Рішення
від 19.11.2013 по справі 2-4159/11
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ


Справа № 2-4159/11

Провадження № 2/520/1225/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2013 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Петренка В.С.

при секретарі - Сушко М.О., Шепітко П.І., Харитоновій І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом

ОСОБА_2, яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3,

до ОСОБА_4

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Київської районної адміністрації Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування,

ОСОБА_5

про визначення порядку користування квартирою,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2, яка діяла в своїх інтересах та в інтересах дітей ОСОБА_3, ОСОБА_5, звернулася з позовом до ОСОБА_4, в якому просила змінити договір найму житлового приміщення та зобов'язати Київську районну адміністрацію Одеської міської ради укласти з нею окремий договір найму житлового приміщення та відкрити окремий особовий рахунок.

В подальшому позивачка неодноразово уточнювала та змінювала позовні вимоги, остаточно виклавши їх в редакції позовної заяви від (а.с. 126-128).

Згідно наданих уточнень ОСОБА_2, що діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3, заявила вимоги до ОСОБА_4 за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Київської районної адміністрації Одеської міської ради в особі органу опіки та піклування, ОСОБА_5 та просить суд встановити порядок користування квартирою АДРЕСА_1 в м. Одесі, виділивши їй та малолітньому ОСОБА_3 житлову кімнату площею 17,2 кв.м, та залишити у загальному користуванні ОСОБА_2, малолітнього ОСОБА_3, ОСОБА_4 та неповнолітнього ОСОБА_5 коридор площею 9,0 кв.м, кухню площею 8,2 кв.м разом з лоджією, що примикає до кухні, туалет площею 1,4 кв.м, ванну кімнату площею 2,9 кв.м у вказаній квартирі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_2 посилається на те, що в період перебування з нею у шлюбі відповідачу було видано ордер на двохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 житловою площею 28,43 кв.м. Ордер було видано на сім'ю, яка складалася з трьох осіб: основний квартиронаймач - відповідач ОСОБА_4, його дружина - позивачка ОСОБА_2 та їх син - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1. АДРЕСА_1 року у подружжя ОСОБА_5 народився син - ОСОБА_3, який також проживає та зареєстрований у даній квартирі. Особовий рахунок відкритий на ім'я відповідача ОСОБА_4.

Зазначена квартира має дві житлові кімнати площею 17,2 кв.м та 11,2 кв.м (за іншим планом 10,9 кв.м.), лоджію, що примикає до цієї кімнати, коридор площею 9,0 кв.м, кухню площею 8,2 кв.м з лоджією, що примикає до кухні, туалет площею 1,4 кв.м, ванну кімнату площею 2,9 кв.м

ОСОБА_2 зазначає, що на момент подання позовної заяви відповідач мешкав один у кімнаті площею 17,2 кв.м, встановивши замок на двері цієї кімнати, а вона з двома дітьми мешкала у меншій кімнаті площею 11,2 кв.м, однак після подання позову до суду відповідач забрав мешкати до своєї кімнати старшого сина ОСОБА_5.

Позивачка наполягає на задоволенні позовних вимог та вказує, що оскільки вона з дитиною різної статі, відповідно має право проживати у більшій за площею кімнаті.

Оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_4 не можуть домовитися про порядок користування квартирою, позивачка була вимушена подати відповідний позов до суду.

В судовому засіданні позивачка, яка є одночасно законним представником своєї малолітньої дитини - ОСОБА_3, та її представник позов підтримали у повному обсязі.

Відповідач та його представник у судове засідання з'явилися, позов не визнали, вказували, що задоволення позовних вимог ОСОБА_2 призведе до порушення житлових прав іншої дитини - неповнолітнього ОСОБА_5, що метою подання позову є штучне погіршення житлових прав позивачки з метою стати квартирний облік, а також зазначали, що між сторонами вже склався фактичний порядок користування квартирою, відповідно до якого ОСОБА_2 та ОСОБА_3 користуються кімнатою площею 11,2 кв.м, а ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - кімнатою площею 17,2 кв.м.

Третя особа ОСОБА_5 в судове засідання з'явився, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи Київської районної адміністрації Одеської міської ради в особі відділу опіки та піклування в судове засідання не з'явилась, 21.10.2013 року подала до канцелярії суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності на розсуд суду з урахуванням інтересів дітей (а.с. 131).

Представник третьої особи Київської районної адміністрації Одеської міської ради в судове засідання не з'явився, сповіщений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення судової повістки (а.с. 135).

Вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2, виходячи з наступного.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, в період перебування у шлюбі з позивачкою відповідачу 03.06.2003 року було видано ордер на двохкімнатну квартиру АДРЕСА_1 житловою площею 28,43 кв.м. Ордер було видано на сім'ю, яка складалася з трьох осіб: основний квартиронаймач - відповідач ОСОБА_4, його дружина - позивачка ОСОБА_2 та їх син - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8).

АДРЕСА_1 року у подружжя ОСОБА_5 народився син - ОСОБА_3, який також проживає та зареєстрований у даній квартирі (а.с. 9-10).

Зазначена квартира має дві житлові кімнати площею 17,2 кв.м та 11,2 кв.м (за іншим планом 10,9 кв.м.), лоджію, що примикає до цієї кімнати, коридор площею 9,0 кв.м, кухню площею 8,2 кв.м з лоджією, що примикає до кухні, туалет площею 1,4 кв.м, ванну кімнату площею 2,9 кв.м (а.с. 30, 73).

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 01.11.2010 року шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 було розірвано (а.с. 7).

Зі змісту довідок про склад родини та прописку (а.с. 9, 74) слідує, що у спірній квартирі мешкають та зареєстровані позивачка ОСОБА_2, відповідач ОСОБА_4 та їх діти - малолітній ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Судовим розглядом встановлено, що на момент подання позовної заяви відповідач ОСОБА_4 мешкав один у кімнаті площею 17,2 кв.м, встановивши замок на двері цієї кімнати, а ОСОБА_2 з двома дітьми мешкала у меншій кімнаті площею 11,2 кв.м, однак під час розгляду справи відповідач забрав мешкати до своєї кімнати старшого сина ОСОБА_5.

Станом на день ухвалення рішення у кімнаті площею 17,2 кв.м мешкають ОСОБА_4 разом із неповнолітнім сином ОСОБА_5, а у кімнаті площею 11,2 кв.м мешкає позивачка ОСОБА_2 разом із малолітнім сином ОСОБА_3.

Двері кімнати площею 17,2 кв.м обладнані замком, ключ від якого є лише у ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

Мирним шляхом вирішити питання щодо визначення порядку користування квартирою колишньому подружжю ОСОБА_5 не вдалося.

У відповідності до ч. 2 ст. 65 ЖК України особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.

Згідно ст.ст. 8, 18 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Держава забезпечує право дитини на проживання в таких санітарно-гігієнічних та побутових умовах, що не завдають шкоди її фізичному та розумовому розвитку.

Діти - члени сім'ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.

Окрім викладеного, відповідно до ч. 4 ст. 48 ЖК України жиле приміщення може бути надано з перевищенням норми жилої площі, якщо воно становить одну кімнату (однокімнатну квартиру) або призначене для осіб різної статі (частина друга статті 50).

Згідно ч. 2 ст. 50 ЖК України при наданні жилих приміщень не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі, старшими за дев'ять років, крім подружжя.

Задовольняючи позовні вимоги шляхом виділу у користування ОСОБА_2 та її малолітньому сину ОСОБА_3 більшої кімнати площею 17,2 кв.м, суд виходить з вищенаведених положень законодавства та враховує, що мати з малолітнім сином є особами різної статі, а тому мають переважно право мешкати у більшій кімнаті площею 17,2 кв.м, аніж у кімнаті площею 11,2 кв.м.

Суд також дійшов висновку, що коридор площею 9,0 кв.м, кухню площею 8,2 кв.м разом з лоджією, що примикає до кухні, туалет площею 1,4 кв.м, ванну кімнату площею 2,9 кв.м у квартирі АДРЕСА_1 слід залишити у загальному користуванні.

Щодо виділу у користування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 кімнати площею 11,2 кв.м, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. ст. 11 ЦПК суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Отже, суд розглядає справу виключно в межах заявлених вимог. Позовна заява ОСОБА_2 не містить вимог про виділення кімнати площею 11, 2 кв.м у користування відповідача та третьої особи - ОСОБА_5, протягом розгляду справи ОСОБА_4 із зустрічною позовною заявою до суду не звернувся, а тому порядок користування кімнатою площею 11,2 кв.м не є предметом розгляду даної справи та під час ухвалення рішення судом не вирішується.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги, що позивачкою не заявлені вимоги про відшкодування судових витрат, у суду відсутні підстави для покладення цих витрат на відповідача.

Керуючись ст.ст. 88, 213, 215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2, яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3, - задовольнити.

Виділити в користування ОСОБА_2 та малолітнього ОСОБА_3 житлову кімнату площею 17,2 кв.м у квартирі АДРЕСА_1.

В спільному користуванні ОСОБА_2, малолітнього ОСОБА_3, ОСОБА_4 та неповнолітнього ОСОБА_5 залишити коридор площею 9,0 кв.м, кухню площею 8,2 кв.м разом з лоджією, що примикає до кухні, туалет площею 1,4 кв.м, ванну кімнату площею 2,9 кв.м у квартирі АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. У разі якщо рішення було ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Петренко В. С.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення19.11.2013
Оприлюднено05.12.2013
Номер документу35368711
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-4159/11

Ухвала від 22.05.2020

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Рішення від 16.01.2014

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 10.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Таварткіладзе О. М.

Рішення від 22.02.2012

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Сердинський В. С.

Рішення від 23.11.2011

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Медвідь Н. О.

Ухвала від 07.10.2011

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Медвідь Н. О.

Рішення від 16.05.2013

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Майстренко О. М.

Ухвала від 10.12.2013

Цивільне

Апеляційний суд Одеської області

Таварткіладзе О. М.

Ухвала від 15.03.2012

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Черенкова Н. П.

Рішення від 19.11.2013

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Петренко В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні