Постанова
від 04.04.2013 по справі 15/5005/3953/2012
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.04.2013 року Справа № 15/5005/3953/2012

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,

суддів: Лотоцької Л.О . , Бахмат Р.М.

при секретарі: Вовк Ю.В.

за участю представників:

позивача: Монастирьов В.В.- предст., дов. від 15.01.2013 року

відповідача : Павлова М.В.- предст., дов. №452/1010 від 13.07.2012 року

Шевченко С.А.- предст., дов. №759/1010 від 27.12.2012 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці «Дніпропетровські міські електричні мережі» (м. Дніпропетровськ) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2013р. у справі №15/5005/3953/2012

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства «Газосантехмонтаж» (м. Дніпропетровськ)

до: публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці «Дніпропетровські міські електричні мережі» (м. Дніпропетровськ)

про : скасування оперативно-господарської санкції

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 25 лютого 2013 року (підписано 04.03.2013р.) у справі №15/5005/3953/2012 (суддя Петренко Н.Е.) задоволений позов товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства «Газосантехмонтаж» (м. Дніпропетровськ) до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці «Дніпропетровські міські електричні мережі» (м. Дніпропетровськ) про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої у формі рішення комісії ПАТ «ДТЕК «Дніпрообленерго» по розгляду акту серії Д №001401 від 17.02.2012р. про порушення правил користування електричною енергією споживачем -юридичною особою, оформлене протоколом №4 від 20.04.2012р. З відповідача на користь позивача стягнуто 1073 грн. судового збору та 8844,00 грн. витрат на проведення судової експертизи.

Публічне акціонерне товариство «ДТЕК «Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці «Дніпропетровські міські електричні мережі» - відповідач, не погодившись із рішенням суду, з посиланням на порушення судом норм матеріального і процесуального права подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 25.02.2013 року по справі №15/5005/3953/2012 і прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Скаржник заперечує проти висновку суду про перебування електрощитової у загальному користуванні. Умовами договору та його додатками, зокрема п.7 додатку №2 до договору 1, додатком 10 до договору 2 встановлено обов'язок позивача по охороні електромережі та забезпечення вільного доступу до електроустановок працівників відповідача. Натомість в порушення ст.ст. 43, 82 ГПК України судом не досліджено зазначені додатки. Відповідач вважає, що Акт технічної перевірки від 24.01.2012р. В№082790, на який посилається суд, не має значення для справи, а отже не є належним і допустимим доказом. Перевірка стану електричної мережі від ТП №250 не має відношення до підключення електричної мережі позивача ТП №5097. Перевірка здійснювалась без відкриття електрощитової та без присутності позивача, що підтверджує факт відсутності доступу до щитової у субспоживача та відповідача, відомості щодо стану електрощитової також відсутні. Посилаючись на висновки електротехнічної експертизи та п. 10.2 Правил, відповідач вважає, що має місце виявлення ним порушення в технологічних електромережах позивача, а отже, останній несе відповідальність за підключення здійснене в його електрощитовій.

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційного підприємства «Газосантехмонтаж» - позивач, у відзиві на апеляційну скаргу і представник позивача у судовому засіданні зазначив, що рішення суду повністю відповідає вимогам матеріального права, є законним і обґрунтованим. Позивач вважає недоведеним факт порушення вимог законодавства в діях позивача. Позивач зазначає, що відповідно до висновку експертизи «живлячий кабель АПМТЗ «Комплект» від наконечників КЛ-0,4 кВ в РУ 0,4 кВ електрощитової ТОВ ВКП «Газосантехмонтаж» до офісних приміщень АПМТЗ «Комплект», включно з місцем з'єднань двох дротів перерізом 10 та 16 мм кВ, знаходяться на балансі АПМТЗ «Комплект», а межа експлуатаційної відповідальності «знаходиться у місці приєднання кабельної мережі 0,4 кВ АПМТЗ «Комплект» до кабельної лінії, яка розташована у електрощитовій ТОВ ВКП «Газосантехмонтаж». При цьому, приміщення електрощитової є спільною власністю співвласників будинку по вул. Плеханова, 18-Б у м. Дніпропетровську. Даною експертизою встановлено, що відсутня технічна можливість такого підключення без порушення цілісності пломб та захисних екранів. Доводи скаржника є припущеннями, які не підтверджуються жодними доказами. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем здійснювалася технічна перевірка, а при її проведенні має бути перевірено все. В акті чітко вказано, що все перевірено, у тому числі і кабель. Відповідачем не були надані на дослідження клемні з'єднання, які вказані у акті про порушення Д№001401. Позивач вважає, що доводи скаржника не можуть бути підставою для скасування судового рішення по справі.

У судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частина постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Вислухавши представників сторін, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що між сторонами у справі 24.02.2009 року укладено договір №008646/8-646 про постачання електричної енергії, за умовами якого Постачальник (відповідач) продає електричну енергію Споживачу (позивач) для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 50,0 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

На Споживача п.2.3.3. і п.2.3.4. договору покладено обов'язок оплачувати відповідачу вартість електричної енергії згідно з умовами Додатку «Порядок розрахунків» та Додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії». Здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з Додатком «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії».

Відповідно до п.4.2.3. Споживач сплачує Постачальнику вартість недорахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії , не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006р. №562 (далі Методика) у разі таких дій або бездіяльності споживача: самовільне внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.

Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін визначено, що споживач несе відповідальність за якісну, безпечну експлуатацію, безпечний стан електрообладнання згідно ПКЕЕ, ПУЕ, ПТЕ, що знаходиться в його віданні, за збереження засобів обліку та управління електроспоживанням, пристроїв АЧР та інших засобів системної автоматики, за раціональне витрачання електроенергії, за своєчасне виконання приписів інспекторів.

Пунктом 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року N28 (із змінами і доповненнями) встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

17.02.2012р. представниками відповідача за участю споживача - ТОВ ВКП «Газосантехмонтаж» був складений акт про порушення Д№001401, яким зафіксовано, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою вул. Плеханова 18Б, порушив пункти 3.34, 6.40 ПКЕЕ. Самовільне підключення в електрощитовій ТОВ «Газосантехмонтаж» електропроводки до електричної мережі поза межами облікових засобів обліку шляхом порушення цілісного кабелю АПВ 3х16 та установки до облікових клемників на кабелі живлення Асоціації ПМТО «Комплект». Самовільне підключення виконано прихованим способом, виявити порушення при контрольному огляді можливості не було. Самовільно встановлені клемники приховані за панеллю електрощитової.

Комісією по розгляду даного акту 20.04.2012р. було прийнято рішення, оформлене протоколом №4 провести нарахування за період з 19.02.2009 року по 20.02.2012 року у відповідності з п. 2.9 і по формулі №2.7. Методики визначення об'єму і вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Недорахованої електроенергії в сумі 256522 грн. 98 коп. Нарахувати від дати проведення останньої технічної перевірки засобу обліку 19.02.2009 року по дату усунення порушення.

Відповідно до проведеного розрахунку №1 до сплати за недораховану електроенергію підлягає 256522,98 грн.

Як правильно зазначив місцевий господарський суд при вирішенні спору, згідно ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Частиною 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України, а відповідно до ст. 27 цього закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є:

- порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;

- крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;

- пошкодження приладів обліку;

- розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів;

- створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики;

- порушення правил охорони електричних мереж;

- порушення правил користування енергією;

- насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки;

- незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.

Методика розрахунку розміру шкоди, завданої енергопостачальнику внаслідок викрадення електроенергії, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В силу ч. 1 ст. 277 Господарського кодексу України, абоненти користуються електричною енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 3.33 Правил користування електричною енергією, електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку. Технічна перевірка здійснюється електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на три роки.

Роботи з контрольного огляду засобу обліку та технічної перевірки розрахункових засобів обліку електричної енергії проводяться у присутності уповноважених представників споживача, а в разі, якщо споживач купує електричну енергію у постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом - додатково в присутності представників постачальника за нерегульованим тарифом та оформляються актом про проведені роботи із зазначенням в акті прізвища уповноваженого представника електропередавальної організації, який проводив роботи, та номера його службового посвідчення, підстави проведення технічної перевірки або контрольного огляду засобу обліку та детального опису результатів обстеження.

Пунктом 6.41. Правил користування електричною енергією встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

Відповідно до п. 6.42. Правил користування електричною енергією, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

Вирішуючи справу по суті, місцевий господарський суд в основу судового рішення по справі поклав висновок судової електротехнічної експертизи №9686 від 24.12.2012 року, яка була проведена Харківським науково-дослідним інститутом судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса, у якому, зокрема, зазначається, що порушення цілісності пломб та захисних екранів електрощитової ТОВ ВКП «Газосантехмонтаж» під'єднати частину живлячого кабелю АПТМЗ «Комплект» АПВ 3х16 до наконечників КЛ-0,4 кВ в РУ-0,4 кВ електрощитової неможливо; опис порушення, вказаний в акті Д №001401 від 17.02.2012 не відповідає дійсності. Самовільно підключитися шляхом порушення цілостністю кабелю АПВ 3х16 не уявляється можливим.

Отже, судова колегія вважає правильними висновки місцевого господарського суду щодо того, що допуск до електрощитової ТОВ ВКП «Газосантехмонтаж» мають усі користувачі, тобто як позивач так і АПМТЗ «Комплект», оскільки приміщення, в якому знаходиться електрощитова ТОВ ВКП «Газосантехмонтаж», перебуває у загальному користуванні; станом на 24.01.2012 року працівниками відповідача не було виявлено жодних порушень на ввідному кабелі, який належить Асоціації ПМТО «Комплект» (акт технічної перевірки засобів обліку електричної енергії № 082790). Ці висновки поряд із експертним висновком свідчать про обґрунтованість судового рішення по справі.

Доводи апеляційної скарги не можуть бути підставою для скасування законного і обґрунтованого рішення по справі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «ДТЕК Дніпрообленерго» в особі структурної одиниці «Дніпропетровські міські електричні мережі» (м. Дніпропетровськ) залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 25 лютого 2013 року у справі №15/5005/3953/2012 залишити без зміни.

(постанова виготовлена в повному обсязі 08.04.2013 року)

Головуючий О.С. Євстигнеєв

Судді: Л.О.Лотоцька

Р.М.Бахмат

З оригіналом згідно.

Помічник судді М.В. Юрченко

08.04.2013р.

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.04.2013
Оприлюднено09.04.2013
Номер документу30485298
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/5005/3953/2012

Постанова від 04.04.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Ухвала від 20.03.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Рішення від 27.02.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 11.01.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 18.09.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 27.08.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 11.07.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 26.06.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 19.06.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 12.06.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні