cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" жовтня 2013 р.Справа № 8/2077
за позовом публічного акціонерного товариства „Дельта Банк", м. Київ
за участю прокуратури міста Хмельницького, м. Хмельницький
про стягнення 2666671,78 грн. заборгованості
Суддя Смаровоз М.В.
Представники:
позивача: Антонюк І.В. - за довіреністю від 15.09.2010р.;
відповідача: не з'явився;
прокуратури: не з'явився.
В судовому засіданні 02.10.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення складено 07.10.2013р.
Позивач (публічне акціонерне товариство „Дельта Банк"), враховуючи зміст укладеного 02.07.2010р. між публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" та товариством з обмеженою відповідальністю „Український промисловий банк" договору про передачу активів ТОВ „Укрпромбанк" в рахунок погашення заборгованості, посилаючись на неналежне виконання відповідачем умов укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Український промисловий банк" та відповідачем кредитного договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р., просить суд стягнути з відповідача 2666671,78 грн. заборгованості, що склалась станом на 01.11.2009р. та існує на час вирішення спору, в тому числі: заборгованість по кредиту, отриманому відповідачем у гривнях (1012087 грн. заборгованості по кредиту, 80457,16 грн. заборгованості по відсотках); заборгованість по кредиту, отриманому відповідачем у доларах США (1216000 грн. заборгованості по кредиту, 68940,64 грн. заборгованості по відсотках); заборгованість по кредиту, отриманому відповідачем у євро (269058,78 грн. заборгованості по кредиту, 13494,35 грн. заборгованості по відсотках); 6633,85 грн. пені.
Представник позивача у судовому засіданні просить суд позовні вимоги задовольнити, вказуючи, що в матеріалах справи наявні усі докази, необхідні для прийняття рішення у справі.
У своїй заяві від 26.09.2013 року представник прокуратури м. Хмельницького просить суд розглядати справу № 8/2077 без участі представника прокуратури м. Хмельницького у зв'язку із заміною позивача у справі та відсутністю підстав для участі прокуратури.
Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не подав, позовні вимоги публічного акціонерного товариства „Дельта Банк" за суттю та розміром не оспорив, повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
Між товариством з обмеженою відповідальністю "Український промисловий банк" (банк) та закритим акціонерним товариством "Хмельницький завод експериментального виробництва" (позичальник) укладено кредитний договір № 46/КU-07 від 12.06.2007р. (з урахуванням змін, внесених додатковим договором від 29.10.2008р. № 46/1, далі - договір), відповідно до п. 1.1. якого банк відкриває позичальнику мультивалютну кредитну лінію та в її межах надає кредитні кошти (кредит) на наступних умовах:
ліміт кредитуванняеквівалент 2000000 (два мільйони) гривень, що змінюється відповідно до графіка зменшення ліміту кредитування, наведеного у додатку № 1 до цього договору валюта ліміту кредитуванняукраїнська гривня валюта кредитуукраїнська гривня (980), долар США (840), євро (978) строк кредитної лініїз 12 червня 2007р. по 11 червня 2012р. включно процентна ставка: у гривні (980) 18,5 (вісімнадцять цілих п'ять десятих) % річних у доларах США (840) 13 (тринадцять) % річних в євро (978) 11,5 (одинадцять цілих п'ять десятих) % річних мета використання коштівкупівля основних засобів, поповнення обігових коштів комісія за підготовку та оформлення договору - 150 (сто п'ятдесят) грн. Згідно з п. 2.3. договору надання кожного траншу здійснюється шляхом: перерахування коштів з позичкового рахунку на поточний рахунок позичальника в Хмельницькій філії ТОВ „Укрпромбанк"; шляхом оплати з позичкового рахунку розрахункових документів позичальника (у випадках, коли це дозволено чинним законодавством України).
Відповідно до п. 2.4. договору строк користування кредитною лінією починається з моменту перерахування коштів з позичкового рахунку.
Як передбачено п. 4.1. договору, повернення кредиту позичальником здійснюється шляхом перерахування коштів із своїх поточних рахунків на відповідні позичкові рахунки у валютах фактичної заборгованості за кредитом, згідно з графіком зменшення ліміту кредитування (додаток № 1 до цього договору), а у випадку, якщо такий не був укладений - не пізніше останнього дня строку кредитної лінії, передбаченого п. 1.1. цього договору. У випадку, якщо цей день припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, сплата здійснюється в перший за ним робочий день. У випадку порушення позичальником встановлених цим пунктом договору строків повернення кредиту, сума несплаченої в строк заборгованості за кредитом вважається простроченою та переноситься банком на рахунки для обліку простроченої заборгованості. Позичальника за кредитом на наступний робочий день зі сплатою позичальником процентів у розмірі, передбаченому п. 4.6. цього договору. У випадку непогашення позичальником простроченої заборгованості за кредитом, банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом, зазначеним у п. 5.2.7. цього договору.
Пунктом 4.2. договору передбачено, що проценти за користування кредитом нараховуються у валюті кредиту за період з дня надання кредиту до дня його повернення на суму фактичної заборгованості за кредитом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та 360 днів у році - при нарахуванні процентів у долар США, євро, та виходячи з фактичної кількості днів у місяці та у році - при нарахуванні процентів у гривнях. Нарахування та сплата процентів за користування кредитом здійснюється у валюті кредиту.
Нарахування процентів банком здійснюється щомісячно за період з 28 числа минулого місяця по 27 число поточного місяця включно та у день остаточного повернення кредиту. День повернення кредитних коштів в часовий інтервал при розрахунку процентів не включається. Якщо 28 число поточного місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, нарахування здійснюється напередодні (п. 4.3. договору).
Згідно з ч.ч. 2-4 п. 4.4. договору у випадку порушення позичальником встановлених цим пунктом договору строків сплати процентів, сума несплачених в строк процентів вважається простроченою, переноситься банком на рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів. У випадку непогашення позичальником простроченої заборгованості за процентами, банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом зазначеним у п. 5.2.5. цього договору. Проценти, нараховані за останній (неоплачений) період користування кредитом, сплачуються одночасно з остаточним поверненням кредиту.
Відповідно до п. 4.6. договору у разі несвоєчасного повернення заборгованості по кредиту позичальник сплачує у строки, передбачені п. 4.4. цього договору, проценти з розрахунку 20% річних, що нараховуються на суму простроченої заборгованості з дати її виникнення до дати її повного погашення.
Згідно з п. 5.2. договору банк має право, зокрема, при настанні випадків, передбачених п. 9.2. цього договору, призупинити подальше кредитування позичальника та/або достроково стягнути всю заборгованість за даним договором (кредит, проценти, штрафні санкції та інші платежі).
Як передбачено п. 6.1. договору, позичальник зобов'язаний, зокрема: використати кредит за цільовим призначенням і своєчасно повернути фактичну заборгованість за кредитом відповідно до умов даного договору; своєчасно сплачувати проценти за користування кредитом в порядку, передбаченому даним договором;
Пунктом 8.1. договору передбачено, у випадку порушення термінів повернення кредиту та/або сплати нарахованих процентів за користування ним позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення, від невчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.
Банк має право зупинити подальше кредитування позичальника та/або вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів та штрафних санкцій, що передбачені даним договором, а також відшкодування збитків, завданих банку внаслідок невиконання або неналежного виконання позичальником та/або іншими особами що є поручителями позичальника умов даного договору та/або угод (договорів), укладених у забезпечення виконання позичальником зобов'язань за цим договором, а позичальник зобов'язаний протягом 10 календарних днів, а у випадку, якщо зобов'язання позичальника за цим договором забезпечуються заставою майнових прав на грошові кошти, розміщені на депозитному рахунку в ТОВ „Укрпромбанк" - не пізніше наступного робочого дня з дати надіслання банком відповідної вимоги, повернути суму заборгованості по кредиту, що залишилась, сплатити проценти та штрафні санкції, а також відшкодувати збитки, завдані банку, зокрема: у разі порушення позичальником строків (термінів) платежів, що встановлені даним договором; порушення позичальником інших умов даного договору (п. 9.2. договору).
Згідно з п. 10.1. договору даний договір набуває чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін та діє до повного виконання сторонами взаємних зобов'язань.
Відповідно до п. 10.3. договору всі зміни та доповнення до цього договору вносяться в письмовій формі шляхом укладення дговорів про внесення змін та доповнень, або шляхом надіслання банком позичальнику повідомлення відповідно до п. 9.2. цього договору.
До договору доданий графік зменшення ліміту кредитування.
02.07.2010р. між публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" та товариством з обмеженою відповідальністю „Український промисловий банк" укладено договір про передачу активів ТОВ „Укрпромбанк" в рахунок погашення заборгованості, відповідно до п. 3.1. якого в порядку, в обсязі та на умовах, визначених цим договором, Укрпромбанк передає (відступає) Дельта Банку права вимоги до боржників за кредитними та забезпечувальними договорами, а також за попередніми договорами, внаслідок чого Дельта Банк замінює Укрпромбанк як кредитора (стає новим кредитором) у зазначених зобов'язаннях. Відповідно до положень ст. 516 ЦК України, відступлення Укрпромбанком прав вимоги за кредитними та забезпечувальними договорами до Дельта Банку не вимагає згоди боржників.
Як передбачено п. 3.2. договору, внаслідок передачі Укрпромбанком Дельта Банку прав вимоги до боржників, Дельта Банку переходить (відступається) право вимагати (замість Укрпромбанку) від боржників належного та реального виконання обов'язків за кредитними та забезпечувальними договорами, а також попередніми договорами.
Відповідно до п. 3.3. договору Дельта Банку у власність переходять (відступаються) права вимоги за договорами, визначеними в п. 3.1. цього договору, в обсязі та на умовах, що існували на момент переходу цих прав.
Як вбачається з витягу з додатку 1 до вищевказаного договору, Дельта Банк замінив Укрпромбанк як кредитора, з-поміж іншого, у зобов'язаннях, що виникли на підставі кредитного договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 18.09.2013р. у справі № 8/2077 замінено сторону в справі № 8/2077 (товариство з обмеженою відповідальністю "Український промисловий банк") його правонаступником - публічним акціонерним товариством „Дельта Банк".
Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 368325 від 30.07.2012р., закрите акціонерне товариство "Хмельницький завод експериментального виробництва" було перейменовано на приватне акціонерне товариство "Хмельницький завод експериментального виробництва".
Факт виконання ТОВ „Укрпромбанк" своїх зобов'язань по кредитному договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р. підтверджується платіжними дорученнями № 1 від 12.06.2007р., № 2 від 12.06.2007р., № 3 від 13.06.2007р., № 7 від 15.06.2013р., № 1700 від 27.06.2007р., платіжними дорученнями в іноземній валюті від 14.06.2007р., від 20.06.2007р., а також відповідними банківськими виписками.
01.09.2009р. ТОВ "Укрпромбанк" надіслано письмові вимоги № 16/1-6619, № 16/1-6620, адресовані генеральному директору ЗАТ "Хмельницький завод експериментального виробництва", відповідно до яких банк просив сплатити наявну заборгованість по кредитному договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р. на рахунок ТОВ "Укрпромбанк".
Крім того, в матеріалах справи наявні: розрахунки заборгованості, довідка про стан заборгованості відповідача по кредитному договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р. станом на 01.11.2009р., витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, довідок з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, копії судових рішень тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, обгрунтованість заявлених до стягнення сум заборгованості у наявному розрахунку заборгованості (який складено у відповідності з умовами кредитного договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р.), суд вважає правомірними вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача 2666671,78 грн. заборгованості (що склалась станом на 01.11.2009р. та існує на час вирішення спору) на підставі кредитного договору № 46/КU-07 від 12.06.2007р. та договору про передачу активів від 02.07.2010р.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню зі стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов публічного акціонерного товариства „Дельта Банк" до приватного акціонерного товариства "Хмельницький завод експериментального виробництва" (за участю прокуратури міста Хмельницького) про стягнення 2666671,78 грн. заборгованості задовольнити.
Стягнути з приватного акціонерного товариства "Хмельницький завод експериментального виробництва" (м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 6, ідентифікаційний код 23841529) на користь публічного акціонерного товариства „Дельта Банк" (м. Київ, Печерський район, вул. Щорса, буд. 36-Б, ідентифікаційний код 34047020) 2666671,78 грн. заборгованості, 25500 грн. витрат з оплати державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу; 3 - відповідачу (ПрАТ „Хмельницький завод експериментального виробництва": 29001, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, 6 (надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення)); 4 - прокуратурі міста Хмельницького (надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2013 |
Оприлюднено | 10.10.2013 |
Номер документу | 33997502 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні