнення позовних вимог від 08.05.2012 р. позивач відмовився від позовних вимог до другого відповідача -ПАТ «Банк «Фінанси та кредит», колегія суддів вважає, що судом першої інстанції законно припинено на підставі п. 4 ч. 1 ст. 80 ГПК України провадження в частині позовних вимог до відповідача-2.
Відповідно до ст. ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
При зазначених вище обставинах, господарський суд на підставі належних та допустимих доказів у справі, обґрунтовано задовольнив вимоги позивача.
За такими підставами, повторно розглянувши справу №5021/221/12, враховуючи наявні в ній докази, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість апеляційної скарги, та про те, що при прийнятті рішення господарським судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, тому законних підстав для скасування рішення господарського суду Сумської області від 12.06.2012 р. по справі № 5021/221/12 не має.
На підставі викладеного та керуючись статтями 79, 99, 101, п.1) ч.1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, Харківський апеляційний господарський суд ; -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Сумської області від 12.06.2012 р. у справі №5021/221/12 залишити без змін.
Постанова Харківського апеляційного господарського суду у справі №5021/221/12 набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови складено 09.11.2012 р.
Головуючий суддя О.А. Пуль
суддя Л.М. Камишева
суддя В.С. Хачатрян
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2012 |
Оприлюднено | 16.11.2012 |
Номер документу | 27463839 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Пуль О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні