Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-23/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2012 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого-судді Волощука В.В.
при секретарі Федорчук О.В.
з участю:
представників позивача ОСОБА_7., Зарицького М.А.
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Олевську цивільну справу за позовом Приватного підприємства «Сільськогосподарського підприємства «Зубковицьке»с.Зубковичі Олевського району Житомирської області до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання договору недійсним, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів у відшкодування майнової шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
13 січня 2012 року позивач - Приватне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Зубковицьке»(далі по тексту ПП «СП«Зубковицьке», Орендар) звернулись до суду з позовом до відповідачів в якому зазначили, що 01 червня 2009 року між ПП «СП«Зубковицьке»та уповноваженою особою по використанню земель розпайованих у спільну часткову власність ОСОБА_5 (далі - Орендодавець), яка діяла на підставі протоколу загальних зборів пайовиків від 02.03.2009 року та Договору про спільне володіння, користування і розпоряджання земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності від 02.03.2009 року, було укладено договори оренди землі, на підставі яких та у відповідності зі ст.12 Закону України «Про оренду землі», ПП «СП«Зубковицьке» набуло прав землекористувача (володіння і користування земельними ділянками). Зазначені договори оренди землі зареєстровані в установленому Законом порядку. Земельні ділянки розташовані на території Зубковицької сільської ради Олевського району Житомирської області. Факт передачі земельних ділянок відповідно до Договорів оренди землі підтверджується актами прийому-передачі. Згідно пунктів 2, 3 Договорів оренди землі, в оренду передано земельні ділянки, площею 3.0955 га., 2.2479 га., 3.1999 га., 2.526 га., та 1.80 га., на яких знаходяться об'єкти нерухомого майна -хмелешпалери (залізобетонні стовпи, проволока). Зазначені земельні ділянки передавалися Орендарю в оренду разом з хмелешпалерами (п.4 Договорів оренди землі), строком на 3 роки (п.8 Договорів оренди землі).
Однак передане Орендарю в оренду майно -хмелешпалери, 26.08.2011 року головою спілки громадян-співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть» - ОСОБА_3 було продано разом із хмелекомплексом та хмелепресом фізичній особі ОСОБА_4, найманими робітниками якого проведено демонтаж хмелешпалер та знищено значну кількість стебел рослин хмелю, що виключає можливість вегетації рослини і позбавило позивача отримати врожай хмелю в майбутньому та отримати прибутки, виплатити заробітну плату працівникам, сплатити орендну плату за землю. За таких обставин представники ПП «СП«Зубковицьке»просять суд визнати недійсним договір купівлі-продажу хмелешпалер, хмелекомплексу та хмелепресу, що укладений 26 серпня 2011 року між головою спілки власників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»ОСОБА_3., та ОСОБА_4, зобов'язати ОСОБА_3, повернути ПП «СП«Зубковицьке»хмелешпалери у стані, не гіршому порівняно з таким у якому вони були до демонтажу та стягнути з ОСОБА_3, на користь ПП «СП«Зубковицьке»52700.00 грн., у відшкодування майнової шкоди.
Представники позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали із підстав, які наведено у позовній заяві та просять суд задовольнити їх у повному обсязі. Зазначивши при цьому те, що ПП «СП«Зубковицьке»не давали своєї згоди про розірвання Договорів оренди землі. Крім того ні позивач, ні інші особи не зверталися до суду з позовом про їх розірвання і на день подачі позову Договори оренди землі є чинними. А спілка власників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»не уповноважували ОСОБА_3, на укладання договору купівлі-продажу хмелешпалер, хмелекомплексу та хмелепресу, у зв'язку з чим ОСОБА_3, діяв з перевищенням наданих йому спілкою повноважень. А тому і повинен відшкодувати завдану його незаконними діями шкоду ПП «СП«Зубковицьке», оскільки, спілка громадян-співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»не зареєстрована у встановленому законом порядку, не має статусу юридичної особи і діє на підставі Договору про спільне володіння, користування і розпоряджання земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності від 02.03.2009 року.
Відповідач ОСОБА_3, заявлений до нього позов не визнав у повному обсязі надавши суду пояснення, які повністю співпадають із поданим до суду письмовим запереченням.(а.с.146-151).
Відповідач ОСОБА_4, у судові засідання жодного разу не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи. Заяви щодо розгляду чи відкладення розгляду справи, заперечень відносно заявленого позову до суду не подав. Зі згоди представників позивача та відповідача ОСОБА_3, дана справа розглядається за відсутності ОСОБА_4
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_5, надала суду свідчення, про те, що її дійсно 02.03.2009 року загальними зборами власників земельних та майнових паїв було обрано уповноваженою особою представляти інтереси власників (пайовиків) у відносинах з орендарями (а.с.34). Зазначила, що укладала договори оренди землі з позивачем, але які саме не пам'ятає.
Допитана в судовому засіданні як свідок ОСОБА_6, яка на той час працювала в Олевському районному відділі Житомирської регіональної філії Центру державного земельного кадастру і здійснювала реєстрацію Договорів оренди землі між ПП «СП«Зубковицьке»та уповноваженою особою ОСОБА_5, ствердила про те, що реєстрація договорів оренди відбувається лише у тому разі, якщо належним чином буде встановлено повноваження представників сторін договору та відповідність його повноважень чинному земельному законодавству.
Заслухавши представників позивача, відповідача ОСОБА_3, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ПП «СП«Зубковицьке»до ОСОБА_3, та ОСОБА_4, про визнання договору недійсним, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів у відшкодування майнової шкоди підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Як встановлено у судовому засіданні 01 червня 2009 року між ПП «СП«Зубковицьке»та уповноваженою особою по використанню земель розпайованих у спільну часткову власність ОСОБА_5 (далі - Орендодавець), яка діяла на підставі протоколу № 6 загальних зборів пайовиків від 02.03.2009 року (а.с.31-40) та Договору про спільне володіння, користування і розпоряджання земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності від 02.03.2009 року (а.с.141-143), було укладено Договори оренди землі, на підставі яких та у відповідності зі ст.12 Закону України «Про оренду землі», ПП «СП«Зубковицьке» набуло прав землекористувача (володіння і користування земельними ділянками).(а.с.9-30).
Зазначені договори оренди землі були зареєстровані в Олевському районному відділі Житомирської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 08.07.2009 року, за №№ 040921800011, 040921800012, 040921800013, 040921800014, 040921800015.(а.с.10, 14, 18, 22, 26).
Спірні земельні ділянки розташовані на території Зубковицької сільської ради Олевського району Житомирської області, про що свідчить п.1 Договорів оренди землі та копії із планів землекористувань Зубковицької сільської ради.(а.с.9-30).
Факт передачі земельних ділянок відповідно до Договорів оренди землі підтверджується актами прийому-передачі.(а.с.11,15,19,23,27).
Так пунктами 2, 3 Договорів оренди землі встановлено, що в оренду передано земельні ділянки, площею 3.0955 га., 2.2479 га., 3.1999 га., 2.526 га., та1.80 га., на яких знаходяться об'єкти нерухомого майна -хмелешпалери (залізобетонні стовпи, проволока). Зазначені земельні ділянки передавалися Орендарю в оренду разом з хмелешпалерами (п.4 Договорів оренди землі), строком на 3 роки (п.8 Договорів оренди землі).(а.с.9-30).
А тому посилання відповідача ОСОБА_3, на те, що загальні збори пайовиків передавали в оренду тільки земельні ділянки без хмелешпалер, спростовуються зазначеними вище Договорами оренди, а саме п.4 Договорів оренди землі.(а.с.9-30).
Так предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.1 ст.179 ЦПК України).
Відповідно до ст.10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Цивільним процесуальним Кодексом України.
Статтею 60 ЦПК України крім того покладено обов'язок доказування і подання доказів сторонами. Із зазначеної статті слідує, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Відповідно до ст.204 ЦК України, слідує, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
На день розгляду судом справи спірні Договори оренди у встановленому законом порядку не оспорювались, а їх правомірність не є предметом розгляду справи. Крім того відповідачу ОСОБА_3, роз'яснювалося судом його право щодо звернення із відповідною вимогою. Посилання ОСОБА_3, на те, що орендар повинен заключати договори оренди окремо із кожним власником (а.с.147), є також безпідставними, оскільки співвласники земель діють відповідно та у спосіб, передбачений ст.88 Земельного Кодексу України, тобто через уповноважену особу, якою відповідно до протоколу № 6 загальних зборів пайщиків від 02.03.2009 року до 12.03.2010 року була ОСОБА_5, а з 12.03.2010 року, протокол № 8 від 12.03.2010 року, протокол № 9 від 25.08.2011 року і по даний час обрано уповноваженою особою на землі та майно спільної часткової власності, головою спілки громадян-співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»ОСОБА_3. (а.с. 31-40, 81-88, 110-112, 141-143).
Згідно п.2 Статуту спілки (об'єднання) громадян-співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть», останнє не є юридичною особою.(а.с.135-140).
26.08.2012 року головою (уповноваженим) спілки співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»ОСОБА_3, було продано майно, передане Орендарю в оренду, а саме -хмелешпалери (залізобетонні стовпи, проволока), разом із іншим не орендованим майном власників: хмелекомплексом та хмелепресом фізичній особі ОСОБА_4, найманими робітниками якого проведено демонтаж хмелешпалер та знищено значну кількість стебел рослин хмелю, що виключає можливість вегетації рослини і позбавило позивача отримати врожай хмелю в майбутньому та отримати прибутки, виплатити заробітну плату працівникам, сплатити орендну плату за землю.
За заявою директора ПП «СП«Зубковицьке»ОСОБА_7., від 31.08.2011 року (а.с.41), по даному факту перевірку проводили працівники Олевського РВ УМВС України в Житомирській області, від яких ОСОБА_7, стало відомо, що Договори оренди землі (а.с.9-30) було розірвано 12.03.2010 року, загальними зборами пайовиків в односторонньому порядку. (Протокол № 8), (а.с.81-88).
Згідно ст.525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до пунктів 36, 37 Договорів оренди землі (а.с.9-30), де зазначено, що договори припиняються шляхом їх розірвання за взаємною згодою сторін або за рішенням суду. Розірвання договорів в односторонньому порядку не допускається.
Як зазначили у судовому засіданні представники позивача, та встановлено судом, ПП «СП«Зубковицьке»згоди про розірвання Договорів оренди землі не давали. Із позовом про розірвання Договорів оренди землі до суду ні позивач, ні інші особи не зверталися, то на день подачі позову Договори оренди землі є чинними.
Розриваючи договори оренди земельної ділянки в односторонньому порядку та укладаючи договір купівлі-продажу між відповідачами, ОСОБА_3, не врахував приписів ст.525 ЦК України та вимог п.п.36, 37 Договорів, чим порушив права позивача.
Посилання відповідача ОСОБА_3, на п.7.2 Договору від 02.03.2009 року (а.с.141-143), яким встановлено, що «договір припиняє свою дію тільки за рішенням загальних зборів»на думку суду є безпідставним та помилковим, оскільки відповідач помилково ототожнює договори оренди та договір про спільне володіння, користування і розпоряджання земельними ділянками, що перебувають у спільній частковій власності, так як предмети регулювання правовідносин у вказаних договорах різні.
Положеннями ч.1 ст.215 ЦК України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, частиною першою статті 203 цього Кодексу, відповідно до якої слідує, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Укладаючи договір купівлі-продажу хмелешпалер, хмелекомплексу та хмелепресу з ОСОБА_4, голова спілки власників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»ОСОБА_3, всупереч ч.3 ст.409 ЦК України порушив права ПП «СП«Зубковицьке», як орендаря так і землекористувача, і внаслідок чого -заподіяв підприємству майнову шкоду, яка повинна бути відшкодована, а тому відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України та ч.1 ст.203 ЦК України вказаний договір купівлі-продажу від 26.08.2011 року (а.с.125), підлягає визнанню недійсним.
Вирішуючи питання щодо збитків, які понесло ПП «СП«Зубковицьке», слід зазначити також наступне, що 16 вересня 2011 року та 06 жовтня 2011 року було проведено комісійне обстеження наявності хмелешпалер на орендованих ПП «СП«Зубковицьке»земельних ділянках, про що було складено відповідні акти комісії (а.с.42,43).
Вищевказана комісія встановила, що загальна площа залізобетонної хмелешпалери становила -12.8693 га., продуктивні насадження хмелю -4.5 га. Хмеленасадження знаходились на плантаціях № 8 - 3.2 га., та № 17 -1.3 га.
На момент обстеження хмелешпалери на площі 9.6694 га., комісією не виявлено, в тому числі на плантаціях №17 -1.3 га., та №8 - 3.2 га., на яких збирання хмелю до демонтажу не було позивачем ще проведено. Комісією також встановлено, що в процесі демонтажу хмелешпалер знищено значну кількість стебел рослин хмелю, що виключає можливість вегетації рослини, тобто позбавило ПП «СП«Зубковицьке»отримати вражай хмелю в майбутньому, а решта хмелю -знаходилась на землі, що унеможливило проводити належним чином збір хмелю. У зв'язку з чим позивачу було рекомендовано комісією звернутися до суду.
Так положеннями пунктів «а)», «б)», «г)»ч.1 ст.95 ЗК України встановлено, що землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: самостійно господарювати на землі; власності на посіви і насадження сільськогосподарських та інших культур, на вироблену сільськогосподарську продукцію; на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.
Згідно ч.2 ст.95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з ч.1 ст.24 ЗУ «Про оренду землі»орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку, передбаченим законами України.
В результаті демонтажу хмелешпалер, які відповідно до Договорів оренди землі (а.с.9-30), входили до складу об'єкту оренди, з вини ОСОБА_3, оскільки він без наданих на те йому повноважень власниками майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»продав хмелешпалери, було порушено права ПП «СП«Зубковицьке», а саме: право володіння і користування вказаним орендованим майном у цілісному вигляді, оскільки незаконно було знято проволоку зі стовпів, які потім були демонтовані та право власності на насадження хмелю, оскільки було знищено сільськогосподарську культуру та внаслідок чого не отримано прибуток, не сплачено плати за оренду землі.
Отже, підсумовуючи вищенаведене, головою спілки власників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»ОСОБА_3, без законних на те підстав було демонтовано (розкомплектовано) хмелешпалери, які були розташовані на орендованих земельних ділянках, що унеможливлює позивача використовувати землі у відповідності із п.п.15, 16 Договорів оренди землі без додаткових витрат на повторне встановлення хмелешпалер. Крім того, відповідно до п.21 Договорів оренди землі ПП «СП«Зубковицьке», зобов'язано повернути хмелешпалери орендодавцю у стані, не гіршому порівняно з таким у якому воно (підприємство) одержало її в оренду, оскільки згідно із п.4 Договорів оренди землі земельні ділянки передавалися в оренду разом з хмелешпалерами.
З врахуванням наведеного суд, вважає, що винна особа, яка в даному випадку є уповноважений ОСОБА_3, повинна відновити становище, яке існувало до демонтажу хмелешпалер шляхом їх повторного встановлення та приведення в придатний для використання стан.
Разом з тим, підприємство зазнало реальних збитків, оскільки насадження хмелю було знищено під час демонтажу хмелешпалер.(а.с.42,43).
Згідно з п.1 ч.2 ст.22 ЦК України збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Таким чином збитки підприємства полягають у затратах, що були понесені ним у зв'язку із вирощуванням та доглядом за насадженнями хмелю і їх розмір складає 52,7 тис. грн., що стверджується наданими документами відділу агропромислового розвитку Олевської РДА Житомирської області (а.с.202-225).
Частиною 1 ст.157 ЗК України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють, зокрема, громадяни, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.
Згідно зі ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
Оскільки, спілка (об'єднання) громадян-співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства «Уборть»не зареєстрована у встановленому законом порядку, не має статусу юридичної особи і діє на підставі Договору про спільне володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності від 02.03.2009 року, а шкода завдана незаконними діями уповноваженою особою - ОСОБА_3, то вищевказана сума збитків повинна бути відшкодована саме з ОСОБА_3 -особою з вини якої їх було завдано.
Так відповідно до ст.11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до п.4 ч.3 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Виходячи із цього принципу, суд не може за власною ініціативою збирати докази або робити інші процесуальні дії, направлені на збирання доказів, а лише оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На основі вищевикладеного та керуючись ст.129 Конституції України, ст.ст.12,24 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.3,10,11,15,57,60,74,77,88,179,212-215,218 ЦПК України, ст.ст.22,202-204,215,409,525,1166 ЦК України, ст.ст.88,95,152,157 ЗК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Приватного підприємства «Сільськогосподарського підприємства «Зубковицьке»с.Зубковичі Олевського району Житомирської області до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визнання договору недійсним, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів у відшкодування майнової шкоди -задовольнити.
Визнати договір купівлі-продажу хмелешпалер, хмелекомплексу та хмелепресу, укладений 26 серпня 2011 року між головою спілки власників майна СТОВ «Уборть»ОСОБА_3 та фізичною особою ОСОБА_4 - недійсним.
Зобов'язати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1 повернути Приватному підприємству «Сільськогосподарське підприємство «Зубковицьке»хмелешпалери у стані, не гіршому порівняно з таким у якому вони були до демонтажу.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, працюючого лісником ДП «Олевський лісгосп АПК»на користь Приватного підприємства «Сільськогосподарського підприємства «Зубковицьке»с.Зубковичі Олевського району Житомирської області, ІПН № 34546859, на р/р 26003105289, код 34546859, МФО 380805, що у ПАТ «Райффайзен Банк Аваль»м.Київ, 52700 (п'ятдесят дві тисячі сімсот) грн., 00 коп., у відшкодування завданої майнової шкоди.
Рішення може бути оскарженим до Апеляційного суду Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. А особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: В. В. Волощук
Суд | Олевський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2012 |
Оприлюднено | 28.11.2012 |
Номер документу | 27544290 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні