41/53
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
28.04.09 р. Справа № 41/53
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Промислово-торгова компанія „Велес”, м. Слов'янськ
про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 179,32 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Руденко А.О. – довіреність № 02-769 від 13.03.2009 року
від відповідача: не зявились
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Промислово-торгова компанія „Велес” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 179,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що проведеною в період з 30.07. – 19.08.2008 року перевіркою дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлено факт зняття поверхневого родючого шару ґрунту з земельної ділянки площею 0,012 га без отримання спеціального дозволу на зняття та перенесення поверхневого родючого шару грунту.
Позивачем зазначено, що відповідачем в результаті наведеного порушення, заподіяні державі збитки на суму 179,32 грн., які розраховано згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженого постановою КМУ від 25.07.2007 року № 963.
Відповідач про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, але відзиву на позовну заяву не подав, не використав своє право на участь у судовому засіданні, представника в судове засідання не направив. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.
Згідно із ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 9 ст. 5 „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затверджену наказам Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 13.02.2007 року за № 120/13387 інспекція має право, зокрема, подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, Державна екологічна інспекція в Донецькій області, є належним позивачем по справі.
У період з 30.07.2008 року по 19.08.2008 року фахівцями відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, біологічних, земельних ресурсів та надр Державної екологічної інспекції в Донецькій області на підставі плану діяльності в частині проведення перевірок дотримання природоохоронного законодавства здійснено планову сумісну перевірку відповідача з питання дотримання вимог природоохоронного законодавства України, результати якої викладені у акті перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища ТОВ ПТК „Велес” від 30.07. – 19.08.2008 року.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що на землях, відведених в користування відповідача Миколаївського кар'єру має місце зняття та перенесення ґрунтового покриву без спеціального дозволу на площі 120 кв.м., що є порушенням ст.ст. 96, 168 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією в Донецькій області відповідачу видано припис на усунення виявлених порушень, яким приписано, зокрема, провести інвентаризацію земель кар'єру в частині виявлення земельних ділянок, на яких не проведені роботи по зняттю родючого поверхневого шару ґрунту, на встановлену площу отримати дозвіл на зняття поверхневого родючого шару ґрунту.
На підставі висновків акту перевірки 10.10.2008 року держаним інспектором відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, біологічних, земельних ресурсів та надр складено протокол про порушення природоохоронного законодавства ТОВ ПТК „Велес”.
Згідно наведеного протоколу, перевіркою встановлено, що відповідачем на земельній ділянці Миколаївського кар'єру та площі 0,012 га було знято та перенесено ґрунтовий покрив без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Згідно Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, держаним інспектором екологічного контролю ПЗФ, біологічних, земельних ресурсів та надр було здійснено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття поверхневого родючого шару ґрунту відповідачем без спеціального дозволу на земельній ділянці Миколаївського кар'єру, розташованої на землях Слов'янської міської ради, відповідно до якого загальний розмір заподіяної шкоди склав 179,16 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.
Статтею 168 Земельного кодексу України передбачено, що ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 96, 168 Земельного кодексу України та ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 30.07. – 19.08.2008 року.
У відповідності до вимог ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963, було розраховано розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття поверхневого родючого шару ґрунту відповідачем без спеціального дозволу на земельній ділянці Миколаївського кар'єру, розташованої на землях Слов'янської міської ради, яка дорівнює 179,16 грн.
Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (п. 1 Методики).
Сума збитків в розмірі 179,16 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення.
Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Слов'янської міської ради.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 96, 168, 211 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю Промислово-торгова компанія „Велес” про стягнення збитків, заподіяних державі, в сумі 179,32 грн. – задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Промислово-торгова компанія „Велес” (84122, м. Слов'янськ, вул. Комунарів, 14а, ЄДРПОУ 32091936) на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Слов'янської міської ради (м. Слов'янськ, п/р 33116331700075 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686605, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 179,32 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Промислово-торгова компанія „Велес” (84122, м. Слов'янськ, вул. Комунарів, 14а, ЄДРПОУ 32091936) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Промислово-торгова компанія „Велес” (84122, м. Слов'янськ, вул. Комунарів, 14а, ЄДРПОУ 32091936) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 312,50 грн.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2009 |
Оприлюднено | 20.05.2009 |
Номер документу | 3597919 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Гончаров С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні