cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.07.13р. Справа № 17/5005/10774/2012 За позовом Відкритого акціонерного товариства "Південний гірничо-збагачувальний комбінат", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до відповідача-1: Закритого акціонерного товариства "Полюс", м.Кривий Ріг
Дніпропетровської області
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Манітоба", м.Дніпропетровськ
третя особа-1 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Фізична особа Лавриненко Геннадій Валерійович, м. Кривий Ріг Дніпропетровська область
третя особа-2 без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Фізична особа Козловська Ніна Іванівна, м. Кривий Ріг Дніпропетровська область
про визнання частково недійсним та таким, що не підлягає виконанню вексель серії АА № 0093746
У складі колегії суддів:
головуючий суддя: Суховаров А.В.,
судді: Ліпинський О.В., Колісник І.І.
Представники:
від позивача: Хазієва О.Р., дов. № 52-16/89 від 28.02.2012р.;
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: Ангелов Є.М., дов. б/н від 24.07.12р.;
від третьої особи -1- не з'явився;
від третьої особи -2- не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне товариство „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" (далі - позивач) звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „ Полюс" (далі - відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю „Манітоба" (далі - відповідач-2), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 18.01.13р. (а.с. 58-59), просить суд визнати частково недійсним та таким, що не підлягає виконанню вексель серії АА№ 0093746 в частині зобов'язань ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" сплатити за векселем суму грошових коштів у розмірі 70 329,98 грн. на користь Закритого акціонерного товариства "Полюс" чи його наказу у строк платежу за пред'явленням, але не раніше 16.10.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями позивача на те, що від імені ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" спірний вексель підписали Лавриненко Г.В. та Козловська Н.І., які діяли із перевищенням повноважень, порушуючи вимоги Статуту товариства, який діяв у відповідний період.
Відповідач-1 уповноваженого представника в судові засідання не направив, відзив по суті заявлених вимог не подав.
Відповідач-2 проти позову заперечує, посилаючись на те, що спірний вексель був підписаний уповноваженими на це особами, а саме: головним бухгалтером Козловською Н.І. та заступником голови правління ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" Лавриненко Г.В., який на момент підписання векселю був членом Правління цього товариства, що на момент підписання повністю відповідало внутрішнім нормативним актам цього товариства та законодавству України.
Третя особа-1, -2 у судове засідання не з'явились, пояснення по справі не надали, про час та дату розгляду справи повідомлені належно.
Справа розглядається за наявними матеріалами, згідно ст. 75 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи вбачається, що 16 жовтня 2006 року був виданий простий вексель серії АА№0093746, зі строком платежу за пред'явленням, згідно якого ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" зобов'язалось сплатити суму 70 329,98 грн. Закритому акціонерному товариству "Полюс" чи його наказу суму 70 329,98 грн. Строк платежу за пред'явленням - 16.10.11р.
26.10.2012 року ТОВ „Манітоба" (відповідач-2) звернулось до позивача із листом за вих. № 12, у якому повідомило, що є векселедержателем простих векселів (Додаток №1), які видані ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат", і у зв'язку з тим, що строк платежу за вказаними векселями наступив, направляє для оплати Акт №2 від 26.10.2012р. пред'явлення векселів до платежу разом із копіями векселів.
Відповідно до переліку простих векселів, вказаних у Додатку №1 до вказаного вище листа, значиться простий вексель серії АА №0093746 на суму 70 329,98 грн., першим векселедержателем якого був Відповідач-1.
Як вбачається з простого векселя серії АА №0093746, оригінал якого був досліджений у судовому засіданні, цей вексель містить підписи від імені керівника та головного бухгалтера ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат", без зазначення прізвищ осіб, що їх вчинили.
Як зазначає позивач, і дані обставини не спростовані відповідачами під час розгляду справи, на спірному векселі від імені керівника векселедавця підпис вчинений заступником голови правління з фінансів та бюджету ВАТ "Південний гірничо-збагачувальний комбінат" Лавриненко Геннадієм Валерійовичем, від імені головного бухгалтера підприємства, підпис вчинено відповідно головним бухгалтером Козловською Ніною Іванівною.
Згідно п. 9.3.1 Статуту ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат", в редакції, яка була чинна на час видачі спірного векселя, Правління є виконавчим органом Товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю. Правління діє в інтересах Товариства у порядку, визначеному законодавством України, цим статутом, Положенням „Про Правління" та іншими внутрішніми нормативними актами Товариства.
Згідно з п. 9.3.2 зазначеного Статуту Позивача, правління складається з 5-ти членів, які обираються Загальними зборами Товариства на 3 роки.
Згідно п. 9.3.4 Статуту до компетенції Правління відносяться усі питання поточної діяльності Товариства окрім тих, що згідно законодавства України, цього Статуту та внутрішніх нормативних актів Товариства віднесені до компетенції Загальних зборів чи Спостережної (Наглядової) ради і прийняттям Загальними зборами відповідних змін та доповнень до цього Статуту.
Відповідно до п.9.3.5 Статуту ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" голова правління має право без доручення вчиняти дії від імені товариства, зокрема, представляти товариство у відносинах з іншими юридичними особами, проводити та укладати угоди від імені товариства, відповідно до норм діючого законодавства.
Пунктом 9.3.6 Статуту ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" передбачено, що Правління Товариства в межах своєї компетенції, зокрема, приймає рішення про випуск векселів.
За правилами встановленими у п. 9.3.8 зазначеного Статуту позивача, рішення Правління приймаються простою більшістю голосів членів правління, присутніх на засіданні; ведення протоколу засідання Правління є обов'язковим.
Таким чином, рішення правління ВАТ "Південний ГЗК" мали прийматися у письмовій формі, з оформленням відповідних протоколів.
В ході судового розгляду встановлено, що книга протоколів рішень правління ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" за період, який передував видачі спірного векселя не велась.
Згідно довідки позивача № 52-16/1446 від 07.12.2012, на підприємстві не виявлено будь-яких протоколів рішень Правління про випуск спірного векселя на користь ЗАТ„Полюс" чи погашення заборгованості шляхом видачі векселя (а.с. 13). Відповідачі зі свого боку доказів на спростування вищенаведених обставин суду не надали.
За викладених обставин, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості доводів позивача стосовно підписання спірного векселя представником позивача, який не був належним чином уповноважений на це юридичною особою.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відносини, пов'язані з обігом векселів в Україні, регулюються Конвенцією, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі (далі за текстом - Уніфікований закон), Конвенцією про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі, Конвенцією про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів (підписані в Женеві 7 червня 1930 р.), а також Законами України від 5 квітня 2001 р. № 23 74-III "Про обіг векселів в Україні" (ст. 2 якого містить застереження стосовно дії окремих положень Уніфікованого закону на території України), від 23 лютого 2006 р. № 3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок", від 6 липня 1999 р. № 826-ХІУ "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 р., якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі", від 6 липня 1999 р. № 827-ХІУ "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 р. про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі", від 6 липня 1999 р. № 828-ХІУ "Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 р. про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів".
Відповідно до роз'яснень, наданих в постанові Пленуму Верховного Суду України від 08.06.2007р. №5 „Про деякі питання практики розгляду спорів, пов'язаних з обігом векселів", вексельні правочини (зокрема щодо видачі, акцептування ( в тому числі в порядку посередництва), індосування, авалювання та оплати векселя) регулюються не тільки нормами спеціального вексельного законодавства, а й загальними нормами цивільного законодавства про угоди та зобов'язання (статті 202 - 211, 215 - 236, 509 - 609 Цивільного кодексу України). Тому за відсутності спеціальних норм у вексельному законодавстві до вексельних правочинів застосовуються загальні норми Цивільного кодексу з урахуванням їх особливостей.
Так у відповідності до ст. 77 Уніфікованого закону до простих векселів застосовуються такі ж положення, як і до переказних векселів, в тій мірі, в якій вони сумісні з природою цих документів, в тому числі у відношенні: строку платежу (статті 33- 37), позовної давності (статті 70 і 71) та інші.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України "Про обіг векселів в Україні", в редакції, що діяла на момент видачі спірного векселя, вексель підписується від імені юридичних осіб власноручно керівником та головним бухгалтером (якщо така посада передбачена штатним розписом юридичної особи) чи уповноваженими ними особами. Підписи скріплюються печаткою.
Згідно приписів ст. 97 ЦК України, управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 99 ЦК України, виконавчий орган товариства може складатися з однієї або кількох осіб. Виконавчий орган, що складається з кількох осіб, приймає рішення у порядку, встановленому абзацом першим частини другої статті 98 цього Кодексу (простою більшістю від числа присутніх учасників).
Як вище встановлено судом, виконавчим органом ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" є правління товариства, яке являється колегіальним органом. При цьому прийняття рішення про випуск векселів віднесено до компетенції Правління Товариства (пункти 9.3.1, 9.3.5, 9.3.6 Статуту ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат").
Сукупний аналіз зібраних у справі доказів, дає підстави для висновку, що за відсутністі рішення виконавчого органу ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" про випуск спірного векселя, його підписання заступником голови правління товариства Лавриненка Г.В., слід вважати вчиненим із перевищенням повноважень, а отже, такі дії представника, в силу положень ст. 241 ЦК України, створюють для ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" лише за умов наступного їх схвалення цією особою. Доказів наступного схвалення таких дій з боку ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" суду не надано.
Як зазначено в п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 08.06.2007р. №5 „Про деякі питання практики розгляду спорів, пов'язаних з обігом векселів", за наявності на переказному або простому векселі підписів осіб, не здатних брати зобов'язання за векселем, або підроблених підписів, або підписів вигаданих осіб, або підписів, що з будь-яких інших підстав не можуть зобов'язувати тих осіб, які поставили їх на векселі чи від імені яких він був підписаний, то згідно зі статтями 7, 77 Уніфікованого закону зобов'язання інших осіб, які поставили свої підписи на ньому, є юридично дійсними. Отже, підписи індосантів що не можуть зобов'язувати тих осіб, від імені яких вони поставлені, не переривають ряду індосаментів. Відповідно до статей 8, 77 Уніфікованого закону кожний, хто поставив свій підпис на простому або переказному векселі як представник особи, від імені якої він не був уповноважений діяти, сам зобов'язаний за векселем і, якщо заплатить, матиме ті самі права, що й особа, за яку він мав намір діяти. Таке ж правило застосовується до представника, який перевищив свої повноваження. З огляду на це особа, яка отримала вексель від представника, що не мав достатніх повноважень на видачу (передачу) векселя, не може вимагати виконання зобов'язань за векселем від особи, котра видала (передала) вексель. Однак вона вправі вимагати здійснення платежу за векселем від такого представника, що поставив свій підпис на векселі, в обсязі і за умов, зазначених у векселі, виходячи з того, що його видано (передано) особисто цим представником. У разі перевищення повноважень представником особи, від імені якої вексель підписано, тобто прийняття ним зобов'язання за векселем від імені іншої особи на суму, що перевищує ту, в межах якої він мав право діяти, зобов'язання переноситься на представника не в повному обсязі, а лише в межах перевищення. При розгляді справ такої категорії судам слід також враховувати, що у разі схвалення в подальшому особою видачі (передачі) векселя представником без повноважень або з їх перевищенням, відповідальність за векселем на підставі ч. 2 ст. 241 Цивільного кодексу України несе ця особа, якщо інше не випливає із самого векселя.
З огляду на встановлені судом обставини щодо видачі спірного векселя, колегія суддів дійшла висновку, що ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" не є особою зобов'язаною за спірним векселем, а отже, його слід визнати таким, що не підлягає виконанню в частині зобов'язань ВАТ „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" сплатити за векселем суму грошових коштів у розмірі 70 329,98 грн. на користь Закритого акціонерного товариства "Полюс" чи його наказу у строк платежу за пред'явленням, але не раніше 16.10.2011 року, а відтак, заявлені позовні вимоги в частині визнання векселю таким, що не підлягає виконанню, слід задовольнити.
Згідно положень абзацу 2 пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 08.06.2007р. №5 „Про деякі питання практики розгляду спорів, пов'язаних з обігом векселів" правочини, на підставі яких було видано (передано) вексель, можуть бути визнані судом недійсними у випадках, передбачених статтями 215 - 236 ЦК, із застосуванням між сторонами загальних правових наслідків недійсності правочинів. Визнання судом зазначених правочинів недійсними не спричиняє недійсність векселя як цінного папера та не перериває індосаментний ряд.
З огляду на те, що положеннями вищевказаної постанови передбачено визнання недійсними провочинів, на підставі яких було видано (передано) вексель , суд зазначає, що вимога позивача про визнання векселю серії АА № 0093746 частково недійсним є неналежним способом захисту порушеного права, тому в цій частині позову слід відмовити.
Як вбачається зі змісту наданого у справу спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, юридичну особу - ЗАТ „Полюс" припинено.
Зазначені вище обставини, згідно приписів п. 6 ч. 1 ст. 80 ГПК України, є підставою для припинення провадження у справі в частині позовних вимог до ЗАТ „Полюс".
Згідно приписів ч. 2 ст. 49 ГПК України, судові витрати у справі слід віднести на позивача, внаслідок неправильних дій якого по оформленню спірного векселя виник даний спір.
Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 44, 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд у складі колегії суддів -
ВИРІШИВ:
В частині позовних вимог до Закритого акціонерного товариства "Полюс", провадження у справі припинити.
Позов задовольнити частково.
Визнати таким, що не підлягає виконанню вексель серії АА№ 0093746 в частині зобов'язань Відкритого акціонерного товариства „Південний гірничо-збагачувальний комбінат" (код ЄДРПОУ 00191000) сплатити за векселем суму грошових коштів в розмірі 70 329, 98 грн. на користь Закритого акціонерного товариства "Полюс" (код ЄДРПОУ 30502320) чи його наказу у строк платежу за пред'явленням, але не раніше 16.10.2011 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Головуючий суддя А.В. Суховаров
Суддя О.В.Ліпинський
Суддя І.І. Колісник
Рішення підписано - 22.07.2013р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.07.2013 |
Оприлюднено | 24.07.2013 |
Номер документу | 32547358 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні