cpg1251
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
06.02.13 Справа № 21/153
ПОСТАНОВА
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
Головуючий суддя Желік М.Б.
Суддів Костів Т.С.
Малех І.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби, м.Львів (вих. №99/10-007 від 03.01.2013 року)
на ухвалу Господарського суду Львівської області від 20.12.2012 року
у справі № 21/153
за заявою Відкритого акціонерного товариства «Львівтекстиль», м.Львів
про власне банкрутство
за участю представників:
від заявника : не з'явився;
від кредиторів: не з'явився;
арбітражний керуючий - Босак О.І.
Сторонам роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст. 22,27 ГПК України. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід складу суду не надходило.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
20 грудня 2012 року Господарський суд Львівської області (с.Чорній Л.З.) виніс ухвалу у справі №21/153 за заявою Відкритого акціонерного товариства «Львівтекстиль», м.Львів про власне банкрутство згідно ст.51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» відповідно до якої
- затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута - Відкритого акціонерного товариства «Львівтекстиль»;
- Відкрите акціонерне товариство «Львівтекстиль» (м.Львів, вул. Зелена,147, код ЄДРПОУ 01552262) ліквідовано;
- встановлено, що вимоги усіх кредиторів до банкрута, в тому числі, що заявлені кредиторами по даній справі, а саме: ФОП Підбірний М.Я. - на суму 12784830, 08грн., ТОВ «Торгова компанія «Інтермаркет» - на суму 84880,57 грн. та ПрАТ «Ритейлінгова компанія «Євротек» на суму - 38954,22 грн., а також ті вимоги, що не заявлені взагалі по даній справі вважаються погашеними;
- припинено провадження у справі про банкрутство ВАТ «Львівтекстиль»;
- припинено повноваження ліквідатора товариства;
- зобов'язано державного реєстратора провести державну реєстрацію припинення товариства та внести до Єдиного державного реєстру запис щодо припинення провадження у справі про банкрутство.
Не погоджуючись із зазначеною ухвалою суду першої інстанції кредитор - Державна податкова інспекція у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби подала апеляційну скаргу (вих. №99/10-007 від 03.01.2013 року).
В апеляційній скарзі скаржник просить поновити процесуальний строк на апеляційне оскарження та прийняти апеляційну скаргу до свого провадження, скасувати ухвалу господарського суду Львівської області від 20.12.2012 року та направити справу на новий розгляд.
Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції виніс ухвалу без врахування положень, які встановлюють необхідність передумов для звернення із заявою про порушення провадження у справах про банкрутство у порядку ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», зокрема таких що передбачені ст. ст. 105,110 ЦК України, ч.5 ст. 60 ГК України.
Скаржник зазначає, що лише після оцінки вартості наявного майна боржника, публікації оголошення для встановлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу можливо з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений ст. 105 ЦК України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону про банкрутство. Оскільки судом першої інстанції не звернуто уваги та не надано належної правової оцінки тим обставинам, що заявником не був належним чином сформований пасив боржника, то з'ясувати питання недостатності вартості майна боржника є неможливим.
Окрім того, звертає увагу суду на те, що оскаржуваною ухвалою суд обмежив можливість реалізації закріпленого за органами державної податкової служби завдання щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, а проведення процедури банкрутства ВАТ «Львівтекстиль» за статтею 51 Закону про банкрутство здійснено з метою уникнення та ухилення від оподаткування.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.01.2013 року Державній податковій інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби поновлено строк на подання апеляційної скарги на ухвалу Господарського суду Львівської області від 20.12.2012 року у справі №21/153.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.01.2013 року матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 30.01.2013 року у складі колегії Желік М.Б. (головуючий), Костів Т.С., Малех І.Б.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 30.01.2013 року розгляд справи відкладався з підстав зазначених у ній.
В судове засідання представник скаржника не з'явився, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.
Боржник участь уповноваженого представника у судовому засіданні не забезпечив, пояснень по суті апеляційної скарги не надав, причин неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
Кредитори участі уповноважених представників у судовому засіданні не забезпечили, причин неявки суду не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
29.01.2013 року через канцелярію Львівського апеляційного господарського суду надійшло заперечення на апеляційну скаргу від кредитора - ПрАТ «Євротек», в якому він просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін ухвалу суду першої інстанції з огляду на безпідставність та необґрунтованість апеляційної скарги.
Через канцелярію суду кредитор - ФОП Підбірний М.Я. подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін ухвалу суду першої інстанції, з врахування того, що скаржник зазначає про передумови для звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі на підставі ст. 51 Закону про банкрутство, однак постанова Господарського суду Львівської області від 04.12.2012 року у справі №21/153 згідно якої ВАТ «Львівтекстиль» визнано банкрутом та відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру не оскаржувалася, а відтак є чинною. Також зазначає, що скаржник не зазначає підстав для скасування саме ухвали господарського суду про затвердження ліквідаційного балансу, звіту ліквідатора та ліквідації боржника.
Арбітражний керуючий забезпечив участь у судовому засіданні, надав суду письмовий відзив на апеляційну скаргу в якому просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги з мотивів зазначених у ньому.
Колегія суддів розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а тому ухвалу господарського суду Львівської області від 20.12.2012 року у справі № 21/153 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
27.11.2009 року ухвалою господарського суду Львівської області згідно ст.ст. 11, 12, 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» порушено провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Львівтекстиль», м.Львів, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
04.12.2009 року ухвалою Господарського суду Львівської області Відкрите акціонерне товариство «Львівтекстиль», м.Львів визнано банкрутом та відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Відповідно до вимог ч. 4 ст.105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Враховуючи викладене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що тільки після оцінки вартості наявного майна боржника, в порядку статті 60 Господарського кодексу України, публікації оголошення в порядку статті 105 Цивільного кодексу України для виявлення кредиторів, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, відповідно до пункту 8.1.1. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998, та складання проміжного ліквідаційного балансу можливе з'ясувати питання про недостатність вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду, після закінчення строку, який передбачений статтею 105 Цивільного кодексу України, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка передбачає спрощену процедуру банкрутства.
Як вбачається із матеріалів справи, при зверненні до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство в порядку вимог ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» боржник - Відкрите акціонерне товариство «Львівтекстиль», м.Львів дотрималося зазначених норм права, зокрема:
07.09.2009 року загальними зборами акціонерів Відкритого акціонерного товарсивта «Львівтекстиль» прийнято рішення про припинення товариства шляхом його ліквідації. (арк.справи 14-15 том 1).
08.09.2009 року уповноваженою особою товариства державного реєстратора за місцем реєстрації ВАТ «Львівтекстиль» повідомлено про припинення юридичної особи про що свідчать долучені до матеріалів справи опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи» та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 09.09.2009 рік.
Повідомлення про припинення ВАТ «Львівтекстиль» шляхом ліквідації із зазначенням строку заявлення кредиторами вимог до нього в термін до 15.11.2009 року опубліковано у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації «Бюлетень державної реєстрації» №133 (18) від 15.09.2009 року та в газеті Голос України від 18.09.2009 року №175 (4675). (арк.справи 20-23 том 1). Крім цього, головою комісії з припинення здійснено персональне повідомлення усіх явних (відомих) кредиторів, в тому числі банків, що обслуговували товариство та фонди.
З метою вжиття заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, що ліквідується, ліквідаційна комісія надіслала дебіторам, у яких згідно даних бухгалтерського обліку рахується заборгованість перед товариством листи-вимоги щодо сплати сум боргу. (арк.справи 45-51 том 1).
16.09.2009 року до Державної податкової інспекції в Сихівському районі м.Львова подано заяву про припинення платників податків за формою №8-ОПП, на підставі якої органом податкової проведена позапланова виїзна перевірка товариства.
Згідно протоколу №08-09/09-01 від 08.09.2009 року засідання ліквідаційної комісії ВАТ «Львівтекстиль» створено інвентаризаційну комісію в складі членів ліквідаційної комісії. За результатами проведення інвентаризації основних засобів, товарно матеріальних цінностей, нематеріальних активів, грошових коштів, кредиторської та дебіторської заборгованості ВАТ «Львівтекстиль» складено інвентаризаційні описи та протокол інвентаризаційної комісії, що затверджений протоколом засідання ліквідаційної комісії товариства від 09.10.2009 року. Окрім того , суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «Латекс» була проведена оцінка основних засобів товариства.
Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами ліквідаційна комісія склала проміжний ліквідаційний баланс, який містив відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також результати їх розгляду. В матеріалах справи також міститься висновок незалежного аудитора щодо огляду проміжного ліквідаційного балансу ВАТ «Львівтекстиль» станом на 24.11.2009 року, виготовлений ТОВ Спільне українсько-німецьке підприємство «Мертель-Аудит».
На підставі зазначених даних з'ясувавши недостатність активів боржника для задоволення вимог всіх кредиторів, боржник звернувся до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство.
Колегія суддів зазначає, що ні ухвала Господарського суду Львівської області від 27.11.2009 року у справі №21/153 про порушення провадження у справі про банкрутство, ні Постанова Господарського суду Львівської області від 04.12.2009 року у справі №21/153, згідно якої Відкрите акціонерне товариство «Львівтекстиль» визнано банкрутом та відкрито щодо нього ліквідаційну процедуру не оскаржувалися, а тому набрали законної сили в порядку вимог ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
З огляду на зазначені обставини, твердження скаржника про неналежне формування пасиву боржника, яке унеможливлює з'ясування питання про достатність майна боржника для погашення вимог кредиторів, як на підставу скасування ухвали Господарського суду Львівської області від 20.12.2012 року є безпідставним.
Скаржником в апеляційній скарзі зазначається про позбавлення податкових органів можливості провести перевірку діяльності підприємства у зв'язку з процедурою банкрутства останнього в порядку ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». При цьому, скаржник в апеляційній скарзі не зазначає про наявність у товариства заборгованості по сплаті податків, зборів (обов'язкових платежів), відповідно, будь-яких майнових (грошових) претензій до боржника, розмір таких претензій (суму вимог), характер вимог (майнові або грошові). Окрім цього, в скарзі відсутнє посилання на будь-які докази, з їх наданням, що підтверджують такі вимоги.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Додатково колегія суддів зазначає, що 20.12.2012 року ліквідатором у справі про банкрутство ВАТ «Львівтекстиль» - Босаком О.Є. подано звіт, з якого вбачається, що ним здійснено комплекс заходів передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», зокрема здійснено пошук та виявлення майна банкрута, проведено інвентаризацію майна банкрута, здійснено експертну оцінку виявленого майна, проведено перевірку фінансово-господарського стану банкрута, організовано реалізацію майна, в результаті якої отримано кошти, якими проведено погашення кредиторських вимог першої, третьої та частково четвертої черги реєстру вимог кредиторів на загальну суму 25767880,73 грн. У зв'язку з відсутністю іншого майна та коштів банкрута залишилися непогашеними грошові вимоги кредиторів на загальну суму 12908664,87 грн.
Згідно ч.2 ст. 32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
Частиною 6 статті 31 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
Відтак, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення, Господарський суд Львівської області належним чином дослідив усі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи по суті та вірно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим суд апеляційної інстанції погоджується із ухвалою господарського суду щодо затвердження ліквідаційного звіту та ліквідації банкрута - ВАТ «Львівтекстиль».
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовуються висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів визнає їх не належною підставою для зміни чи скасування оскаржуваної ухвали.
На підставі наведеного та відповідно до вимог ст. ст. 99, 101, 103, 105, 106 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби, м.Львів (вих. №99/10-007 від 03.01.2013 року) відмовити.
2. Ухвалу Господарського суду Львівської області від 20.12.2012 року у справі № 21/153 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складено 11.02.2013 року
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Костів Т.С.
суддя Малех І.Б.
.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2013 |
Оприлюднено | 14.02.2013 |
Номер документу | 29284260 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні