Рішення
від 22.10.2013 по справі 5/5007/1476/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "22" жовтня 2013 р. Справа № 5/5007/1476/12

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенко О.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Древіцька І.М. (довіреність №03/467 від 04.02.13.)

від відповідача: Хаустович С.С. (довіреність №02-27/1193 від 25.04.13.)

від третьої особи: не з'явився

за участю прокурора: Чумаченко А.А. (посвідчення №011382)

розглянув у судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Прокурора м. Бердичева в інтересах держави в особі Фонду державного майна України в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (м.Київ)

до Бердичівської міської ради (м.Бердичів)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відкрите акціонерне товариство "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" (м.Бердичів)

про зобов'язання розгляду на сесії питання щодо прийняття житлових будинків до комунальної власності територіальної громади м.Бердичева

Уточнивши позовні вимоги (заява №32-1658вих-13 від 20.09.13 (а.с.242,243)) прокурор просить суд зобов'язати Бердичівську міську раду в установленому законом порядку розглянути на сесії питання про надання згоди на прийняття до комунальної власності об'єктів, а саме: житлових будинків за адресами м. Бердичів, вул. Мучна, 4 та м. Бердичів, провулок Заводський, 3, а також прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Бердичева вказані об'єкти за актами приймання - передачі без будь - яких додаткових умов.

Позовні вимоги грунтуються на тому, що після визнання банкрутом ВАТ"Бердичівський комбінат хлібопродуктів", кредитори боржника, у відповідності до ст.26 ЗУ"Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", надали згоду на передачу належних боржнику житлових будинків у власність територіальної громади м.Бердичева, однак Бердичівська міська рада відмовилась їх прийняти відхиливши проект рішення про передачу вищевказаних житлових будинків у комунальну власність.

У відзиві на позовну заяву (а.с.47-51) відповідач не визнає позовні вимоги прокурора, вважає їх необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню посилаючись на те, що рішення щодо прийняття чи відхилення передачі майна може приймати лише міська рада виключно на пленарних засіданнях. Питання щодо передачі житлових будинків по вул. Мучній, 4 та провулку Заводському, 3 в м.Бердичеві було розглянуто на сесії міської ради та прийнято рекомендацію відхилити та не підтримувати проект рішення про передачу житлових будинків за вказаними адресами.

ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" у письмових поясненнях (а.с.72-74) повідомило, що постановою господарського суду Житомирської області від 15.09.2008р. по справі №4/113-Б ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; ухвалою від 15.11.2012р. у справі №4/113-Б ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Бурцеву І.Ю. Відповідно до ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", об'єкти житлового фонду, об'єкти комунальної інфраструктури, у разі банкрутства підприємства передаються у порядку, встановленому законодавством в комунальну власність відповідних територіальних громад без додадкових умов. Питання стосовно передачі спірних житлових будинків вже розглядалось на сесіях Бердичівської міської ради, але було відхилено за невідомих причин.

Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача в засіданні суду проти позову заперечує у відповідності до письмового відзиву на позовну заяву.

Третя особа свого представника в судове засідання не направила, про причини неявки суд не повідомила. Позиція третьої особи щодо позовних вимог прокурора викладена у письмових поясненнях (а.с.72-74).

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 21.08.2007р. порушено провадження по справі №4/113-Б про визнання банкрутство ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" і постановою господарського суду Житомирської області від 15.09.2008 р. ВАТ "Бердичівхлібопродукт" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Петричука Б.Б.

На засіданні комітету кредиторів ВАТ "Бердичівхлібопродукт" прийнято рішення про передачу у комунальну власність міста житлових будинків ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" по вул.Мучній, 4 та пров.Заводському, 3, відповідно до вимог ст.26 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (а.с.11).

Ліквідатор ВАТ "Бердичівхлібопродукт" Петричук Б.Б. повідомив Бердичівську міську раду , що на балансі ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" перебуває 2 житлових будинки за адресами: м.Бердичів, вул.Мучна, 4 та м.Бердичів, провулок Заводський, 3, які є державною власністю і відповідно до ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /в редакції Закону чинній до 18 січня 2013р. / мають бути передані до комунальної власності територіальної громади м. Бердичева.

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області повідомлено Бердичівську міську раду листом від 18.07.2011р. № 08/1780 "Щодо передачі державного майна у комунальну власність" (а.с.44), що в процесі приватизації до статутного капіталу ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" не увійшло державне майно та станом на 15.07.2011р. рахується в Єдиному державному реєстрі об'єктів державної власності, а саме: житловий 3-х кв. будинок (м.Бердичів, вул.Мучна,4) та житловий 12-ти кв. будинок (м.Бердичів, пров.Заводський, 3), а отже, відповідно до Законів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вищезазначені об'єкти державної власності підлягають безоплатній передачі з державної у комунальну власність та просило розглянути на черговій сесії міської ради питання прийняття об'єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів" у комунальну власність м. Бердичева і повідомити регіональне відділення про прийняте рішення.

Бердичівська міська рада на восьмої сесії ради шостого скликання 18.08.2011 р. відхилила та не підтримала проект рішення про передачу житлових будинків по вул.Мучній, 4 та пров.Заводському, 3 в м.Бердичеві (а.с.83).

У постанові від 06.08.13 по даній справі Вищий господарський суд, зазначив, що при повторному розгляді справи суду необхідно врахувати норми ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Стаття 111-12 ГПК України,зазначає про те, що вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Відповідно до ст.ст.1, 3, 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" /в редакції Закону, чинній на момент виникнення спірних правовідносин/ об'єктами передачі є, зокрема, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом. Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до ст.4 ЖК України житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення). До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно-колгоспним та іншим державно-кооперативним об'єднанням, підприємствам і організаціям. До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.

Згідно з п. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" в разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад народних депутатів.

Згідно ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /в редакції Закону, чинній до 18 січня 2013 р./ усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Таким чином, відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", об'єкти житлового фонду (гуртожитки, житлові будинки) не підлягають відчуженню у ліквідаційній процедурі, а повинні бути передані до комунальної власності відповідної територіальної громади міста і під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатор банкрута зобов'язаний передати до комунальної власності об'єкти житлового фонду, а відповідні міські, селищні, сільські ради зобов"язані їх прийняти за актами приймання - передачі без будь-яких додаткових умов.

В даному випадку, прийняття об'єктів житлового фонду, які перебувають на балансі ВАТ "Бердичівський комбінат хлібопродуктів", у комунальну власність м. Бердичева має відбуватись за актами приймання - передачі. При цьому немає необхідності у прийнятті радою відповідного рішення. Таким чином вимога прокурора спонукати Бердичівську міську раду в установленому законом порядку розглянути на сесії питання про надання згоди на прийняття до комунальної власності житлових будинків по вул. Мучна, 4 та провулку Заводський, 3 в м.Бердичеві є безпідставною та не підлягає задоволенню.

Враховучи викладене, позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню частково в частині спонукання Бердичівської міської ради прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Бердичева житлові будинки за адресами м. Бердичів, вул. Мучна, 4 та м. Бердичів, провулок Заводський, 3, за актами приймання - передачі без будь - яких додаткових умов.

Судові витрати покладаються на відповідача, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

При визначенні розміру судового збору, суд враховує наступне.

Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Прокурором заявлено дві вимоги немайнового характеру: спонукати Бердичівську міську раду прийняти до комунальної власності територіальної громади м. Бердичева житлові будинки та розглянути на сесії питання про надання згоди на прийняття до комунальної власності житлових будинків .

Законом України "Про державний бюджет України" встановлено на 2013 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1147 грн.

Таким чином, з 01.01.13 ставка судового збору при подачі до господарського суду позову немайного характеру становить 1147,00грн.

Згідно п.2.11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" №7 від 21.02.13, якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.

Оскільки позовні вимоги прокурора задоволені частково (задоволено одну немайнову вимогу), судовий збір, що підлягає стягненню з відповідача становить 1147,00грн.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Бердичівській міській раді (13300,м.Бердичів, пл.Жовтнева,1, код 13576960) прийняти до комунальної власності територіальної громади міста за актами приймання передачі житловий будинок за адресою м.Бердичів, вул. Мучна, 4 та житловий будинок за адресою м.Бердичів, вул. Заводська, 3.

3.Стягнути з Бердичівської міської ради (13300,м.Бердичів, пл.Жовтнева,1, код 13576960) судовий збір в розмірі 1147 грн. на користь державного бюджету України.

4.Відмовити в позові в частині вимоги про спонукання Бердичівської міської ради розглянути на сесії питання надання згоди на прийняття будинків до комунальної власності.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 25.10.13

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

2- третій особі (рек. з повідом.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.10.2013
Оприлюднено28.10.2013
Номер документу34355488
СудочинствоГосподарське