cpg1251
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.06.2013 року Справа № 17/5005/13529/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді Антонік С.Г.. (доповідач)
суддів :Чимбар Л.О., Дмитренко Г.К.
секретар судового засідання: Ненарочкін І.О.
представники сторін:
від позивача: Махинько І.С., представник. дов. № б/н від 08.01.13
від відповідача: ОСОБА_1, фізична особа-підприємець
ОСОБА_2., адвокат, договір від 22.02.13
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Фермерського господарства "Воскресенівське" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2013 року у справі № 17/5005/13529/2011
за позовом Фермерського господарства "Воскресенівське", смт. Васильківка, Дніпропетровська область
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, с.В.Олександрівка, Васильківський район, Дніпропетровська область
Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління Держкомзему у Дніпропетровській області в особі Відділу Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області
про стягнення 14 473 грн. 95 коп. збитків
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням в.о.голови суду розгляд апеляційної скарги ФГ «Воскресенівське» передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Антонік С.Г., суддів Чимбар Л.О., Дмитренко Г.К.
Дана колегія суддів ухвалою від 10.06.2013р. апеляційну скаргу ФГ «Воскресенівське» прийняла до свого провадження.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2013р. року (суддя Назаренко Н.Г.) в задоволені позову відмовлено.
Рішення суду мотивовано тим, що відповідач обробляла земельні паї ОСОБА_3., ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на підставі укладених з ними договорів оренди землі від 01.09.2010р. та договорів обробітку землі, укладених з ОСОБА_4 та ОСОБА_3. Документи на підставі, яких здійснені розрахунки розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільною зайняття земельної ділянки не можуть бути належними доказами тому, що вони складені не Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель, а головним спеціалістом з контролю за використанням та охороною земель відділ Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області. Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.04.2011p., складений головним спеціалістом з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області, не міститься посилань щодо особи, яка перевіряється та відносно якої складний вказаний акт, а також не містить плану - схеми із визначенням загальної
площі земельної ділянки, яка самовільно використовується, а зазначення у вказаному акті того, що на момент перевірки земельні ділянки знаходяться в обробленому стані (проведено оранку з осені 2010 року) без правових підстав, чи порушені права Позивача, не доводить здійснення вказаних дій саме Відповідачем.
Не погодившись з рішенням, позивач звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
В апеляційній скарзі вказує на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2010р. № 1068 "Про ліквідацію Державної інспекції з контролю з використанням та охороною земель", яка відповідно до п.З Уповноважує Державний комітет із земельних ресурсів в забезпеченні здійснення державного контролю з використанням і охороною земель в період проведення реформування Держземінспекції в Держсільгоспінспекцію, тобто період від 22.11.2010р. (ліквідац: Держземінспекції) по 13.04.2011р., (утворення Держсільгоспінспекції), до прийняття Указу Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» від 13.04.2011 № 459/2011; Отже, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, який полягає в забезпеченні дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізацію права на землю, покладено на Державний комітет із земельних ресурсів, саме на дату проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства трьох земельних ділянок, тобто 11.04.2011р. Дії на той час головного спеціаліста з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області щодо складання відповідних актів є правомірними і можуть бути належними доказами у справі. Неправильно суд застосував Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002р. №1958, оскільки воно втратило чинність у 2009 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2009р. №901. Позивач використовує земельні ділянки ще з 2008 року на підставі договорів оренди, які були зареєстровані 22 листопада 2010 року. Факт незаконного використання Відповідачем спірної земельної ділянки підтверджується матеріалами справи, зокрема постановою про адміністративне правопорушення від 11.04.2011p., якою Відповідач притягується за самовільне використання зазначених земельних ділянок, а також, що на момент перевірки дані земельні ділянки знаходяться в обробленому стані (проведено оранку з осені 2010 року і повесні 2011 року боронування) без правових підстав, з порушенням права Позивача, це доводить і тим, що Відповідач визнає свою провину і 12.04.2011 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи наведені в апеляційній скарзі.
Просить рішення господарського суду від 19.03.2013р. скасувати та прийняти нове, яким позовні задовольнити повністю.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач вказує, що Акт обстеження земельної ділянки та Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства складені з порушенням, оскільки згідно ст..ст.5, 9 Закону України здійснення державного контролю за використанням та охороною земель покладено на Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи. В даному випадку перевірка проведена головним спеціалістом з контролю за використанням і охороною земель відділу Держкомзему у Васильківському районі. Складений акт не відповідає вимогам законодавства. В ньому не міститься посилань щодо особи яка перевіряється і щодо якої складено акт, не міститься план-схеми з зазначенням з зазначенням загальної площі земельної ділянки яка самовільно використовується. Позивач не надав доказів, які б свідчили про те, що на час звернення з позовом до суду відповідач займав спірну земельну ділянку.
Представники відповідача в судовому засіданні вказали, що користувалися земельними ділянками на підставі укладених з ОСОБА_4., ОСОБА_5 та ОСОБА_3. договорами оренди та договорами обробітку землі. Просили рішення суду залишити в силі, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Згідно зі ст. 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у повному обсязі.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм чинного законодавства при винесенні рішення суду, встановила наступне.
21.01.2008р. між орендодавцями ОСОБА_4., ОСОБА_5, ОСОБА_3. і орендарем - фермерським господарством «Воскресенівське» були укладені окремі договори оренди землі. За умовами договорів кожний орендодавець передавав орендарю в користування земельну ділянку площею 4,958 га (рілля), які знаходяться на території Воскресенівської сільської (селищної) ради Васильківського району Дніпропетровської області. Загальна площа трьох земельних ділянок 14,874га.
Відповідно до п. 2.1. договорів вони укладені на 5 років.
Дані договори були зареєстровані у Васильківському відділі Дніпропетровської регіональної філії ДП «ЦДЗК» 22.11.2010р., про що у Державному реєстрі вчинено відповідні записи та присвоєні відповідні номери 041011801573, 0410118001574 і 041011801575.
06.04.2011р. ФГ «Воскресенівське» звернулося з заявою до відділу Держкомзему у Васильківському районі з проханням провести перевірку дотримання вимог земельного законодавства на земельних ділянках власників ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5, які знаходяться в оренді заявника, а з восени 2010р. зайняті самовільно ОСОБА_1.
Державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровської області Тюрею О.І. у присутності представника ФГ «Воскресенівське», як потерпілої сторони, ОСОБА_6., ОСОБА_7, ОСОБА_8 11.04.2011р. проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок, що знаходяться в оренді ФГ «Воскресенівське», за результатами якої складений акт. В акті вказано, що вищезазначені земельні ділянки на момент перевірки знаходяться в обробленому стані (проведено оранку з осені 2010р. та по весні проведено боронування землі) без правових на те підстав та порушені права законного землекористувача передбачені ст. 27 Закону України «Про оренду землі». Дані дії по визначенню ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» свідчать про самовільне зайняття даних земельних ділянок. В акті зазначено, що до нього додано викопіювання з карти розпаювання землі. Даний акт підписаний вищезазначеними особами та ОСОБА_1.
Одночасно був складений акт обстеження земельної ділянки №10 від 11.04.2011р., в якому також зазначено, що земельні ділянки з восени 2010р. знаходяться в обробленому стані. Весною 2011р. ФОП ОСОБА_1. провела боронування даних земельних ділянок без правових на те підстав, що є порушенням ст..ст.125, 126 ЗК України. Дії ФОП ОСОБА_1. свідчать про самовільне зайняття земельних ділянок. чим порушені права законного орендаря та завдано шкоду у розмірі 14 473,95 грн. До акту додано розрахунок та викопіювання з карти розпаювання земель.
11.04.2011р. відділом Держкомзему у Васильківському районі винесено припис ФОП ОСОБА_1. з вимогою в місячний термін усунути порушення земельного законодавства. ФОП ОСОБА_1. даний припис одержано 12.04.2012р.
В цей же день стосовно ОСОБА_1. складено протокол про адміністративне порушення № 000031 за самовільне зайняття земельних ділянок.
12.04.2011р. постановою про накладання адміністративного стягнення № 6/5-05/10 ОСОБА_1. визнано винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст..53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф у розмірі 340 грн.
Позивач звернувся до суду з позовом до ФОП ОСОБА_1. про стягнення 14 473,95 грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельних ділянок.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог у зв'язку з наступним.
Матеріалами справи встановлено, що позивач з моменту реєстрації договорів оренди землі - з 22.11.2010р. є законним користувачем земельних ділянок загальною площею 14,874 га (власники ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5.).
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Позивач просив стягнути шкоду заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки.
Згідно ст..1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Факт користування ФОП ОСОБА_1. земельними ділянками ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5, які знаходилися в користуванні ФГ «Воскресенівське» підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, обстеження земельної ділянки, приписом від 11.04.2011р., письмовим поясненням відповідача на ім'я держінспектора з контролю за використанням та охороною земель в якому ФОП ОСОБА_1 зазначила, що з осені 2010р. обробляє земельні паї ОСОБА_3., ОСОБА_4, ОСОБА_5 на підставі укладених договорів оренди в вересні 2010р., протоколом про адміністративне правопорушення, постановою про накладання адміністративного стягнення, письмовою запискою ФОП ОСОБА_1. від 11.05.2011р. про те, що відповідно до виданого припису земельна ділянка, яка на даний час знаходиться в оренді ФГ «Воскресенівське» вважається повернутою, так як на ній проводяться роботи представником фермерського господарства (т.1 а.с.47-55).
ФОП ОСОБА_1. погодилася з адміністративним стягненням за самовільне зайняття земельної ділянки та сплатила штраф.
Колегія суддів наголошує, що факт користування відповідачем спірною земельною ділянкою підтверджується матеріалами справи. Що стосується самовільного зайняття то слід зазначити, що договори оренди, які укладені 01.09.2010р. ФОП ОСОБА_1. з ОСОБА_3., ОСОБА_4 не зареєстровані у Державному реєстрі тому не є чинними.
01.09.2010р. ОСОБА_1. (підрядник) укладено договори обробітку землі з ОСОБА_3. та ОСОБА_4 (замовник) строком на 10 років. За умовами договорів відповідач зобов'язався виконувати сільськогосподарські роботи по обробітку землі замовників.
Таким чином, при наявності договорів обробітку землі, користування відповідачем земельними ділянками що, належать ОСОБА_3. та ОСОБА_4 не є самовільним.
Що стосується земельної ділянки, належної ОСОБА_5, то в діях відповідача є самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно ст. 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року за № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (надалі -Методика). Згідно п.1 цієї Методики вона спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, який визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
Згідно розрахунку розмір шкоди заподіяний самовільним зайняттям земельної ділянки складає 14 473,95 грн.
При цьому колегія суддів звертає увагу, що відповідно до п.4 Методики для визначення розміру шкоди беруться дані щодо площі самовільно зайнятої земельної ділянки, середньорічний дохід, який визначається у додатку 1, з урахуванням переліків зазначених у додатках 2, 3, коефіцієнт функціонального використання, визначений у додатку 4 та коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель.
При цьому період користування самовільно зайнятою земельною ділянкою не має значення для розрахунку.
Оскільки самовільне зайняття мало місце лише земельної ділянки площею 4,958 га, власником якої є ОСОБА_5., то розмір шкоди відповідно складає 4 824,65 грн. і підлягає стягненню з відповідача.
Господарський суд, приймаючи рішення, безпідставно дійшов висновку про відсутність повноважень на проведення перевірки та складання актів у державного інспектора з контролю за використання та охороною земель відділу Держкомзему у Васильківському районі у зв'язку з наступним.
Кабінетом Міністрів України 22.11.2010р. прийнято Постанову № 1068 "Про ліквідацію Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель», пунктами 1, 3 якої передбачено ліквідувати Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель та зобов'язано Державний комітет із земельних ресурсів забезпечити здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.
Указом Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» від 13.04.2011 № 459/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію сільського господарства України , на яку покладено організація та здійснення контролю в тому числі за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності.
Таким чином, в період з моменту ліквідації Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель і до створення Держсільгоспінспеції здійснення державного контролю за використанням та охороною земель покладалось на Державний комітет із земельних ресурсів. Тому, дії головного спеціаліста з контролю за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Васильківському районі Дніпропетровське області і складені ним документи: Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 11.04.11р., Акт обстеження земельної ділянки від 11.04.11р., припис про усунення порушень земельного законодавства, та протокол про адміністративне правопорушення від 11.04.2011р. № 000031 є правомірними.
Відповідно до ч.3 п.38 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ, що виникають із земельних відносин», згідно з пунктом 3.1. наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
Отже підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді в наслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити факт самовільного зайняття, розмір земельної ділянки та період часу, протягом якого вона використовувалась без достатніх підстав.
Однак господарський суд не дав належної оцінки документам, які містяться в адміністративній справі у їх сукупності, зупинившись лише на оцінці окремого акту.
З урахуванням наведеного апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду частковому скасуванню. Слід прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити частково на суму 4 824,65грн.
Судові витрати покласти на сторони пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.101 - 105 ГПК України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Воскресенівське" задовольнити частково.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 19.03.2013 року у справі № 17/5005/13529/2011 скасувати частково. Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1. ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фермерського господарства «Воскресенівське» (52600, Дніпропетровська обл.., Васильківській район, смт.Васильківка, вул.. Комсомольська, 40, 11, ЄДРПОУ 341963260) 4 824, 65 грн. шкоди, 48, 20 грн. витрат на державне мито, 78, 59 грн. витрат на ІТЗ судового процесу та 286, 46 грн. судового збору за апеляційний перегляд.
В іншій частині позову відмовити.
Видачу наказу доручити господарському суду Дніпропетровської області.
Повний текст постанови складено 17.06.2013р.
Головуючий:
Судді:
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2013 |
Оприлюднено | 18.06.2013 |
Номер документу | 31881086 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні