32/82
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 32/82
18.03.09
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРПАЙП УКРАЇНА»
До Товариства з обмеженою відповідальністю «СТМ-МЕТАЛ»
Про стягнення 2 554 001,92 грн.
Суддя Хрипун О.О.
Представники:
Від позивача Чабаненко Є.В. –предст.
Від відповідача не з'явились
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРПАЙП УКРАЇНА»звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «СТМ-МЕТАЛ» 2 522 291,47 грн. основної заборгованості, 28 194,38 грн. пені та 3 516,07 грн. нарахувань 3% річних від простроченої суми.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання умов укладеного Договору від 01.07.2008 № У458/2008 в період з 13.08.2008 по 17.12.2008 позивач здійснив поставку товару (трубної продукції) на загальну суму 7 478 251,13 грн. Зобов'язання по оплаті отриманої продукції відповідач виконав частково всього на суму 4 955 959,66 грн., заборгованість у сумі 2 522 291,47 грн. ним не погашена, що стало підставою для нарахування пені та 3% річних на суму боргу.
Відповідач у судове засідання не з'явився, витребувані судом документи у тому числі відзив на позов не надав, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
01.07.2008 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРПАЙП УКРАЇНА»(Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «СТМ –МЕТАЛ» (Покупець) укладений Договір № У458/2008, відповідно до якого Продавець зобов'язується передати у власність, а Покупець прийняти та оплатити трубну продукцію, в подальшому –Товар, найменування, асортимент, кількість, вартість якого визначена у специфікації, оформленої у вигляді додатку до вказаного Договору та його невід'ємною частиною.
Відповідно до п. 2.5 Договору № У458/2008 від 01.07.2008 вартість Договору визначається вартістю Товару, поставленого згідно специфікації.
Згідно з специфікаціями, що є додатками до вказаного, поставка Товару здійснюється на умовах «FСА склад Продавця»(Інкотермс 2000).
За умовами Договору № У458/2008 від 01.07.2008 товар передається від Продавця Покупцю по акту прийому – передачі або іншому товаросупроводжувальному документу з відміткою Покупця про його прийняття ( п. 3.5 Договору).
Статтею 509 Цивільного кодексу України визначено поняття зобов'язання та підстави його виникнення. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За правовою природою укладений між сторонами договір є договором купівлі-продажу.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу (п. 1 ст. 662 ЦК України) у строк встановлений договором купівлі-пролажу (п. 1.ст. 663 ЦК України).
Згідно із п. 1 ст. 664 ЦК України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:
1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;
2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.
Договором купівлі-продажу може бути встановлений інший момент виконання продавцем обов'язку передати товар.
Товар вважається наданим у розпорядження покупця, якщо у строк, встановлений договором, він готовий до передання покупцеві у належному місці і покупець поінформований про це. Готовий до передання товар повинен бути відповідним чином ідентифікований для цілей цього договору, зокрема шляхом маркування.
Відповідно до п. 1 ст. 693 ЦК України договором купівлі-продажу може бути встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу.
Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Договору від 01.07.2008 № У458/2008 позивачем поставлено, а відповідачем прийнято товар (трубна продукція) на загальну суму 7 478 251,13 грн., (належні копії накладних, довіреностей на отримання ТМЦ та рахунки на оплату отриманого товару додані позивачем до матеріалів справи).
Частиною 1 статті 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Пунктом 4.1 Договору від 01.07.2008 № У458/2008 передбачено, що Покупець здійснює розрахунки за отриманий товар шляхом перерахування грошових коштів в розмірі вартості партії Товару на рахунок Продавця протягом 14 календарних днів з дати отримання Товарів. Датою відвантаження Товару є дата зазначена у товарній накладній на складі Продавця.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідач порушуючи п. 4.1 Договору № У458/2008 зобов'язання щодо оплати поставленого товару виконав неналежним чином, а саме розрахувався за отриманий товар не в повному обсязі. За твердженням позивача, не спростованим відповідачем, сума основного боргу відповідача перед позивачем складає 2 522 291,47 грн.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про стягнення 2 522 291,47 грн. заборгованості за поставлений товар за Договором № У458/2008 від 01.07.2008 визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання неналежне виконання.
Відповідно до ст. 216 Господарського кодексу України за правопорушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання
Правочини щодо забезпечення виконання зобов'язання вчинюється у письмовій формі (п. 1 ст. 547 ЦК України).
Пунктом 7.2 Договору № У458/2008 від 01.07.2008 передбачено, що у випадку несвоєчасного здійснення розрахунків за Договором Покупець сплачує Продавцю пеню в розмірі 0,5% від вартості неоплаченого товару за кожен день прострочки. Пеня нараховується за весь період прострочення.
Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п. 6 ст. 231 ГК України).
Договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовані Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», положеннями якого встановлено, що за прострочку платежу, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін (ст. 1 Закону). Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Таким чином, враховуючи передбачений умовами договору розмір штрафних санкцій, який перевищує розмір встановлений законом, стягненню в примусовому порядку підлягає сума обмежена законодавством, в свою чергу умови договору зокрема в частині сплати штрафних санкцій у більшому розмірі є обов'язковими для сторін та можуть бути виконані в добровільному порядку.
Зроблений позивачем розрахунок пені за неналежне виконання відповідачем грошового зобов'язання за Договором № У458/2008 від 01.07.2008 відповідає вимогам Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»та ч. 6 ст. 232 ГК України, отже позовні вимоги про стягнення з ТОВ «СТМ-МЕТАЛ»пені у розмірі 28 194,38 грн. є правомірним.
Крім цього, згідно з п. 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи наведене, позовні вимоги про стягнення 3 516,07 грн. 3% річних, нарахованих позивачем на суму основного боргу за прострочення виконання грошового зобов'язання, підлягають стягненню з відповідача в силу положень закону та підлягають задоволенню.
Витрати по оплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СТМ-МЕТАЛ»(04070, м. Київ, вул. Братська, 6, код ЄДРПОУ 34539265, рахунок 26003038730691 в Київської міської ФАКБ «УКРСОЦБАНК», МФО 322012), а у випадку відсутності коштів –з будь –якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕРПАЙП УКРАЇНА»(49005, м. Дніпропетровськ, вул. Пісаржевського, 1-а, код ЄДРПОУ 33668606, рахунок 26007200368037 а АКБ «Сіті банк»(Україна), МФО 300584) 2 522 291( два міліонна п'ятсот двадцять дві тисячі двісті дев'яносто одна) грн. 47 коп. основного боргу, 28 194 (двадцять вісім тисяч сто дев'яносто чотири) грн. 38 коп. пені, 3 516 (три тисячі п'ятсот шістнадцять) грн. 07 коп. нарахувань 3% річних на суму боргу, 25 500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.
Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Суддя О.О.Хрипун
Дата підписання рішення: 21.04.2009
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2009 |
Оприлюднено | 19.05.2009 |
Номер документу | 3593205 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні