ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2013 року м. Київ К/800/29688/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» на постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.02.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» до міськрайонного управління Держземагентства у містах Євпаторії, Саках і Сакському районі Автономної Республіки Крим, третя особа - Заозерненська селищна рада, за участі прокуратури Автономної Республіки Крим, про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій,
в с т а н о в и л а:
У березні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» звернулося до окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до міськрайонного управління Держземагентства у містах Євпаторії, Саках і Сакському районі Автономної Республіки Крим, третя особа - Заозерненська селищна рада, про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій.
Постановою окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.02.2013 року у задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» було відмовлено.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» було залишено без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.02.2013 року - без зміни.
У касаційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Кийбуд», не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судоми порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.02.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 28.09.2004 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» та Заозерненською селищною радою укладено договір оренди земельної ділянки строком на 49 років загальною площею 38107,67 м 2 , у тому числі забудовані землі, у тому числі житлова забудова 38107,67 квадратних метрів, за адресою: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, селище Заозерне, мікрорайон Лімановки.
24 жовтня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» звернулося до міськрайонного управління Держземагентства у містах Євпаторії, Саках і Сакському районі Автономної Республіки Крим із заявою надати витяг з технічної документації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. 29 листопада 2011 року міськрайонним управлінням Держземагентства у містах Євпаторії, Саках і Сакському районі Автономної Республіки Крим Товариству з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» було видано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, де у графі «коефіцієнт кф» зазначено «1».
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» листом від 27.02.2012 року № 14-21 звернулося до відповідача із проханням видати довідку нормативної грошової оцінки земельної ділянки із коефіцієнтом функціонального призначення - 0,5.
Листом від 05.03.2012 року № 300/10-06/15 відповідач повідомив Товариство з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» про те, що відповідно до статті 12 Земельного кодексу України повноваження по вирішенню питань щодо земельних відносин стосовно земельних ділянок смт. Заозерне входять в компетенцію Заозерненської селищної ради. У зв'язку з чим, Товариству з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» рекомендовано звернутись до Заозерненської селищної ради з питання застосування коефіцієнту - 0,5 на період будівництва та проектування об'єкту.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди земельної ділянки між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» та Заозерненською селищною радою від 28.09.2004 року був зареєстрований 16.11.2004 року.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із частинами 1, 2 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Орендна плата, її розмір, строки та порядок її внесення визначені у пунктах 8-11 договору оренди земельної ділянки від 28.09.2004 року.
Відповідно до пункту 8 договору оренди земельної ділянки від 28.09.2004 року, орендна плата справляється виключно у грошовій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ складає: - на період будівництва (не більше п'яти років) - 579,24 грн.; - після введення в експлуатацію - 1154,66 грн.
Пунктом 38 договору оренди земельної ділянки закріплено, що невід'ємною частиною договору, зокрема, є розрахунок орендної плати.
Сторонами неодноразово були укладені додаткові угоди до договору оренди земельної ділянки від 28.09.2004 року.
Додатковою угодою від 21.01.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 28.09.2004 року, підписаною сторонами та скріпленою їх печатками, було уточнено розрахунок за оренду земельної ділянки, додатком до якої був розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена. Розрахунком, що є невід'ємною частиною додаткової угоди від 21.01.2009 року було закріплено, що на період будівництва, але не більше ніж до 16.11.2009 року розмір орендної плати складає 42507,23 грн.; після введення в експлуатацію, але не пізніш ніж з 16.11.2009 року розмір орендної плати складає 85014,45 грн.
Додатковою угодою від 20.01.2010 року та розрахунком розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, які підписані сторонами та скріплені їх печатками, було визначено, що орендна плата розраховувалась із застосуванням коефіцієнту 1 «Житлова забудова», тоді як раніше (до 16.11.2009 року) при розрахунку застосовувався розмір грошової оцінки з коефіцієнтом 0,5 - «Землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про плату за землю», ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах 5 - 10 цієї статті та частині 2 статті 6 цього Закону.
Відповідно до пункту 3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11, нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою
В х Нп Цн = х Кф х Км, Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, де зазначено, що - для земель, зайнятих поточним будівництвом та відведені під майбутнє будівництво використовується коефіцієнт 0,5;
- для земель житлової забудови - коефіцієнт 1.
Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Рішенням Заозерненської селищної ради від 30.03.2010 року № 5-62/1 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель селища Заозерне» затверджено нормативну грошову оцінку земель селища Заозерне.
Рішенням Заозерненської селищної ради від 30.04.2010 року № 5-63/14 «Про внесення доповнень до рішення Заозерненської селищної ради від 30.03.2010 року № 5-62/1 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель селища Заозерне» визначено, що нормативну грошову оцінку земель селища Заозерне, затверджену пунктом 1 рішення Заозерненської селищної ради від 30.03.2010 року № 5-62/1 для розрахунку земельного податку, стягуваного з фізичних і юридичних осіб, застосовувати з 01.01.2011 року.
Рішенням Заозерненської селищної ради від 22.12.2010 року 6-3/7 «Про застосування нормативної грошової оцінки земель селища Заозерне», визначено, що грошову оцінку слід застосовувати з 01.01.2011 року.
Враховуючи, що додатковою угодою від 21.01.2009 року до договору оренди земельної ділянки від 28.09.2004 року, сторони договору обумовили розмір орендної плати на період будівництва, але не більше ніж до 16.11.2009 року, відповідач не мав правових підстав видавати після цієї дати Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки із зазначенням коефіцієнту кф - 0,5, оскільки розмір орендної плати із таким коефіцієнтом був передбачений згідно істотних умов договору лише до 16.11.2009 року, а отже суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку відмовивши Товариству з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» у зобов'язанні міськрайонного управління Держземагентства у містах Євпаторії, Саках і Сакському районі Автономної Республіки Крим видати Витяг з технічної документації нормативно грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 38107,61 м 2 кадастровий номер - 0110945300:01:014:0019, для будівництва та обслуговування малоповерхової багатоквартирної житлової забудови, розташованої за адресою: АР Крим, м. Євпаторія, п. Заозерне, Лиманівка, вул. Алея Дружби з застосуванням коефіцієнту функціонального призначення - 0,5.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220 1 , 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» - залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.02.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кийбуд» до міськрайонного управління Держземагентства у містах Євпаторії, Саках і Сакському районі Автономної Республіки Крим, третя особа - Заозерненська селищна рада, за участі прокуратури Автономної Республіки Крим, про визнання протиправними дій та спонукання до виконання певних дій - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.Є. Донець
судді: А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2013 |
Оприлюднено | 27.12.2013 |
Номер документу | 36359456 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Донець О.Є.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Євдокімова О.О.
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Кондрак Наталя Йосифівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Євдокімова О.О.
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Кондрак Наталя Йосифівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні