Постанова
від 26.11.2013 по справі 5002-3/3846-2011
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2013 року Справа № 5002-3/3846-2011 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Панової І.Ю., суддів:Білошкап О.В., Поліщука В.Ю.,

розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіон-Альянс"

на постановуСевастопольського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 у справі№ 5002-3/3846-2011 господарського суду Автономної Республіки Крим за заявою до Управління Пенсійного фонду України у Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим Республіканського підприємства "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського" провизнання банкрутом за участю представників сторін: представник Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з палива, енергетики та інноваційної політики - Малтабара Д.В., представник Верховної Ради Автономної Республіки Крим - Лукашев М.І., представник Республіканського підприємства "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського" - Володін Є.Р.

ВСТАНОВИВ :

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 у справі № 5002-3/3846-2011 апеляційну скаргу Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з палива, енергетики та інноваційної політики задоволено. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим задоволено. Апеляційну скаргу прокурора Автономної Республіки Крим задоволено.

Ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2013 у справі № 5002-3/3846-2011 скасовано.

У затвердженні мирової угоди між Республіканським підприємством "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського", в особі керуючого санацією Юрченко Д.Ю. та кредиторами в особі голови комітету кредиторів боржника - Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятою судом апеляційної інстанції постановою, ТОВ "Регіон-Альянс" звернулось до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, просило скасувати постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 27.08.2013, ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2013 у справі № 5002-3/3846-2011 залишити без змін, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права.

Переглянувши у касаційному порядку прийняту судом апеляційної інстанції постанову, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на таке.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.09.2011 порушено провадження за заявою Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим про банкрутство Республіканського підприємства "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського".

Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство Республіканського підприємства "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського", м. Сімферополь було опубліковано у газеті "Голос України" № 194 від 18.10.2011.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 01.03.2012 затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму 1 073 410,01 грн.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 02.10.2012 застосовано відносно боржника судову процедуру банкрутства - санацію строком на 12 місяців.

Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2013 у справі № 2-3/3846-2011 затверджено мирову угоду, укладену 16.05.2013 між РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського" в особі керуючого санацією Юрченко Д.Ю. та кредиторами боржника в особі голови комітету кредиторів боржника - Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим та новим боржником - ТОВ "Регіон-Альянс". Провадження у справі № 2-3/3846-2011 припинено.

Судом першої інстанції в ухвалі про затвердження мирової угоди встановлено, 16.05.2013 на засіданні комітету кредиторів боржника розглядалось питання по плану санації підприємства.

Із протоколу засідання комітету кредиторів від 16.05.2013, суд першої інстанції встановив, що керуючий санацією повідомив членів комітету, про надходження від кредитора - ТОВ "Регіон-Альянс" пропозиції виступити інвестором при укладенні мирової угоди, а тому, комітет кредиторів прийняв рішення не обговорювати план санації, а розглянути пропозицію ТОВ "Регіон-Альянс" по мировій угоді.

16.05.2013 між РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського", в особі керуючого санацією Юрченко Д.Ю. та кредиторами боржника, в особі голови комітету кредиторів боржника - Управління пенсійного фонду України у Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим та ТОВ "Регіон-Альянс" була укладена мирова угода, яка затверджена комітетом кредиторів.

20.05.2013 року зазначена мирова угода направлена господарському суду Автономної Республіки Крим.

21.06.2013 до суду надійшов на затвердження доопрацьований текст мирової угоди, затвердженої рішення комітету кредиторів від 16.05.2013, зі змінами, що внесені на підставі протоколу засідання комітету кредиторів від 18.06.2013.

Із тексту мирової угоди, суд першої інстанції встановив, що відповідно до домовленості сторін, вжиття заходів, передбачених даною мировою угодою, в кінцевому результаті повинно спричинити погашення вимог кредиторів у порядку та способами, що встановлені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", іншими актами законодавства України, та можуть бути застосованими за даних умов.

У п. 2.1. зазначено, що дана мирова угода, у відповідності до положень Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є домовленістю між боржником, кредиторами та новим боржником стосовно порядку і умов погашення боргів боржника перед кредиторами.

Розділом четвертим мирової угоди встановлений порядок погашення заборгованості боржника перед новим боржником, а саме: "З моменту узгодження господарським судом даної мирової угоди право власності на активи РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М.Островського", що наведені у додатках № 1-4, переходить до ТОВ "Регіон - Альянс", м. Сімферополь.

Згідно мирової угоди балансова вартість активів, що передається новому боржнику, рахується у бухгалтерському обліку боржника у сумі 1 406 000,00 грн. Вартість активів, що передаються новому боржнику, оцінюється відповідно до п. 1 ст. 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", як сукупність визнаних у встановленому законом порядку вимог кредиторів у сумі 2 686 768,90 грн.

Також господарським судом встановлено, що умовами мирової угоди, п. 2.5.2 передбачено, що відповідно до частини 1 статті 35 Закону, новому боржнику надається відстрочка на вісімнадцять місяців щодо вимог шостої черги зобов'язань боржника, які включені до реєстру у розмірі 97 089,00 грн. Сплата шостій черзі проводиться новим боржником протягом 6 місяців, щомісячно рівними долями, починаючи з 1 січня 2015 року у розмірі 16 181,5 грн.

П. 2.5.3 мирової угоди сторони домовились про розстрочку в повному обсязі, за винятком суми що визначено у п. 3.3 мирової угоди на термін в дванадцять місяців з дня затвердження даної мирової угоди господарським судом Автономної Республіки Крим виплати боргу другої та третьої черги.

П. 2.5.4 передбачає відстрочення у повному обсязі на термін дванадцять місяців, з дня затвердження даної мирової угоди господарським судом Автономної Республіки Крим, виплати боргу четвертої черги та розстрочку у повному обсязі на термін шість місяців, з дня затвердження даної мирової угоди господарським судом Автономної Республіки Крим, виплати боргу четвертої черги.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов висновку, що надана на затвердження мирова угода містить всі обов'язкові положення, її умови відповідають вимогам ст. 36-38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", не порушують інтересів боржника та кредиторів, тому вважав можливим затвердити мирову угоду від 16.05.2013 (зі змінами).

Не погодившись із вказаною ухвалою Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з палива, енергетики та інноваційної політики, а також прокурор Автономної Республіки Крим звернулись з апеляційними скаргами до Севастопольського апеляційного господарського суду.

Суд апеляційної інстанції в оскаржуваній постанові встановив, що відповідно до пункту 1.1 Статуту РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського" підприємство входить до складу майна Автономної Республіки Крим. Пунктом 4.2. передбачено, що майно підприємства закріплюється за ним на праві повного господарського відання та надається право володіння, користування та розпорядження майном з обмеженою правоздатністю розпорядження відносно окремих видів майна, розпорядження певним майном має обмеження, які у мировій угоді не були враховані.

Колегія суддів апеляційної інстанції встановила, що сторони за мировою угодою домовились про обмін вимог кредиторів на активи боржника, згідно розділу 4 угоди, проте у матеріалах справи відсутні належним чином проведені та складені висновки оцінки як майнових так і корпоративних прав боржника. Ухвалами Севастопольського апеляційного господарського суду від 05 та 12 серпня 2013 року керуючого санацією Юрченка Дмитра Юрійовича та ТОВ "Регіон - Альянс" було зобов'язано надати суду докази замовлення оцінки активів боржника, а також експертний висновок про вартість оцінки корпоративних прав боржника, але витребувані докази суду надано не було.

Також судом апеляційної інстанції встановлено, що вартість цілісного майнового комплексу оцінена як сукупність вимог кредиторів та передбачено перехід права власності на активи боржника без надання документів з оцінки цілісного майнового комплексу РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М. Островського", що суперечить статті 7 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12 липня 2001 року № 2658-ІІІ з подальшими змінами та доповненнями. Дана обставина робить неможливою оцінку правильність співвідношення сум реєстрової заборгованості боржника та ринкової вартості активів підприємства.

Крім того, суд другої інстанції встановив, що керуючим санацією не надано документів, що підтверджують наявність у ТОВ "Регіон - Альянс", як нового боржника, коштів, яких вистачить для погашення вимог конкурсних кредиторів.

З огляду на те, що оцінка активів боржника проведена не була, в ході перегляду вказаної мирової угоди з'ясовано неможливість встановити вартість активів боржника (цілісного майнового комплексу чи окремого майна боржника, що передається за умовами мирової угоди), відсутні докази, що підтверджують наявність у нового боржника коштів для погашення вимог кредиторів, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про відмову у затвердженні даної мирової угоди.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що підстави для скасування постанови суду апеляційної інстанції відсутні, з огляду на таке.

Згідно вимог ч. ч. 3, 6 ст. 38 спеціального Закону, господарський суд має право відмовити в затвердженні мирової угоди у разі: порушення порядку укладення мирової угоди, встановленого цим Законом; якщо умови мирової угоди суперечать законодавству.

Затвердження господарським судом мирової угоди є підставою для припинення провадження у справі про банкрутство.

Судами попередніх інстанцій з'ясовано, що розділом третім мирової угоди передбачені строки, порядок, умови погашення та переведення зобов'язань боржника РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М.Островського", на нового боржника ТОВ "Регіон - Альянс", м. Сімферополь.

Крім того, судами встановлено, що з моменту узгодження господарським судом даної мирової угоди право власності на активи РП "Сімферопольський завод фурнітурних виробів ім. М.Островського", що наведені у додатках № 1-4, переходить до нового боржника - ТОВ "Регіон-Альянс", м. Сімферополь.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 18 спеціального Закону, інвестор (інвестори) за умови виконання зобов'язань, передбачених планом санації, може набувати прав власності на майно боржника відповідно до законодавства та плану санації.

Таким чином, в даному випадку, в мировій угоді вирішено питання, які повинні вирішуватись за планом санації.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 35 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та (або) розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється угодою сторін.

Не підлягає прощенню (списанню) за умовами мирової угоди заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, невикористаних та своєчасно не повернутих коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Що стосується мирової угоди у справі про банкрутство, то спеціальним Законом не передбачено можливості переходу права власності на майно боржника до нового боржника (інвестора) за зазначеною угодою, що мало місце в даній справі.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд апеляційної інстанції правомірно дійшов висновку про скасування ухвали господарського суду та про відмову у затвердженні мирової угоди, як такої що порушує норми матеріального права.

Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 11 ГПК України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіон-Альянс" залишити без задоволення.

Постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 27.08.2013 у справі № 5002-3/3846-2011 залишити без змін.

Головуючий І.Ю. Панова

Судді О.В. Білошкап

В.Ю. Поліщук

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення26.11.2013
Оприлюднено05.12.2013
Номер документу35750960
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5002-3/3846-2011

Постанова від 26.11.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Панова I. Ю.

Ухвала від 13.11.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Панова I. Ю.

Постанова від 27.08.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Котлярова Олена Леонідівна

Ухвала від 05.08.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Котлярова Олена Леонідівна

Ухвала від 26.07.2013

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Котлярова Олена Леонідівна

Ухвала від 08.11.2011

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Євдокімов Ігор Вячеславович

Постанова від 12.03.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Панова I. Ю.

Ухвала від 25.02.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Панова I. Ю.

Постанова від 06.11.2012

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Антонова Іраїда Володимирівна

Ухвала від 23.10.2012

Господарське

Севастопольський апеляційний господарський суд

Антонова Іраїда Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні