cpg1251
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2013 р. Справа № 3/65-09
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Черленяк М.І., судді Івакіна В.О., Пелипенкои Н.М.
при секретарі Деппа-Крівіч А.О.
за участю прокурора - Демченко Д.А. (посв. №008003 від 06.10.2012 р.)
та представників:
1-го позивача - не з'явився
2-го позивача - не з'явився
третьої особи - не з'явився
відповідача - Демиденко В.Ф. (дов. №15 від 14.08.2013 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №2259П/1-8) на рішення господарського суду Полтавської області від 21 червня 2013 року
за позовом Полтавської міжрайонної природоохоронної прокуратури в інтересах держави в особі:
1. Полтавської міської ради, м. Полтава;
2. Полтавської обласної ради, м. Полтава
третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Державна інспекція сільського господарства України в Полтавській області, м. Полтава
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіті естет девелопмент", м. Полтава
про стягнення 94728,00 грн. відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва
ВСТАНОВИЛА:
Полтавський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Полтавської міської ради та Полтавської обласної ради звернувся до господарського суду Полтавської області з позовом, в якому просив стягнути з ТОВ "Сіті естет девелопмент" на користь держави в особі Полтавської міської ради 75% від суми нарахованих сільськогосподарських втрат - 71046,00 грн., на користь Полтавської обласної ради 25% від суми нарахованих сільськогосподарських втрат - 23682,00 грн.; судові витрати покласти на відповідача.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 19.07.2012 р. по справі №3/65-09 (суддя Бунякіна Г.І.) в позові відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2012 р. (головуючий суддя Бондаренко В.П., суддя Ільїн О.В., суддя Россолов В.В.) рішення господарського суду від 19.07.2012 р. залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 19.02.2013 р. вищевказані судові акти скасовано, справи направлено на новий розгляд до господарського суду Полтавської області.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 21.06.2013 р. по справі №3/65-09 (суддя Солодюк О.В.) позов задоволено повністю.
ТОВ "Сіті естет девелопмент" з рішенням суду першої інстанції не погодилось, звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій вважає рішення суду незаконним, необґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема зазначає, що позивачі не надали суду документів в підтвердження визначення категорії землі по спірній земельній ділянці. Просить рішення господарського суду скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Прокурор в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечує. Просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Полтавська міська рада вважає рішення господарського суду законним та обґрунтованим, прийнятим у відповідності до вимог чинного законодавства. Зокрема зазначає, що матеріалами справи підтверджується факт відведення відповідачу земельної ділянки для будівництва багатоцільового комплексу із земель сільськогосподарського призначення - ріллі, зі зміною цільового призначення. Просить рішення господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу відхилити.
Полтавська обласна рада у відзиві просить рішення господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення. Крім того, просить розглянути справу за відсутності її представника.
Державна інспекція сільського господарства України в Полтавській області вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, прийнятим з дотриманням вимог норм матеріального та процесуального права. Просить справу розглядати за відсутності представника інспекції.
Полтавська міська рада, Полтавська обласна рада та Державна інспекція сільського господарства України в Полтавській області своїх представників в судове засідання не направили.
Колегія суддів вважає, що судом виконано процесуальний обов'язок щодо повідомлення учасників процесу про дату, час та місце розгляду справи відповідно до вимог пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 р. за №75, вважає, що не з'явлення в судове засідання представників позивачів та третьої особи не перешкоджає розгляду справи, тому справа розглядається відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги та відзивів на неї, вислухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та уповноваженого представника відповідача, перевіривши повноту встановлення місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі звернення ТОВ "Сіті естет девелопмент" рішенням 22-ої сесії 5-го скликання Полтавської міської ради "Про погодження розташування багатоцільового комплексу та надання дозволу на виготовлення проекту відведення зі зміною цільового призначення земельної ділянки по вул. Великотирнівській, 9а" від 06.12.2007 р. погодила розташування багатоцільового комплексу на земельній ділянці орієнтовною площею 1,1 га по вул. Великотирнівській за рахунок вільних міських земель та зміною їх цільового призначення, при умові розробки містобудівного обґрунтування. З метою впорядкування адресного плану міста, надано земельній ділянці адресу - вул. Великотирнівська, 9а (т.1 а.с.24).
Рішенням 27-ої сесії 5-го скликання Полтавської міської ради "Про надання земельних ділянок, оформлення та продовження права користування земельними ділянками" від 23.04.2008 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку та проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надано в користування для забудови (суперфіцій) строком на 5 років ТОВ "Сіті естет девелопмент" земельну ділянку по вул. Великотирнівська, 9а, площею 1,1000 га, для будівництва багатоцільового комплексу (т.1 а.с.7).
Згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 17.04.2008 р. за №621 проектом землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки передбачено відвести земельну ділянку ТОВ "Сіті естет девелопмент", загальною площею 11000 кв. м, з них ріллі, не наданої у власність та постійне користування - 9877 кв. м та зелених насаджень загального користування -1123 кв. м для будівництва багатоцільового комплексу (комерційне використання) на території Полтавської міської ради. Розмір втрат сільськогосподарського виробництва становить 94728,00 грн. (т.1 а.с.8).
Розмір втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 94728,00 грн. встановлений розрахунком, здійсненим Полтавським обласним головним управлінням земельних ресурсів у відповідності до вимог п. 5 ст. 207 Земельного кодексу України та Постанови КМУ від 17.11.1997 р. за №1279 "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" (т.1 а.с.9).
Відповідно до п. 4 зазначеної постанови втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва повинні бути відшкодовані юридичною особою протягом двомісячного терміну після затвердження в установленому порядку проекту відведення земельної ділянки.
З моменту затвердження проекту, в порушення вимог чинного законодавства втрати сільськогосподарського виробництва в розмірі 94728,00 грн. відповідачем не відшкодовані, що стало підставою для звернення полтавського міжрайонного природоохоронного прокурора до господарського суду Полтавської області з позовом про стягнення 94728,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд виходив з того, що позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені наявними в справі доказами.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Як зазначалось раніше, на момент первинного відведення, частина спірної земельної ділянки, яка обліковувалась ріллею (0,9877га) належала до земель сільськогосподарського призначення.
На підставі рішення від 23.04.2008 р., 12.05.2008 р. між Полтавською міською радою (суперфіціар) та ТОВ "Сіті естейт девелопмент" (суперфіціарій) укладено договір суперфіцію строком на 5 років, зареєстрований 14.05.2008 р. за №16-с, відповідно до п. 1.1 якого суперфіціар надає, а суперфіціарій приймає у платне строкове користування земельну ділянку, яка знаходиться в розпорядженні Полтавської міської ради за адресою: м. Полтава, вул. Великотирнівська, 9а для будівництва багатоцільового комплексу (т.1 а.с.25-27).
Рішенням 32-ої сесії 5-го скликання Полтавської міської ради від 28.10.2008 р. внесено зміни до рішення від 06.12.2007 р., погодивши зокрема: розташування багатоцільового комплексу та багатоповерхового паркінгу на земельній ділянці орієнтовною площею 2,1 га по вул. Великотирнівській зі знесенням гаражів на вільних міських землях зі зміною їх цільового призначення при умові розробки містобудівного обґрунтування; коригування проекту відведення земельної ділянки за вказаною адресою (т.2 а.с.40).
Рішенням позачергової 51-ої сесії 5-го скликання Полтавської міської ради від 05.03.2010 р. затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки та проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначених в даному рішенні, в т.ч. і ТОВ "Сіті естет девелопмент", та надано останньому земельну ділянку кадастровий номер 5310137000:18:005:0096, місцезнаходження якої - м. Полтава, вул. Великотирнівська, 9а, в користування на умовах договору суперфіцію (т.2 а.с.150).
На підставі вищезазначеного рішення 18.03.2010 р. між Полтавською міською радою (суперфіціар) та ТОВ "Сіті естейт девелопмент" (суперфіціарій) укладено договір суперфіцію строком на 5 років до 05.03.2015 р. щодо земельної ділянки за адресою: м. Полтава, вул. Великотирнівська, 9а (т.1 а.с.102).
Відповідно до п.3.1 договору суперфіцію від 18.03.2010 р. договір суперфіцію №16-с від 14.05.2008 р. з 05.03.2010 року вважається таким, що втратив чинність.
Згідно довідки №03070810/114 від 11.11.2009 р., виданої ТОВ "Сіті естет девелопмент" Управлінням Держкомзему у м. Полтава, земельна ділянка для будівництва багатоцільового комплексу по вул. Великотирнівській, 9а виділяється за рахунок земель Полтавської міської ради не наданих у власність та постійне користування (рядок 96), рілля (графа 5), площею 1,9877 га та за рахунок земель Полтавської міської ради загального користування (рядок 97) зелені насадження загального користування (рядок 56) площею 0,1123 га і буде обліковуватись після надання у користування, як землі підприємств інших галузей промисловості (рядок 65), відведених під будівництво (будівництво не розпочате) (графа 59), орієнтировкою площею 2,1 га (т.2 а.с.56).
В п.3 висновку щодо умов надання земельної ділянки у користування та погодження проекту землеустрою від 09.04.2008 р. за №02-04-07/30 також зазначено, що земельна ділянка відводиться ТОВ "Сіті естет девелопмент" за рахунок земель Полтавської міської ради не наданих у власність та постійне користування (рядок 96) рілля (графа 5) площею 1,9877 га (т.3 а.с.46-47).
Відповідно до висновку Управління Держкомзему у м. Полтава про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будівництва багатоцільового комплексу від 11.11.2009 р. за №03061010/115 ТОВ "Сіті естет девелопмент" погоджено відведення земельної ділянки загальною площею 2,1000 га за рахунок земель Полтавської міської ради не наданих у власність та постійне користування (рядок 96) рілля (графа 5) з подальшим наданням у користування при дотриманні, зокрема, зміни цільового призначення (т.2 а.с.58).
Умовами відведення земельної ділянки Управління Держкомзему у м. Полтава № 03061010/15 від 11.11.2009 р. зазначено зокрема, відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва (т.2 а.с.59).
З пояснювальної записки до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вбачається, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель Полтавської міської ради, які на даний час не передані у власність та не надані у користування, в розрізі угідь - землі сільськогосподарського та громадського призначення (т.2 а.с.71).
Згідно п. п. 5, 6 висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Полтавській області від 04.04.2008 р. за №244 категорія земель зазначена як землі сільськогосподарського призначення і землі житлової та громадської забудови, в т.ч. орних земель - 9877 кв. м (т.2 а.с.99-100).
Отже, зазначені документи підтверджують, що ТОВ "Сіті естет девелопмент" відводилась земельна ділянка для будівництва багатоцільового комплексу із земель сільськогосподарського призначення - ріллі зі зміною цільового призначення, чим спростовуються твердження відповідача в апеляційній скарзі щодо відсутності належних доказів стосовно визначення категорії землі по спірній ділянці.
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Частиною 2 статті 207 Земельного кодексу України встановлено, що відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Отже, відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави. Відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва здійснюється незалежно від того, в чиїй власності перебувають зазначені угіддя. Важливим є те, що рілля, багаторічні насадження, перелоги, сінокоси, пасовища, лісові землі та землі під чагарниками втрачають свою функцію головного засобу виробництва в сільському й лісовому господарстві, вибувають з сільськогосподарського обороту та переходять до іншої категорії земель.
Відповідно до частини 4 статті 207 Земельного кодексу України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Пунктом 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. за №1279 передбачено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Втрати сільськогосподарського виробництва пов'язані з виведенням сільськогосподарських угідь з категорії земель сільськогосподарського призначення, відповідно до частини 2 статті 22 Земельного кодексу України (зменшення площі сільськогосподарських угідь), статті 209 Земельного кодексу України, відшкодовуються у випадку зміни цільового призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, тобто її подальшого використання в цілях, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва незалежно від перебування такої ділянки у землях запасу.
Враховуючи, що відповідач, погодившись з розміром втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 94728, 00 грн., про що свідчить його підпис в розрахунку, вищезазначену суму до відповідних бюджетів в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення ТОВ "Сіті естет девелопмент" земельної ділянки, не сплатив, за ним утворилась заборгованість в сумі 94728, 00 грн., яка відповідно до вимог чинного законодавства підлягає стягненню.
Таким чином, господарський суд правомірно задовольнив позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Сіті естет девелопмент" на користь держави в особі Полтавської міської ради 75% від суми нарахованих сільськогосподарських втрат - 71046,00 грн., на користь Полтавської обласної ради 25% від суми нарахованих сільськогосподарських втрат - 23682,00 грн.
Відповідно до вимог статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Полтавської області від 21.06.2013 р. по справі №3/65-09 прийняте при належному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та у відповідності до норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні, в зв'язку з чим, апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 22, 75, 85, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Полтавської області від 21.06.2013 р. по справі №3/65-09 залишити без змін.
Повна постанова складена 20.08.2013 р.
Головуючий суддя Черленяк М.І.
Суддя Івакіна В.О.
Суддя Пелипенко Н.М.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.08.2013 |
Оприлюднено | 23.08.2013 |
Номер документу | 33098557 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Івакіна В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні