5020-3/328
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"16" лютого 2009 р. справа № 5020-3/328
За позовом Приватного підприємства "Адажио"
(49094, м. Дніпропетровськ, Набережна Перемоги, 5)
до Закритого акціонерного товариства "Інкерман"
(99000, м. Севастополь, вул. Гоголя, 26-а, кв. 20)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Інкерманська міська Рада (99703, м. Севастополь, вул. Шевкопляса, 37); Головне управління Держкомзему у м. Севастополі (99011, м. Севастополь, вул. Демидова, 13)
про визнання договору недійсним, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою і спорудами шляхом виселення відповідача та вселення позивача
Суддя Головко В.О.
Представники сторін:
позивач –Мельніченко Т.С., довіреність № б/н від 04.02.09, ПП "Адажио";
відповідач –не з'явився, ЗАТ "Інкерман";
третя особа –не з'явився, Інкерманська міська рада депутатів;
третя особа –не з'явився, Головне управління Держкомзему у м. Севастополі;
Суть спору:
Приватне підприємство "Адажио" звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до Закритого акціонерного товариства «Інкерман»про визнання договору суборенди земельною ділянки недійсним, виселення відповідача та вселення позивача.
Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 28.12.2008 порушено провадження у справі, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Інкерманську міську Раду та Головне управління Держкомзему у м. Севастополі, судове засідання призначено на 05.02.2009.
В процесі розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, просить визнати договір суборенди земельної ділянки недійсним, усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою та усіма спорудами, що розташовані на ділянці шляхом виселення відповідача та вселити ПП "Адажио" на земельну ділянку і в споруди (арк.с.101-103).
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що колишнім директором Приватного підприємства «Адажио»при укладенні договору були порушені норми діючого законодавства України, а саме ст. 238 Цивільного кодексу України, ст. 8 Закону України "Про оренду землі". ПП "Адажио" вважає, що даний Договір суборенди від 01.07.2008 необхідно визнати недійсним.
Відповідач явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки не повідомив, письмових заперечень проти позову суду не надав.
Третя особа –Інкерманська міська рада депутатів не з'явилася, до початку судового засідання надала клопотання про розгляд справи без участі її представників (вх. № 1271), письмових пояснень по суті спору суду не надала (арк.с.123).
Третя особа –Головне управління Держкомзему у м. Севастополі явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечила, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином та своєчасно, про причини неявки не повідомила.
Представнику позивача в судовому засіданні роз'яснені його процесуальні права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Справа розглядається за наявними в неї матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи –Інкерманської міської Ради, дослідивши надані докази, вивчивши матеріали справи, суд -
встановив:
09.06.2005 між Інкерманською міською радою депутатів (Орендодавець) та Приватним підприємством "Адажио" (Орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки № 05/05-З (а. с. 17-24).
06.07.2005 цей договір зареєстровано в Книзі реєстрації договорі оренди землі під №2 (номенклатурний № 4-І-01).
Відповідно п.1.1 Договору оренди Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування строком на 25 років земельну ділянку площею 6,2602 га, яка розташована в м. Інкерман (район "Кримвторкольормет"), для будівництва та обслуговування майстерень, причалу та судноверфі.
Згідно з довідкою Управління міського будівництва та архітектури Севастопольської міської державної адміністрації від 26.12.2005 № 3120/5-2 зазначеній земельній ділянці було надано адресу: м. Севастополь, Сімферопольське шосе, № 8-А (а. с. 60).
01.07.2008 між Приватним підприємством «Адажио»та Закритим акціонерним товариством «Інкерман»був укладений договір суборенди (далі –Договір суборенди) земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Севастополь, Сімферопольське шосе, 8-А (район "Кримвторкольормет"), площею 6,2602 га (а. с. 72-76).
Передача земельної ділянки за Договором суборенди від 01.07.2008 Приватним підприємством «Адажио», в особі директора Сердюкова відбулася 01.07.2008, що підтверджується актом приймання-передачі (а. с. 80).
Приватне підприємство "Адажио" вважає Договір суборенди недійсним, а зайняття відповідачем спірної земельної ділянки –незаконним та таким, що порушує права та інтереси позивача. Зазначене стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частинами першою та другою статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання правочину недійсним.
Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до Роз'яснень Вищого арбітражного суду України № 02-5/111 від 12.03.1999 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними", вирішуючи спори про визнання угод недійсними, господарський суд повинен установити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними і настання відповідних наслідків, а саме: відповідність змісту угоди вимогам закону; дотримання установленої форми угоди; правоздатність сторін по угодах; у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони й інших обставин, що мають значення для правильного вирішення спору.
Згідно зі статтею 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Законом прямо не встановлена недійсність спірного правочину.
Разом з тим, відповідно до пункту 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою – третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Такими вимогами, зокрема, є:
1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
4. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Судом встановлено, що оскаржуваний договір суборенди був укладений між ПП "Адажио", директором якого на час укладення був Сердюков І.С. та ЗАТ "Інкерман", керівником та одним із учасників якого також був і є Сердюков І.С.
Відповідно до ч. 3 ст. 92 Цивільного Кодексу України орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 237 Цивільного кодексу України представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Як вбачається зі змісту договору оренди земельної ділянки від 09.06.2005 (а.с.17-24), договору суборенди земельної ділянки від 01.07.2008 (а.с.72-76), акту приймання-передачі земельної ділянки від 01.07.2008 (а.с.80) та відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, загальнодоступної інформаційної бази даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (а. с. 83) Сердюков І.С. на час вчинення оскаржуваного правочину був керівником обох підприємств одночасно, а тому також є представником обох підприємств на підставі акта органу юридичної особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 238 Цивільного Кодексу України представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є.
Таким чином, суд вважає, що колишній директор підприємства Сердюков І.С. не мав права вчиняти договір суборенди від імені підприємства «Адажио»в інтересах ЗАТ «Інкерман», учасником та керівником якого він є.
Також відповідно до ст. 8 Закону Україні "Про оренду землі", умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
В порушення норм вказаної статті, колишній директор ПП "Адажио" передав в суборенду не тільки спірну земельну ділянку, а також передав в повне господарське користування Суборендаря і усі споруди, які розташовані на ділянці та надав право розпоряджуватися спорудами на власний розсуд від свого імені, що не відповідає умовам Договору оренди від 19.03.2005.
У зв'язку з тим, що при укладенні договору були порушені норми чинного законодавства України, а саме ст. 238 Цивільного кодексу України, ст. 8 Закону України "Про оренду землі", суд вважає, що даний Договір суборенди необхідно визнати недійсним.
За приписами ч. 1 ст. 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Відповідно до ч.1 ст. 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину. Аналогічна норма зазначена і в ст. 208 Господарського кодексу України.
Згідно зі ст.391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
На підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито в розмірі 255 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн. також підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Договір суборенди земельної ділянки, що знаходиться за адресою: місто Севастополь, Сімферопольське шосе, 8-А (район "Кримвторкольормет"), площею 6,2602 га від 01.07.2008, який укладено між Приватним підприємством "Адажио" та Закритим акціонерним товариством "Інкерман" визнати недійсним з моменту його укладення.
3. Усунути Приватному підприємству "Адажио" (49094, м. Дніпропетровськ, Набережна Перемоги, буд.5, код ЄДРПОУ 20746411) перешкоди в користування земельною ділянкою площею 6,2602 га, що знаходиться за адресою: м. Севастополь, Сімферопольське шосе, 8-А (район "Кримвторкольормет"), та усіма спорудами, які розташовані на ній, з боку Закритого акціонерного товариства "Інкерман" (99011, м Севастополь, вул. Гоголя, 26-А кв. 20, код ЄДРПОУ 2403024,7 відомостей про поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи немає) шляхом виселення останнього з вказаної земельної ділянки.
4. Вселити Приватне підприємство "Адажио" (49094, м. Дніпропетровськ, Набережна Перемоги, буд.5, код ЄДРПОУ 20746411) на земельну ділянку площею 6,2602 га, розташовану за адресою: м. Севастополь, Сімферопольське шосе, 8-А (район "Кримвторкольормет"), та споруди (будівлі), що знаходяться на ній.
5. Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Інкерман" (99011, м Севастополь, вул. Гоголя, 26-А кв. 20, код ЄДРПОУ 24030247, відомостей про поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи немає) на користь Приватного підприємству "Адажио" (99011, м Севастополь, вул. Гоголя, 26-А кв. 20, код ЄДРПОУ 24030247, відомостей про поточні рахунки в установах банку в матеріалах справи немає) витрати по сплаті державного мита в розмірі 255,00 грн., та витрати по сплаті на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.О.Головко
Рішення оформлено
відповідно до вимог
ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України
і підписано 20.02.2009
РОЗСИЛКА:
1. Приватне підприємство "Адажио"
(49094, м. Дніпропетровськ, Набережна Перемоги, 5)
2. Закрите акціонерне товариство "Інкерман"
(99000, м. Севастополь, вул. Гоголя, 26-а, кв. 20)
3. Інкерманська міська Рада
(99703, м. Севастополь, вул. Шевкопляса, 37)
4. Головне управління Держкомзему у м. Севастополі
(99011, м. Севастополь, вул. Демидова, 13)
5. Справа
6. Наряд
Суд | Господарський суд м. Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2009 |
Оприлюднено | 03.03.2009 |
Номер документу | 3043270 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд м. Севастополя
Головко В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні