Господарський суд Чернігівської області
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
27 травня 2013 року справа № 927/341/13
За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю «РМК-Росток»
м Чернігів, вул. Щорса, 58
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
АДРЕСА_1
про: стягнення 30484,08 грн.
Суддя С.І.Михайлюк
Представники сторін:
позивача: Кульгейко Л.Ю.
відповідача: ОСОБА_1
Заявлений позов про стягнення з відповідача 30484,08грн. боргу за договором оренди та надання послуг з утримання торгового місця НОМЕР_1 від 01.01.2011р.
Відповідач проти позовних вимог заперечила.
Дослідивши матеріали, суд
в с т а н о в и в:
До матеріалів наданий договір оренди та надання послуг з утримання торгового місця НОМЕР_1, який підписаний сторонами 01.01.2011р. на строк з 01.01.2011р. по 31.03.2011р. (надалі договір) Договором передбачені умови продовження його дії на той самий строк і на тих самих умовах (п.п. 5.1., 5.2.).
Предметом договору зазначені передача орендодавцем (позивач) за заявою орендаря (відповідач) та прийняття орендарем в строкове платне користування окремих конструктивних елементів для організації (розміщення) торгового місця НОМЕР_1 (номер зазначений у назві договору) на АДРЕСА_2, а також надання послуг по утриманню цього торгового місця (п. 1.1.). Загальна площа орендованих конструктивних елементів - 34 кв.м. (п. 1.2.).
Виходячи з предмету договору, суд дійшов висновку, що останній містить умови договорів оренди майна та надання послуг.
Частинами 1-3 ст. 180 ГК України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
В силу ч. 1 ст. 901 ЦК України з договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 284 ГК України істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу.
Зазначення сторонами предмету договору як передача позивачем та прийняття відповідачем в строкове платне користування окремих конструктивних елементів не дає змоги визначити об'єкт оренди, оскільки не вказано які саме конструктивні елементи передаються, якій речі належать ці елементи. Конструктивні елементи не виступають річчю, яка визначена індивідуальними ознаками (ст. 184 ЦК України), а являються складовою частиною речі (договором не вказано якої саме). Із заяви відповідача позивачеві від 01.01.2011р. про надання в тимчасове платне користування також не випливає про яке саме майно йдеться мова. Акт приймання-передачі майна в оренду до матеріалів справи не наданий, у судовому засіданні представник позивача пояснила, що такий акт не складався. Сторони у судовому засіданні також пояснили, що за договором передавався в оренду фундамент для організації торгового місця. Проте передача саме фундаменту в оренду договором не передбачена.
У договорі не вказана вартість майна.
Предметом позовних вимог є стягнення заборгованості за договором оренди та надання послуг з утримання торгового місця НОМЕР_1 від 01.01.2011р. З позовної заяви вбачається, що стягується заборгованість саме з орендної плати. Згідно з п. 2.1. договору за оренду конструктивних елементів та послуги з утримання торгового місця орендар своєчасно вносить на розрахунковий рахунок або в касу орендодавцю 1980грн., у т.ч. ПДВ 330грн., не пізніше 10 числа кожного поточного місяця.
Згідно з п. 3.3. розділу 1 Порядку розрахунку цін на послуги та оренду торгових приміщень (площ) та їх обслуговування на ринках з продажу продовольчих та непродовольчих товарів, що затверджений наказом Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва 30.06.2009р. № 638/109 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.07.2009р. за № 600/16616), оренда торговельного місця визначена як строкове платне користування торговельним місцем для здійснення продажу товарів (надання послуг). Відповідно до розділу ІІ цього Порядку орендна плата за торгові приміщення (площі) на ринках розраховується орендодавцем виходячи із собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) та прибутку без врахування податку на додану вартість (п.1.); до собівартості надання в оренду торгових приміщень (площ) включаються прямі та непрямі витрати, пов'язані з наданням в оренду торговельних місць (площ), та/або витрати, пов'язані з обслуговуванням торгових приміщень (площ) на ринках.; до непрямих витрат належать, зокрема витрати на послуги з прибирання, охорони та пожежної охорони приміщень, утримання медпунктів, лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, санвузлів, кімнат гігієни, кімнати міліції (п.3.).
Отже до собівартості орендної плати можуть включатися витрати на названі послуги, які покриваються сплатою орендної плати. Які саме послуги з утримання торгового місця можуть окремо надаватися (п.п.1.1., 2.1.) договором не визначено. Договір не містить визначення окремо орендної плати та окремо плати за послуги з утримання торгового місця, які мали б бути погоджені щодо кожного виду відносин.
Відповідно до ч. 8 ст. 181 ГК України у разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Суд дійшов висновку, що договір є неукладеним, оскільки сторони не дійшли згоди стосовного його істотних умов. Неукладений договір не породжує прав та обов'язків між сторонами.
Слід зазначити, що матеріали не містять доказів виконання договору. Так, як зазначалося, акт приймання-передачі не складався. Фіскальні чеки, прикладені позивачем до заяви, із зазначенням прізвища ОСОБА_1 (підпис відсутній) не вказують на те, що саме відповідач здійснював оплату.
За таких обставин у позовних вимогах слід відмовити повністю.
Відповідачем подавалась заява-клопотання про визнання договору оренди недійсним, яка розгляду не підлягає, оскільки такі вимоги можуть бути заявлені шляхом подачі окремого позову.
Враховуючи викладене, а також керуючись ст. ст. 49, 33, 34, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
У позовних вимогах відмовити повністю.
Повне рішення складено 30.05.2013р.
Суддя С.І. Михайлюк
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2013 |
Оприлюднено | 30.05.2013 |
Номер документу | 31488159 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Михайлюк С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні