Постанова
від 24.10.2013 по справі 2а-9091/12/0170/23
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 2а-9091/12/0170/23

24.10.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дадінської Т.В.,

суддів Омельченка В. А. ,

Дудкіної Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючого судді Алексєєва Т.В. ) від 12.10.2012 по справі № 2а-9091/12/0170/23

за позовом Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" (вул. Кубанська, буд.20,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95022)

до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)

Начальника Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим Хотенка Андрія Миколайовича (вул. М. Залки, 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)

про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12 жовтня 2012 року у справі № 2а-9091/12/0170/23 адміністративний позов Дочірнього підприємства «Автобаза № 4» ВАТ «Південшляхбуд» до Начальника Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим Хотенка Андрія Миколайовича, Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправною бездіяльність та спонукання до виконання певних дій було задоволено частково. Зобов'язано Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби прийняти відносно Дочірнього підприємства «Автобаза « 4» Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд» податкові повідомлення-рішення за наслідками перевірки та на підставі акту № 3948/22-8/03446191 від 11 липня 2012 року. Судом також вирішено питання щодо розподілу судових витрат по справі. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби України, відповідно до ст.. 267 КАС України у 10-ти денний строк з дня набрання постановою по справі № 2а-9091/12/0170/23 законної сили подати до Окружного адміністративного суду АР Крим звіт про виконання судового рішення. В іншій частині позову було відмовлено.

Додатковою постановою від 22 жовтня 2012 року було визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби щодо не прийняття та не направлення на адресу Дочірнього підприємства «Автобаза « 4» Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд» податкових повідомлень-рішень на підставі акту № 3948/22-8/03446191 від 11 липня 2012 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, з апеляційною скаргою звернулась Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим ДПС, яка просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 12 жовтня 2012 року, прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову позивачу відмовити.

Апеляційна скарга мотивована висновками акту перевірки та тим, що податкове повідомлення-рішення приймається органами державної податкової інспекції за результатами розгляду судом кримінальної справи.

У судове засідання представники сторін не з'явились. Про дату, час і місце апеляційного розгляду справи сторони сповіщені належним чином.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом АР Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 11 липня 2012 року ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП «Автобаза № 4» ВАТ «Південшляхбуд» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток та податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ БВП «Строитель-плюс», ПП «Ротонда Торг», ПП «Габарит-груп», ПП «Гранд-М», ПП «Райс-М», ПП «Грандпродукт», ТОВ «ВТК «Окнополь», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Сіті Буд», ПП «Скіпер», ПП «Добре Місто», ПП «Комманд», ПП «Мобкримторг», ПП «Визит Торг», ПП «Нантехімідж», ПП «Кримторг», ТОВ «БК «Акрополь», ПП «Базис Торг», ПП «Укрторгпартнер», ПП «Кримспецтехнолоджи», ТОВ «Тонар-Крим», ТОВ «Кримбудіндустрія», ТОВ «Аквамарин», ПП «Евроградстрой», ПП «Прима Торг», ТОВ «ТМ-Компані», Фірма «Капітель Плюс», КП «Альянс», ПП «Пан Буд», ПП «Беллатрикс», ПП «Севелітстрой», ПП «Мастер Торг» за період з 01.01.09 року по 31.03.12 року, за результатами якої складено акт від 11.07.2012 року № 3948/22-8/03446191 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП «Автобаза №4» ВАТ «Південшляхбуд» ЄДРПОУ 03446191, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток та податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ БВП «Строитель-плюс» (код ЄДРПОУ 31263808), ПП «Ротонда Торг» (код ЄДРПОУ 366165656), ПП «Габарит-груп» (код ЄДРПОУ 35941644), ПП «Гранд-М» (код ЄДРПОУ 33581667), ПП «Райс-М» (код ЄДРОПУ 33655597), ПП «Грандпродукт» (код ЄДРПОУ 34946788), ТОВ «ВТК «Окнополь» (код ЄДРПОУ 36070617), ТОВ «Бренд Строй» (код ЄДРПОУ 36165567), ПП «Сіті Буд» (код ЄДРПОУ 37081640), ПП «Скіпер» (код ЄДРПОУ 37081677), ПП «Добре Місто» (код ЄДРПОУ 37081745), ПП «Комманд» (код ЄДРПОУ 37081766), ПП «Мобкримторг» (код ЄДРПОУ 37081792), ПП «Визит Торг» (код ЄДРПОУ 37081939), ПП «Нантехімідж» (код ЄДРПОУ 370811965), ПП «Кримторг» (код ЄДРПОУ 32271261), ТОВ «БК «Акрополь» (код ЄДРПОУ 32841299), ПП «Базис Торг» (код ЄДРПОУ 36165986), ПП «Укрторгпартнер» (код ЄДРПОУ 36693415), ПП «Кримспецтехнолоджи» (код ЄДРПОУ 36693441), ТОВ «Тонар-Крим» (код ЄДРПОУ 37860178), ТОВ «Кримбудіндустрія» (код ЄДРПОУ 32100553), ТОВ «Аквамарин» (код ЄДРПОУ 32836776), ПП «Евроградстрой» (код ЄДРПОУ 34836406), ПП «Прима Торг» (код ЄДРПОУ 37081588), ТОВ «ТМ-Компані» (код ЄДРПОУ 37132621), Фірма «Капітель Плюс» (код ЄДРПОУ 31095815), КП «Альянс» (код ЄДРПОУ 32468812), ПП «Пан Буд» (код ЄДРПОУ 37081614), ПП «Беллатрикс» (код ЄДРПОУ 37081991), ПП «Севелітстрой» (код ЄДРПОУ 55096833), ПП «Мастер Торг» (код ЄДРПОУ 37196250) за період з 01.01.09 року по 31.03.12 року», яким було встановлено заниження позивачем податку на прибуток на загальну суму 2911417 грн., в т.ч.: за 1 квартал 2009 року у сумі 89067 грн., за 1 півріччя 2009 року у сумі 583780 грн., за 3 квартал 2009 року у сумі 961012 грн., за 2009 рік у сумі 2112708 грн., за 1 квартал 2010 року у сумі 259582 грн., за 1 півріччя 2010 року у сумі 344609 грн., за 3 квартали 2010 року у сумі 649037 грн., за 2010 рік у сумі 789977 грн., за 1 квартал 2011 року у сумі 1436 грн., за 2 квартал 2011 року у сумі 2776 грн., за 2-3 квартали 2011 року у сумі 4920 грн., за 2-4 квартали 2011 року у сумі 7296 грн. Також актом перевірки було встановлено заниження позивачем податку на додану вартість на загальну суму 2329641 грн. за період січень - грудень 2009 року, січень - листопад 2010 року, березень 2011 року, травень-вересень 2011 року, листопад-грудень 2011 року.

Такий висновок податкової інспекції ґрунтується на висновку про неправомірне включення позивачем до складу валових витрат вартості товарів (робіт, послуг), отриманих від ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» та висновку про неправомірне включення до складу податкового кредиту сум ПДВ по операціям з придбання товарів (робіт, послуг) у вказаних контрагентів-постачальників у зв'язку із не встановленням факту реального здійснення господарських операцій ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс», які мають ознаки фіктивності. Правочини між позивачем та вказаними суб'єктами господарської діяльності податкова інспекція вважає нікчемними, а фінансово-господарські операції - спрямованими на здійснення операцій з надання податкової вигоди з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту.

Крім того, у акті перевірки податкова інспекція посилається на акти про неможливість проведення зустрічних перевірок ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» та на факт порушення кримінальної справи за фактом фіктивного підприємництва - створення та придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності, за ознаками складу злочину, передбаченого ст..ст. 28 ч. 2, 205 ч.2 КК України. Вказана кримінальна справа, згідно відомостей акту перевірки, порушена саме відносно фіктивного підприємництва контрагентів позивача. Посилаючись на матеріали досудового слідства, податкова інспекція зазначила у акті перевірки про те, що протягом 2009-2011 років на території АР Крим діяла група осіб, яка згідно єдиного плану з розподілом ролей, умисно, з корисних мотивів переслідуючи мету, спрямовану на здійснення тяжких та особливо тяжких злочинів економічної спрямованості, організувала злочинну схему незаконної діяльності щодо сприяння підприємствам в мінімізації ними податкових зобов'язань, які підлягають сплаті до бюджету, заволодіння бюджетними коштами.

З акту перевірки вбачається, що перевірку позивача здійснено на підставі п.п. 78.1.11 п.78.1 статті 78 Податкового кодексу України на виконання постанови від 15.05.2012 року «Про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки» Старшого слідчого з ОВС ГСУ ДПС України підполковника податкової міліції С.В. Осипчука по кримінальній справі № 69-0146.

Перевірку здійснено з відома директора підприємства та у присутності головного бухгалтера позивача. До проведення перевірки податкову інспекцію було допущено.

В матеріалах справи відсутні докази оскарження та скасування в установленому порядку вказаної постанови слідчого від 15.05. 2012 року.

Відповідно до п. 20.1.4. статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно положень пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Кодексом визначено конкретні форми і способи реалізації відповідачем своїх повноважень у сфері забезпечення державної податкової політики, які в силу ст. 19 Конституції України є вичерпними і дотримання яких є безумовним обов'язком відповідача.

Спосіб -це визначений законом в рамках компетенції суб'єкта владних повноважень порядок, у якому здійснюються дії, спрямовані на реалізацію владних повноважень. Здійснюючи такі дії, суб'єкти владних повноважень можуть спиратись тільки на компетенційні права і обов'язки та використовувати у своїй діяльності ті засоби, форми, прийоми, що передбачені законодавством.

Відповідно до п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначений статтею 78 Податкового кодексу України, відповідно до п. 78.1, підпункту 78.1.11 пункту 78.1 якої документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Відповідно до пункту 78.2 статті 78 Податкового кодексу України обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.

Відповідно до статті 66 КПК України особа, яка проводить дізнання, слідчий, прокурор і суд в справах, які перебувають в їх провадженні, вправі викликати в порядку, встановленому цим Кодексом, будь-яких осіб як свідків і як потерпілих для допиту або як експертів для дачі висновків; вимагати від підприємств, установ, організацій, посадових осіб і громадян пред'явлення предметів і документів, які можуть встановити необхідні в справі фактичні дані; вимагати проведення ревізії, вимагати від банків інформацію, яка містить банківську таємницю, щодо юридичних та фізичних осіб у порядку та обсязі, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Згідно з статтею 130 КПК України про рішення, прийняті слідчим або прокурором під час провадження досудового слідства у випадках, зазначених у цьому Кодексі, а також у випадках, коли це визнає за необхідне слідчий або прокурор, складається мотивована постанова.

Відповідно до статті 114 КПК України постанови слідчого, винесені відповідно до закону в кримінальній справі, яка перебуває в його провадженні, є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами і громадянами.

Відповідно до п. 86.1, 86.7, 86.8 статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

У разі незгоди платника податків з висновками акта такий платник зобов'язаний підписати такий акт перевірки із зауваженнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до органу державної податкової служби за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.

Рішення про визначення грошових зобов'язань приймається керівником органу державної податкової служби (або його заступником) з урахуванням результатів розгляду заперечень платника податків (у разі їх наявності). Платник податків або його законний представник може бути присутнім під час прийняття такого рішення.

Податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Відповідно до п. 86.9. статті 86 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким податковим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим податковим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.

Матеріали такої перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються органу, що призначив перевірку.

Оскільки перевірку позивача здійснено саме на підставі постанови слідчого щодо кримінального провадження № 69-0146, по який судове рішення ще не набрало законної сили, то у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття відповідних повідомлень-рішень за результатами складеного акту перевірки.

Крім того, судова колегія зазначає, що твердження податкової інспекції щодо відсутності у позивача права на віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту та сум витрат з придбання товарів (робіт, послуг) до складу валових витрат виробництва за фінансово-господарськими взаємовідносинами із вищевказаними суб'єктами господарської діяльності, у зв'язку із відсутністю товарного характеру таких взаємовідносин, повинен бути доведеним. При цьому судова колегія зазначає, що неможливість проведення зустрічних перевірок контрагентів позивача - не може бути підставою до висновку про порушення позивачем вимог податкового законодавства України, оскільки податкова відповідальність платників податків має індивідуальний характер і при відсутності належних та допустимих доказів відсутності реального виконання умов господарських операцій (поставки товарів, робіт, послуг) у суду немає правових підстав до висновку про завищення позивачем суми податкового кредиту та валових витрат у періоді, що перевірявся.

Відповідно до статті 203 Цивільного кодексу України « Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину» зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно до статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

В матеріалах справи відсутні докази, з яких би вбачалось про те, що правочини між позивачем та ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» суперечать інтересам держави та суспільства, недійсність правочинів прямо не встановлена законом, а тому згідно приписів статті 215 Цивільного кодексу України такі правочини є оспорюваними, тобто підлягають визнанню судом недійсними у порядку, встановленому законом. Але, у судовому порядку не оспорено дійсність вказаних правочинів.

Відповідно до статті 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.

Тобто, вказаною нормою Кодексу чітко визначено, що правочини, що не відповідають інтересам держави і суспільства є не нікчемними а недійсними, що визнається в судовому порядку.

Як слідує з постанови Пленуму ВСУ від 6 листопада 2009 року N 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" при кваліфікації правочину за статтею 228 ЦК має враховуватися вина, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.

На час здійснення перевірки позивача та постановлення податковою інспекцією висновку про нікчемність правочинів між позивачем та вищевказаними суб'єктами господарської діяльності, був відсутній відповідний вирок суду, відсутнє відповідне рішення суду про визнання правочинів недійсними, а тому податкова інспекція не мала правових підстав до висновку про нікчемність правочинів та висновку про заниження позивачем податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість.

Термін "господарська діяльність" суд застосовує у значенні, наведеному у підпункті 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України а саме: діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами та у значенні, наведеному у пункті 1.32 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме: "будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи".

Судовою колегією враховується, що на формування показників податкового кредиту та валових витрат впливають операції з закупівлі товарів (робіт, послуг), а також подальша їх реалізація за ціною не нижче вартості.

Згідно статті 1 Закону України від 16.07.1999 №996-14 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податку. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків є обов'язковою ознакою господарської операції.

З метою повного з'ясування обставин справи судовою колегією було призначено по справі судово-економічну експертизу, проведення якої було доручено ТОВ «Науково-дослідна лабораторія судових експертиз».

Висновком № 23 від 12.06.2013 року судово-економічної експертизи висновки ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС про заниження позивачем податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 2911417 грн. та ПДВ у сумі 2329641 грн. за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року, що викладені у акті перевірки № 3948/22-8/03446191 від 11.07.2012 року, не підтверджено. Під час здійснення експертного дослідження судовим експертом вивчені первинні документи бухгалтерського та податкового обліку позивача, порядок відображення первинних документів, що підтверджують факт придбання позивачем товарів (робіт, послуг) від ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс», за даними бухгалтерського обліку. Також експертом було досліджено питання використання позивачем у власній господарській діяльності отриманих товарів (робіт, послуг) шляхом заправки автотранспорту, ремонту машин та механізмів (щодо запасних частин), реалізацією іншим контрагентам - Бахчисарайське ДСУ, ДСУ-5, ДСУ049, ТОВ «Автогранит» та інш.

Так судовим експертом було встановлено наступне.

За результатами проведеного досліду по взаємовідносинам Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з ТОВ БВП "Строитель-плюс" встановлено, що: згідно наданим документам за період з 01.01.2009 по 31.03.2012 позивач здійснював фінансово - господарські операції з зазначеним контрагентом, у т.ч. згідно договору № 110 від 05.01.2009 на придбання запасних частин для автомобілів, ГСМ та інших ТМЦ.

На підставі даних, відображених у додатку №1 встановлено, що за період з 01.01.2009 по 31.03.2012 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з ТОВ БВП "Строитель-плюс" придбало у ТОВ БВП "Строитель-плюс" товари (роботи, послуги) на суму 13880678,01 грн., у т. ч. ПДВ - 2313445,51 грн., а саме за наступними документами: податкова накладна № 137 від 21.01.2009 на суму 811,98 грн. з яких (сума без ПДВ 676,65 грн., сума ПДВ 135,33 грн.); податкова накладна № 137 від 21.01.2009 на суму 811,98 грн. з яких (сума без ПДВ 676,65 грн., сума ПДВ 135,33 грн.); податкова накладна № 138 від 22.01.2009 на суму 1313,82 грн. з яких (сума без ПДВ 1094,85 грн., сума ПДВ 218,97 грн.); податкова накладна № 135 від 19.01.2009 на суму 364,20 грн. з яких (сума без ПДВ 303,50 грн., сума ПДВ 60,70 грн.); податкова накладна № 136 від 20.01.2009 на суму 1068,12 грн. з яких (сума без ПДВ 890,10 грн., сума ПДВ 178,02 грн.); податкова накладна № 139 від 23.01.2009 на суму 935,10 грн. з яких (сума без ПДВ 779,25 грн., сума ПДВ 155,85 грн.); податкова накладна № 202 від 27.01.2009 на суму 2071,38 грн. з яких (сума без ПДВ 1726,15 грн., сума ПДВ 345,23 грн.); податкова накладна № 203 від 28.01.2009 на суму 802,16 грн. з яких (сума без ПДВ 668,47 грн., сума ПДВ 133,69 грн.); податкова накладна № 204 від 30.01.2009 на суму 143,24 грн. з яких (сума без ПДВ 952,70 грн., сума ПДВ 190,54 грн.); податкова накладна № 383 від 05.02.2009 на суму 438,84 грн. з яких (сума без ПДВ 365,70 грн., сума ПДВ 73,14 грн.); податкова накладна № 381 від 05.02.2009 на суму 911,84 грн. з яких (сума без ПДВ 1593,20 грн., сума ПДВ 318,64 грн.); податкова накладна № 380 від 06.02.2009 на суму 717,66 грн. з яких (сума без ПДВ 598,05 грн., сума ПДВ 119,61 грн.); податкова накладна № 384 від 06.02.2009 на суму 10504,80 грн. з яких ( сума без ПДВ 8754,00 грн., сума ПДВ 1750,80 грн.); податкова накладна № 382 від 06.02.2009 на суму 1971,96 грн. з яких (сума без ПДВ 1643,30 грн., сума ПДВ 328,66 грн.); податкова накладна № 392 від 09.02.2009 на суму 4006,70 грн. з яких (сума без ПДВ 3338,92 грн., сума ПДВ 667,78 грн.); податкова накладна № 417 від 11.02.2009 на суму 1353,30 грн. з яких (сума без ПДВ 1127,75 грн., сума ПДВ 225,55 грн.); податкова накладна № 416 від 10.02.2009 на суму 744,02 грн. з яких (сума без ПДВ 620,02 грн., сума ПДВ 124,00 грн.); податкова накладна № 393 від 09.02.2009 на суму 3155,94 грн. з яких (сума без ПДВ 2629,95 грн., сума ПДВ 525,99 грн.); податкова накладна № 423 від 12.02.2009 на суму 2219,94 грн. з яких (сума без ПДВ 1849,95 грн., сума ПДВ 369,99 грн.); податкова накладна № 424 від 13.02.2009 на суму 362,94 грн. з яких (сума без ПДВ 302,45 грн., сума ПДВ 60,49 грн.); податкова накладна № 388 від 07.02.2009 на суму 6992,46 грн. з яких (сума без ПДВ 5827,05 грн., сума ПДВ 1165,41 грн.); податкова накладна № 882 від 04.03.2009 на суму 1217,46 грн. з яких (сума без ПДВ 1014,55 грн., сума ПДВ 202,91 грн.); податкова накладна № 880 від 03.03.2009 на суму 340,32 грн. з яких (сума без ПДВ 283,60 грн., сума ПДВ 56,72 грн.); податкова накладна № 885 від 06.03.2009 на суму 563,28 грн. з яких (сума без ПДВ 469,40 грн., сума ПДВ 93,88 грн.); податкова накладна № 759 від 27.02.2009 на суму 74981,53 грн. з яких (сума без ПДВ 62484,61 грн., сума ПДВ 12496,92 грн.); податкова накладна № 378 від 05.02.2009 на суму 1941,48 грн. з яких (сума без ПДВ 1617,90 грн., сума ПДВ 323,58 грн.); податкова накладна № 930 від 17.03.2009 на суму 814,08 грн. з яких (сума без ПДВ 678,40 грн., сума ПДВ 135,68 грн.); податкова накладна № 850 від 02.03.2009 на суму 193,50 грн. з яких (сума без ПДВ 161,25 грн., сума ПДВ 32,25 грн.); податкова накладна № 900 від 11.03.2009 на суму 355,74 грн. з яких (сума без ПДВ 296,45 грн., сума ПДВ 59,29 грн.); податкова накладна № 938 від 10.03.2009 на суму 2016,66 грн. з яких (сума без ПДВ 1680,55 грн., сума ПДВ 336,11 грн.); податкова накладна № 986 від 19.03.2009 на суму 1358,70 грн. з яких (сума без ПДВ 1132,25 грн., сума ПДВ 226,45 грн.); податкова накладна № 959 від 16.03.2009 на суму 2500,18 грн. з яких (сума без ПДВ 2083,48 грн., сума ПДВ 416,70 грн.); податкова накладна № 958 від 17.03.2009 на суму 477,24 грн. з яких (сума без ПДВ 397,70 грн., сума ПДВ 79,54 грн.); податкова накладна № 973 від 18.03.2009 на суму 1211,22 грн. з яких (сума без ПДВ 1009,35 грн., сума ПДВ 201,87 грн.); податкова накладна № 1012 від 20.03.2009 на суму 1286,88 грн. з яких (сума без ПДВ 1072,40 грн., сума ПДВ 214,48 грн.); податкова накладна № 1231 від 31.03.2009 на суму 291131, 44 грн. з яких (сума без ПДВ 242609,53 грн., сума ПДВ 48521,91 грн.); податкова накладна № 1052 від 25.03.2009 на суму 107,94 грн. з яких (сума без ПДВ 89,95 грн., сума ПДВ 17,99 грн.); податкова накладна № 1069 від 27.03.2009 на суму 597,22 грн. з яких (сума без ПДВ 497,68 грн., сума ПДВ 99,54 грн.); податкова накладна № 1074 від 30.03.2009 на суму 2066,90 грн. з яких (сума без ПДВ 1722,42 грн., сума ПДВ 344,48 грн.); податкова накладна № 1283 від 01.04.2009 на суму 303,90 грн. з яких (сума без ПДВ 253,25 грн., сума ПДВ 50,65 грн.); податкова накладна № 1288 від 02.04.2009 на суму 5678,78 грн. з яких (сума без ПДВ 4732,32 грн., сума ПДВ 496,46 грн.); податкова накладна № 1316 від 03.04.2009 на суму 252,52 грн. з яких (сума без ПДВ 210,43 грн., сума ПДВ 42,09грн.); податкова накладна № 1329 від 06.04.2009 на суму 1130,93 грн. з яких (сума без ПДВ 942,44 грн., сума ПДВ 188,49 грн.); податкова накладна № 1334 від 07.04.2009 на суму 724,98 грн. з яких (сума без ПДВ 604,15 грн., сума ПДВ 120,83 грн.); податкова накладна № 1361 від 08.04.2009 на суму 708,66 грн. з яких (сума без ПДВ 590,65 грн., сума ПДВ 118,11 грн.); податкова накладна № 1372 від 09.04.2009 на суму 348,18 грн. з яких (сума без ПДВ 290,15 грн., сума ПДВ 58,03 грн.); податкова накладна № 1373 від 13.04.2009 на суму 1626,72 грн. з яких (сума без ПДВ 1355,60 грн., сума ПДВ 271,12 грн.); податкова накладна № 1374 від 17.04.2009 на суму 3021,36 грн. з яких (сума без ПДВ 2517,80 грн., сума ПДВ 503,56 грн.); податкова накладна № 1375 від 20.04.2009 на суму 284,10 грн. з яких (сума без ПДВ 236,75 грн., сума ПДВ 47,35 грн.); податкова накладна № 1544 від 24.04.2009 на суму 1545,53 грн. з яких (сума без ПДВ 1387,94 грн., сума ПДВ 257,59 грн.); податкова накладна № 1454 від 21.04.2009 на суму 2598,24 грн. з яких (сума без ПДВ 2165,20 грн., сума ПДВ 434,04 грн.); податкова накладна № 1469 від 24.04.2009 на суму 5060,40грн. з яких (сума без ПДВ 4217,00 грн., сума ПДВ 843,40 грн.); податкова накладна № 1534 від 28.04.2009 на суму 1749,62 грн. з яких (сума без ПДВ 1458,02 грн., сума ПДВ 291,60 грн.); податкова накладна № 1453 від 22.04.2009 на суму 654,23грн. з яких (сума без ПДВ 545,19 грн., сума ПДВ 109,04 грн.); податкова накладна № 1537 від 29.04.2009 на суму 893,88 грн. з яких (сума без ПДВ 744,90 грн., сума ПДВ 148,98 грн.); податкова накладна № 1648 від 20.04.2009 на суму 154380,60 грн. з яких (сума без ПДВ 128650,50 грн., сума ПДВ 25730, 10 грн.); податкова накладна № 2134 від 29.05.2009 на суму 532,08 грн. з яких (сума без ПДВ 443,40 грн., сума ПДВ 88,68 грн.); податкова накладна № 1871 від 13.05.2009 на суму 2334,90 грн. з яких (сума без ПДВ 1945,75 грн., сума ПДВ 389,15 грн.); податкова накладна № 1888 від 18.05.2009 на суму 858,42 грн. з яких (сума без ПДВ 715,35 грн., сума ПДВ 143,07 грн.); податкова накладна № 1889 від 19.05.2009 на суму 919,68 грн. з яких (сума без ПДВ 766,40 грн., сума ПДВ 153,28 грн.); податкова накладна № 1962 від 22.05.2009 на суму 3919,78 грн. з яких (сума без ПДВ 3266,48 грн., сума ПДВ 653,30 грн.); податкова накладна № 1834 від 12.05.2009 на суму 486, 59 грн. з яких (сума без ПДВ 405,49 грн., сума ПДВ 81,10 грн.); податкова накладна № 2086 від 29.05.2009 на суму 1806,06 грн. з яких (сума без ПДВ 1505,05 грн., сума ПДВ 301,01 грн.); податкова накладна № 2087 від 30.05.2009 на суму 949,20 грн. з яких (сума без ПДВ 791,00 грн., сума ПДВ 158,20 грн.); податкова накладна № 2306 від 02.06.2009 на суму 1935, 36 грн. з яких (сума без ПДВ 1612, 80 грн., сума ПДВ 322,56 грн.); податкова накладна № 2307 від 03.06.2009 на суму 2266, 44 грн. з яких (сума без ПДВ 1888,70 грн., сума ПДВ 377,74 грн.); податкова накладна № 2343 від 09.06.2009 на суму 4840, 44 грн. з яких (сума без ПДВ 4033,70 грн., сума ПДВ 806,74 грн.); податкова накладна № 2344 від 10.06.2009 на суму 1748,40 грн. з яких (сума без ПДВ 1457,00 грн., сума ПДВ 291,40 грн.); податкова накладна № 2345 від 11.06.2009 на суму 2340,48 грн. з яких (сума без ПДВ 1950,40 грн., сума ПДВ 390,08 грн.); податкова накладна № 2346 від 12.06.2009 на суму 4361,02 грн. з яких (сума без ПДВ 3634,18 грн., сума ПДВ 726,84 грн.); податкова накладна № 2351 від 29.05.2009 на суму 2907,00 грн. з яких (сума без ПДВ 2422,50 грн., сума ПДВ 484,50 грн.); податкова накладна № 2548 від 16.06.2009 на суму 2356,76 грн. з яких (сума без ПДВ 1963,97 грн., сума ПДВ 392,79 грн.); податкова накладна № 2546/1 від 19.06.2009 на суму 1526,52 грн. з яких (сума без ПДВ 1272,10 грн., сума ПДВ 254,42 грн.); податкова накладна № 2549/1 від 22.06.2009 на суму 2344,80 грн. з яких (сума без ПДВ 1954,00 грн., сума ПДВ 390,80 грн.); податкова накладна № 2552/1 від 23.06.2009 на суму 3260,28 грн. з яких (сума без ПДВ 2716,90 грн., сума ПДВ 543,38 грн.); податкова накладна № 2573/1 від 25.06.2009 на суму 1357,56 грн. з яких (сума без ПДВ 1131,30 грн., сума ПДВ 226,26 грн.); податкова накладна № 2655/1 від 30.06.2009 на суму 2257,98 грн. з яких (сума без ПДВ 1881,65 грн., сума ПДВ 376,33 грн.); податкова накладна № 2932 від 30.06.2009 на суму 7311,16 грн. з яких (сума без ПДВ 6092,63 грн., сума ПДВ 1218,53 грн.); податкова накладна № 2834 від 30.06.2009 на суму 2132268,37 грн. з яких (сума без ПДВ 1776890,31 грн., сума ПДВ 356378,06 грн.); податкова накладна № 3183 від 29.07.2009 на суму 12211,20 грн. з яких (сума без ПДВ 10176,00 грн., сума ПДВ 2035,20 грн.); податкова накладна № 2889/1 від 01.07.2009 на суму 1460,77 грн. з яких (сума без ПДВ 1217,31 грн., сума ПДВ 243,46 грн.); податкова накладна № 2892/1 від 03.07.2009 на суму 489,89грн. з яких (сума без ПДВ 408,24 грн., сума ПДВ 81,65 грн.); податкова накладна № 2930/1 від 07.06.2009 на суму 1182,96 грн. з яких (сума без ПДВ 985,80 грн., сума ПДВ 197,16 грн.); податкова накладна № 2915/1 від 10.07.2009 на суму 9617,04 грн. з яких (сума без ПДВ 8014,20 грн., сума ПДВ 1602,84 грн.); податкова накладна № 2921/1 від 13.07.2009 на суму 2068,08 грн. з яких (сума без ПДВ 1723,40 грн., сума ПДВ 344,68 грн.); податкова накладна № 2997/1 від 20.07.2009 на суму 2696,10 грн. з яких (сума без ПДВ 2246,75 грн., сума ПДВ 449,35 грн.); податкова накладна № 3038 від 21.07.2009 на суму 1774,38 грн. з яких (сума без ПДВ 1478,65 грн., сума ПДВ 295,73 грн.); податкова накладна № 3079 від 22.07.2009 на суму 1899,30 грн. з яких (сума без ПДВ 1582,75 грн., сума ПДВ 316,55 грн.); податкова накладна № 3090 від 23.07.2009 на суму 619,20 грн. з яких (сума без ПДВ 516,00 грн., сума ПДВ 103,20 грн.); податкова накладна № 3118 від 27.07.2009 на суму 304,26 грн. з яких (сума без ПДВ 253,55 грн., сума ПДВ 50,71 грн.); податкова накладна № 3119 від 28.07.2009 на суму 1215,83 грн. з яких (сума без ПДВ 1013,19 грн., сума ПДВ 202,64 грн.); податкова накладна № 2956/1 від 14.07.2009 на суму 70226,40 грн. з яких (сума без ПДВ 58522,00 грн., сума ПДВ 11704,40 грн.); податкова накладна № 3478 від 30.07.2009 на суму 420595,48 грн. з яких (сума без ПДВ 320496,23 грн., сума ПДВ 70099,25 грн.); податкова накладна № 3536 від 18.08.2009 на суму 15000,00грн. з яких (сума без ПДВ 12500,00 грн., сума ПДВ 2500,00 грн.); податкова накладна № 3524 від 13.08.2009 на суму 1626,92грн. з яких (сума без ПДВ 1355,77 грн., сума ПДВ 271,15 грн.); податкова накладна № 3549 від 20.08.2009 на суму 262,25 грн. з яких (сума без ПДВ 218,54 грн., сума ПДВ 43,71 грн.); податкова накладна № 3399/1 від 03.08.2009 на суму 1365,90 грн. з яких (сума без ПДВ 1138,25 грн., сума ПДВ 227,65 грн.); податкова накладна № 3400/1 від 04.08.2009 на суму 1619,34 грн. з яких (сума без ПДВ 1349,45 грн., сума ПДВ 269,89 грн.); податкова накладна № 3436/1 від 07.08.2009 на суму 1026,18 грн. з яких (сума без ПДВ 855,15 грн., сума ПДВ 171,03 грн.); податкова накладна № 3467/1 від 10.08.2009 на суму 6146,78 грн. з яких (сума без ПДВ 5122,32 грн., сума ПДВ 1024,46 грн.); податкова накладна № 3472/1 від 12.08.2009 на суму 1062,19грн. з яких (сума без ПДВ 885,16 грн., сума ПДВ 177,03 грн.); податкова накладна № 3485/1 від 14.08.2009 на суму 998,58 грн. з яких (сума без ПДВ 832,15 грн., сума ПДВ 166,43 грн.); податкова накладна № 3487/1 від 17.08.2009 на суму 1438,80 грн. з яких (сума без ПДВ 1199,00 грн., сума ПДВ 239,80 грн.); податкова накладна № 3575/1 від 19.08.2009 на суму 2402,22 грн. з яких (сума без ПДВ 2001,85 грн., сума ПДВ 400,37 грн.); податкова накладна № 3576/1 від 20.08.2009 на суму 47034,00 грн. з яких (сума без ПДВ 39195,00 грн., сума ПДВ 7839,00 грн.); податкова накладна № 3558/1 від 21.08.2009 на суму 964,14 грн. з яких (сума без ПДВ 803,45 грн., сума ПДВ 160,69 грн.); податкова накладна № 3603/1 від 25.08.2009 на суму 67368,00 грн. з яких (сума без ПДВ 56140,00 грн., сума ПДВ 11228,00 грн.); податкова накладна № 3602/1 від 26.08.2009 на суму 3720,90 грн. з яких (сума без ПДВ 3100,75 грн., сума ПДВ 620,15 грн.); податкова накладна № 3873/1 від 01.09.2009 на суму 4800,82 грн. з яких (сума без ПДВ 4002,35 грн., сума ПДВ 800,47 грн.); податкова накладна № 3987/1 від 09.09.2009 на суму 2273,35 грн. з яких (сума без ПДВ 1894,46 грн., сума ПДВ 378,89 грн.); податкова накладна № 4009/1 від 10.09.2009 на суму 1872,36 грн. з яких (сума без ПДВ 1560,30 грн., сума ПДВ 312,06 грн.); податкова накладна № 4013/1 від 11.09.2009 на суму 1592,16 грн. з яких (сума без ПДВ 1326,80 грн., сума ПДВ 265,36 грн.); податкова накладна № 4021/1 від 15.09.2009 на суму 1866,78 грн. з яких ( сума без ПДВ 1555,65 грн., сума ПДВ 311,13 грн.); податкова накладна № 4123 від 17.09.2009 на суму 1806,60 грн. з яких (сума без ПДВ 1505,50 грн., сума ПДВ 301,10 грн.); податкова накладна № 4156 від 18.09.2009 на суму 3036,23 грн. з яких (сума без ПДВ 2530,19 грн., сума ПДВ 506,04 грн.); податкова накладна № 4159від 21.09.2009 на суму 1879,38грн. з яких (сума без ПДВ 1565,15 грн., сума ПДВ 313,23 грн.); податкова накладна № 4164 від 23.09.2009 на суму 1218,36 грн. з яких (сума без ПДВ 1015,30грн., сума ПДВ 203,06 грн.); податкова накладна № 4166 від 25.09.2009 на суму 1229,82 грн. з яких (сума без ПДВ 1024,85 грн., сума ПДВ 204,97 грн.); податкова накладна № 4303 від 30.09.2009 на суму 1239,41 грн. з яких (сума без ПДВ 1032,84 грн., сума ПДВ 206,57 грн.); податкова накладна № 4460 від 30.09.2009 на суму 1102543,46 грн. з яких (сума без ПДВ 918786,22 грн., сума ПДВ 183757,24 грн.); податкова накладна № 4388/1 від 02.10.2009 на суму 7529,65 грн. з яких (сума без ПДВ 6274,71 грн., сума ПДВ 1254,94 грн.); податкова накладна № 4472 від 12.10.2009 на суму 1562,99 грн. з яких (сума без ПДВ 1302,49 грн., сума ПДВ 260,50 грн.); податкова накладна № 4498 від 19.10.2009 на суму 5571, 66 грн. з яких (сума без ПДВ 4643,05 грн., сума ПДВ 928,61 грн.); податкова накладна № 4505 від 21.10.2009 на суму 1817,04 грн. з яких (сума без ПДВ 1514,20 грн., сума ПДВ 302,84 грн.); податкова накладна № 4552 від 22.10.2009 на суму 3087,66 грн. з яких (сума без ПДВ 2573,05 грн., сума ПДВ 514,61 грн.); податкова накладна № 4560 від 27.10.2009 на суму 1893,78 грн. з яких (сума без ПДВ 1578,15 грн., сума ПДВ 315,63 грн.); податкова накладна № 4561 від 28.10.2009 на суму 949,04 грн. з яких (сума без ПДВ 790,87 грн., сума ПДВ 158,17 грн.); податкова накладна № 4807 від 30.10.2009 на суму 810016,16 грн. з яких (сума без ПДВ 675013,47 грн., сума ПДВ 135002,69 грн.); податкова накладна № 5098 від 12.11.2009 на суму 554,62 грн. з яких ( сума без ПДВ 462,18 грн., сума ПДВ 92,44 грн.); податкова накладна № 4996/1 від 02.11.2009 на суму 1250,52 грн. з яких (сума без ПДВ 1042,10 грн., сума ПДВ 208,42 грн.); податкова накладна № 5003/1 від 03.11.2009 на суму 1002,29 грн. з яких (сума без ПДВ 835,24 грн., сума ПДВ 167,05 грн.); податкова накладна № 5538/1 від 04.11.2009 на суму 37070,14 грн. з яких (сума без ПДВ 30891,78 грн., сума ПДВ 6178,36 грн.); податкова накладна № 5014/1 від 05.11.2009 на суму 22679,86 грн. з яких (сума без ПДВ 18899,88 грн., сума ПДВ 3779,98 грн.); податкова накладна № 5019/1 від 06.11.2009 на суму 6044,64 грн. з яких (сума без ПДВ 5037,20 грн., сума ПДВ 1007,44 грн.); податкова накладна № 5066/1 від 10.11.2009 на суму 3026,28 грн. з яких (сума без ПДВ 2521,90 грн., сума ПДВ 504,38 грн.); податкова накладна № 5133 від 12.11.2009 на суму 4426,02 грн. з яких (сума без ПДВ 3688,35 грн., сума ПДВ 737,67 грн.); податкова накладна № 5208 від 17.11.2009 на суму 1257,42 грн. з яких (сума без ПДВ 1047,85 грн., сума ПДВ 209,57 грн.); податкова накладна № 5209 від 20.11.2009 на суму 1137,54 грн. з яких (сума без ПДВ 947,95 грн., сума ПДВ 189,59 грн.); податкова накладна № 5249від 23.11.2009 на суму 89380,27 грн. з яких (сума без ПДВ 74483,56 грн., сума ПДВ 14896,71 грн.); податкова накладна № 5254 від 24.11.2009 на суму 10408,01 грн. з яких (сума без ПДВ 8673,34 грн., сума ПДВ 1734,67 грн.); податкова накладна № 5267 від 25.11.2009 на суму 12260,88грн. з яких (сума без ПДВ 10217,40 грн., сума ПДВ 2043,48 грн.); податкова накладна № 5266 від 26.11.2009 на суму 3476,46 грн. з яких (сума без ПДВ 2897,05 грн., сума ПДВ 579,41 грн.); податкова накладна № 5403 від 30.11.2009 на суму 2721,48 грн. з яких (сума без ПДВ 2267,90 грн., сума ПДВ 453,58 грн.); податкова накладна № 5619/1 від 07.12.2009 на суму 939,48 грн. з яких (сума без ПДВ 782,90 грн., сума ПДВ 156,58 грн.); податкова накладна № 5551/1 від 02.12.2009 на суму 1748,68 грн. з яких (сума без ПДВ 1457,23 грн., сума ПДВ 291,45 грн.); податкова накладна № 5580/1 від 03.12.2009 на суму 1005,36 грн. з яких (сума без ПДВ 837,80 грн., сума ПДВ 167,56 грн.); податкова накладна № 5641/1 від 10.12.2009 на суму 3575,58 грн. з яких (сума без ПДВ 2979,65 грн., сума ПДВ 595,93 грн.); податкова накладна № 5649/1 від 14.12.2009 на суму 3687,48 грн. з яких (сума без ПДВ 3772,90 грн., сума ПДВ 614,58 грн.); податкова накладна № 5730/1 від 17.12.2009 на суму 4111,20 грн. з яких (сума без ПДВ 3426,00 грн., сума ПДВ 685,20 грн.); податкова накладна № 5735/1 від 18.12.2009 на суму 1741,38 грн. з яких (сума без ПДВ 1451,15 грн., сума ПДВ 290,23 грн.); податкова накладна № 5768 від 21.12.2009 на суму 1348,98 грн. з яких (сума без ПДВ 1124,15 грн., сума ПДВ 224,83 грн.); податкова накладна № 5796/1 від 24.12.2009 на суму 3168,80 грн. з яких (сума без ПДВ 2640,67 грн., сума ПДВ 528,13 грн.); податкова накладна № 5718 від 30.11.2009 на суму 977610,80 грн. з яких (сума без ПДВ 814675,67 грн., сума ПДВ 162935,13 грн.); податкова накладна № 6273 від 31.12.2009 на суму 1362606, 80грн. з яких (сума без ПДВ 1135505,67 грн., сума ПДВ 227101,13 грн.); податкова накладна № 6105/1 від 29.12.2009 на суму 495,61 грн. з яких (сума без ПДВ 413,01 грн., сума ПДВ 82,60 грн.); податкова накладна № 229 від 18.01.2010 на суму 3139,56 грн. з яких (сума без ПДВ 2616,30 грн., сума ПДВ 523,26 грн.); податкова накладна № 237 від 19.01.2010 на суму 3755,59 грн. з яких (сума без ПДВ 3129,66 грн., сума ПДВ 625,93 грн.); податкова накладна № 238 від 20.01.2010 на суму 2134,96 грн. з яких (сума без ПДВ 1779,13 грн., сума ПДВ 355,83 грн.); податкова накладна № 239 від 21.01.2010 на суму 2038,92 грн. з яких (сума без ПДВ 1699,10 грн., сума ПДВ 339,82 грн.); податкова накладна № 242 від 22.01.2010 на суму 1809,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1507,50 грн., сума ПДВ 301,50 грн.); податкова накладна № 244 від 25.01.2010 на суму 2288,40 грн. з яких (сума без ПДВ 1907,00 грн., сума ПДВ 381,40 грн.); податкова накладна № 249 від 27.01.2010 на суму 2852,70 грн. з яких (сума без ПДВ 2377,25 грн., сума ПДВ 475,45 грн.); податкова накладна № 252 від 28.01.2010 на суму 4089,43 грн. з яких (сума без ПДВ 3407,86 грн., сума ПДВ 681,57 грн.); податкова накладна № 639 від 26.02.2010 на суму 5131,64 грн. з яких (сума без ПДВ 4276,37 грн., сума ПДВ 835,27 грн.); податкова накладна № 673 від 26.02.2010 на суму 12664,22 грн. з яких (сума без ПДВ 10553,52 грн., сума ПДВ 2110,70 грн.); податкова накладна № 717/1 від 01.03.2010 на суму 10079,47 грн. з яких (сума без ПДВ 8399,56 грн., сума ПДВ 1679,91 грн.); податкова накладна № 781/1 від 04.03.2010 на суму 3689,10 грн. з яких (сума без ПДВ 3074,25 грн., сума ПДВ 614,85 грн.); податкова накладна № 784 від 09.03.2010 на суму 2774,77 грн. з яких (сума без ПДВ 2312,31 грн., сума ПДВ 462,46 грн.); податкова накладна № 825 від 11.03.2010 на суму 83914,80 грн. з яких (сума без ПДВ 69929,00 грн., сума ПДВ 13985,80 грн.); податкова накладна № 827 від 15.03.2010 на суму 274398,53 грн. з яких (сума без ПДВ 228665,44 грн., сума ПДВ 45733,09 грн.); податкова накладна № 858 від 12.03.2010 на суму 1380,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1150,00 грн., сума ПДВ 230,00 грн.); податкова накладна № 903 від 18.03.2010 на суму 3627,84 грн. з яких (сума без ПДВ 3023,20 грн., сума ПДВ 604,64 грн.); податкова накладна № 978 від 24.03.2010 на суму 6306,71 грн. з яких (сума без ПДВ 5255,59 грн., сума ПДВ 1051,12 грн.); податкова накладна № 985 від 26.03.2010 на суму 3341,38 грн. з яких (сума без ПДВ 2784,48 грн., сума ПДВ 556,90 грн.); податкова накладна № 1249 від 15.03.2010 на суму 142956,08 грн. з яких (сума без ПДВ 119130,07 грн., сума ПДВ 23826,01 грн.); податкова накладна № 1250 від 25.03.2010 на суму 91549,20 грн. з яких (сума без ПДВ 76291,00 грн., сума ПДВ 15228,20 грн.); податкова накладна № 1248 від 22.03.2010 на суму 136535,64 грн. з яких (сума без ПДВ 113779,70 грн., сума ПДВ 22755,94 грн.); податкова накладна № 1247 від 17.03.2010 на суму 437732,48 грн. з яких (сума без ПДВ 364777,07 грн., сума ПДВ 72955,41 грн.); податкова накладна № 1263 від 01.04.2010 на суму 6426,32 грн. з яких (сума без ПДВ 5355,27 грн., сума ПДВ 1071,05 грн.); податкова накладна № 1312від 08.04.2010 на суму 4908,48 грн. з яких (сума без ПДВ 4590,40 грн., сума ПДВ 818,08 грн.); податкова накладна № 1344 від 12.04.2010 на суму 20913,77 грн. з яких (сума без ПДВ 17428,14 грн., сума ПДВ 3485,63 грн.); податкова накладна № 1351 від 16.04.2010 на суму 4310,80 грн. з яких (сума без ПДВ 3592,33 грн., сума ПДВ 718,47 грн.); податкова накладна № 1447 від 21.04.2010 на суму 6141,23 грн. з яких (сума без ПДВ 5117,69 грн., сума ПДВ 1023,54 грн.); податкова накладна № 1463/1 від 26.04.2010 на суму 8377,26 грн. з яких (сума без ПДВ 6981,05 грн., сума ПДВ 1396,21 грн.); податкова накладна № 1774 від 30.04.2010 на суму 113400,00 грн. з яких (сума без ПДВ 94500,00 грн., сума ПДВ 18900,00 грн.); податкова накладна № 1819 від 06.05.2010 на суму 14118,96 грн. з яких (сума без ПДВ 11765,80 грн., сума ПДВ 2353,16 грн.); податкова накладна № 1818 від 14.05.2010 на суму 11319,35 грн. з яких (сума без ПДВ 9432,79 грн., сума ПДВ 1886,56 грн.); податкова накладна № 1835від 18.054.2010 на суму 11972,83 грн. з яких (сума без ПДВ 9977,36 грн., сума ПДВ 1995,47 грн.); податкова накладна № 1839 від 19.05.2010 на суму 4501,61 грн. з яких (сума без ПДВ 3751,34 грн., сума ПДВ 750,27 грн.); податкова накладна № 2009 від 25.05.2010 на суму 10063,30 грн. з яких (сума без ПДВ 8386,08 грн., сума ПДВ 1677,22 грн.); податкова накладна № 2266 від 01.06.2010 на суму 6074,58 грн. з яких (сума без ПДВ 5062,15 грн., сума ПДВ 1012,43 грн.); податкова накладна № 2265 від 02.06.2010 на суму 8370,50 грн. з яких (сума без ПДВ 6975,42 грн., сума ПДВ 1395,08 грн.); податкова накладна № 2259 від 03.06.2010 на суму 12179,64 грн. з яких (сума без ПДВ 10149,70 грн., сума ПДВ 2029,94 грн.); податкова накладна № 2256 від 05.06.2010 на суму 3920,40 грн. з яких (сума без ПДВ 3267,00 грн., сума ПДВ 653,40 грн.); податкова накладна № 2417 від 14.06.2010 на суму 5326,00 грн. з яких (сума без ПДВ 4439,17 грн., сума ПДВ 886,83 грн.); податкова накладна № 2429 від 16.06.2010 на суму 1561,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1300,83 грн., сума ПДВ 260,17 грн.); податкова накладна № 2516 від 17.06.2010 на суму 1504,44 грн. з яких (сума без ПДВ 1253,70 грн., сума ПДВ 250,74 грн.); податкова накладна № 2517 від 18.06.2010 на суму 27670,91 грн. з яких (сума без ПДВ 23059,09 грн., сума ПДВ 4611,82 грн.); податкова накладна № 2528 від 21.06.2010 на суму 3574,96 грн. з яких (сума без ПДВ 2979,13 грн., сума ПДВ 595,83 грн.); податкова накладна № 2529 від 22.06.2010 на суму 14882,71 грн. з яких (сума без ПДВ 12402,26 грн., сума ПДВ 2480,45 грн.); податкова накладна № 2462 від 24.06.2010 на суму 188,74 грн. з яких (сума без ПДВ 157,28 грн., сума ПДВ 31,46 грн.); податкова накладна № 2781/1 від 30.06.2010 на суму 106424,40 грн. з яких (сума без ПДВ 88687,00 грн., сума ПДВ 17737,40 грн.); податкова накладна № 1885/1 від 15.05.2009 на суму 2500,00 грн. з яких (сума без ПДВ 2083,33 грн., сума ПДВ 416,67 грн.); податкова накладна № 3105 від 06.07.2009 на суму 2353,36 грн. з яких (сума без ПДВ 1961,13 грн., сума ПДВ 392,23 грн.); податкова накладна № 6272 від 31.12.2009 на суму 2125117,20 грн. з яких (сума без ПДВ 1770931,00 грн., сума ПДВ 354186,20 грн.); податкова накладна № 3460 від 31.07.2010 на суму 48613,72 грн. з яких (сума без ПДВ 40511,43 грн., сума ПДВ 8102,29 грн.); податкова накладна № 4391 від 31.08.2010 на суму 27703,31 грн. з яких (сума без ПДВ 23086,09 грн., сума ПДВ 4617,22 грн.); податкова накладна № 3535 від 31.08.2010 на суму 517904,83 грн. з яких (сума без ПДВ 431587,36 грн., сума ПДВ 86317,47 грн.); податкова накладна № 4227 від 31.08.2010 на суму 320492,98 грн. з яких (сума без ПДВ 267077,48 грн., сума ПДВ 53415,50 грн.); податкова накладна № 5532 від 30.09.2010 на суму 45366,65 грн. з яких (сума без ПДВ 54472,21 грн., сума ПДВ 10894,44 грн.); податкова накладна № 5533 від 30.09.2010 на суму 14691,30 грн. з яких (сума без ПДВ 121826,08 грн., сума ПДВ 24365,22 грн.); податкова накладна № 5602 від 30.09.2010 на суму 334980,00 грн. з яких (сума без ПДВ 279150,00 грн., сума ПДВ 55830,00 грн.); податкова накладна № 6261 від 31.10.2010 на суму 298540,94 грн. з яких (сума без ПДВ 248784,12 грн., сума ПДВ 49756,82 грн.); податкова накладна № 6262 від 31.10.2010 на суму 8925,73 грн. з яких (сума без ПДВ 7438,11 грн., сума ПДВ 1487,62 грн.); податкова накладна № 6709/1 від 30.11.2010 на суму 150158,40 грн. з яких (сума без ПДВ 125132,00 грн., сума ПДВ 25026,40 грн.); податкова накладна № 6710/1 від 31.11.2010 на суму 150494,52 грн. з яких (сума без ПДВ 125412,10 грн., сума ПДВ 25082,42 грн.); податкова накладна № 8927 від 31.12.2010 на суму 48186,00 грн. з яких (сума без ПДВ 40155,00 грн., сума ПДВ 8031,00 грн.).

Загалом 13880678,01 грн. з яких 11567232,50 - сума без ПДВ, 2313445,51 - сума ПДВ.

Згідно акту ДПІ загальна суму 13880683,56 грн., з яких 11567236,3 грн. - сума без ПДВ; 2313447,26 - сума без ПДВ, розходження - 5,55, - 5,55,-1,75 відповідно.

Тобто розходження з даними ДПІ склало по сумі придбання - 3,80 грн. у бік зменшення, по сумі ПДВ -1,75 грн. у бік зменшення, по загальній сумі придбання 5,55 грн. в бік зменшення і утворились за наслідками арифметичної помилки в підбитті підсумків.

Вказані операції Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" по придбанню товарів (робіт , послуг) у ТОВ БВП "Строитель-плюс" за період з 01.01.09 по 31.03.12 відображені в бухгалтерському обліку позивача по кредиту сч. 631 у повному обсязі.

Оплата товарів (робіт, послуг) придбаних у ТОВ БВП "Строитель-плюс", була здійснена ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" за період с 01.01.09 по 31.03.12 шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахункових рахунок ТОВ БВП "Строитель-Плюс" у загальній сумі 1598437,91 грн. у т.ч. платіжне доручення № 149 від 17.03.09 на суму 814,08 грн.; платіжне доручення № 183 від 16.04.09 на суму 13444,81 грн.; платіжне доручення № 178 від 16.04.09 на суму 60000 грн.; платіжне доручення № 196 від 24.04.09 на суму 1545,53 грн.; платіжне доручення № 229 від 15.05.09 на суму 2500,00 грн.; платіжне доручення № 253 від 03.06.09 на суму 11241,98 грн.; платіжне доручення № 338 від 07.07.09 на суму 100000,00 грн.; платіжне доручення № 377 від 22.07.09 на суму 2353,36 грн.; платіжне доручення № 400 від 12.08.09 на суму 60000,00 грн.; платіжне доручення № 401 від 12.08.09 на суму 80000,00 грн.; платіжне доручення № 322 від 13.08.09 на суму 1626,92 грн.; платіжне доручення № 336 від 18.08.09 на суму 15000,00 грн.; платіжне доручення № 340 від 25.08.09 на суму 262,25 грн.; платіжне доручення № 460 від 04.09.09 на суму 100000,00 грн.; платіжне доручення № 553 від 20.10.09 на суму 8000 грн.; платіжне доручення № 603 від 03.11.09 на суму 30000 грн.; платіжне доручення № 617 від 09.11.09 на суму 100000,00 грн.; платіжне доручення № 447 від 12.11.09 на суму 554,62 грн.; платіжне доручення № 645 від 23.11.09 на суму 20000,00 грн.;платіжне доручення № 512 від 29.12.09 на суму 495,61 грн.; платіжне доручення № 101 від 18.02.10 на суму 20000,00 грн.; платіжне доручення № 222 від 23.03.10 на суму 417910,01 грн.; платіжне доручення № 370 від 12.05.10 на суму 15000,00 грн.; платіжне доручення № 396 від 20.05.10 на суму 30000,00 грн.; платіжне доручення № 421 від 28.05.10 на суму 15000,00 грн.; платіжне доручення № 436 від 08.06.10 на суму 12500 грн.; платіжне доручення № 642 від 24.06.10 на суму 188,74 грн.; платіжне доручення № 902 від 15.12.10 на суму 480000,00 грн. Всього сума оплата 1898437,91 грн.

Крім того, за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" на адресу ТОВ БВП "Строитель-плюс" були передані векселя на загальну суму 6450829,52 грн., що відображено по даним бухгалтерського обліку позивача проводкою ДТ сч. 631- КТ сч. 511, а саме: 10.07.09 на суму 750000,00 грн.; 10.07.09 на суму 750000,00 грн.; 10.07.09 на суму 500000,00 грн.; 10.07.09 на суму 500000,00 грн.; 10.07.09 на суму 500000,00 грн.; 10.07.09 на суму 500000,00 грн.; 10.07.09 на суму 500000,00 грн.; 04.08.09 на суму 400000,00 грн.; 04.08.09 на суму 400000,00 грн.; 04.08.09 на суму 400000,00 грн.; 04.08.09 на суму 400000,00 грн.; 04.08.09 на суму 400000,00 грн.; 04.08.09 на суму 98820,26 грн.; 04.08.09 на суму 352009,26 грн. Всього 6450829,52 грн.

За даними бухгалтерського обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" станом на початок досліджуваного періоду (на 01.01.2009 р.) на рах. 631 у позивача обліковувалась кредиторська заборгованість у розмірі 5870536,76 грн., станом на 31.03.2012 р. відображена кредиторська заборгованість у розмірі 9870336,78 грн.

На підставі даних, відображених в додатку №1 до цього висновку встановлено, що за період з 01.01.209 р. по 31.03.2012 р. товарно-матеріальні цінності (роботи, послуги), придбані у БВП "Строитель-плюс", були використані ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" у власній господарській діяльності (заправка ПММ, ремонт машин і механізмів і др.), а також реалізовані іншим контрагентом (Бахчисарайське ДСУ, ДСУ-5,ДСУ049,ТОВ "АвтоГранит"" та інші).

У податковому обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд"вартість ТМЦ (робіт, послуг) від БВП "Строитель-плюс"віднесено до валових витрат на підставі первинних документів, якими підтверджується господарські операції, вартість виконаних робіт без ПДВ обґрунтовано включено у декларацію на податок на прибуток на загальну суму 11567232,00 грн. у т. ч.: за 1 кв. 2009 року на суму 355043 грн.; за 2 кв. 2009 року на суму 1973627 грн. за 3 кв. 2009 року на суму 1505093 грн.; за 4 кв. 2009 року на суму 4596901 грн.; за 1 кв. 2010 року на суму 1031825 грн.; за 2 кв. 2010 року на суму 340111 грн.; за 3 кв. 2010 року на суму 1217711 грн.; за 4 кв. 2010 року на суму 546921 грн.

За результатами проведеного досліду по взаємовідносинам Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з КП "Альянс", згідно наданим документам за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" здійснювало фінансово - господарські взаємовідносини з КП "Альянс", у т.ч. згідно договору № 7/2205 від 02.01.08, на придбання запасних частин для автомобілів, автошин та інших ТМЦ.

Встановлено, що за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" придбало у КП "Альянс" товари (роботи, послуги) на загальну суму 31222,53 грн., у т.ч. ПДВ 5203,75 грн., а саме за наступними документами: податкова накладна № 1358 від 30.04.09 на суму 797,76 грн. з яких ( сума без ПДВ 664,80 грн., сума ПДВ 132,96 грн.); податкова накладна № 1359 від 30.04.09 на суму 124,09 грн. з яких ( сума без ПДВ 103,41 грн., сума ПДВ 20,68 грн.); податкова накладна № 3735 від 05.10.10 на суму 18845,16 грн. з ких ( сума без ПДВ 15704,30 грн., сума ПДВ 3140,86 грн.); податкова накладна № 3758 від 11.10.10 на суму 699,60 грн. з яких ( сума без ПДВ 583,00 грн., сума ПДВ 116,60 грн.); податкова накладна № 4182/1 від 02.11.09 на суму 322,40 грн. з яких (сума без ПДВ 277,00 грн., сума ПДВ 55,40 грн.); податкова накладна № 4458 від 30.11.09 на суму 3775,20 грн. з яких ( сума без ПДВ 3146,00 грн., сума ПДВ 629,20 грн.); податкова накладна № 100 від 21.01.10 на суму 3105,44 грн. з яких ( сума без ПДВ 2587,87 грн., сума ПДВ 517,57 грн.); податкова накладна № 162 від 15.04.11 на суму 3542,88 грн. з яких ( сума без ПДВ 2952,40 грн., сума ПДВ 590,48 грн.).

Загалом на суму 31222,53 грн. з яких ( сума без ПДВ 26018,78 грн., сума ПДВ 5203,75 грн.).

Згідно акту ДПІ загальна суму 31222,54 грн., з яких 26018,78 грн. - сума без ПДВ; 5203,76 - сума без ПДВ, розходження - 0,01, 0,00,-0,01 відповідно.

Вищезазначені операції ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" по придбанню товарів (робіт, послуг) у КП "Альянс" за період з 01.01.09 по 31.03.12 відображені у бухгалтерському обліку позивача по кредиту сч. 631 у повному обсязі.

Оплата товарів (робіт, послуг) придбаних у КП "Альянс", здійсненна ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" за період з 01.01.09 по 31.03.12 шляхом безготівкового перерахування коштів на розрахунковий рахунок КП "Альянс" на загальну суму 43794,93 грн. у т.ч.: платіжне доручення №240 від 28.05.09 на суму 124,09 грн.; платіжне доручення №284 від 07.07.09 на суму 797,76 грн.; платіжне доручення №646 від 23.11.09 на суму 3775,2 грн.; платіжне доручення №704 від 21.12.09 на суму 332,4 грн.; платіжне доручення №725 від 06.10.10 на суму 9422,58 грн.; платіжне доручення №743 від 11.10.10 на суму 699,6 грн.; платіжне доручення №895 від 13.12.10 на суму 1510,08 грн.; платіжне доручення №903 від 15.12.10 на суму 20047,46 грн.; платіжне доручення №887 від 13.04.11 на суму 3542,88 грн.; платіжне доручення №891 від 15.04.11 на суму 3542,88 грн. Загалом на суму 43794,93 грн.

Крім того, за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" на адресу КП "Альянс" були передані векселя на загальну суму 1324333,09 грн., що відображено по даним бухгалтерського обліку позивача проводкою ДТ сч. 631 - Кт сч. 511, а саме: 09.07.09 на суму 500000 грн.; 09.07.09 на суму 400000 грн.; 09.07.09 на суму 424333,09 грн. Загалом на суму 1324333,09 грн.

По даним бухгалтерського обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" станом на початок досліджуваного періоду (на 01.01.09) на сч. 631 у позивача обліковувалось кредиторська заборгованість у розмірі 1324333,09 грн., станом на 31.03.12 заборгованість по взаєморозрахункам між сторона відсутня.

Встановлено, що за період з 01.01.09 по 31.03.12 товарно - матеріальні цінності (спецодяг), придбаній у КП "Альянс", були використані ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" у власній господарській діяльності (охорона праці, ремонт машин та механізмів та ін.).

У податковому обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" вартість ТМЦ (послуг, робіт) від КП "Альянс" віднесена до валових витрат на підставі первинних документів, якими підтверджуються господарські операції, вартість виконаних робіт без ПДВ обґрунтовано включено у декларацію на податок на прибуток на загальну суму 26019 грн.; у т. ч.: за 2 кв. 2009 року на суму 768 грн.; за 4 кв. 2009 року на суму 3423 грн.; за 1 кв. 2010 року на суму 2588 грн.; за 4 кв. 2010 року на суму 16287 грн.; за 1 кв. 2011 року на суму 2952 грн.

За результатами проведеного досліду по взаємовідносинам Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з ПП "Кримторг" встановлено, що згідно наданим документам за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" здійснювало фінансово - господарські взаємовідносини з ПП"Кримторг", у т.ч. по придбанню запасних частин для автомобілів та інших ТМЦ.

Встановлено, що у період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" придбало у ПП "Кримторг" товари (роботи, послуги) га загальну суму 23868,01 грн. у т.ч. ПДВ - 3978,00 грн. а саме за наступними документами: податкова накладна № 7 від 23.01.09 на суму 1468,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1223,33 грн., сума ПДВ 244,67 грн.); податкова накладна № 164 від 02.04.09 на суму 2750,00 грн. з яких (сума без ПДВ 2291,67 грн., сума ПДВ 458,33 грн.); податкова накладна № 165 від 03.04.09 на суму 1100,00 грн. з яких (сума без ПДВ 916,67 грн., сума ПДВ 183,33 грн.); податкова накладна № 356 від 10.06.09 на суму 1500,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1250,00 грн., сума ПДВ 250,00 грн.); податкова накладна № 472 від 06.07.09 на суму 4600,01 грн. з яких (сума без ПДВ 3833,34 грн., сума ПДВ 766,67 грн.); податкова накладна № 719 від 07.10.09 на суму 1100,00 грн. з яких (сума без ПДВ 916,67 грн., сума ПДВ 183,33 грн.); податкова накладна № 732 від 14.10.09 на суму 800,00 грн. з яких (сума без ПДВ 666,67 грн., сума ПДВ 133,33 грн.); податкова накладна № 754 від 21.10.09 на суму 550,00 грн. з яких (сума без ПДВ 458,33 грн., сума ПДВ 91,67 грн.); податкова накладна № 778 від 29.10.09 на суму 1000,00 грн. з яких (сума без ПДВ 833,33 грн., сума ПДВ 166,67 грн.); податкова накладна № 807 від 04.11.09 на суму 1100,00 грн. з яких (сума без ПДВ 916,67 грн., сума ПДВ 183,33 грн.); податкова накладна № 852 від 12.11.09 на суму 1200,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1000,00 грн., сума ПДВ 200,00 грн.); податкова накладна № 907 від 25.11.09 на суму 2500,00 грн. з яких (сума без ПДВ 2083,33 грн., сума ПДВ 416,67 грн.); податкова накладна № 99 від 01.02.10 на суму 1200,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1000,00 грн., сума ПДВ 200,00 грн.); податкова накладна № 247 від 23.03.10 на суму 3000,00 грн. з яких (сума без ПДВ 2500,00 грн., сума ПДВ 500,00 грн.); загалом 23868,01 грн. з яких 19890,01 - сума без ПДВ, 3978,00 - сума ПДВ.

Згідно акту ДПІ загальна суму 23867,96 грн., з яких 19889,97 грн. - сума без ПДВ; 3978,99 - сума ПДВ, розходження 0,05, 0,04, 0,01 відповідно.

Зазначені вище операції ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" по придбанню товарів (робіт, послуг) у ПП "Кримторг" за період з 01.01.2009р. по 31.03.2012р. відображені у бухгалтерському обліку позивача по кредиту сч. 631 у повному обсязі.

Оплата товарів (робіт, послуг) придбаних у ПП "Кримторг, була здійснена ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок ПП "Кримторг" на загальну суму 26618,00 грн., у. ч. платіжне доручення № 26 від 23.01.2009 на суму 1468,00 грн.; платіжне доручення № 103 від 12.03.2009 на суму 1100,00 грн.; платіжне доручення № 145 від 02.04.2009 на суму 2750,00 грн.; платіжне доручення № 147 від 03.04.2009 на суму 2750,00 грн.; платіжне доручення № 281 від 10.06.2009 на суму 1500,00 грн.; платіжне доручення № 334 від 06.07.2009 на суму 4600,00 грн.; платіжне доручення № 525 від 07.10.2009 на суму 1100,00 грн.; платіжне доручення № 544 від 14.10.2009 на суму 800,00 грн.; платіжне доручення № 554 від 21.10.2009 на суму 550,00 грн.; платіжне доручення № 582 від 29.10.2009 на суму 1000,00 грн.; платіжне доручення № 606 від 04.11.2009 на суму 1100,00 грн.; платіжне доручення № 627 від 12.11.2009 на суму 1200,00 грн.; платіжне доручення № 669 від 25.11.2009 на суму 2500,00 грн.; платіжне доручення № 700 від 16.12.2009 на суму 1200,00 грн.; платіжне доручення № 224 від 23.03.2009 на суму 3000,00 грн. Всього на суму 26618,00 грн.

За даними бухгалтерського обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" станом на початок дослідного періоду (на 01.01.2009 р.) на сч. 631 позивача заборгованість відсутня, станом на 31.03.2012р. заборгованість по взаєморозрахункам між сторона відсутня.

Отже встановлено, що за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. товарно - матеріальні цінності (запасні частини для автомобіля), придбанні у ПП "Кримторг", були використані ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" у власній господарській діяльності (ремонт машин та механізмів та ін.).

У податковому обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" вартість ТМЦ (послуг, робіт) від ПП "Кримторг" віднесена до валових витрат на підставі первинних документів, вартість виконаних робіт без ПДВ обґрунтовано включено у декларацію з податку на прибуток у загальній сумі 19890,00 грн., у т. ч. за 1 кв. 2009 року - 1223,00 грн.; за 2 кв. 2009 року - 4458 грн.; за 3 кв. 2009 року - 3833,00 грн.; за 4 кв. 2009 року - 6875 грн., за 1 кв. 2010 року - 3500 грн.

За результатами проведеного досліду по взаємовідносинам Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з ПП "Визит Торг", встановлено, що згідно наданим документам за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" здійснювало фінансово - господарські взаємовідносини з ПП "Визит Торг", у т.ч. по придбанню спецодягу, на загальну суму 38068,44 грн., у.ч. ПДВ 6344,74 грн., а саме за наступними документами: податкова накладна № 48 від 16.05.2011 на суму 3672,00 грн. з яких (сума без ПДВ 3060,00 грн., сума ПДВ 612,00 грн.); податкова накладна № 91 від 20.06.2011 на суму 10809,60 грн. з яких (сума без ПДВ 9008,00 грн., сума ПДВ 1801,60 грн.); податкова накладна № 42 від 08.07.2011 на суму 582,00 грн. з яких (сума без ПДВ 485,00 грн., сума ПДВ 97,00 грн.); податкова накладна № 118 від 28.09.2011 на суму 6613,20 грн. з яких (сума без ПДВ 5511,00 грн., сума ПДВ 1102,20 грн.); податкова накладна № 4 від 10.08.2011 на суму 1494,00 грн. з яких (сума без ПДВ 1245,00 грн., сума ПДВ 249,00 грн.); податкова накладна № 126 від 23.08.2011 на суму 2498,04 грн. з яких (сума без ПДВ 2081,70 грн., сума ПДВ 416,34 грн.); податкова накладна № 94 від 06.12.2011 на суму 5321,22 грн. з яких (сума без ПДВ 4434,35 грн., сума ПДВ 886,87 грн.); податкова накладна № 135 від 09.12.2011 на суму 1098,78 грн. з яких (сума без ПДВ 915,65 грн., сума ПДВ 183,13 грн.); податкова накладна № 328 від 23.12.2011 на суму 5979,60 грн. з яких (сума без ПДВ 4983,00 грн., сума ПДВ 996,60 грн.). Всього на суму 38068,44 грн., з яких (сума без ПДВ 31723,70 грн., сума ПДВ 6344,74 грн.).

Згідно акту ДПІ загальна суму 38068,44 грн., з яких 31723,7 грн. - сума без ПДВ; 6344,74 - сума ПДВ, розходження 0,00; 0,00; 0,00 відповідно.

Зазначені вище операції ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" по придбанню товарів (робіт, послуг) у ПП "Визит Торг" за період з 01.01.2009 р.по 31.03.2012 р. відображені у бухгалтерському обліку позивача по кредиту сч. 631 у повному обсязі.

Оплата товарів (робіт, послуг) придбаних у ПП "Визит Торг", буза здійснена ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок ПП "Визит Торг" на загальну суму 38068,44 грн. у т. ч. платіжне доручення № 290 від 16.05.2011 на суму 3672,00 грн.; платіжне доручення № 966 від 20.06.2011 на суму 10809,60 грн.; платіжне доручення № 985 від 12.07.2011 на суму 582,00 грн.; платіжне доручення № 538 від 01.08.2011 на суму 1494,00 грн.; платіжне доручення № 1049 від 23.08.2011 на суму 2498,04 грн.; платіжне доручення № 714 від 27.09.2011 на суму 6613,20 грн.; платіжне доручення № 846 від 06.12.2011 на суму 5321,22 грн.; платіжне доручення № 856 від 09.12.2011 на суму 1098,78 грн.; платіжне доручення № 907 від 23.12.2011 на суму 5979,60 грн. Всього на суму 38068,44 грн.

За даними бухгалтерського обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" станом на початок дослідного періоду (на 01.01.2009 р.) на сч. 631 у позивача заборгованість по взаєморозрахункам з ПП "Визит Торг" відсутня, станом на 31.03.2012 р. заборгованість по взаєморозрахункам між сторонами відсутня.

Також встановлено, що за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. товарно - матеріальні цінності (спецодяг та ін.) придбані у ПП "Визит Торг", використані ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" у власній господарській діяльності ( списані на охорону праці, ремонт машин та механізмів).

У податковому обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" вартість ТМЦ (послуг, робіт) від ПП "Визит Торг" віднесена до валових витрат на підставі первинних документів, якими підтверджується господарські операції, вартість виконаних робіт без ПДВ обґрунтовано включена в декларацію з податку на прибуток на загальну суму 31724,00 грн., у т.ч. за 2 кв. 2011 року - на суму 12068,00 грн.; за 3 кв. 2011 року на - суму 9323,00 грн.; за 4 кв. 2011 року - на суму 10333,00 грн.

За результатами проведеного досліду по взаємовідносинам Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з ПП "Комманд", встановлено, що згідно наданим документам за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" здійснювало фінансово - господарські взаємовідносини з ПП "Комманд", у т.ч. по придбанню автомобільного мастила, на загальну суму 662,40 грн., у.ч. ПДВ 110,40 грн., а саме за наступними документами: податкова накладна № 1480 від 23.11.2010 на суму 662,40 грн. з яких (сума без ПДВ 552,00 грн., сума ПДВ 110,40 грн. Всього на суму 662,40 грн., з яких (сума без ПДВ 552,00 грн., сума ПДВ 110,40 грн.)

Згідно акту ДПІ загальна суму 662,40 грн., з яких 552,00 грн. - сума без ПДВ; 110,40 - сума ПДВ, розходження 0,00; 0,00; 0,00 відповідно.

Зазначені вище операції ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" по придбанню товарів (робіт, послуг) у ПП "Комманд"за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. відображені у бухгалтерському обліку позивача по кредиту сч. 631 у повному обсязі.

Оплата товарів (робіт, послуг) придбаних у ПП "Комманд", буза здійснена ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок ПП "Комманд" на загальну суму 6432,40 грн. у т. ч. платіжне доручення № 842 від 22.11.2010 на суму 662,40 грн.; платіжне доручення № 145 від 21.02.2012 на суму 5770,00 грн. Всього на суму 6432,40 грн.

За даними бухгалтерського обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" станом на початок дослідного періоду (на 01.01.2009 р.) на сч. 631 у позивача заборгованість по взаєморозрахункам з ПП "Комманд" відсутня, станом на 31.03.2012 р. відображена дебіторська заборгованість по взаєморозрахункам між сторонами у розмірі 5770,00 грн.

Також встановлено, що за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. товарно - матеріальні цінності (автомастило) придбані у ПП "Комманд", використані ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" у власній господарській діяльності (списані на проведення ТО автомобіля МАЗ № 50-22).

У податковому обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" вартість ТМЦ (послуг, робіт) від ПП "Комманд" віднесена до валових витрат на підставі первинних документів, якими підтверджується господарські операції, вартість виконаних робіт без ПДВ обґрунтовано включена в декларацію з податку на прибуток на загальну суму 552,00 грн., у т.ч. за 4 кв. 2010 року - на суму 552,00 грн.

За результатами проведеного досліду по взаємовідносинам Дочірнього підприємства "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" з ТОВ "Бренд Строй", встановлено, що згідно наданим документам за період з 01.01.09 по 31.03.12 ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" здійснювало фінансово - господарські взаємовідносини з ТОВ "Бренд Строй", у т.ч. по придбанню витратних матеріалів, автозапчастин, спецодягу та ін., на загальну суму 38068,44 грн.., у.ч. ПДВ 6344,74 грн., а саме за наступними документами: податкова накладна № 250 від 14.02.2011 на суму 3350,52 грн. з яких (сума без ПДВ 2792,10 грн., сума ПДВ 558,42 грн. Всього на суму 3350,52 грн., з яких (сума без ПДВ 2792,10 грн., сума ПДВ 558,42 грн.)

Згідно акту ДПІ загальна суму 3350,52 грн., з яких 2792,10 грн. - сума без ПДВ; 558,42 - сума ПДВ, розходження 0,00; 0,00; 0,00 відповідно.

Зазначені вище операції ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" по придбанню товарів (робіт, послуг) у ТОВ "Бренд Строй" за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. відображені у бухгалтерському обліку позивача по кредиту сч. 631 у повному обсязі.

Оплата товарів (робіт, послуг) придбаних у ТОВ "Бренд Строй", буза здійснена ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок ТОВ "Бренд Строй" на загальну суму 3350,52 грн. у т. ч. платіжне доручення № 302 від 18.05.2011 на суму 3350,52 грн. Всього на суму 3350,52 грн.

За даними бухгалтерського обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" станом на початок дослідного періоду (на 01.01.2009 р.) на сч. 631 у позивача заборгованість по взаєморозрахункам з ТОВ "Бренд Строй" відсутня, станом на 31.03.2012 р. заборгованість по взаєморозрахункам між сторонами відсутня.

Також встановлено, що за період з 01.01.2009 р. по 31.03.2012 р. товарно - матеріальні цінності (витратні матеріали, автозапчастини, спецодяг та ін.) придбані у ТОВ "Бренд Строй", використані ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" у власній господарській діяльності (списані на ремонт машин та механізмів).

У податковому обліку ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" вартість ТМЦ (послуг, робіт) від ТОВ "Бренд Строй" віднесена до валових витрат на підставі первинних документів, якими підтверджується господарські операції, вартість виконаних робіт без ПДВ обґрунтовано включена в декларацію з податку на прибуток на загальну суму 2792,00 грн., у т.ч. за 1 кв. 2011 року - на суму 2792,00 грн.

Таким чином, на підставі даних зазначених вище, встановлено, що за період з 01.01.2009 по 31.03.2012 склад валових витрат (витрат, врахованих при обчисленні об'єкту оподаткування) ДП "Автобаза № 4" ВАТ "Південшляхбуд" були включені витрати на придбання товарів (робіт, послуг) по контрагентам: ТОВ БВП "Строитель-плюс", ТОВ "Бренд Строй", ПП "Комманд", ПП "Визит Торг", ПП "Кримторг", КП "Альянс" на загальну суму 11648209 грн., у тому числі: ТОВ БВП "Строитель-плюс" витрати включені в склад валових витрат 11567232 грн.; КП "Альянс" - витрати включені в склад валових витрат 26019 грн.; ПП "Кримторг" витрати включені в склад валових витрат - 19890 грн.; ПП "Визит Торг" - витрати включені в склад валових витрат 31724 грн.; ПП "Комманд" - витрати включені в склад валових витрат 552 грн.; ТОВ "Бренд Строй" - витрати включені в склад валових витрат 2792 грн. Всього витрати включені в склад валових витрат у розмірі 11648209 грн.

Таким чином, у процесі експертного дослідження було встановлено, що усі господарські операції між позивачем та вказаними підприємствами привели до реальних змін майнового стану позивача.

Висновок № 23 від 12.06.2013 року підготовлений експертом Пісаревою І.Ю., який має вищу економічну освіту, кваліфікацію судового експерта за спеціальністю « 11.1- Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку та звітності», « 11.2 - Дослідження документів з економічної діяльності підприємств та організацій», « 11.3 - Дослідження документів фінансово-кредитних операцій», свідоцтво № 300 від 14.08.1995 року, свідоцтво № 1198 від 25.01.2008 року, що діє до 28.01.2014 року та має стаж експертної роботи 33 роки.

При здійсненні експертного дослідження експертом застосовані методи співставлення та документальної перевірки, а саме: встановлювалася правильність арифметичних підсумків, виведених висновків; з'ясовувалася повнота та правильність заповнення реквізитів документів; встановлювалася відповідність записів у документах діючим нормативним актам; співставлялися дані взаємопов'язаних документів.

Таким чином, під час здійснення дослідження судовим експертом не тільки було встановлено реальне виконання фінансово-господарських операцій між позивачем та ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс», але і встановлене використання позивачем отриманих товарів (робіт, послуг) у власній господарській діяльності.

Висновок експерта оцінюється судовою колегією в порядку статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України у сукупності із наданими суду первинними документами бухгалтерського та податкового обліку. Правові підстави недовіряти вказаному Висновку - відсутні.

Податкова ж інспекція під час здійснення документальної перевірки не досліджувала питання щодо реального здійснення фінансово-господарських операцій між позивачем та вищевказаними суб'єктами господарської діяльності та не досліджувала питання використання позивачем у власній господарській діяльності отриманих від вказаних суб'єктів товарів (робіт, послуг).

Що стосується фінансово - господарських правовідносин між позивачем та ПП «Скіпер», то під час експертного дослідження експертом не було встановлено рух товару або надання робіт (послуг) від ПП «Скіпер».

З акту перевірки вбачається, що 18.01.2012 згідно рахунку № 16 від 11.01.2012 платіжним дорученням №45 від 18.01.2012 позивачем було перераховано суму 2990,00 грн., у т.ч. ПДВ - 498,33 грн. на придбання запчастин. Станом на 31.03.2012 по балансовому рахунку №631 обліковується Д-т сальдо у сумі 2990,00 грн. Тобто товари (запчастини) станом на 31.03.2012 позивачу не поставлені.

З матеріалів справи вбачається, що позивач не відносив до складу валових витрат та податкового кредиту з ПДВ суми передоплаті 2990,00 грн. у т.ч. ПДВ 498,33 грн., що була перерахована ПП «Скіпер».

При таких обставинах справи висновок ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС щодо безтоварного характеру фінансово-господарських правовідносин між позивачем та ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» та нікчемності правочинів між ними спростовується Висновком судово-економічної експертизи № 23 від 12.06.2013 року, первинними документами бухгалтерського та податкового обліку позивача та є недоведеним матеріалами справи.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

До складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті (підпункт 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №334).

Згідно із абзацом 4 підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону №334 не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно до пункту 5.11 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» установлення додаткових обмежень щодо віднесення витрат до складу валових витрат платника податку, крім тих, що зазначені у цьому Закону, не дозволяється.

Відповідно до підпункту 14.1.27 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником);

Відповідно до статті 138 Податкового кодексу України витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із:

витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті:

інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу;

крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу.

Згідно пункту 138.2. статті 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

У разі якщо платник податку здійснює виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва за умови, що договорами, укладеними на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапної їх здачі, до витрат звітного податкового періоду включаються витрати, пов'язані з виробництвом таких товарів, виконанням робіт, наданням послуг у цьому періоді.

Платник податку для визначення об'єкта оподаткування має право на врахування витрат, підтверджених документами, що складені нерезидентами відповідно до правил інших країн.

Згідно до підпункту 139.1.1. пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу не включаються до складу витрат, зокрема: витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності.

З матеріалів справи вбачається, що висновок податкової інспекції щодо завищення позивачем податкового кредиту з ПДВ по фінансово - господарським операціям із ТОВ БВП «Строитель - плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» ґрунтується виключно на висновку про безтоварний характер таких операцій, нікчемність правочинів та неможливості проведення зустрічних перевірок контрагентів.

При цьому наявність у позивача податкових накладних вказаних суб'єктів господарювання податковою інспекцією не спростовується

Враховуючи, що матеріалами справи спростовується висновок податкової інспекції про безтоварний характер фінансово - господарських операцій між позивачем та ТОВ БВП «Строитель - плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» та нікчемність правочинів, то судова колегія визнає правомірним віднесення позивачем до складу податкового кредиту з ПДВ сум ПДВ з придбання товарів (робіт, послуг) у вказаних підприємств.

Відповідно до пункту 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Відповідно до підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, уразі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджених податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

Відповідно до підпункту 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом У цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 198.1, 198.2 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше;

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.

Згідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Платник податку може включити на підставі бухгалтерської довідки до податкового кредиту виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, суми податку, сплачені (нараховані) у вартості товарів/послуг, необоротних активів, що не були включені до складу податкового кредиту при придбанні або виготовленні таких товарів/послуг, необоротних активів, та/або з яких були визначені податкові зобов'язання відповідно до цього пункту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів.

З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання і податковий кредит визначаються на дату початку фактичного використання товарів/послуг, необоротних активів, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Згідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.

Відповідно до п. 201.8. ст. 201 Податкового кодексу України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України , платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору.

Згідно з п.201.6. ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (п.201.8 ст.201 Податкового кодексу України)

Відповідно до п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Оскільки висновок відповідача про заниження позивачем податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 2911417 грн. та ПДВ у сумі 2329641 грн. за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року ґрунтується виключно на висновку про нікчемність правочинів між позивачем та ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс» без дослідження питання реальності проведення фінансово-господарських операцій та використання позивачем у власній господарській діяльності отриманих від вказаних субьєктів товарів (робіт, послуг) та також грунтується на факті порушення кримінальної справи та неможливості проведення зустрічних перевірок контрагентів, то судова колегія вважає такий висновок неправомірним в силу вищевказаних вимог Закону України «Про податок на додану вартість», Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Податкового кодексу України.

Судова колегія вважає за необхідним відмітити, що чинним законодавством України не передбачено обов'язок контрагента, а також не надано йому права, перевіряти достовірність даних, які вказуються іншим контрагентом в його первинних документах, а також контролювати показники податкової звітності по податках та обов'язкових платежах.

Податкове законодавство України не передбачає відповідальності платника податку за порушення податкового та іншого законодавства, допущенні його Контрагентом. Якщо Контрагент не виконав, або не виконує свої зобов'язання по виконанню вимог податкового та іншого законодавства, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для нього, як платника податків, а не для його Контрагентів.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09.08.2012 по справі № К/9991/29174/12, постанові Верховного Суду України від 31.01.2011 у справах; №21-42а10 та 21-47а10).

Крім того вказана позиція узгоджується із практикою Європейського суду з прав людини. Так, основним висновком у рішенні від 22.01.2009 у справі "Булвес АД проти Болгарії"№ 3991/03 Європейський суд з прав людини зазначив, що у разі якщо національні органи за відсутності будь-яких вказівок на безпосередню участь фізичної або юридичної особи у зловживанні, пов'язаним зі сплатою податку на додану вартість, який нараховується у ланцюгу поставок, або будь-яких вказівок на обізнаність про таке порушення, все ж таки застосовують негативні наслідки до отримувача оподатковуваної податком на додану вартість поставки, який повністю виконав свої зобов'язання, за дії або бездіяльність постачальника, який перебував поза межами контролю отримувача і у відношенні якого у нього не було засобів перевірки та забезпечення його виконання, то такі владні органи порушують справедливий баланс, який має підтримуватися між вимогами суспільних інтересів та вимогами захисту права власності. Аналогічна позиція була викладені Європейським судом з прав людини і під час розгляду справи «Бізнес Сепорт Сентре проти Болгарії», яку було притягнуто до податкової відповідальності у зв'язку із тим, що деякі контрагенти цієї компанії не виконали обов'язку по сплаті і декларуванню податків по операціях із компанією Бізнес Сепорт Сентре (не сплатити ПДВ). Повторно підтвердивши висновок у справі «Булвес АД проти Болгарії», ЄСПЛ додатково зазначив, що «у разі виявлення податковими органами невиконання постачальником своїх обов'язків як платника ПДВ, вони могли б розпочати податкову перевірку цього постачальника, з тим щоб стягнути з нього належні платежі та штрафні санкції». Втім відмітив Суд, прямого впливу на оподаткування організації-заявника (Бізнес Сепорт Сентре) це б не мало.

Таким чином, на прикладі справ «Булвес АД проти Болгарії» та «Бізнес Сепорт Сентр проти Болгарії» ЄСПЛ було фактично впроваджено та закріплено на практиці принцип індивідуалізації юридичної відповідальності суб'єкта податкових правовідносин, який полягає в тому, що платник податків може зазнавати негативних наслідків у податкових правовідносинах з державою тільки у випадку порушення саме цим платником податків вимог національного податкового законодавства. Порушення податкового законодавства контрагентами платника податків мають призводити до негативних податкових наслідків саме для таких контрагентів, які безпосередньо порушують національне податкове законодавство.

Законодавство України передбачає фундаментальну основу для безпосереднього застосування адміністративними судами України Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права, в тому числі й численних рішень ЄСПЛ, прийнятими за результатами розгляду заяв щодо порушення Конвенції у податкових правовідносинах між особою (платником податків) та державою.

Статтею 17 (Застосування судами Конвенції та практики Суду) Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Частиною 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України безпосередньо передбачено обов'язок адміністративного суду застосовувати судову практику Європейського суду з прав людини.

Оскільки матеріалами справи спростовується висновок ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС про заниження позивачем податкових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 2911417 грн. та ПДВ у сумі 2329641 грн. за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року по фінансово-господарським взаємовідносинам із ТОВ БВП «Строитель-плюс», ТОВ «Бренд Строй», ПП «Скіпер», ПП «Комманд», ПП «Визит Торг», ПП «Кримторг», КП «Альянс», то у судової колегії відсутні правові підстави для покладення на податкову інспекцію обов'язку по прийняттю відносно Дочірнього підприємства «Автобаза № 4» Відкритого акціонерного товариства «Південшляхбуд» податкових повідомлень-рішень за наслідками перевірки та на підставі акту № 3948/22-8/03446191 від 11 липня 2012 року.

Враховуючи усе вищевикладене, судова колегія вважає, що апеляційна скарга ДПІ у м. Сімферополі АР Крим ДПС підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям по справі нового судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.10.2012 по справі № 2а-9091/12/0170/23 скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанову може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис Т.В. Дадінська

Судді підпис В.А.Омельченко

підпис Т.М. Дудкіна

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.В. Дадінська

СудСевастопольський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення24.10.2013
Оприлюднено07.11.2013
Номер документу34529366
СудочинствоАдміністративне