cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.08.2013 Справа № 905/4835/13
Господарський суд Донецької області у складі судді Уханьової О.О. при секретарі судового засідання Андрєєвій М.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи :
за позовом - Публічного акціонерного товариства «Перший українській
міжнародний банк» м. Маріуполь
до відповідача - Товариства з обмеженої відповідальністю «Комплексстрой»
м. Маріуполь
про стягнення 8268494,14грн.
за участю представників сторін:
від позивача - Маштаков С.А. - довіреність,
від відповідача - не явився.
СУТЬ СПРАВИ:
03.07.2013р. ПАТ «Перший український міжнародний банк» звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з ТОВ «Комплексстрой» 8268494,14грн., з яких: 3690000,00грн. - заборгованість за кредитом, 4280153,73грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом, 298340,41грн. пені за порушення строків сплати відсотків за користування кредитом.
В підтвердження позовних вимог надав копії кредитного договору №31 від 14.11.2007р. з додатками.
12.07.2013р. на адресу суду від управлінням Державної реєстрації Донецької міської ради надійшов витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців серія АВ №894717, з якого вбачається, що юридичною адресою відповідача - ТОВ «Комплексстрой» є адреса: 87370, Донецька область, Амвросіївський район, с.Лисиче, вул. 40 Років Перемоги, буд.71, тобто інша, ніж зазначена в преамбулі позовної заяви.
18.07.2013р. позивач через канцелярію господарського суду надав додаткові документи.
29.07.2013р. позивач через канцелярію господарського суду надав докази направлення позову на належну юридичну особу відповідача та додаткові документи.
07.08.2013р. позивачем надане клопотання про витребування доказів в порядку ст. 38 ГПК України. Господарський суд відмовляє у задоволенні клопотання, оскільки відповідно до ст. 38 ГПК України клопотання повинно бути оформлене належним чином та стосуватись саме витребування доказів. Інформація, яку просить витребувати позивач не є доказами в розумінні ст.ст. 32-34 ГПК України.
Відповідач у судове засідання не явився, про час та місце якого був повідомлений належним чином, відзив на позов не надав, проти позову не заперечив.
2
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.
У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81-1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.
За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Приймаючи до уваги, що ухвали господарського суду направлялись відповідачу за належною адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно витягу серії АВ №894717 станом на 09.07.2013р., він вважається належним чином повідомленим про час і місце розгляду судом справи.
Господарський суд вирішує спір по суті без явки представників відповідача на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в матеріалах справи документами, оскільки вони є достатніми для вирішення спору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд -,
ВСТАНОВИВ:
Предметом позову є стягнення з відповідача заборгованості в сумі 8268494,14грн., з яких: 3690000,00грн. - заборгованість за кредитом, 4280153,73грн. - заборгованість за відсотками за користування кредитом, 298340,41грн. пені за порушення строків сплати відсотків за користування кредитом.
Підставою звернення є неналежне виконання відповідачем умов кредитного договору №31 від 14.11.2007р.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
З матеріалів справи вбачається, що 14.11.2007р. між закритим акціонерним товариством «Донгорбанк», правонаступником всіх прав та обов'язків якого ПАТ «Перший український міжнародний банк», та ТОВ «Комплексстрой» підписали договір №31, який за своєю правовою природою є кредитним договором, правовідносини за яким регулюються розділом 2 глави 71 Цивільного кодексу України "Позика. Кредит. Банківський вклад", параграфом 1 глави 35 Господарського кодексу України, Законами України "Про банки і банківську діяльність", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та іншими нормативно-правовими актами.
Істотними умовами у кредитному договорі є мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту (ч.2 ст.345 ГК України).
3
Відповідно до умов договору банк зобов'язується видати позичальнику кредит в режимі поновленої кредитної лінії на наступних умовах: ліміт кредитної лінії 3700000,00грн., цільове використання кредиту - для придбання основних коштів, затрат на управління та обслуговування будівельного виробництва, витрат на організацію робіт на будівельних площадках, інші загальновиробничі витрати, виплати заробітної плати, сплати обов'язкових зборів та інших платежів до бюджету, строк повернення кредиту-згідно графіку, наведеному у додатку №1 до договору, дата кінцевого повернення кредиту -12.10.2012р., проценти за користування кредитом за строковою заборгованістю у розмірі 18,5% річних, проценти за безпідставне користування кредитом за прострочену заборгованість 23,5% річних, комісія за ведення кредитної справи по кредитній лінії 1,11% річних від невикористаної суми ліміту кредитної лінії (п.п.1.1. договору).
Банк зобов'язується видати позичальнику кредит на умовах, передбачених п.1.1. договору. Видача кредиту виконувати при наявності вільних ресурсів. Кредит надається у безготівковій формі шляхом перерахування коштів з кредитного рахунку банку на поточний рахунок позичальника с послідуючим використанням позичальником кредитних коштів на цілі, вказані в п.1.1 цього договору (п.1.3. договору).
Нараховувати в валюті кредиту відсотки за користування кредитом, а також відсотки за безпідставне користування кредитом виходячи з ставки, вказаної в п.1.1. договору. В період нарахування відсотків враховується день видачі кредиту та не включається день повернення. Нарахування відсотків (в тому числі при частковому поверненні кредиту) проводиться на суму фактично облікованої на кінець операційного дня заборгованості за кредитним рахунком., виходячи із фактичної кількості календарних днів в році, щомісячно в два етапи:
-27 числа місяця (якщо 27 число - неробочий день, то в перший робочий день після 27 числа) (далі-день першого нарахування) за період: з дня видачі кредиту по день, попередній дню першого нарахування, включно, а в подальшому - першого числа місяця по день, попередній дню першого нарахування, включно;
-в перший робочий день місяця (далі - день другого нарахування) за період: з дня першого нарахування або з дня видачі кредиту (якщо кредит виданий в період з 27 числа по останній календарний день місяця) по останній календарний день місяця включно, а в подальшому - з дня першого нарахування по останній календарний день місяця включно. При продовженні строку поверненні кредиту відсотки нараховуються в день продовження. При повному поверненні кредиту відсотки нараховуються в день повернення (п.3.3.4 договору). Нараховувати комісію в гривні за ведення кредитної справи по кредитній лінії в розмірі, вказаної в п.1.1. договору, на суму коштів, що враховуються на кінець операційного дня на позабалансовий рахунок №9129 як зобов'язання банка, відкритому згідно з внутрішньої системи структури аналітичних рахунків. Нарахування комісії проводиться виходячи з фактичної кількості календарних днів в році, щомісячно в два етапи аналогічно порядку, описаному в п.3.3.4. договору. При продовженні строку поверненні кредиту відсотки нараховуються в день продовження. При повному поверненні кредиту відсотки нараховуються в день повернення (п.3.3.5 договору).
Позичальник зобов'язується використовувати кредит за цільовим призначенням. Повернути кредит в повній сумі в строк, передбачений п.1.1. цього договору, шляхом перерахування на кредитний рахунок банку. Сплачувати банку нараховані відсотки за користування кредитом ( в тому числі при частковому поверненні кредиту) в валюті кредиту в два етапи:
-проценти, нараховані в день першого нарахування. Сплачувати до початку наступного місяця, тобто до останнього робочого дня поточного місяця включно;
- проценти, нараховані в день другого нарахування, сплачувати до 10 числа (включно) місяця, наступного за місяцем нарахування відсотків, на процентний рахунок, а також за безпідставне користування кредитом, виходячи зі ставок, вказаних в п.1.1 договору.
4
При продовженні строку користуванні кредитом проводити сплату нарахованих відсотків день продовження, при повному поверненні кредиту-в день повернення. При появлення заборгованості по поверненню суми кредиту, кошти для погашення заборгованості в першу чергу направляти на сплату відсотків, а потім погашення заборгованості по кредиту (п.п.3.4.1, 3.4.2, 3.4.3, 3.4.4 договору).
У разі несвоєчасної сплати відсотків за кредитом позичальник сплачує неустойку у вигляді пені в розмірі 0,05% від суми заборгованості, але не більше подвійної облікової ставки Національного банка України, що діє в період, за який сплачується пеня, за кожний день прострочення. У випадку порушення зобов'язань, передбачених п.п.3.4.5.-3.4.8, позичальник зобов'язується сплатити банку неустойку у вигляді штрафу в розмірі 0,5% від суми кредиту, вказаної в п.1.1, а також відшкодовує збитки банку, пов'язані з цим порушенням. У випадку порушення зобов'язань, передбачених п.п.3.4.9-3.4.11, позичальник сплачує банку неустойку у вигляді штрафу в розмірі 5%від суми кредиту, вказаної в п.1.1, а також відшкодовує збитки банку, пов'язані з цим порушенням (включаючи, пов'язані з сплатою штрафу за перевищення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента та/або нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поруки, наданих одному інсайдеру). У випадку нецільового використання кредиту, позичальник сплачує банку неустойку у вигляді штрафу в розмірі 1% від суми кредиту, що використаний не за цільовим призначенням (п.5.1- 5.4 договору). Цей договір вступає в законну силі з моменту підписання цього договору та припиняє свою дію після повного виконання позичальником своїх зобов»язань за даним договором (п.7.1. договору)
Крім того, сторонами були укладені додаткові угоди до кредитного договору, а саме: додаткова угода №1 від 30.11.2007р., додаткова угода №2 від 30.11.2007р., додаткова угода №3 від 03.12.2007р., додаткова угода №4 від 04.12.2007р., додаткова угода №5 від 05.12.2007р., додаткова угода №6 від 06.12.2007р., додаткова угода №7 від 10.12.2007р., додаткова угода №8 від 12.12.2007р., додаткова угода №9 від 13.12.2007р., додаткова угода №10 від 14.12.2007р., додаткова угода №11 від 18.12.2007р., додаткова угода №12 від 21.12.2007р., додаткова угода №13 від 27.12.2007р., додаткова угода №14 від 28.12.2007р., додаткова угода №15 від 10.01.2008р., додаткова угода №16 від 11.01.2008р., додаткова угода №17 від 28.01.2008р., додаткова угода №18 від 04.02.208р., додаткова угода №19/1 від 23.04.2008р., додаткова угода №19 від 29.02.2008р., додаткова угода №20 від 29.04.2008р., додаткова угода №21 від 12.11.2008р., додаткова угода №22 від 28.11.2008р., додаткова угода №23 від 30.12.2008р., додаткова угода №24 від 31.12.2012р., додаткова угода №25 від 12.01.2009р., додаткова угода №26 від 16.01.2009р., додаткова угода 27 від 19.01.2009р., додаткова угода №28 від 30.01.2009р., додаткова угода №29 від 04.02.2009р., додаткова угода №30 від 27.02.2009р.,додаткова угода №31 від 27.02.2009р.
Відповідно до умов додаткових угод сторони доповнили розділ 1 кредитного договору №41 від 14.11.2007р. пунктом 3.1 та обумовили видачу кредитних коштів та нарахування відсотків.
Дослідивши умови договору, господарський суд робить висновок, що сторонами в кредитному договорі погоджені всі істотні умови, відсутні визнання його недійсним, тому зазначений договір наразі є укладеним та обов'язковим для виконання сторонами.
За умовами ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
5
Відповідно до ст.ст.525-526 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З матеріалів справи вбачається, що банком на підставі заяви відповідача належним чином виконані умови договору щодо надання кредитних коштів, що підтверджується відповідними виписками з банківського рахунку, які наявні в матеріалах справи.
Згідно умов договору дата остаточного повернення всіх отриманих в межах кредитної лінії сум кредиту - 12.11.2010р.
З матеріалів справи вбачається, що позичальник не належним чином виконував умови договору щодо повернення кредитних коштів, тому банк звернувся з позовом про стягнення 3690000,00грн. заборгованості за кредитом.
Під час розгляду справи по суті відповідачем заборгованість, не погашена, що підтверджено відповідними виписками з банківського рахунку, який наявний в матеріалах справи.
Враховуючи вищезазначене, господарський суд дійшов висновку, що ці вимоги позивача є законними та обґрунтованими.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за відсотками за користування кредитом в сумі 4280153,73грн., які нараховані в сумі 556275,83грн. за строковою заборгованістю за період 01.12.2008р. по 03.09.2009р. та в сумі 3723877,90грн. за простроченою заборгованістю за період з 01.06.2009р. по 20.05.2013р., господарський суд виходить з наступного:
Згідно з ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Згідно п.1.1 договору відсотки за користування кредитом по строковій заборгованості нараховуються за ставкою в розмірі 18,5% річних. Відсотки за користування кредитом по простроченої заборгованості нараховуються за ставкою у розмірі 23,5% річних.
Згідно додаткової угоди №26 від 16.01.2009р. до кредитного договору відсотки за користування кредитом по строковій заборгованості нараховуються за ставкою у розмірі 22% річних. Відсотки за користування кредитом по простроченій заборгованості нараховуються за ставкою у розмірі 27% річних.
Згідно п.3.3.4 кредитного договору проценти нараховуються на суму фактичної заборгованості за кредитом на кінець операційного дня, виходячи з фактичної кількості днів у році, щомісячно в дів етапи:
- 27 числа місяця - з першого числа по день, що передує дню першого нарахування
- останній день місяця - за період з дня першого нарахування по останній календарний день місяця включно.
Згідно п.3.4.3. договору відповідач зобов»язаний сплачувати нараховані проценти за користування кредитом в два етапи:
- проценти, нараховані в день першого нарахування, сплатити до початку наступного дня місяця, тобто до останнього робочого дня поточного місяця включно,
6
- проценти, нараховані в день другого нарахування, сплачувати до 10 числа включно місяця, наступного за місяцем нарахування
Позивачем надані документи (виписки з відповідних рахунків), з яких вбачається, що заборгованість за нарахованими процентами фактично (дійсно) становить 4280153,73грн.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що вимоги позивача про стягнення заборгованості по процентам відповідно умов до кредитного договору є правомірними, доведеними належним чином та підтверджені матеріалами справи, вони є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем заявлені вимоги про стягнення з відповідача 298340,41грн. пені за порушення строків сплати відсотків за користування кредитом, які нараховані в сумі 41606,39грн. за порушення строків сплати відсотків за строковою заборгованістю за період з 20.11.2012р. по 20.05.2013р. та в сумі 256734,02грн. за порушення строків сплати відсотків за простроченою заборгованістю за період з 20.11.2012р. по 20.05.2013р.
Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватись, в тому числі неустойкою. Відповідно до ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.ч.1-3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За приписами ч.6 ст.232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно п.5.1. кредитного договору у разі порушення відповідачем строків виконання зобов»язань зі сплатою процентів за користування кредитом, відповідач зобов»язаний сплатити на вимогу банку пеню в розмірі 0,05% від суми заборгованості, але не більше подвійної облікових ставки НБУ, що діяла у відповідний період, від суми прострочених виконанням зобов»язань за кожен день прострочення.
Господарський суд, перевіривши розрахунок пені, дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача пені в сумі 298340,41грн грн. підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки розрахунок проведений з дотриманням вимог законодавства.
Оскільки відповідачем не надано суду доказів погашення заборгованості за кредитним договором, а позивачем доведений факт неналежного виконання грошових зобов`язань, господарський суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи, що вимоги позивача задоволені в повному обсязі, спір виник з вини відповідачів, на них покладається сплачений позивачем судовий збір в повному обсязі, відповідно до ст. 49 ГПК України.
7
На підставі гл. 48,49,71 Цивільного кодексу України, гл. 35,ст.67,193 Господарського кодексу України, ст.ст.33,43,49,75,82,82-1,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства «Перший українській міжнародний банк» м. Маріуполь до Товариства з обмеженої відповідальністю «Комплексстрой» м. Маріуполь про стягнення 8268494,14грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексстрой» (87500, Донецька область, м. Маріуполь, просп. Леніна, буд. 62, кв. 38, код ЄДРПОУ 33012458) на користь Публічного акціонерного товариства «Перший українській міжнародний банк» (87515, м. Маріуполь, вул. Енгельса, буд. 39а, ЄДРПОУ 14282829) заборгованість за кредитом 3690000,00грн., заборгованості за відсотками за користування кредитом 4280153,73грн., пеню за порушення строків сплати відсотків за користування кредитом в сумі 298340,41грн., 68820,00грн. судового збору.
Повний текст рішення підписаний 09.08.2013р.
Суддя О.О. Уханьова
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного господарського суду через місцевий господарський суд у десятиденний термін з дня підписання повного тексту рішення.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.08.2013 |
Оприлюднено | 19.08.2013 |
Номер документу | 33009880 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні